Milion aut v Praze. Doprava kolabuje hlavně kvůli nim, kolony „prostě vznikají“
Doprava v Praze se stala jedním z celostátních předvolebních témat, do pirátského primátora Zdeňka Hřiba si kvůli ní rýpnul jak prezident Zeman, tak premiér Babiš. A i když aktuální uzavírky plynulosti provozu v metropoli rozhodně nepomáhají, hlavní problém je jinde. V Praze samotné je registrován jeden milion aut a dalšími denně přijíždějí lidé za prací.
Městská mobilita je v Evropě zdrojem 40 % všech emisí CO2 ze silniční dopravy a až 70 % dalších znečišťujících látek pocházejících z dopravy všeobecně. Dopady to má i na život obyvatel Prahy, která je automobily doslova zahlcená.
„Už od roku 2000 je podíl osobních automobilů na celkových dopravních výkonech přes 90 % a toto číslo kontinuálně stoupá už od 60. let minulého století,“ vysvětluje pro Euractiv.cz Bedřich Rathouský z Katedry logistiky Vysoké školy ekonomické.
Nová studie časopisu Atmosphere založená na měření v Praze varuje, že množství emisí v metropoli překračuje limity doporučené Světovou zdravotnickou organizací a Evropskou unií.
Text Barbory Pištorové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Měření probíhalo na různých místech v Praze. Mezi nejproblematičtější místa patří okolí tunelu Blanka nebo vytížená ulice V Holešovičkách, řekl Českému rozhlasu Plus Miroslav Šuta, lékař a expert z Centra pro životní prostředí a zdraví.
Města by podle něj měla o zlepšení situace usilovat především kvůli zdraví svých obyvatel. „Například analýzy ze Španělska nebo Skandinávie ukazují, že i nižší koncentrace mohou ovlivňovat vývoj nervového systému u dětí na jedné straně a na druhé straně mohou patrně přispívat i k rozvoji takzvaných neuro-degenerativních onemocnění u starších osob,“ varuje expert.
Nebezpečné jsou však podle něj i koncentrace pod platnými evropskými limity nebo pod doporučenými hodnotami WHO.
Milion aut v Praze
Experti upozorňují, že po Praze jezdí příliš vysoké množství automobilů. To se pak projevuje nejen na ovzduší, ale také na plynulosti dopravy.
„Dopravní kongesce (kolony) – ve velkých městech prostě vznikají, a to bez ohledu na to, jak dobře je dané město dopravně vyřešeno, jaká je podpora veřejné hromadné dopravy, jak moc disciplinovaní jsou řidiči… o vlivu počasí a s tím související údržbě pozemních komunikací raději nemluvě,“ shrnuje pro Euractiv.cz Bedřich Rathouský z Katedry logistiky Vysoké školy ekonomické.
Faktorů, které dopravní kolony zapříčiňují, je podle něj celá řada. Přispívá k nim i nedostavěný dálniční okruh okolo Prahy či uzavírky. „Ale faktorem číslo jedna byl a je enormní počet osobních automobilů,“ vyzdvihuje odborník na logistiku.
„Jen na území Prahy je registrován skoro jeden milion osobních aut – a do Prahy samozřejmě jezdí ještě mimopražští motoristé. Už od roku 2000 je podíl osobních automobilů na celkových dopravních výkonech přes 90 % a toto číslo kontinuálně stoupá už od 60. let minulého století,“ vysvětluje Rathouský.
Ve městech dochází kromě těch osobních i ke kumulaci nákladních vozidel. Jejich „příspěvek“ ke znečištění vzduchu ve městech je však minimální. „Podle údajů Evropské agentury pro životní prostředí je 73 % emisí ze silniční dopravy způsobováno osobními automobily, takže pokud je třeba přijmout nějaké razantní opatření, je to především vůči osobním autům,“ zdůrazňuje.
Nízkoemisní zóny, které se nacházejí na území nebo v centrech měst, se nákladních vozidel povětšinou netýkají vzhledem k faktu, že stanovená omezení již splňují. „Emisní norma Euro IV, a stejně tak Euro V, je už passé. Norma EuroVI platí od roku 2014 a vozidla této emisní specifikace nákladní dopravci běžně mají,“ dodává Rathouský.
Když autem, tak na elektřinu
Doporučení zpřísnit emisní evropské směrnice potvrzuje i studie publikovaná v časopise The Lancet Planetary Health. Ta uvádí, že pokud by byly současné hodnoty znečištění vzduchu ve městech sníženy na výši doporučenou organizací WHO, mohlo by to zabránit až 50 000 úmrtím napříč evropskými městy.
Znečištění vzduchu ve městech by mohly výrazně snížit elektromobily, jak ukazuje studie Josefa Morkuse a Jana Macka z ČVUT. „Bateriové elektromobily by měly být využívány zejména ve městském provozu, kde jejich výhody – nulové emise za jízdy, tichý provoz a dobrá dynamika jízdy převažují nad negativy,“ píší autoři.
Elektromobily jsou podle nich vhodné jak pro osobní dopravu, tak i pro rozvoz zboží po městě či zajišťování servisních a komunálních služeb.
„Denní průběh městského vozu je zpravidla v desítkách kilometrů, proto by stačil dojezd cca 150 km na jedno nabití, který může být pokryt malou baterií s nízkou cenou, nízkou hmotností a nízkými emisemi z její výroby, snadno dobíjitelnou přes noc. Otázkou je, zda je zákazníci budou chtít,“ připouští zpráva.
V Česku obliba elektromobilů postupně roste, a hlavní město se proto snaží obyvatele motivovat pořizováním nabíječek dostupných přímo ze sloupů veřejného osvětlení. Právě tato inovativní infrastruktura bude navíc v následujících letech podporována z nového Modernizačního fondu, který je financován z prodeje emisních povolenek.
„Nabíječky pro osobní elektromobily na sloupech označovaných jako ‚EV ready‘ už fungují například na Vinohradech. Nicméně jejich výkon není valný (22 kW) – osobní elektromobil dobije do plna až za několik hodin,“ upozorňuje Bedřich Rathouský.
Omezování rychlosti? V Praze zatím ne
S omezením automobilové dopravy ve městě souvisí i snížení maximální povolené rychlosti na 30 km/h, jaké na konci srpna zavedla Paříž. Původní maxima 50 a 70 km/h zůstávají jen na hlavních dopravních tepnách města. Nařízení podpořilo 59 % Pařížanů, ale stalo se zároveň předmětem emotivní diskuze. A to nejen ve Francii.
„Rozhodnutí paní starostky Anny Hidalgové dává smysl. Paříž díky tomu získá větší kapacitu komunikací, protože auta pojedou plynuleji a také nebudou muset mít tak velké rozhledy před křižovatkami,“ komentoval pařížské snížení rychlosti pro Aktuálně.cz pražský radní Adam Scheinherr (Praha sobě). Zavedení podobného omezení pro Prahu však podle něj není na stole vzhledem ke skutečnosti, že si omezení rychlosti určují pražské městské části samostatně. Magistrát tak nemá možnost plošné omezení nařídit.
Odlišný pohled na snižování rychlosti ve městech má například náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberec), který podobné opatření považuje jen za těžko proveditelné – byla by k němu totiž mimo jiné potřeba řada souvisejících opatření, jako jsou prahy nebo zúžení.
Paříž však není zdaleka jediným městem, které podobné nařízení zavedlo. Kromě dalších asi dvou set francouzských měst se k podobnému kroku odhodlalo v říjnu minulého roku i Nizozemsko, které přijalo omezení rychlosti v zastavěných oblastech z 50 na 30 km/h s cílem snížit množství nehod, především v těch oblastech, kde se často pohybují děti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Kyberútoky na vzestupu. Firmy dostanou povinnost se bránit a hlásit incidenty
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
41 komentářů
Typický antiautomobilistický výpad, kde základní, i když nezmíněnou premisou je, že drtivá většina těch ošklivých automobilních škodičů jezdí autem zbytečně, pro zábavu. Od toho se i odvíjí navrhované a částečně už zaváděné řešení – omezení aut (a jejich uživatelů) až do úplného vyhlazení, kdy nějaké motorové dopravní prostředky bude mít jen horní privilegovaná vrstva.
Naštěstí stále přibývá obyvatelstvo nezatížené stereotypy typu peníze a moc. Ne, že by všichni měli dostatek, spíše jsou dostatečně vzdělaní k tomu aby pochopili, že tudy cesta ke štěstí nevede.
Ulice, které byly dříve dvouprodové jsou ořezané na polovinu, přidány cyklostezky na obou stranách – pokud toto uděláte na několika krtických místech a zároveň uzavřete některé oblasti pomocí přiblblých jednosměrek nemůžete se divit, že doprava následně kolabuje. Nez aut se v současné době žít nedá. Politik je tvor bojící se hluku voličů – dokud řidiči nebudou masivně lézt politikům na nervy nestane se nic. Cyklošlapky toto vědí a velmi šikovně pomocí mafiánské organizave Automat dělají. Automat sprostě vydírá a diktuje zcela neymslné požadavky – politici šoupou nohama aby byl klid.
Ale ono tak 80% lidí ve městě jezdí autem i když nemusí Prostě jen pro svoje pohodlí a ničím tím tak zdraví všech ostatních
Pane wenkovane, postavit argument jako třídní boj je dobrý způsob jak odmítnout jakoukoliv diskusi na dané téma. K tomu ještě trocha toho honění argumentů ad absurdum (viz „úplné vyhlazení“) a radikalizující příspěvek dělící společnost je na světě. Dobrá práce, tedy pokud to bylo Vaším cílem.
Jenže ono se to, bohužel, stále více transformuje do konfliktu mezi lidmi, kteří pracují a vytvářejí hodnoty a lidmi, kteří buď nepracují vůbec, nebo předstírají práci v nějakých totálně zbytečných (pokud ne přímo škodlivých) institucích.
V historii šly dopředu ty společnosti, kterým se podařilo těch druhých zbavit. Jakýmkoli způsobem. Společnosti, které to nedokázaly, zanikly.
Souhlas, ale bohužel je fakt, že hodně jízd by být nemuselo, ale mohlo by být uskutečněno pomocí MHD, ale lenost lidí a častá časová úspora vítězí
Rozdíl mezi cestou z domu do práce a z práce domů MHD a autem mi činí hodinu. Ve prospěch toho auta. Pokud jedu z chalupy, je to několik hodin.
A v době covidové je asi bezpečnější jezdit autem, než se mačkat v MHD.
Tedy, že to tak čtu, diskuze expertů na úrovni sklerotického děda Vševěda z Cimrmana. Jasně, Praha je přecpaná, dílem nedokončení toho obchvatu, ale hlavním dílem neustálých stavebních uzavírek ulic. Tak snad aby se soustředil na hledání těchto řešení.
Hraběcí rady typu, že pomůže když co nejvíc lidí přejdou na auta na baterky, ani když se sníží rychlost na 30 km určitě nepomůžou. Ani v jednom určitě páni z magistrátu jezdit nebudou, buď si zaříděj auta s houkačkou a nebo si na magistrátu koupěj helikoptéru…
Snůška bezcenných nesmyslů:
Praha postrádá záchytná parkoviště s napojením na Metro. Brání tomu zelení.
Praha postrádá okruhy, jejich dostavění brání zelení (spolu s podobně orientovanými piráty)
Prahu blokují nesmyslné cyklopruhy – neexistuje sebemenší důvod, proč by ryze rekreační aktivita typu cyklistiky měla bránit smysluplné dopravě (do práce a zpět, nákupy, pojezd za zákazníky atd.). Při nedostatku místa v ulicích by měla být omezována ekonomicky bezcenná cyklistika.
A to, že soudruh logistik neví, že
– při našem energetickém mixu produkuje elektromobil výrazně víc škodlivin než auto
– na vznik kolon nemá vliv, jestli v ulicích jedou auta nebo elektromobily; směska může být naopak horší
– nabíjení na kandelábrech je realizovatelné jen při extrémně nízkém počtu elektromobilů, který Praha brzy překročí
– snížení rychlosti zpravidla vede ke zvýšení emisí (motory mimo optimální otáčky)
to a další jasně ukazuje jeho odborné kompetence.
Euroactiv zase neví, že ony neurologické poruchy a poruchy vývoje u dětí byly většinou vázány na olovo z benzínu a od zavedení bezolovnatých benzínů (ještě za socialismu) jsou tak trochu passé.
Ehm, „ekonomicky bezcenná cyklistika“? Takže člověk vezoucí se do práce autem je ekonomicky cennější než člověk jedoucí do práce na kole? Zrovna po Praze těch rekreačních tolik nejezdí, znám spousty lidí, co jezdí do práce na kole, protože je to ekologické a navíc nemají problém s parkováním (a případně ani auto nemají – to pro vás zase budou socky, co?).
S druhou půlkou komentáře souhlasím.
Já prakticky žádné cyklisty, kteří by jezdili do práce, na ulicích nevidím. Snad nějaké zlomky procenta. O silnicích ani nemluvě.
Kde jsem zaměstnán, tak víc lidí zkoušelo dojíždět do práce na kole (vesměs reakce na skokové zdražení MHD po roce 1989), a přestože byli na relativně slušné dojezdové vzdálenosti (i bez nějakých drastických převýšení), tak toho po pár týdnech nechali. A to ještě měli možnost okrást zaměstnavatele (fakticky by se to asi tak dalo brát) a po příjezdu na pracoviště se osprchovat a převléct.
Můj tatínek s rakovinou mohl jezdit do práce (byť jen jeden den v týdnu) jen díky autu, protože MHD by to se svou rakovinou prostě nedal. A naposled byl v práci necelý měsíc než zemřel. Kolega byl v práci ještě necelý týden před smrtí, taky autem, a znám paní, která díky autu mohla dojíždět do práce i po mrtvici, byť slušně zrehabilitované, ale MHD by rozhodně jezdit nemohla.
Vyjma skutečně extra příznivých podmínek a velmi krátké trasy (a pak je zase otázka, zda není lepší jít pěšky) se bicykl jako prostředek cesty do zaměstnání použít prostě nedá.
Zato naprostá většina lidí jezdí autem do práce a na nákupy, což je na kole nebo hromadnou dopravou nezvládnutelné.
Znám vícero oblastí tohoto státu, kde kdo nemá auto, sedí nechtěně na podpoře, protože v místě bydliště práce není a tam, kde práce je, se bez auta nedostane. Něco takového si ovšem aktivisté z Automatu a podobných organizací, kterým sociálka nosí pravidelně prachy, nedokážou představit. A patrně si ani nedokáží představit člověka, který je tak „hloupý“, že chce pracovat, i když by třeba nemusel, jako ty příklady z předchozího odstavce 🙂
V Praze je něco přes milion obyvatel. Jen samotné Metro převeze denně přes milion pasažérů (500 000 tam a 500 000 zpět). A přesto „je podíl osobních automobilů na celkových dopravních výkonech přes 90 %“?
Škoda, že je tak levný benzín a nafta, zásoby ropy jsou prakticky nevyčerpatelné, většina jízd je naprosto zbytečných a tak bují autosedavý život motorových prasat za volantem
Doparva v kraji Hl.město Praha kolabuje kvůli tomu že od 89 se trvale snižuje počet jízdních pruhů.
A dělaj z halvních tahů parkoviště pro REZIDENTy a obchodnící nemaj kde zaparkovat jejich dodavatelé tak blokují už tak skolabovnou dopravu jen jeden pruh navíc bez samaforu pro celou P-6 a přilehlí středočeský kraj pro vjezd do TUNELu je do nebe volající zločin.
To je zase demagogie – „experti rikaji“, par pravd zasazenych do potrebneho komtextu a je to… Jasne ze primarni problem je hodne aut, ale zatimco kolibrik Bem pro dopravu v Praze neco udelal, tak Hrib s Cizinskym jsou pravy opak – ruseni pruhu, zavirani ulic, prekazky pro auta. Presne podle notivek neziskovky automat, ktera chce dat autum mat – vzdycky kdyz vidim sejnhera, jak se smeje, jak to tem zmetkum v autech zase nandal, tak je mi na zvraceni…
Autor zcela pominul fakt, že v Praze je registrováno velmi mnoho firem, často jenom papírově, které působí převážně nebo úplně mimo Prahu, takže auta jsou sice v Praze registrována, ale prakticky se v ní nevyskytují.
Ale to bych chtěl na aktivistického novináře asi moc, že?
U předchozí firmy jsem měl auto s pražskou značkou, které se za dva roky podívalo do Prahy zhruba desetkrát. Teď mám taky Áčko a předpokládám, že do Prahy nepojede vůbec. Nebo možná jednou dvakrát.
Velký přínos vidím ve snižování rychlosti. Myslím, že jako optimální se nakonec ukáže rychlost 6 km za hodinu.
O záchytných parkovištích a navazijící MHD se už léta jen mluví, ale téměř nič nedělá. Elektromobily budou štát ve stejné zácpě, jen čistěji. Ne každé v Praze registrované auto tam i jezdí – typický firemní flotily, nakúpené a zaregistrované v sídle firmy a jezdící i na druhému konci republiky.
Třicítku zavést všude a napořád a máme vyhráno nad tím prevítem zvaným automobilizmus.😀
Ještě že tady ta 30 zatím není na stole, taky by to nemělo valnej smysl. Bezpečnost a plynulost totiž není jen o rychlosti, ale taky o způsobu jízdy (např. agresivní předjíždění), věnování se řízení (kdy ten první stojí a kecá do mobilu, když už má zelenou), taky samozřejmě o infrastruktuře, zejm. seřízení semaforů. Ve srovnání s řízením provozu policistou – už někdo viděl, aby policista dal nějakým autům volno jen na šest sekund???
Otevřel si hospodu. Ale chodili mu tam lidi, tak ji zase zavřel.
Ono by možná stačilo Prahu nerozkopat a nepřemýšlet při uzavírkách a budování obchvatů jako prvok. To ze se někde vyskytne Nene slabý řidič a vznikne nehoda to se muže proste stát ok… Ale udělat obchvat kde primárně auta parkují od rána do večera to bravo.
Já bych se nebál a šel dál. Zakázal bych jakýkoliv pohon včetně elektro. Do Prahy bych povolil vjezd pouze šlapacím autům 😁. A chtěl bych požádat všechny ekology aby nám šlo příkladem. Já si zatím sedni si svého oblíbeného Jeepu s pravým motorem a jedu se projet. Ale nebojte se. Do Prahy mě ani nenapadne jet. Mimochodem v poslední době je vaše snaha o zrušení individuální dopravy už vidět dost zřetelně tak se usměje a jděte si do pr****le.
Když si ti vše nejlépe znající kluci z Prahy postavili všechny dálnice z celé republiky k sobě tak se nemůžou divit že se tam všechna auta sjedou . Jo pohodlí něco stojí.
I to je jedna z příčin. Nikdy jsem nepochopil, proč musí mít každé krajské město v Čechách svoji vlastní dálnici do Prahe , když hlavní dopravní toky míří úplně jinam :-(.
Protože spoustu věcí jinde než v Praze nevyřídíte.
Jo je to vtip, primátor řeší LGBT a zapomněl na obchvat, lidi ho prý nepotřebují, ani prý už nebudou jezdit autem 🙂 koho si lidi zvolili toho tam mají. Zato bude na nové metro, které bude na papíře a není potřeba, protože pražské zdaleka nevypadá jako to v Tokiju. Ale jak říkám, hlupákům těm je v Praze hej, ty nikam nezablouděj. Až přijde green deal do vrcholné fáze, tak bude Praha ucpaná a předražená, místa tady bude spousta.
Kolony vznikají kvůli uzavírkám, chybějícímu vnitřnímu a vnějšímu okruhu a zejména kvůli současnému vedení Magustrátu, kde Pirái a Praha sobě spolupracují s cykloteroristickým sdružením Auto*mat.
Výše jmenovaní „zklidňují“ dopravu likvidací jízdních pruhů a nesmyslným uzavíráním silnic v centru pro osobní dopravu.
Návrh na snížení rychlosti na 30 km/h je úplný nesmysl, jízdou na 2.-3. rychlostní stupeň vznikne mnohem víc emisí.
Nejen životadárného CO2, ale i skutečných škodlivin.
Naštěstí kolony v Praze jsou i přes snahu zločinců z Magistrátu stále malé, oproti skutečným velkoměstům.
Autor článku by se mohl jet na to, jak vypadá kolona podívat třeba do Tokia, Bangkoku..
Po příštích komunálních volbách snad současná parta ekoteroristů z vedení Prahy navždy zmizí a zbyde na ně jen špatná vzpomínka.
Po „sametové revoluci “ ,nám politici tvrdili že Češi jsou líní se stěhovat za prací. Dojiždím do zaměstnání přes 100km tam i zpět, bohužel musím přes celou Prahu, ani vám nebudu vysvětlovat jak moc je toto v poslední době frustrující a psychicky vyčerpávající. Pracuji v dělnické profesi a tudíž nemohu využít železniční a MHD dopravu jelikož začínáme v 6,00hod.a tak brzo mi vlak nejede. Běžně mi cesta trvá cca 1hodinu, v současné době jedu 2hodiny a více, tudíž v práci a na cestě do ní strávím 14 ale i 16 hodin!!! Ještě stále se chcete posmívat lidem dojizdejicimi za prací do hlavního města?!
Samozrejme, kdyz uzavírky vymejšlej úředníci od stolu, několik uzavírek v jedne oblasti současně, to muže vymyslet jen debil! Proč se to nedělalo, když bylo vše zavřené? 🤔Dnes by byl klid… I když hlava pomazaná vždy neco vymyslí… 🤦♂️
Nejsou zach. parkoviště ,nejsou parkovací domy a neni Metro dotažené na okraje Prahy popřípadě rychlodráha nebo nadzemní dráha .Kolabujeme v investicích a máme problém opravit a udržet vše postavené do roku 1989 ! Dotujeme miliardáře ,nadnárodní , mezinárodní firmy . Banky odvedou zisk z našich peněz do bohatého západu – Matek . Jsme rozprodáni rozkradeni a zaprodáni , jsme vazalové a kolonie pro zisk západu. A je to jen 30 roků svobody , ale z gauče se nic nezmění .
Celá řada aut registrovaných v Praze jezdi po celé ČR…..
Pokud novinář hned v titulku uvede zavádějící polopravdy, jak mám věřit zbytku? Mimo Prahu každý ví, že většina aut zde se vyskytujících s Pražskou značkou jsou auta leasingová, na půjčku či prostě firemní a do Prahy téměř nejezdí. K zvytku článku se ani vyjadřovat nebudu.
Bohužel poslední roky nemají novináři o svých čtenářích valné mínění….. Takže nápodobně autore.
Občas jsem skutečně ochotný přistoupit na konspirační teorii o článku psaném na zakázku vlivových skupin, protože obsah je tak blbý, že se nezdá možné, aby jej autor(ka) splodil náhodou. I průměrně inteligentnímu jedinci musí být jasné, že pokud nahradí milion spalovacích aut milionem elektroaut, potíže se zácpou tím nevyřeší. Autorka se sice chytře pokouší hrát na strunu znečištění, ale jak nejen zmiňované studie jednoznačně prokazují, majorita znečištění z automobilové dopravy zpočívá v produkci polétavého prachu z pneumatik, vozovky a brzd a toho elektromobily díky vyšší hmotnosti produkují víc. Tento fakt samozřejmě autorka v článku chytře zamlčí. Dál už je to vršení stokrát omletých blábolů, polopravd a pseudořešení jako nabíjení u sloupů veřejného osvětlení. LEDková lampa má odběr v desítkách wattů, kde vezmete infrastrukturu s tisíckrát vyšší kapacitou, která je potřeba pro nabíječky? A to se odteď budou stavět parkoviště elektromobilů okolo kandelábrů? Protože jsem se nedávno prošel po jižáku, a tam je na parkovištích tisíce aut, zatímco sloupů sotva pár desítek. Tleskám návrhu na snížení max. povolené rychlosti na 30 km/h. Alespoň si konečně oficiálně přiznáme, jakou rychlostí se v současnosti reálně přes Prahu obvykle projíždí. V článku je sice nenápadně zmíněno, že v Paříži a Nizozemsku toto platí pouze v rezidenčních zónách, ale proč to u nás nezavést na magistrále, že.
Kromě chybějících komunikací, MHD a záchytných parkovišť je tu také otázka bydlení. V Praze jsou stovky prázdných domů ve vlastnictví města, státu a zahraničních spekulantů a nikomu to nevadí. Lidé pak musí bydlet za Prahou a denně dojíždět. V centru města se také nedá bydlet.
Lidé z centra Prahy prchají do satelitů. Mnohdy mimo hranice hlavního města, tudíž pod kvalitnější správou.
Automobilismus jako téma je sázka na jistotu. Na jistotu, že polemika a diskuze nikam nepovede, protože nikdo si nechce vyslechnout jiné pohledy, protože proč…můj názor je zajisté správný a všichni kdo s ním nesouhlasí jsou idioti, co tomu nerozumí 🙂
Ikdyby všechny komunikace přes noc dostaly nový koberec a bylo by takříkajíc „opraveno“, Praha bude přecpaná dál. Tohle kopání do magistrátu za opravy, které v reálném světě prostě probíhat musí je úplně mimo. Praha zkrátka nebyla stavěna na takový provoz, navíc počet aut postupem let roste. Tohle nemá bezbolestné řešení. Jistě, jsou zde resty (okruh, záchytná parkoviště, parkovací domy, atd.) na která čekáme snad 20 let a které Praze uleví (o kolik?…o 10/20/30 % ?), ale ani tak zde nenastane ráj automobilismu. To je holý fakt.
Praha je přecpaná proto, že mnoho lidí nemá jinou možnost než jet přes ni. Kdyby tato možnost byla, Praze by se docela ulevilo. Brání tomu hlavně zelení, teď i piráti.
Evidentně nežijete v Praze. Kdyby šlo jenom o průjezd Prahou…ale Praha je přecpaná všude, i na periferii, nejenom na velkých tazích skrz. Nebo si zkuste někde večer zaparkovat a nemusí to být ani ta největší sídliště. V pražských ulicích zkrátka není prostor na odbavení takového množství aut a to nemá s obsazeností radnice vůbec žádnou souvislost. Pokud chcete kritizovat politiky za to, že není dokončený obchvat, velkokapacitní parkoviště, atd. musíte vinit předchozí politické reperezentace. Za tohle Piráti nemohou. Zelení jsou marginální poltickou silou, kteří pokud kdy na magistrátu seděli, tak s naprosto mizivou šancí něco proti pražským šíbrům, aka „klukům co spolu mluví“, prosadit.
Jako obvykle jste úplně mimo a plácáte nesmysly, Pergille 🙂
Je mi líto. Stavby obchvatů, i toho pražského okruhu, blokovaly a blokují různé „zelené“ organizace. To samé i velkokapacitní parkoviště na okraji Prahy.
Sídliště byla stavěna podle socialistických norem, které počítaly s méně než jedním parkovacím místem na byt, protože na auta byl až hluboko do 80. let v rámci komunistické nedostatkové ekonomiky pořadník (byť na konci to už nebyly desítky let, jako třeba v 60. letech).
Bylo by reálně možné v sídlištích nastavět vícepodlažní parkoviště, aby se pokryly reálné potřeby obyvatel, ale to už je současnost a zelení (respektive převlečení za piráty) a jejich antisociální aktivity.
Pokud se týká toho „množství aut v ulicích“, i to má řešení, ale muselo by se chtít (a ono se nechce).