Bitva o uhelné limity vrcholí. Ministr Mládek versus Babiš a lidovci
Zrušit či nezrušit územní limity na těžbu hnědého uhlí? Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) by je rád alespoň „částečně“ prolomil. Jeho návrh má vláda v rámci koncepce surovinové politiky projednat 31. března. Podle zjištění HlídacíPes.org však narazí u koaličních partnerů, hnutí ANO a KDU-ČSL.
„Hnutí ANO dlouhodobě deklaruje, že je proti zrušení limitů těžby a že chce fosilní paliva zachovat pro další generace. Důkladné posouzení energetických potřeb České republiky bude jedním z důležitých úkolů nové politické reprezentace naší země,“ říká za Babišovo hnutí ANO Lucie Kubovičová.
O limitech se mlčí
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je přesvědčen, že k prolomení těžebních limitů během úřadování vlády Bohuslava Sobotky nedojde: „Hnutí ANO mělo v programu jasnou deklaraci neprolomení těžebních limitů. Do programového prohlášení vlády se pak dostalo jen v podobě, že prolomení těžebních limitů vyplyne z aktualizace státní energetické koncepce,“ říká Brabec.
V aktualizovaném znění Státní energetické koncepce (SEK) ovšem žádný návrh na zachování či naopak prolomení limitů není. „Je to politická otázka, kterou nelze vyřešit nějakým expertním dokumentem. Limity v koncepci neřešíme. Jen říkáme, jak to bude, když budou prolomeny a jak to bude, když nebudou,“ vysvětlil už dříve pro HlídacíPes.org hlavní autor koncepce a náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc.
Právě kvůli diskusi o tom, zda limity v koncepci explicitně řešit nebo ne, ale vláda schválení energetické koncepce na konci loňského roku odložila; zabývat se jí má znovu v únoru.
Ještě předtím, 2. února, chce téma prolomení limitů vláda projednat se zástupcu zaměstnavatelů a zaměstnanců v rámci tripartity.
Za zachování limitů se vedle ANO staví i KDU-ČSL. „Pokud jde o otázku prolomení těžebních limitů na těžbu hnědého uhlí v Ústeckém kraji, tak KDU-ČSL se k nim staví spíše negativně, ovšem situace se bude logicky odvíjet od energetické koncepce státu po jejím schválení vládou,“ říká za lidovce jejich mluvčí Adéla Šidlová.
Stěhování a psí bouda
ČSSD si zatím v postoji k prolomení limitů nechává zadní vrátka. „Zatím je předčasné spekulovat o tom, jak budou jednotliví ministři hlasovat. Rozhodování se odehrává demokraticky na základě komplexního posuzování variant zcela ve prospěch České republiky,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí strany Eva Gregorová.
Vláda dostane k posouzení čtyři různé varianty:
1. Zachování těžebních limitů ve stávající podobě
2. Prolomení těžebních limitů v nejvyšším rozsahu, včetně zbourání Horního Jiřetína
3. Prolomení těžebních limitů v dole Bílina
4. Prolomení těžebních limitů v Bílině a částečně v dole ČSA, aby zůstaly zachovány obce Černice a Horní Jiřetín.
Jan Mládek podle svých dřívějších vyjádření preferuje třetí či čtvrtou variantu.
„V případě posunutí limitů by byla zajištěna pracovní místa až pro osm tisíc lidí pro další generaci v horizontu let 2030 až 2055,“ říká Jan Mládek. Výhodou možného prolomení limitů na dole Bíliny je podle expertů fakt, že by se obešlo bez nutnosti stěhovat lidi a bořit jejich domy. Otázkou je, nakolik by o další změny v limitech stály samy těžařské firmy.
Podle expertů by pro Czech Coal, respektive Vršanskou uhelnou a Litvínovskou uhelnou pouze částečné prolomení limitů znamenalo velké náklady a zájem by o ně neměly. Takzvanou velkou variantu prolomení limitů by těžaři naopak uvítali. Maximalistickou variantu prolomení limitů prosazují například odbory.
„Velká varianta, to znamená bourání domů, ale také stovky milionů tun uhlí a desítky až stovky miliard korun. Problém je, že podle horního zákona lidi nikdo nemůže k prodeji donutit a těžbu může blokovat klidně bouda pro psa,“ dodává jeden z oslovených znalců.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)