Ministerstvo školství zahájilo kárné řízení kvůli grantům za 32 milionů. Úředník je chtěl pro svůj spolek
KAUZA Bývalý šéf odboru ministerstva školství Viktor Kubát jednal za resort o grantech, ze kterých pak jím založený spolek žádal o veřejné dotace ve výši 32 milionů korun.
Kárná komise ministerstva nyní zkoumá míru provinění bývalého šéfa odboru dalšího vzdělávání ministerstva školství Viktora Kubáta. Reaguje tak na zjištění HlídacíPes.org z minulého týdne.
Kubát, jenž je v současné době řadovým zaměstnancem ministerstva, se ještě coby ředitel odboru účastnil za resort schůzek týkajících se grantových výzev pro genderovou vyváženost. Později sám prostřednictvím svého spolku Vzdělávací a inovační institut zažádal z týchž výzev o granty na 16 projektů v celkové výši 32 milionů korun.
Ve spolku spolu s ním působí ještě další zaměstnanec ministerstva školství Kamil Jan Svoboda.
Projekty měly navíc směřovat do obcí, které ve většině případů vedou starostové za KDU-ČSL, za stranu, v níž jsou Kubát i Svoboda aktivními členy.
„Ministerstvo zahájilo kárné řízení s panem Kubátem,“ potvrdila informaci HlídacíPes.org mluvčí resortu Jarmila Balážová. „Další podrobnosti ale s ohledem na probíhající řízení nemůžeme podávat,“ dodala.
PSALI JSME:
Dotační byznys ministerského úředníka: projekty z evropských peněz za 32 milionů
Před komisi by měl kromě Kubáta předstoupit i Svoboda. Pokud ministerstvo dojde k závěru, že úředníci byli ve střetu zájmů a porušili služební zákon, mohou být propuštěni.
„Nikdo mi takovou informaci z MŠMT nedal,“ konstatoval Viktor Kubát.
Případem se zabývalo také ministerstvo práce a sociálních věcí, které zmíněné granty spravuje. „Z hlediska formalit jsme nenalezli u předložených projektů žádná pochybení,“ uvedla ministryně Michaela Marksová Tominová. „Nicméně jsme si vědomi neetického jednání úředníka MŠMT a tento případ i nadále monitorujeme,“ dodala.
Veletoč paní starostky
Podle informací HlídacíPes.org se ministerstvo školství zaměřilo i na obce, na které Kubátův spolek miliony žádal.
Nejméně v jednom případě starostka ještě v lednu, kdy už byl projekt podán, ani o projektu zaměřeném na genderovou vyváženost ani o existenci spolku nevěděla. Navzdory tomu je její podpis na dokumentu připojeném k žádosti datovaném k loňskému prosinci.
„My tady na úřadě máme samé ženy, to by nemělo smysl. Nic mi ten projekt neříká. Kdybychom šli do nějakého projektu, to bych si samozřejmě pamatovala,“ odpověděla v lednu na dotaz HlídacíPes.org starostka Bečova nad Teplou Olga Haláková (KDU-ČSL).
Za necelé dva měsíce – když ji redakce znovu kontaktovala kvůli jejímu podpisu na dokumentu – svůj názor náhle změnila.
„Ano, je tam můj podpis a hlásím se k tomu projektu. Dala jsem souhlas se k němu přidat,“ řekla starostka Haláková s tím, že následně pošle informaci o tom, kdy přesně se k projektu připojila. Navzdory opakovaným urgencím ale nakonec požadovanou informaci redakci neposkytla.
Ministerstvo nyní prošetřuje, zda dokumenty ke Kubátovým projektům nebyly antedatovány – tedy zda nebyly podepsány později, než je na nich uvedeno.
Existuje totiž podezření, že žádosti byly podány bez vědomí starostů obcí uvedených v projektech a že jejich souhlasy získával Kubátův spolek až následně.
Do rodinného rozpočtu
Pro připomenutí: ministerský úředník Viktor Kubát zastupoval resort na jednání o grantech č. 27 a 28, kde se mluvilo o tom, že do nich bylo podáno málo projektů a zbývá k vyčerpání hodně peněz.
Následně spolek založený Kubátem, ve kterém působí i jeho manželka Lucie, zažádal z těch výzev o projekty za celkem 32 milionů korun (tvořily tak více než polovinu všech podaných projektů).
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Granty měly za cíl prosadit genderovou vyváženost v obcích. Nicméně v některých z obcí vybraných pro projekt už dávno ve vedení ženy působí.
Zároveň vyšlo najevo, že projekty byly zacíleny podle stranického klíče – většina z nich (11 ze 16) šla do obcí vedených starosty za KDU-ČSL.
Kubát svůj podíl na projektech nejprve popřel. Když však zjistil, že má HlídacíPes.org k dispozici dokumenty, kde je uveden coby kontaktní osoba, k autorství se přiznal a připustil i to, že z nich bude profitovat jeho rodina.
„Pokud bychom ty dotace získali, zaplatí se tím zaměstnanci na dva roky, i moje žena,“ shrnul Kubát vlastní přínos z projektů. „A pokud se se mnou nerozvede, tak to něco přinese i mně, respektive do našeho rodinného rozpočtu.“ Nařčení ze střetu zájmů ovšem odmítá.
Za své spolustraníky se postavil také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Pokud o ničem nerozhodují a nic neovlivňují, tak v tom nevidím problém,“ uvedl pouze předseda strany.
Ani skutečnost, že ministerstvo zahájilo s členem jeho strany kárné řízení, nepovažuje za problematické a v SMS jen konstatoval: „Má na to jistě právo.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
O pánovi jsem už dříve napsal, že patří k dacanům co chytračí na úkor těch, co musí řádně chodit do práce a dokonce tam pracovat. Ale média by měla referovat o dokončených kauzách Takto to působí dojmem, že jsme národ zlodějů a pánové Babiš s Ištvánem to mnusí napravovat i za cenu státních převratů.
Nevím jak Ištván, ale Babiš se úspěšně vykrucuje, svádí všechny své pokusy o podvody a legální, avšak nemorální skrčky a obezličky, aby nemusel platit daně na druhé. V Babišově aktuálním slovníku se to nazývá: „účetní se spletla; účetní udělalla chybu, protože to ještě nikdy nedělala; případně všichni lžou“; další varianty se objeví, jen co šéfa Andreje napadnou. A státní převraty? Kdepak, jen přechod na systém jeden stát – jedna firma, jeden šéf – jedno velení, jedny peníze – dva směry toku, dluhy na konto státní kasy, dotace z ní do Agrofertu.