Ministr Mládek: Westinghouse i Čína se k zakázkám pro český průmysl staví chladně

Napsal/a Robert Břešťan 30. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká vláda požaduje, aby budoucí zahraniční dodavatel nových jaderných bloků pro Dukovany přizval české firmy ke svým zakázkám na stavby elektráren ve třetích zemích. Nejvstřícnější je v tom prý zatím Rusko. 

Na nedávné konferenci o budoucnosti energetiky Institutu pro veřejnou diskusi to řekl ministr průmysl Jan Mládek. A dodal i to, že různí potenciální zahraniční dodavatelé se k požadavku stavějí různě.

Nejotevřenější spolupráci je podle Mládka ruský Rosatom. „Pokud se firmy chtějí účastnit na dostavbě českých jaderných elektráren, bylo by žádoucí, aby umožnily českým společnostem účast na výstavbě jaderných elektráren ve třetích zemích. Tuto vůli vyjádřil Rosatom, do určité firmy korejské Kepco,“ řekl na plénu Mládek.

Česká vláda nechce opakovat otevřený tendr, který ČEZ v roce 2009 vyhlásil na dostavbu dvou bloků Temelína. V Temelíně dokonce ani nechce prioritně stavět. Přednost mají mít Dukovany a místo tendru přímé oslovení strategického partnera.


PSALI JSME: Rusko, USA, Korea… Firmy se hlásí k zájmu o dostavbu Dukovan


Francouzská Areva je podle Mládka „smutná historka“. Divize výstavby jaderných elektráren ztrátové společnosti totiž nyní fúzuje z rozhodnutí francouzské vlády s polostátní energetickou Électricité de France (EdF) a proces se zdržuje.

„Takže jsme ani moc nezjistili, zda jsou ochotni nabídnout účast českým firmám,“ říká Mládek.

„Westinghouse se k tomu staví chladně, což je zjevné už z tendru na Temelín,“ ohodnotil dalšího z potenciálních vážných zájemců ministr.

HlídacíPes.org požádal zástupce japonsko-americké společnosti o reakci. Dočkal se diplomatické odpovědi:

“Westinghouse byl a je součástí českého jaderného průmyslu. Věříme, že se brzy zapojíme do Aliance české energetiky, což všem zúčastněným stranám umožní vytěžit co nejvíc z unikátních průmyslových kapacit v České republice i pro projekty v zahraničí,“ napsal v reakci Jeff Benjamin, viceprezident společnosti pro nové elektrárny a významné projekty.

Teoreticky by se o dostavbu jaderných elektráren v Česku mohla ucházet i Čína. „I zástupce ČLR byl překvapen z toho, že by se Češi měli podílet na jejich projektech. Spíše implicitně předpokládali, že to sem přivezou nejlépe všechno včetně dělníků, inženýrů a možná i betonu. Budeme mít velký komunikační úkol vysvětlit, že takto si to nepředstavujeme,“ řekl Mládek.

Zatímco ještě před dvěma lety se chystala dostavba nových bloků Temelína, nyní mají v úvahách vlády i ČEZ prioritu Dukovany. V maximalistické variantě Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá až se čtyřmi novými reaktory – dvěma v Dukovanech a dvěma v Temelíně.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)