Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministry of Defense of Ukraine on Foter.com, zdroj

Ministr Petříček zamířil na Ukrajinu. Měl by probrat adoraci banderovců, vzkazuje Hrad

Málokterá země budí v Česku v posledních letech tak emotivní reakce jako Ukrajina. Ať už jde o válku na východní Ukrajině, jíž se účastní i někteří Češi, úvahy o „majdanizaci“ české veřejné debaty, politické výroky o protiruských sankcích nebo nejnověji historie a téma banderovců.

Nyní na Ukrajinu odletěl ministr zahraničí Tomáš Petříček; na první českou oficiální návštěvu na úrovni ministra zahraničí „po Majdanu“. Naposledy zde byl ministr Lubomír Zaorálek, v rámci jednání zemí visegrádské čtyřky v roce 2014. (Později Ukrajinu dvakrát navštívil ministr průmyslu Jan Mládek – doplněno, pozn. red.)

Petříček odlétá s agendou, která na některé politiky, ať už jde o komunisty, členy SPD či prezidenta, může působit poněkud provokativně.

S Krymskými Tatary

Kromě oficiálních jednání s ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a prezidentem Petrem Porošenkem má v plánu i cestu na východní Ukrajinu, včetně přístavu Mariupol u Azovského moře, setkání se zástupci Krymských Tatarů i neziskových organizací.

Petříček v souladu s oficiálním postojem Česka odsuzuje okupaci Krymu (kde mimochodem žijí i rodiny českých krajanů), podporuje ruské sankce a vyzvat chce i k propuštění ukrajinských námořníků zajatých Rusy v rámci incidentu v Azovském moři.

 

 

S postoji některých tuzemských politiků se to neshoduje. Komunisté i poslanci SPD jezdí na Krym i na Donbas (například v roce 2016 poslanci Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík). Podobně jako prezident Zeman vyzývají ke zrušení protiruských sankcí a jen ze sousloví neziskové organizace jim naskakuje vyrážka, zhruba jako ze slova Majdan.

Ukrajina rozhodně není dokonalá, má dost svých problémů a o funkčnosti tamní demokracie lze v řadě ohledů pochybovat. Země rozhodně potřebuje sociální a ekonomické reformy, o to zajímavější a důležitější budou letošní parlamentní i prezidentské volby, které se v zemi konají.

Zajímavé budou i s ohledem na skutečnou i hybridní a informační válku mezi Ruskem a Ukrajinou. Prokremelská média Ukrajinu obviňují z kdečeho.

Naposledy například z toho, že jde o nepředvídatelnou, fašistickou a nebezpečnou zemi, což má dokazovat zmizení italského fotoreportéra Roberta Travana na východě Ukrajiny. Ten se přitom již dávno vrátil domů a z místa konfliktu již zveřejnil v deníku La Stampa zajímavé fotografie.

Dva zabití Češi

Ne, že by na východě Ukrajiny bylo bezpečno. Ale za to mohou spíše proruští separatisté, zelení mužíci i žoldáci bojující za odtržení Donbasu. Jsou a byli mezi nimi mimochodem i Češi.

Některá jména jsou veřejně známá – například Pavel Botka přezdívaný Kavkaz nebo Jiří Urbánek alias Begemot, dalším známým žoldnéřem je Alojz Polák. V bojích dokonce dva Češi zemřeli – Ivo Stejskal z Brna a Vojtěch Hlinka pocházející ze Žatce. Jak napsal Deník N, policie za účast v ozbrojeném konfliktu na Donbase aktuálně vyšetřuje deset Čechů.

Češi bojující za ruské zájmy na Ukrajině, to je spíše téma pro diskuse s ruskou stranou, ministr Petříček má ale i další agendu, která si díky aktuálním událostem říká o pozornost. Tou je historie.

V Česku vzbudil značný povyk fakt, že nový ukrajinský zákon rozšířil řady válečných veteránů i o někdejší příslušníky Ukrajinské povstalecké armády, ozbrojené složky Organizace ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery, zvané banderovci.

„Jistě by bylo vhodné, aby pan ministr splnil slib a probral s ukrajinskou stranou i téma pro ČR nepřípustné adorace banderovců,“ vzkázal před cestou ministru zahraničí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Méně už se zdůrazňuje, že podmínkou pro přiznání statutu válečného veterána a získání některých sociálních výhod je to, aby se konkrétní příslušníci „nedopustili se válečných zločinů a byli rehabilitováni“.

Na banderovce nicméně řeč přijde, slíbil před odletem ministr. Tím spíše, že chce česká strana iniciovat vznik pravidelného Česko-ukrajinského fóra, kde by se vedle současných záležitostí měla řešit právě i historie.

Zajímavé ve vztahu k české a československé historii jsou totiž i ukrajinské archivy – ať už jde o rok 1968, meziválečné i poválečné období spojené s únosy československých občanů do SSSR.

Ne, že by Ukrajinci (na rozdíl od Rusů) nenechali na své archivy zahraniční badatele sáhnout. Jde spíše o to, omezit v nich míru chaosu a nabídnout například pomoc s jejich digitalizací.

Sedmička, špatné číslo

V neposlední řadě je Ukrajina pro Česko zajímavá i s ohledem na byznys a ekonomiku.

Ukrajinci v tuzemsku tvoří významnou národnostní menšinu, žije jich zde (legálně) zhruba 120 tisíc. Kvůli rekordně nízké české nezaměstnanosti roste zájem tuzemských podniků o nové pracovníky právě z Ukrajiny. Vláda má nyní na stole návrh na navýšení kvóty pro Ukrajince až na 40 tisíc nových pracovníků jen pro letošní rok.

I když se vzájemný obchod mezi Českem a Ukrajinou po roce 2014 propadl, nyní opět roste, meziročně téměř o 20 %, Kyjev je 20. největším českým obchodním partnerem.

Například i podle Asociace exportérů je Ukrajina zemí, která z hlediska českého vývozu stojí za větší pozornost. Export ovšem poněkud brzdí fakt, že z hlediska rizikovosti exportního financování (podle hodnocení OECD, které povinně přebírá i český EGAP, Exportní garanční a pojišťovací společnost) zůstává Ukrajina v sedmé nejhorší a nejrizikovější kategorii.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

71 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Ukrajina pro mne není partner. Do doby, než si sama vyřeší své fatální problémy. Jásat nad tím, že z Ukrajny k nám přišlo 120 tisíc legálních zaměstnanců našich firem je k pousmání. Tyto „rotace“ lidí za prací ukazují vždy jedno, jejich země je neumí uživit, a tak jdou za lepším jinam. To ale, pro truhlíky, znamená jedno, odliv mozků a šikovných rukou. Nedostatkového potenciálu, který ochuzuje vlastní zemi a tím ještě prohlubuje její problémy. Copak naši furianti, ehm, „novináři“, neví o útěku našich lékařů a specialistů například do Německa dále? A o jejich „nahrazování“ lékaři s nižší úrovní odevšad? Konsekvence každý hloupě uvažující, tedy i stát, doženou.
  Ukrajina se zmítá v obrovských vnitřích prtoblémech. Holt, každý „Majdan“ něco stojí. A rozpad celé Ukrajiny je také možný, čas ukáže, brzy, jak to bude.

  • Martin napsal:

   jak by to u nas asi vypadalo, kdybychom nebyli soucasti EU, ale zustali pod vlivem russacka podobne jako ukrajina? o moc lepsi nez to je na ukrajine by to asi nebylo.
   ukrajine je potreba pomoct. vojensky i ekonomicky

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Pěkně jste tu protiruskou propagandu zbaštil Martine. Dobrou chuť.

    • Martin napsal:

     never tolik parlamentni listum a aeronetu oskare

    • Dan napsal:

     Pekne jste tu Ruskou propagandu zbastil, Oskare. Vy budete rusaky na tancich vitat, ze?

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Samozřejmě, chytrý Dane. Byl jsem za to nevítání vyšetřován a jednou mně to stačilo a to tehdy se StB nepromenovalo zakuklené jako dnes. Copak tehdy dělal Váš táta, když mně odváděli?

   • Zdeněk napsal:

    Dějiny neznají kdyby.

   • Jarmila napsal:

    Souhlasím. Rusku nejde o nic jiného než o okupaci a ovládání jiných národů a je na to ještě pyšné. Vojensky, politicky, hospodářsky, půdu si na to připravuje svou armádolu internetových dezinformátorů.

    • M. Kára napsal:

     Proboha, nevidíte co dělají USA? Zrovna teď se snaží si podmanit Venezuelu – tak jako to udělali fašistickým převratem na Ukrajině! Ale bohužel i podobným způsobem u nás.

     • Jarkin napsal:

      Ano,souhlasim s Vami.Dekuji.

     • Tondach napsal:

      A jak a čím si ji USA snaží podmanit?
      Víte o tom, že USA jsou jediné, které Venezuele za ropu platí? Vývoz ostatní ropy z Venezuely jde jen na splátky dluhů!
      Víte o tom, že státní Venezuelský podnik na rafinaci ropy provozuje své dvě rafinerie odjakživa v USA?
      Víte o tom, že o Ukrajině plácáte nesmysly, jak vystřižené z propagandy z rusácké ambasády?
      Víte o tom, že si ve Venezuele koupíte za měsíční výplatu pouze plato vajec?
      Jak si USA snaží podmanit Venezuelu? Tím, že tam venezuelská opozice chce volby, protože je tam srašlivá hyperinflace a lidi nemají co jíst?
      Proboha, nevidíte, neslyšíte, nemyslíte? Tak to napravte!

    • Jarkin napsal:

     Bohuzel s Vami nesouhlasim mila pani.

   • Frenki Hunter napsal:

    Martine , nechám se překvapit reálným návrhem-v té vojenské a ekonomické oblasti. Buďte, prosím, konkrétní.

   • Frenki Hunter napsal:

    Uráží mne vaše hloupost, nebo snad i placená práce pro někoho cizího. Vy vidíte pouze „Západ“ a Rusko. Já vidím dále! Suverenní, svobodnou demokratickou, neutrální českou republiku! Schopnou jednat s každým. Vy, Martine, pouze kritizujete Rusy a jednoznačně chválíte „Západ“. A to je špatně. Obě velmoci si dělají to, chtějí. A zneužívají malé země. Já jsem pro zastavení tohoto ponižujícího zneužívání kteroukoliv velmocí. Být já politikem, který má pravomoc, tak to okamžitě stopnu a nedovolím v tom pokračovat. Podle hesla, „ČR jako první“. V tom je zásadní rozpor vidění světa mezi mnou a Vámi, Martine. Přestaňte ze sebe dělat naivního prosťáčka, , která podsouvá jednu velmoc a kritizuje tu další, s tím, že u jedné nehledá její chyby, které ale existují, ale za každou cenu hledá chyby u té další velmoci. Mně je úplně někde, že si obě velmoci poměřují pindíky. Já, na rozdíl od Vás, Martine, ale u toho nechci asistovat, jako užitečný idiot. A propos, ještě jste mi neodpověděl na můj první dotaz.

    • PM napsal:

     Frenky, to vy máte toho největšího pindíka.
     Žijete ovšem v bludu své velikosti.
     Proberte se z okouzlení ze sebe samého. Nebo založte vlastní stranu, po vzoru Okamury. Nejlepší z nejlepších, ČR fist, to budou nejspíš vaše hesla, jste až k pláči člověče.
     Vypadneme-li z EU a NATO, co pak asi bude následovat? Zkuste si tipnout. Víte, kolik Rusů už žije v ČR?. Své občany Putin zachrání stejně tak, jak zachránil ty na Krymu. Je to tak těžké pochopit?
     Nebo nevyhrál snad volby Zeman a Bureš? Tenhle národ není samostatný, vždy hledá vůdce, proberte se ze svých snů a začněte uvažovat alespoň trochu racionálně. S flobertkou a ani s pomocí vaší sociální bublinky Rusa nezastavíte?
     Slunce v duši.

    • Martin napsal:

     frenky, proc si myslis, ze kdyz nekdo nejde s russkem, tak je hned placenej? ridis se heslem „podle sebe soudim tebe“??
     zapad je nas spojenec russko je nas nepritel. bohuzel nepritel, ale do te pozice se pasovalo russko samo. kolem roku 2000 jsem si rikal, ze vztahy mezi zapadem a russkem by se mohly konecne urovnat, pak ale prisel putin, a vse slo do hajz*lu. prvni signal byl, kdyz se potopil kursk a putin tam nechal zhebnout celou pozadku, i kdyz mu zapad nabizel pomoc. nasledovala okupace gruzie, anexe krymu, okupace ukrajiny, sestreleni MH17, vyhrozovani kde komu jadernym uderem, lhani o 1968, zavirani novinaru ….
     z russka neprislo nikdy nic dobryho a bez russka, aspon toho soucasnyho, by nam bylo daleko lip. a ukrajina, ta je diky russku a jeho politice v rozvratu.
     PM ti to napsal jasne – s tim tvym „CR first“ jsi jen k placi

  • kamarád Krakatit napsal:

   Za současnou situaci na Ukrajině je zodpovědné Rusko díky válce kterou proti Ukrajině vede a díky okupaci ukrajinského území.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    z Wikipedie : „5. května 1992 parlament Autonomní Republiky Krym vyhlásil nezávislost Krymu přijetím deklarace s názvem „Akt o vyhlášení vládní nezávislosti Republiky Krym“. To mělo být ještě schváleno referendem v srpnu téhož roku. Podle pamětí tehdejšího prezidenta Ukrajiny Leonida Kravčuka v jednom interview, uvažoval Kyjev tehdy dokonce o možnosti války s Republikou Krym“.
    Kdo vlastně okupoval Krym do 16. března 2014, tedy do referenda o osamostatnění Krymu a opětovném připojení Krymu k Rusku (17. března 2014), Součástí byl Krym, po úplné porážce Krymského chanátu Ruským impériem a vítězství nad Osmanskou říší v páté rusko-turecké válce (1768–1774), formálně od roku 1783 až do 19. února 1954, kdy „byl Krym z iniciativy Nikity Chruščova vyňat z Ruské SFSR a administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR při příležitostí třístého výročí Perejaslavské rady — příklonu Ukrajiny k Ruské říši“.
    Zdroj . na př. Wikipedie a různá skripta o historii Krymu.

    • kamarád Krakatit napsal:

     Shrňme si fakta. Krym obsadilo Rusko neoznačenými žoldáky ke kterým se zprvu „neznalo“. Později k okupaci využilo vojáky ze svých dočasných základen na ukrajinském území a intervenční jednotky z Ruska. Referendovitá fraška pod hlavněmi samopalů okupačních jednotek je samozřejmě zcela neplatná.
     Na východě Ukrajiny vyvolalo Rusko ozbrojenou vzpouru místních teroristů a kriminálních živlů proti ukrajinskému státu a samo se jí aktivně účastní svými jednotkami a dodávkami zbraní banditům.
     Že jde o nevyhlášenou dobyvačnou válku Ruska proti Ukrajině s cílem územního zisku je zcela zřejmé.

     • josef napsal:

      Coby Rusko s cílem (údajného) územního zisku získalo ? Vůbec nic, protože Ukrajina je nelepšící se bezedná díra, která ještě bude stát EU (tedy i nás) mraky peněz… Rusko ke svému „žití“ vůbec Ukrajinu nepotřebuje a jediné na čem jim záleží je postavení občanů ruského původu – to od r.1991-2014 bylo jakési jakž takž neproblematicé – a to vč.Krymu, byť samotný Krym nebyl vůbec „prioritní a ani normální. To vše změnil až Majdan, respektive zejména nerespektování dohody 3 ministrů zahr.věcí o prezidentských volbách a parlamentních volbách, které Majdan „smetl“. Nezapomínejte, že cca 1 1/4 rok před započetím demonstrací se konalo ME ve fotbale a nebyl žádný tlak na ulicích…

     • Valduk napsal:

      To je plk s tím referendem. Tím ze zaštiťujou furt všichni gauneři! Když katalánský lid chce odejít od Madridu, tak „to nejde bez souhlasu madridské vlády“! A ta s ním bude souhlasit kdy a za jakých podmínek, ha? A Krym je lautr to samý! Kydy o samopalehc, tak proč ho neudělá Kyjev sám! Bez samopalů! Jak se píše výše, už jednou tam bylo v roce 92 a dopadlo odtržením od Ukrajiny, jenže ho nerespektovali! Tak kdy ho uspořádaj a budou resektovat, ha? Na Svatýho Dinda, co? Asi jako v tom Katalánsku … tam by to chtělo aby zasáhla EU, jnak je k ničemu! A ne se plýst do Jugošky a odtrhávat Kosovo, po kterým jim prt bylo! Tady maj bombardovat. Madrid! Aby vychladl a dal Barceloně svobodu. Ale to e nehodí, že jo, to radši budou obuškama lidem právo na svobodu brát. A prej „demokracie“!

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Predpokladam, ze az Petricek poleti na oficialni navstevu do Ciny, bude mu nase Hradni klika aktivisticky radit, aby otevrel tema Falun-Gongu, politickou prevychovu knezi v Tibetskych klasterech a zejmena osobni navstevu v „prevychovnem“ tabore v Sin-Tiangu. 2) Kdy se Zeman pojede podivat na Ukrajinu? Ze ho tam nikdo nezve? Jeho kamaradicci mu muzou zajistit navstevu Luhansku. Nebo se muze sejit s Putinem v Arteku (na Krymu) a probrat moznost vymennych pobytu ceskych a ruskych pionyru.

  • Admirál napsal:

   Zeman na Ukrajinu k uctívačům banderovců a potažmo esesáků z SS Galicie? To bych mu neodpustil, to by byla vlastizrada, konečně by ho měli za co popohnat přes soud.

   Že si s nimi šmajchluje Petříček, to je mimořádně eklhaft.

 3. kamarád Krakatit napsal:

  Postavení tzv banderovců na Ukrajině je věcí Ukrajiny, nikoliv téma pro českého ministra zahraničí.
  Tím je především pomoc ČR Ukrajině v boji proti probíhající agresi Ruska a okupaci jejího území ruskými hordami.

  • M. Kára napsal:

   Ty jsi asi mladíček, který nepamatuje zvěrsta fašistického Bandery, který se ze strachu probíjel na západ i přes naši území, kde zanechal mnoho zabitých lidí. Musela zasáhnout i armáda.

   • Martin napsal:

    kdyz vzpominas na zverstva bandery, tak je potreba vzpominat i na zverstva komunistu od VRSR a rude armady od 17.zari 1939 do 21. cervna 1941, ktere maji historickou souvislost

   • janw napsal:

    Ono to není tak jednoduché. Ukrajinci pod Stalinem trpěli jako žádný jiný národ a tak v invazi Němců viděli svou záchranu a byli připraveni proti sovětům bojovat. Realita byla ovšem jiná a nelze popřít, že banderovci měli ve svých řadách mnoho primitivů a řezníků. Samozřejmě s postupující rudou armádou se stali nepřáteli státu a proto se snažili dostat na západ. A vzhledem k tomu, že jsme stáli na jedné straně spolu se SSSR, tak byli i našimi nepřáteli. Jinými slovy, nechci všechny banderovce házet do jednoho pytle – koneckonců je v tom dost podobenství jako s bratry Mašíny, u nichž také není vše jednoznačné….

    • ČERT napsal:

     A je to ještě složitější tím, že banderovci nejenže ale nenáviděli Rusy, resp. komunisty nebo Stalina, ale oni nenáviděli také (kromě Židů) Poláky… Vlastně by se dalo říci, že oni se vlastně ocitli na „jedné lodi“ i s tím Stalinem v tom smyslu, když SSSR obhajoval tu anexi předtím východních částí Polska v září 1939 vlastně ochranou Ukrajinců, příp. Bělorusů – jak níže cituje kolega (bolek.vala) tu sovětskou (dalo by se říci) propagandu…
     Netvrdím, že ten polský režim před druhou světovou válkou byl vůči Ukrajincům ve východní části Polska, resp. západní části Ukrajiny nějak spravedlivý… Ale banderovci pak zahájili vůči Polákům doslova genocidu…

   • kamarád Krakatit napsal:

    Káro, Káro! Ty jistě ta „zvěrstva“ pamatuješ.
    Pověz, hochu, jakou souvislost vidíš mezi tím co já pamatuji, nebo ne a vnitřní věcí Ukrajiny?

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Souvislost obnáší 49 banderovci zavražděných československých vojáků a příslušníků bezpečnostních složek v bojích s banderovci, na př. v bitvě u Partizánské Ľupči v Nízkých Tatrách dne 5. srpna 1947. V létě 1947 vnikly silné jednotky UPA na Slovensko a plenili pohraničí Slovenska. Banderovci na naše území pronikali již od roku 1945 s cílem probít se na západ do americké okupační zóny v Rakousku a Německu.
     Zdroj : Muzeum Policie ČR v Praze

     • kamarád Krakatit napsal:

      Sice jste nebyl tázán Oskare, ale přečtěte si ještě jednou a pozorně mou otázku.
      Ptal jsem se jakou souvislost vidí Kára mezi tím co já pamatuji a vnitřní věcí Ukrajiny, kterou adorace Bandery bezesporu je.

 4. Martin napsal:

  jaky je rozdil mezi banderovci, kteri se scuchli s nacisty, a rudou armadou, ktera spolu s nacisty rozpoutala ww2, poradala spolecne vojenske prehlidky a okupovala okolni zeme ?

  • bolek.vala napsal:

   2.sv.válku rozpoutaly Německo a Polsko 1.9.1940 , SSSR vstoupilo do konfliktu až 17.září , když už bylo Polsko poraženo viz přiložená nota :
   Nóta vlády SSSR, předaná polskému velvyslanci v Moskvě ráno 17. září 1939
   17. září 1939
   Pane velvyslanče,
   polsko-německá válka odhalila vnitřní rozvrácenost polského státu. V průběhu deseti dnů válečných operací ztratilo Polsko veškeré své průmyslové oblasti a kulturní centra. Varšava, jako hlavní město Polska, již dále neexistuje. Polská vláda se rozpadla a neprojevuje příznaky životaschopnosti. To znamená, že polský stát a jeho vláda prakticky přestaly existovat. V této souvislosti přestaly platit dohody, uzavřené mezi SSSR a Polskem. Ponecháno samo sobě a bez vlády se Polsko stalo vhodným prostorem pro různé nepředvídatelné a překvapivé situace, které by mohly představovat hrozbu pro SSSR. Z tohoto důvodu, přes svoji dosavadní neutralitu, nemůže sovětská vláda nadále neutrálně pohlížet na tyto skutečnosti.
   Sovětská vláda také nemůže nečinně přihlížet, jak rodilí Ukrajinci a Bělorusové, žijící na území Polska, ponecháni napospas osudu, zůstali bez ochrany.
   Z tohoto důvodu vydala sovětská vláda nařízení Hlavnímu velení Rudé armády, aby to vydalo vojskům rozkaz překročit hranice a vzít pod svou ochranu životy a majetek obyvatelstva Západní Ukrajiny a Západního Běloruska.
   Současně je sovětská vláda připravena přijmout veškerá opatření k tomu, aby osvobodila polský národ od nešťastné války, do které byl tento vržen jejími nerozumnými vedoucími představiteli a dát polskému národu možnost žít v míru.
   Přijměte, pane velvyslanče, naše ujištění o naší naprosté úctě.
   Národní komisař pro zahraniční záležitosti SSSR V. Molotov.
   Zvláštnímu a zplnomocněnému velvyslanci Polska panu Grzybowskemu.
   Polské velvyslanectví.
   Moskva.

   • Martin napsal:

    skoro me ukapla slza bolku, jak to ti russacti komunisti mysleli s polakama dobre.
    ALE
    nebyt paktu Ribbentrop-Molotov podlepsany cca tyden pred vypuknutim ww2, kterym si russacti komunisti a nemecti nacisti rozdelili polsko a evropu, nebyt toho, ze ruda armada mela s nacistickym wermachtem spolecnou vojenskou prehlidku 22.zari 1939 v okupovanem polskem brestu, nebyt toho, ze se russacti komunisti chovali k polakum hur nez nemecti nacisti, nebyt toho, ze russacti komunisti popravili v katyni cca 20tis polaku, nebyt toho, ze skoro cely 2 roky od zahajeni ww2 russacti komunisti a nemecti nacisti spolu spolupracovali, kdy russaci nacistum dodavali ropu, nerostne suroviny a obili aby se nacistum lepe valcilo, nebyt toho, ze komunisti z kremlu vyzyvali skoro cely 2 roky od vypuknuti ww2 komunisty po celym svete, aby se neucastnili sabotazi proti nemeckym nacistum, nebyt … tak bych tomu snad i veril

    • hokin napsal:

     Rusi sice podepsali mírovou smlouvu o neůtočení ale po Mnichovu upozornili Poláky že je napadnou pokud si budou dělat nároky na československé území.Což Poláci spolu s Němci udělali tak je napadli.

     • Martin napsal:

      ale houby
      v tajnem dodatku paktu Ribbentrop-Molotov z 23.8.1939 se nemecti nacissti s russkymi komunisty dohodli na rozdeleni polska a evropy. konkretne polsko si rozdelili rekama narew, visla a san.
      vis proc russaci mluvi jen o velke vlastenecke valce a ne o ww2 a tvrdi, ze do valky vstoupili az kdyz je napadli nacissti? protoze jinak by museli priznat spolupraci s nemeckymi nacissty i svoji roli agresora a okupanta

    • Valduk napsal:

     Bezděčně jsem se zasmál – a pro sebe si řekl po přečtení první věty: „S Polákama né, vole, ale s těma Západoukrajincema a Bělorusama!“:)))

   • Josef II napsal:

    Něco tak blbého jsem nečet a to už mám sedesátku na krku.Takovou kravinu by nevymyslela ani s.Martička Semelová.Měním jméno protože se pod jménem Josef píše jiný soudruh.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jak jste k tomu světovému objevu došel? Vy jste studoval v USA? Popovídejte nám o tom, ať si to užijeme.

   • Míra napsal:

    Za dva dny bude smutné výročí potopení německé transportní lodi „Wilhelm Gustloff“ (25484 brt). Útok provedla ponorka S-13. Ponorky typu S v Sovětském svazu vyráběli od roku 1934 podle kompletní německé projektové dokumentace a vojenskými historiky jsou hodnoceny jako vůbec nejlepší předválečné sovětské ponorky. Nejen vojenská spolupráce probíhala mezi Německem a ruským bolševikem nepřetržitě od roku 1922. A bolševik jasně deklaroval, že musí z Německa vzejít další válka, která rozpoutá celosvětovou bolševickou revoluci. Snad Vám dojde, kdo společnou rukou rozpoutal druhou světovou.

    • Neli Kohn napsal:

     A co potopení lodi Armenia u Krymu v listopadu 1941. která byla označená jako sanitní. Zemřelo přes 5000 lidí.

  • Zdeněk napsal:

   Člověče, a kde jste se to učil? Kdyby nebylo Rusů, tak tady nejste.

   • Martin napsal:

    vidim, ze jsi stale neopustil russky vyklad dejin

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Já jsem na rozdíl od přechytralých diskutárů, tu válku zažil na vlastní kůži Vy hlupáčku, zažil se vším všudy. Nebýt Rusů seděl byste dnes v díře na Dalekém severu, učil se německý výklad dějin a kdybyste byl moc hodný, měl byste tu zemjanku v tamní německé vesnici na jižním svahu.
     A ruský se píše s jedním s. Požádejte pana učitele, ať s Vámi znovu zopakuje, ve kterých slovech se píší dvě souhlásky za sebou, jako třeba v přídavném jméně „povinný“ a naučte se je nazpaměť, není jich tolik.

     • Martin napsal:

      spousta lidi co prezila valku pak po valce neprezila diky russakum.
      s „osvobozeneckou“ rudou armadou prislo komando NKVD, ktery zavrazdilo nebo do ty tvy diry na dalekem severu odvleklo nekolik tisic cechu. behem politickych procesu, ktere probihaly pod kuratelou russaka, komunissti povesili 250 lidi 5-6tis zavrazdili pri vyslesich, v komunisstickych koncentracnich taborech a pri pokusu o utek do svobodneho sveta a cca 200tisic komunissti zavreli do koncenhtracnich taboru.
      je otazka jak by se valka vyvijela soudruhu a jestli by k ni vubec doslo, kdyby se russti komunissti nespojili s nemeckymi nacissty

    • Admirál napsal:

     Měl by jste si jednou ročně přečíst Haydrichův projev k silovým složkám.

     Pak by Vám muselo být jasné, že na tvrzení „Kdyby nebylo Rusů, tak tady nejste.“ něco bude.

     Minimálně by jste psal své příspěvky z Patagonie nebo ze Sibiře.

     • Valduk napsal:

      To neplatí ani tok o WWII. jako spíše o WWI. Samotní Češi byli za Hitlera uváděni výslovně jako árijský národ a v osobních průkazech měli uveden rodokmen předků; z českých chlapců se měl vytvářet nový nacistický vůdcovský dorost na elitních školách NAPOLA; čeští muži měli být přijímáni do řad SS; „česká krev“ byla zákonem chráněná před míšením se Židy… Etablovaná česká historiografie k těmto skutečnostem mlčí, jelikož se tato historicky podložená fakta nehodí do narýsovaného konceptu, podle nějž neměli Češi v nové Hitlerově Evropě fyzicky co pohledávat. A zatímco odsun 7-milionů Čechů kamsi na Madagaskar či za Ural je zcela nereálný, mimo možnosti Třetí říše, tak naopak za WWI. bylo bylo možno odsud dle plánů Všeněmců odsunout 3-4 miliony česky hovořící inteligence do Bosny a ponechat jen negramotné sedláky! Viz slova pana říšského kancléře Bethmanna-Hollwega: „Tato válka (rozuměj WWI.) jest vedena aby byl zničen živel slovanský v Rakousku!“

   • kamarád Krakatit napsal:

    Velice hloupá věta. Takový jste celý?

   • Tondach napsal:

    A kde jste se to učil vy, soudruhu?
    Nebýt USA bych tu zase nebyl já!
    A kdyby tomu okupantovi v srpnu 1968, který nás se dvěma dalšími okupanty „kontroloval“ v autobusu s odjištěným samopalem ruply nervy, tak bych tu opravdu nebyl!
    Člověče, neplácejte takový demagogický nesmysly!

    • josef napsal:

     Okupace USA Západním Německu a nyní i v SRN trvá od r.1945 doposud. V japonsku naehmlich tak – tam dokonce tu okupaci mají prý i v ústavě (jak jsem se nedávno doslechl v pořadu Karla Šípa, kde měl nějakého hosta s inklinací k Japonsku). USA běžně z těchto zemí provádí různé humanitární bombardýrování (řečeno slovy Václava Havla) – např.na Jugoslávii létali přes cíp Rakouska – to sice protestovalo, ale bylo jim to houby platné. Pokud se jim to nezakáže, tak si dělají co chtějí. Jediné Turecko v 2003 zakázalo USA vzlétat ze tří základen, které tam USA mají, při jejich válce v Iráku.
     A všude kam takto USA „mírově“ vstoupily, tak pro ně důležité osoby z těch napadených zemí okamžitě odváželi do USA – z Afganistánu i dokonce i nezletilce a spřátelené „Ujguříky“, kteří se tam v tu chvíli nacházeli a šup s nimi na Guantanámko, atd.,atd.

     • kamarád Krakatit napsal:

      Ujasněte si, Pepíčku co je to okupovaná země. Německo ani Japonsko jimi rozhodně nejsou. Na jejich území jsou jen americké základny.
      Jako typický příklad okupace ovšem mohu uvést ukrajinský Krym, nebo východní část téže země. Zde ovšem jde o ruskou okupaci, což komunisté a kolaboranti neradi slyší.

     • Tondach napsal:

      Ne, to fakt nemá cenu vysvětlovat cokoliv někomu, kdo považuje dohody po skončení II. světové války za okupaci Německa! Sověti taky snad okupovali NDR? A Angličani a Francouzi taky?

     • josef napsal:

      Dovětek k Tondachovi o základnách po II.sv. válce : Dnešní media běžně uvádí, že „Sovětská okupační vojska opustila po II.sv.válce Rakousko v r.1955, v roce 1991 Sovětská okupační vojska opustila území bývalé NDR“. To dle Vás znamená, že „okupant“ v těchto dvou případech je jiný než okupant v bývalé NSR, Itálii apod..-čili zejména USA. Ale já jsem dříve psal, že USA z těchto základen není nijak omezen mateřskými zeměmi ve svých humanitárních bombardová- ních ať už v bývalé Jugoslávii, Iráku, Afghanistánu, Libyii, apod. Čili USA z těchto zemí dělá nesvéprávné státy….

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     A to toho okupanta v srpnu 1968, který vás se dvěma dalšími okupanty „kontroloval“ v autobusu s odjištěným samopalem neruply nervy, protože přišel hrdinný vojín, či seržant US Army a tak vás zachránil a proto jste tady? Skutečně to myslíte vážně, že nebýt USA, tak byste tady nebyl?

 5. Tondach napsal:

  Hrad do toho nemá co kecat a Hrad v této sestavě už tuplem ne!

 6. Julius Thrax napsal:

  Jestli ten či onen byl hrdina Ukrajiny,to musí vědět sami Ukrajinci a my jim do toho nemáme co mluvit.Navíc ten náš generál sice nosí uniformu,ale ve válce nikdy nebyl,Takže je na dobré cestě se ztrapnit jestli je tam jede poučovat.Jinak Ukrajinci jsou lidi jako my a tak jestli máme někomu pomáhat tak raděj jim než černotě,ale ne tak abysme se tím zruinovali.Tak ať se ten generál drží zpátky a ať je zase rychle nazpět.

 7. Pavel Liska napsal:

  Ministr Petříček by měl hlavně předjednat pracovní povolení pro ukrajinské techniky, montéry , lékaře, zdravotní sestry apod. Podmínky uznání kvalifikace a diplomů z konkrétních škol. Systém prověření jejich kvalifikace. Možnost pobytu i pro rodinné příslušníky apod. To by alespoň k něčemu bylo, ta jeho návštěva.

  • Frenki Hunter napsal:

   A nebudou potom ti lékaři a další profese chybět na Ukrajině? Kdo je nahradí? Podle mého nikdo. Takže tohle vykrádání mozků a rukou je špinavost. Pochopitelně vzniklá stejně špinavou. neschopnou vládou.

   • Pavel Liska napsal:

    Ale nám jde snad o naše národní zájmy, ne ? Na oplátku třeba podpoříme sankce proti Rusku. Reálpolitika v praxi, ale o tom to snad je, nebo ne ?

 8. Tondach napsal:

  Je vidět, že pan ministr vytočil k hysterii nejen Zemana, ale i všechny zemanovy příznivce! A to je dobře….

 9. Josef napsal:

  Zbytečná cesta,navíc komplikovaná tím,že málo zkušený min.zahr.Petricek ,něco slíbí a bude malér.Ukrajina je předlužena země,kde bují korupce v absolutní podobě.V 90 letech tam měl jeden podnik z Vysočiny svého zástupce,až hrobník si vzpomněl ,že jej pochoval a byla to tvrdá realita.T

  • Martin napsal:

   nemyslim si, ze to muze byt jeste horsi nez za premierovani zemana, kterej russakum odpustil 100mld korun z jejich dluhu

 10. bolek.vala napsal:

  Bylo nad slunce jasné ,pokud Petříček dostane ministerské křeslo,kterým směrem povede zahraniční politiku! Proto Zeman brzdil jeho zvolení. ČSSD si tímto ministrem zatlouká poslední hřebík do rakve svojí existence v parlamentu !A ještě něco. Nechápu proč je politika Eu nazývána neomarxistickou a levicovou. Podle mě má jasné prvky nastupujícího fašismu ! Viz Španělsko a brutální potlačení Katalánska v pokusu o osamostatnění. Viz brutální potlačování demonstrací ve Francii a společně s Německem a Anglií ,pokus o nahrazení obuvatel Evropy etnikem z jihu.A Petříčk svojí shrbenou anální politikou dokazuje na fašistické Ukrajině že ne neomarxismus ale fašismus dostal zelenou !

  • Pavel Liska napsal:

   Bolku, chlape, ujasněte si pojmy a fakta. Brutální potlačování demonstrací ve Francii ? A Německu ??! No nevím, to by podle mne vypadalo jinak. Pokus o nahrazení původního etnika etnikem z jihu … To je jako znak fašismu ??! Prosím , vysvětlete…

   • ČERT napsal:

    Já bych se pokusil vysvětlit, kde bych já viděl jistou souvislost mezi tím „pokusem o nahrazení obyvatelstva“ a fašismem, resp. nacismem… A přitom bych ani nebazíroval na tom, že fašismus musí fakticky být protipól marxismu. Možná bychom mohli připustit, že fašismus je vlastně „zmrzačená odnož marxismu“, jak se vyjádřil britský historik P. Johnson.
    Víte, přímo bych navázal na takové video z doby, kdy kulminovala migrační krize v roce 2015, a na kterém nějaký německý blbeček řekl, že „Německo splácí přijímáním uprchlíků svůj dluh za zločiny druhé světové války“ – a za tím takové škodolibé „ha ha ha“…
    Tak nacistické Německo se samozřejmě za druhé světové války snažilo o dobytí tzv. Lebensraumu pro německý národ, resp. vůbec pro germánskou rasu na úkor slovanských národů, v podstatě rasově „podlidí“ (Untermenschen)… Samozřejmě, pak tady byli Židé, což byli víceméně „záporní nadlidé“ („kladní nadlidé“ byli samozřejmě Němci a Germáni)… Takoví muslimové nebo Afričané, ti ani Hitlera moc nezajímali. Tak i oni by se dali podle té nacistické rétoriky označit za „Untermenschen“, ale pro jejich země by nacistická nadvláda jistě nebyla tak fatální jako pro země slovanské…
    S tím, jak během druhé světové války začalo Německu „téct do bot“, tak se nacisté začali chytat i takové panevropské rétoriky – prostě když už se na Německo hrnuli Rusové, „mongolské hordy z asijských stepí“,
    a Američané, mezi nimi mnoho „negrů“, podle nacistické propagandy. A jsou taky známa ta Hitlerova slova, která pronesl ve svém bunkru v době, kdy už se Rudá armáda probíjela ulicemi Berlína. „Německo musí být buď světovou velmocí, nebo nemá právo vůbec existovat…“ „Němci selhali, a budoucnost patří tomu silnějšímu národu z východu“ (čímž, pravda, mínil pochopitelně Rusy).
    Tak já bych řekl, že pak Západní Německo za Adenauera, ale třeba ještě za Kohla bylo naprosto v pohodě. Tak nějak se normálně vyrovnávalo se svou minulostí, dokud nepřišlo tohle „sluníčkářství“, nebo jak to nazvat… Tak co, podle takového názoru, a s ohledem na tu Hitlerovu víceméně „závěť“, dalo by se říci, že „Němci dneska už jsou stejně stárnoucím národem dožívajících dědků, případně pár mladých spratků, kteří stejně nepoznali nic jiného než blahobyt, to už nejsou ti správní Němci jako ještě v dobách Führera…“ „Ale ti muslimové, to jsou dneska jiní kabrňáci…“ Takže v odkazu na tu Hitlerovu jako by závěť, „ano, my Němci už nemáme právo na existenci, vychcípáme, podvolíme se silnějšímu národu z jihu… Ale vy, Češi, Poláci a další, vychcípáte a podvolíte se spolu s námi…“ (viz třeba ty návrhy kvót, atd. atd.)… „Prostě tenkrát se nám nepodařilo vás zgermanizovat, my už na to dneska nemáme, abychom vás zgermanizovali, ale tak se společně s námi podvolíte islamizaci…“

    Já vím, teď mi někdo řekne třeba – „a probudil ses, a ruku v nočníku…“ A doufám, že by měl pravdu. To, co jsem napsal, je jen takový můj odhad, naprostá, naprostá teorie, možná úplně mylná (a doufám, že mylná), možná jen obyčejný kec, vycházející z nějakého myšlenkového vývodu… Ale kdyby jste chtěl vidět nějakou (zdůrazňuji) EVENTUÁLNÍ návaznost na fašismus, resp. konkrétně německý nacismus…

    • ČERT napsal:

     Jen že jsem se ještě zamyslel nad touhle hypotézou a teorií, ke které mě tedy podnítila ta zajímavá otázka, co spojuje fašismus s „pokusem o nahrazení původních obyvatel Evropy etnikem z jihu“, a do toho ten neomarxismus… Možná by v téhle souvislosti stál za zamyšlení ještě jeden termín, který by se jistě dal použít, i když vysvětlit by se dal taky asi různě – tzv. sociální darwinismus…

  • Tondach napsal:

   ČSSD si tímto ministrem zatlouká poslední hřebík do rakve jenom podle vás, rusáckých řitilezců, nemyslících hlavou!
   Kdyby se u nás chtěli osamostatnit třeba sudeťáci a chtěli tím rozbít republiku, tak byste jim fandil, stejně jako teď blbě fandíte kataláncům, kteří chtějí rozbít Španelsko?
   A kdyby vám někdo při demonstraci zapálil auto a vymlátil okna a sebrala ho policie, tak byste taky blábolil o brutálním potlačení demonstrací?
   Myslete hlavou, člověče!

   • Valduk napsal:

    Tohle je plk! Katalánci jsou doma! Oni nemůžou být odsunuti do nějakýho Velkýho Katalánska! Naopak ti tzv. „Španělé“, což jsou de facto Kastilci by měli být vypráskáni nejen z Katalánska, kde nemaj co pohledávat, ale i z celého Aragonu! Prostě normální opožděnej rozvod Izabely s Ferdinandem od stolu i lože! Páč to byl stejnak účelovej sňatek s cílem vypráskat muslimy a židy z Pyrenejskýh poloostrova a tento účel pominul …

    • ČERT napsal:

     No tak efekty toho sňatku ale byly mnohem větší než jen vypráskání muslimů, příp. Židů z Pyrenejského poloostrova. Protože právě v té době se takto sjednocené Španělsko stalo taky, jak se dnes někdy říká, vlastně první skutečně globální velmocí v dějinách – ať to byl nástup na tehdejší evropské scéně, ale samozřejmě i objevení Ameriky a conquista její větší části, atd. Ale tak jistě, že tohle už je všechno dávno pryč, ono už v 18.století Španělsko žádná nic moc velmoc nebyla, a po většinu 19. a 20.století to byl skoro jen řadový (a vnitřně často ne moc stabilní)
     stát na evropské periférii…
     Což o to, dokázal bych si představit, že by Katalánsko mohlo být něco jako třeba Portugalsko (které mimochodem v raném novověku ti Kastilci na 60 let taky „spolkli“, v letech 1580-1640, a bylo to tehdy vnímáno jako dovršení španělské/iberské jednoty)…
     Jenže „Velký Katalánsko“… Tady jde o to, že kdyby se to bralo na nějaké řekněme národní/jazykové bázi, tak aby potom nechtěli nějaký to „Velký Katalánsko“ vytvořit… Protože území, kde se taky mluví katalánsky, to není jenom to Katalánsko, o které jde, ale je to taky sousední oblast Valencie, Baleáry (Mallorca atd.), a zasahuje to až do jihovýchodní Francie, a samozřejmě, Andorra…

 11. bolek.vala napsal:

  Pane redaktore , doporučuji článek o banderovcích na “ novarepublika “ , je to i s fotografiemi , takovou hrůzu jsem zatím nikdy neviděl !!

Přidávání komentářů není povoleno