Migrace, covid, klima, válka. Češi už roky žijí v nejistotě a na jejich duševním zdraví je to znát
ROZHOVOR. Válka na Ukrajině, byť se neodehrává v Česku ani jeho bezprostředním sousedství, má vliv na duševní zdraví Čechů. Po pandemii koronaviru, migrační vlně či diskusích o klimatických změnách jde o další dlouhodobou vlnu stresu, která podporuje vznik různých psychických onemocnění i ochotu věřit manipulacím. „Podporují to sociální sítě a sledování brutálních válečných záběrů,“ říká pro HlídacíPes.org profesor psychiatrie z Národního ústavu duševního zdraví Jiří Horáček.
Jaký dopad má rok a půl trvající válka na většinovou českou společnost z pohledu duševního zdraví?
Zatím k tomu nemáme čerstvá data, ale podle mě je to v podstatě pokračování trendu dvacátých let. Česká populace, stejně jako zbytek světa, je exponována jednomu globálnímu problému za druhým. Migrační krize, globální oteplování, covid. To vše je obrovský zásah do duševního zdraví.
Což se týkalo i Ukrajiny..
Přesně, to se týkalo i Ukrajiny. Tam taky dramaticky zasáhla pandemie, která se tam ale navíc prolínala s pokračující válkou. Abych to přiblížil, když jste na Majdanu v Kyjevě, uvidíte tam zeď s tisícovkami padlých vojáků již od roku 2014. Probíhala pandemie a mezitím ozbrojený konflikt.
Související články
Po ruské invazi jsou na Ukrajině miliony nových případů duševních onemocnění. Pomáhají i Češi
Covid, válka a kumulace stresu
Podle informací Národního ústavu duševního zdraví má padesát procent Ukrajinců v Česku deprese a úzkosti. Máme více informací o duševním zdraví ukrajinské menšiny u nás?
Musíme si nejdříve uvědomit, že do Evropské unie přišlo celkem sedm až osm milionů lidí. To je obrovská masa, v rámci které se zcela přirozeně vyskytují nejrůznější psychické obtíže nehledě na válku. Na Ukrajině ta situace už předtím byla daleko horší než ve zbytku Evropy a to je ten hlavní problém. Co ale můžeme o lidech, kteří sem prchají, říct, je to, že mají absolutně různorodé problémy. Menší část má problémy s přímou traumatizací z války a z pocitu akutního ohrožení. Daleko větší část těchto lidí má strach o blízké, které tam nechali nebo kteří tam museli zůstat. Úplně nejběžnější jsou ale zcela normální psychické potíže, jako má kdokoli jiný, jen je mají zasazené do toho extrémního kontextu války, která se odehrává v jejich domovině.
Už roky žijeme v nepřetržité nejistotě, jsme zahlceni informacemi a nedaří se nám odhadovat, jak to bude v budoucnosti. To je z hlediska psychického zdraví jedna z nejhorších věcí.
Můžete být podrobnější?
Když pracujeme s ukrajinskými uprchlíky, nejčastěji se setkáváme s úplně obyčejnými vztahovými problémy. Běžně jde o to, že člověk, který je tady, řeší svůj vztah s někým, kdo je na Ukrajině. Někdo chce ten vztah uzavřít, jiný zase prohloubit, posunout a řeší, jak na to. Jde prostě o nejčastější problém pro jakoukoli prychoterapeutickou péči, akorát s tím specifikem, že ten, s kým chtějí ten vztah upravit, zůstal v místě války a oni se bojí o jeho život. Je to vlastně nesmírně zajímavá modifikace běžného problému.
Jaký mají ukrajinští uprchlíci teď přístup k psychoterapeutické péči v Česku?
Je to jako na začátku války. To znamená, že stát cestou všeobecného zdravotního pojištění pokrývá vlastně všechny zdravotní zdravotní potřeby, stejně jako českým občanům, kteří ho mají. Přístup se ale samozřejmě odvíjí i třeba od jazykové bariéry. Já se svými klienty komunikuji v ruštině, která se mi na Ukrajině krásně vybavila poté, co jsem ji dvacet let nepoužíval. Existují ale také sítě psychoterapeutů specificky pro Ukrajince. Národní ústav duševního zdraví v tom hraje důležitou roli, protože doktorka Andrashko tam postavila program založený na využití ukrajinských odborníků žijících v Čechách. Ta péče funguje skvěle, ale kapacita se samozřejmě odvíjí od počtu profesionálů, kterých je u nás asi dvacet.
Rozumím tomu, že přímý válečný konflikt je úplně jiná stresová zátěž, ale nehromadí se ten stres tedy i v případě Česka? Přece jen i česká populace je vystavena inflaci, pandemii, nyní válce v Evropě.
Ano, určitě. U nás je ten rozdíl, že z našeho pohledu ten žhavý konflikt na Ukrajině zdánlivě navazuje na pandemii koronaviru, tam to bylo najednou. Ale samozřejmě to i pro nás znamená dlouhodobé znejistění společnosti ohledně našich životních priorit a prediktability vlastního života. Už roky žijeme v nepřetržité nejistotě, jsme zahlceni informacemi a nedaří se nám odhadovat, jak to bude v budoucnosti. To je z hlediska psychického zdraví jedna z nejhorších věcí, protože je spojená se zvýšením stresových hormonů, což je spojeno jednak s kardiovaskulárním systémem a jednak se zvýšením rizika onkologických onemocnění. Také to přímo souvisí s rozvojem úzkostných poruch, depresí, sebevražedných myšlenek, ale i s jistou rigiditou myšlení.
Máte na mysli zvýšenou důvěřivost v neověřené a nepravdivé informace?
Obecně se to týká zvýšené popularity konspiračních teorii a dezinformací. Jde o jisté zkratkovité myšlení, aby se v tom nejistém a zmateném světě člověk vyznal. Myslím tím tendenci najít jedno všeplatné vysvětlení, které dodá logiku tomu těžko pochopitelnému světu. Jde o adaptivní reakci, která začala už v době covidu a táhne se i s tématem války. Očekávám, že se to bude, bohužel, stupňovat, pokud to bude pokračovat a trvat dlouho. Bude klesat procento lidí podporujících Ukrajinu a stoupat počet těch, kteří se přikloní na stranu jistého pochopení pro Rusko. Jde o něco, s čím bychom výhledově měli pracovat a snažit se to riziko snížit.
Digitalizované trauma
V době internetu a sociálních sítí můžeme válku sledovat doslova v přímém přenosu. Často jde o brutální záběry bez jakékoli novinářské selekce a editace. V oblasti psychiatrie se v souvislosti se sledováním mluví o takzvaném zprostředkovaném traumatu. Je i naše společnost obětí kolektivního zprostředkovaného traumatu?
Kolektivní zprostředkované trauma je zajímavé pojmenování a já s ním vlastně souhlasím. Problém dopadu mediálního zobrazení světa na duševní zdraví je zcela zásadní a intenzivně studovaný obor. Obecně jde o vysokou míru propojenosti světa, který vede k naší traumatizaci, přestože se dané události přímo neúčastníme. Může jít o něco úplně okrajového a vzdáleného, ale nám se to zdá blízko na základě mediálního zobrazení. Problém přichází s tím, že média mají tendenci se zaměřovat spíše na to negativní. Odpovídá to lidské přirozenosti, protože negativní zprávy jsou pro nás evolučně důležitější, jsou varovné. Takže ta traumatizace vzdálenými událostmi je tímto způsobem ještě zesilována a podněcována.
Vztah s člověkem, který má odlišný názor na válku na Ukrajině nebo na vakcinaci, bychom měli normálně udržovat, akorát přes jiná témata. Putinovi a covidu se můžeme vyhnout a do těchto témat neinvestovat, protože to je nevratná investice.
Neblahým trendem je pak fakt, že se lidé primárně informují skrz sociální sítě, kde toto zkreslení funguje ještě o kus více ve prospěch negativních událostí, než je tomu u standardních médií. Je dobré to vědět a počítat s tím, jen tak se můžeme té kolektivní traumatizace vyvarovat. Proběhla okolo toho řada výzkumů a dnes víme, že konzumace negativních zpráv o covidu nebo válce, ale i dalších událostech, která trvá více než dvě a půl hodiny denně nebo si ten zdroj informací zkontrolujeme více než sedmkrát denně, pak přecházíme jistou hranici, kdy jsme si ten negativní pohled schopni kompenzovat. Poté už toho schopni nejsme, stoupá úzkost a depresivita.
Pozoruji to i u lidí v mém okolí. Neustálé sledování zpráv, na které se nabaluje frustrace nebo ztráta víry v lidstvo a nějaký lepší konec…
Přesně tak. A bohužel jde o systematický efekt, což znamená, že to není jednorázové. Neznamená to, že válka skončí a najednou se to vypne. Pojede to stále dál, bude to působit pořád. Může to vést až k hrubému narušení lidské psychiky ve smyslu víry v to, že je země placatá, že existuje něco jako QAnon nebo chemtrails. Může jít o úplné blbosti, které jsou na hranici vážné duševní poruchy a vzdorují jakékoli evidenci, přetrvávají v prostoru psychiky a ovlivňují masy. To může vyústit až v synchronizované akce, jako byl útok na Kapitol ve Spojených státech. Nebyla totiž náhoda, že k tomu došlo. To, co je bez zpětné vazby a systematicky působí, jako třeba dezinformace, se samopodněcuje a způsobuje větší a větší dopady. Mám teď na mysli riziko občanských válek nebo ohrožení liberální demokracie jako takové.
V minulých měsících po internetu kolovaly záběry, na kterých údajně ruští vojáci řezali hlavu ukrajinskému vojákovi. Napadá mě, zda vůbec taková videa je potřeba sledovat, když stejné informace můžeme získat z textu a nemusíme to vidět na vlastní oči. Setkal jsem se ale i s názory, že je potřeba vědět, čeho jsou lidé schopni. Co si o tom myslíte vy?
Oba ty názory mají jisté opodstatnění. Osobně jsem narazil na několik takových videí a viděl jsem z nich jedno poté, co jsem hodně zvažoval, zda se na to podívat, nebo ne. Většinou zvítězil argument, že jsem mrtvých ve svém životě viděl už dost a tohle prostě nepotřebuji. Zároveň jde o věc, na kterou když se podívám, byť jen ze zvědavosti, tak zůstane v prostoru mé psychiky a já si myslím, že by každý z nás měl svou psychiku spíš kultivovat a chránit. Proto je dobré zvažovat naši motivaci a udržet si nějaký odstup, pokud samozřejmě nejsme třeba forenzní patologové, kteří to vidět musí. Druhá rovina pak je, že dívat se na to je poměrně dost nevkusné. Nejen, že je to těžké pro naši psychiku, ale je to i nevkusné.
Ztráty a nálezy lidskosti
V souvislosti s tím mě ještě zajímá jedna rovina. Nedávno internetem kolovaly záběry žraloka, který usmrtil ruského turistu v Egyptě. To video se rozšířilo s řadou posměšných komentářů vůči té oběti, že to byl Rus, že si to zasloužil kvůli invazi na Ukrajině a že žralok odvedl dobrou práci. Mohou taková videa kromě traumatizace způsobit i posunutí jistých hranic naší lidskosti a racionálního úsudku na různých stranách názorového spektra?
To je moc chytrý dotaz a já si myslím, že je to kombinace několika faktorů. Zaprvé tady máme všudypřítomnou dostupnost těchto drastických záběrů, která vede k otupení, zcyničtění. Znecitlivění je pochopitelná a nezbytná reakce. Promítat se to může právě třeba v komentářích na sítích a platí to, co jsem řekl u minulé otázky: člověk by se měl starat o svůj psychický prostor a snažit se ho příliš nezanášet. Další věc, která je ve hře, je obecně digitální ekosystém, ve kterém poslední dvě desetiletí žijeme. Je spojen s nárůstem xenofobie, radikalizace a polarizace, což je podle mě systematický efekt zavedení feed algoritmů a algoritmů personalizovaného obsahu na sociálních sítích. Radikalizujeme se ne na jednu nebo dvě strany, ale na mnoho stran podle různých os. Zatím to vypadá, že jsme oběti architektury a chování digitálního světa. Nedělíme se na dobré a špatné, na cyniky a citlivé lidi, ale jsme všichni pod velkým tlakem, abychom se přiklonili na jednu ze stran a aby se náš názor, který byl do nedávna ještě v průměru, posunul k úplnému extrému.
Takže nemáme očekávat, že se to po válce na Ukrajině nějak výrazně zlepší?
Těžko říct, protože ta radikalizace se neodvíjí jen od samotného konfliktu, ale také od toho digitálního ekosystému a dalších věcí. Já jsem ale optimista, protože člověk je adaptivní tvor a když toho bude moc, věřím, že přijde nějaká reakce a lidé se začnou od sítí buď odpojovat, nebo upraví algoritmy a budou přemýšlet více o tom, proč sítě používají, proč se na ta videa dívají a co to pro ně znamená.
Co ale můžeme dělat už teď, abychom si onu lidskost zachovali a třeba vytvářeli mosty nad vzniklými společenskými propastmi?
Myslím si, že nejdůležitější téma jsou teď rodiny. Ve Spojených státech mají obrovské množství rodin, které jsou rozdělené okolo podpory Donalda Trumpa a podobně. Vůbec si nemohou povídat o politice. U nás vidíme rodiny, které se rozpadly kvůli vakcinaci nebo podpoře Ukrajiny. Nejdříve je podle mě zásadní si uvědomit, že naše myšlení není samozřejmá věc a je dáno nějakými podmínkami, ve kterých se utváří. Proto je dobré mít odstup od svého vlastního úsudku a názoru, ale zároveň být opatrný v tom, abych soudil druhého člověka kvůli tomu, že má nějaký extrémní názor.
Stojím si za tím, že jsme oběti a to by nás nemělo rozdělovat. Ten vztah s člověkem, který má odlišný názor na válku na Ukrajině nebo na vakcinaci, bychom měli normálně udržovat, akorát přes jiná témata. Putinovi a covidu se můžeme vyhnout a do těchto témat neinvestovat, protože to je nevratná investice. Aktuálně jsme nastaveni bohužel tak, že opačný názor, byť fakticky podložený, posiluje názor druhého člověka. Nemůžeme to samozřejmě potvrzovat a podporovat, když víme, že je to lež, ale jít proti tomu je nesmyslu. Měli bychom stavět vztahy především na tématech, která nás nerozdělují.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Věra Jourová o mediálním zákonu, potyčce s Muskem a možné orbánizaci Česka
Pro laika je mnohdy nemožné dobrat se pravdy, říká vědec
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Na sociální sítě už v současné době nechodím vůbec. 75% informací na sociálních sítí jsou lži většinou ruského a částečně čínského původu. Proč tedy na sociální sítě chodit? Stačí si toto uvědomit a mám klid.
75 i víc procent oficiálního zpravodajství jsou bezcenné lži.
Naprostá většina toho, co se dělalo za doby covidu, byla zjevně kontraproduktivní (tj. zvyšovala šíření epidemie). Od zavírání obchodů a omezování prodejní doby (aby se lidé kumulovali v těch zbývajících v povolené prodejní době a snadněji si nákazu přenesli) až po „covid pasy“, zbavující „očkované“ povinnosti provádět některá protiepidemická opatření, přestože u nich (a to už se v té době vědělo) byla výrazně vyšší pravděpodobnost roznášení infekce (protože mRNA, i když nějakým nedopatřením funguje, nezajistí imunitu na sliznicích).
Takže je v podstatě dobře, že lidé přestali věřit vládní propagandě (včetně propagandistické emese EU) už skoro na úrovni, jaká tu byla v roce 1989.
Uniklo vám Pergille/Šimůnku, že ta opatření v době kovidu nařizovala a prováděla vláda Andreje Babiše. A pokud o nich oficiální zpravodajství informovalo, dělalo jen svoji práci.
Oficiální zpravodajství „zatloukalo“, že existuje řada odborníků s odlišnými názory. Přitom skutečných odborníků, ne těch, co jejich jedinou kvalifikací bylo zaměstnání ve firmách, vyrábějících nebo distribujících sajrajty na bázi mRNA. Přitom povinností novinářů by mělo být právě uvedené ekonomické vztahy „odborníků“ „investigovat“.
Dnes se už oficiálně přiznává (tíha důkazů je příliš vysoká), že třikrát a víckrát očkovaní byli častěji nemocní covidem než neočkovaní, a že např. očkování proti původnímu typu covidu (ani opakované) nijak nechránilo proti následujícím zatímco prodělání infekce prokazatelně ano (snižovalo jak incidenci nákazy, tak i její závažnost, pokud člověk onemocněl.
To, že neočkovaní umírají výrazně víc než očkovaní, byly jen nesmysly a lži. Opět bylo povinností novinářů si to ověřit (a bylo to i technicky možné).
V téhle situaci opravdu nelze věřit naprosto ničenu, co hlásají „veřejnoprávní“ média.
Hovadin jste sice napsal dost, ale nedočkal jsem se vašeho vyjádření ohledně informování veřejnoprávních médií o opatřeních Babišovy vlády, o kterém jsem psal. O nich veřejnoprávní média lhala nebo nelhala? Nebo si snad ta opatření média vymýšlela? À propos: proti covidu jsem byl očkován čtyřikrát, neonemocněl jsem ani jednou.
Lhala o tom, že jsou prospěšná, a že za ně neexistuje žádná alternativa.
Jenže vy jste Pergille/Šimůnku ve svém 23. 6. 2023 13:55 vyčítal médiím právě opatření prováděná Babišovou vládou, jako kdyby ta opatření prováděla média a ne Babišova vláda. A zde jste zcela určitě lhal vy. Jako už tolikrát.
Veřejnoprávnost údajně znamená širší pohled na daný problém. Ten se však v případě informací o covid absolutně nekonal. Jinak by nemohli zatloukat, že existuje poměrně silná opozice proti prosazovaným opatřením, i to, že v této opozici jsou odborníci, zatímco ona opatření prosazují lidé bez odborného vzdělání takto zaměřeného.
MMCH, podobné je to i s klimatem, kdy „veřejnoprávní média“ šíří prakticky monopolně narativ spekulantů s emisními povolenkami a vědecké informace obcházejí obloukem
MMCH, můj odborný názor, podložený cca 45 lety práce v mikrobiologické laboratoři je ten, že Číňani, kteří mají polosocialistické a částečně plánované plánované hospodářství (i v oblasti výzkumu), hodili nový virus na HeLa buňky, které se dají rychle namnožit a nemusejí se objednávat dlouho dopředu jako tkáňové kultury nebo oplozená vajíčka, a tím je zadaptovali (možná nechtěně) na napadání lidských buněk.
Podrobnější informace:
https://cs.wikipedia.org/wiki/HeLa
Rozumím tomu tak, že ten širší pohled na daný problém znamená pohled váš, SPD, Parlamentních listů, Aeronetu, Sputniku a podobných zdrojů. Tam se takový „širší pohled“ vyskytoval. À propos, tak kdo to ksakru vyhlašoval ta proticovidová opatření? Byla to vláda Andreje Babiše nebo média? To jste nám ještě neprozradil Pergille/Šimůnku. Pouze se odpovědi na toto téma vyhýbáte jako čert kříži.
Opozice, dnešní vláda (+-), se dožadovala opatření ještě tvrdších a rozsáhlejších a když se jednou vládě podařilo prohlasovat ukončení, tuším že výjimečného stavu, tak jeho prodloužení procpala naprosto neústavní cestou přes krajské hejtmany.
Takže za řadu nesmyslů „vděčíme“ spíš současné vládě než Babišovi.
U všech čertů dozvíme se Pergille/Šimůnku už od vás konečně, kdo ta proticovidová opatření vyhlašoval nebo nedozvíme? Vyhlašovala je vláda Andreje Babiše nebo média, jak píšete ve svém 23. 6. 2023 (13:55)? Myslíte si, že tento svůj blábol zakryjete tím, že na něj budete vršit bláboly další?
A ještě něco: Odbornými kanály proběhla informace o dvojitě zaslepené (=ani pacient ani lékař nevěděl, kdo dostává lék a kdo placebo) randomizované (způsob rozdělení pacientů na intervenované a s placebem) studii profylaktického účinku Ivermectinu proti nákazou covid (společnost MedinCell).
Prokázali 72% snížení rizika nákazy u těch, kdo Ivermectin brali.
https://www.clinicaltrialsarena.com/news/medincell-covid-19-prevention-trial/
mRNA tak výrazný účinek prokazatelně nemá. Ivermectin také zabírá na všechny kmeny covid, zatímco mRNA, pokud vůbec něco dělá, tak jen u jednoho konkrétního kmene.
Jistěže jsou u tohoto léku kontraindikace (dětský věk/tělesná hmotnost, gravidita a některé choroby, ale o těch se ví. V některých zemích se tato látka bere celoživotně jako prevence parazitárních onemocnění, takže jsou s ní rozsáhlé zkušenosti.
Čili i boj proti Ivermectinu jednoznačně snížil hodnověrnost vlády (a nejen u nás).
A jsme (mj.) i u té oligarchizace, zde nikoli novinářů (která v principu nevadí, protože nikdo rozumný jim už nevěří), ale vlád, u nichž to vadí víc, protože mohou opatření, užitečná oligarchům, ale škodlivá občanům, prosazovat státní mocí.
Odbornými kanály proběhla? Kterými? Proč je konkrétně a přesně neuvádíte, odborníku? Bojíte se?
Máte tam odkaz. Mj. se k tomu vyjádřili i vakcinologové.
V tom odkazu ale odborník není uveden ani citován ani jeden. Anonymních webů plných hovadin je plný internet Pergille/Šimůnku.
Je to předběžné sdělení firemního výzkumu. Něco je na sociálních sítích, kde nejsem a tudíž se tam nedostanu.
Tady
https://www.denik.cz/z_domova/epidemiolog-jiri-beran-rozhovor-20201218.html
je rozhovor s prof. Beranem, který říká v podstatě totéž, co ta studie + ještě prokázal účinnost léčby Isoprinosinem.
Pergille/Šimůnku, vy jste přímo kouzelný. Tak tedy vy údajně citujete nějaké předběžné sdělení a vydáváte je za odborné kanály? To jste ve svých článcích u vás na vaší vysoké škole publikoval ve stejném stylu nějaká předběžná sdělení a vydával je za odborné kanály? To vás za takové praktiky z té vysoké školy nevyhodili? V takovém případě kdybych byl rektorem na té vaší vysoké škole, tak tak rozhodně učiním. Aha, v tom vámi uvedeném odkazu profesor Beran nevystupuje proti očkování, pouze říká, že někdo by se očkovat nemusel, pokud chorobu prodělal a získal tím na určitou dobu imunitu. To vím i bez profesora Berana a i bez vás Pergille/Šimůnku. Já se očkoval čtyřikrát, protože jsem covid neprodělal.
Skeptiku, preprinty se běžně jako informační zdroj uvádějí, protože jsou zpravidla časnější než publikace. Pochopitelně se to v citaci uvede.
Zajímavé jsou i některé vědecké blogy, opět jsou tam velmi časné údaje a někdy i lepší „pohled do kuchyně“ než v oficiálních publikacích.
Statistiky jasně ukazují, že prodělání choroby zanechává širší a trvalejší imunitu než očkování (což ovšem odborníkům bylo jasné předem), navíc mRNA z principu nemůže zajistit slizniční imunitu.
Já prodělal dvoje „očkování“, které mě velice silně zdravotně poškodilo, a stejně jsem covid prodělal také. A to jsem ještě dopadl dobře, protože jeden můj příbuzný na následky toho „očkování“ zemřel, přitom se jako zdravý vůbec „očkovat“ třetí dávkou nemusel, nechal se zblbnout propagandou. Trápil se půl roku na lůžku a komunikoval jen mrkáním a pohybem očí. Pak zemřel.
Pokud jste očkován pouze jedním typem mRNA, tak se vám imunita nijak nerozšíří, a jen roste riziko devastující reakce imunitního systému na další dávky.
Pokud by se očkovalo klasickou vakcínou, např. usmrceným virem, už bychom zřejmě žádný covid neměli.
Preprint (též pre-print) v akademické obci označuje článek, který ještě neprošel recenzním řízením, ale již byl nějakým způsobem zveřejněný. Preprint bývá verze nabídnutá k publikování (tedy k recenznímu řízení), ale také může být pouze návrhem článku (anglicky draft). Konec citátu. Ten článek pod odkazem, který jste uvedl Pergille/Šimůnku ve svém 24. 6. 2023 (9:26) nebyl žádný preprint, ale ničím a nikým nepodložený anonymní blábol, s vědeckým článkem nemající absolutně vůbec nic společného. Vy údajně máte tak rád statistiky, ale když statistiky českých nemocnic uvedou, že následkem covidu 19 u nás zemřelo přes 40000 lidí a že drtivá většina z nich očkována nebyla, jde tento údaj mimo vás a blábolíte cosi o svém příbuzném, jehož existenci nelze ověřit, o kterém nic nevím a vědět nemohu a o kterém mám silné podezření, že se jedná o jeden z vašich mnohých výmyslů.
Jsou statistiky, uvádějící, že umíralo víc očkovaných (mj. USA). Argumentovali jimi mj. studenti medicíny, když se hromadně postavili proti povinnému plošnému očkování studentů VŠ.
Na konci epidemie i u nás umíralo víc očkovaných (a zdá se, že víc dávek riziko úmrtí spíš zvyšuje).
Faktem také je, že zdravému člověku tyto preparáty riziko úmrtí na covid nesníží, ale riziko nežádoucích účinků očkování je u nich stejné nebo vyšší než u starých a nemocných (v důsledku lepší kondice imunitního systému; mRNA se chová do jisté míry podobně jako virus španělské chřipky, na který také umírali hlavně mladí a zdraví, paradoxně kvůli dobré kondici svého imunitního systému).
A od těch 40 000 lidí byste musel odečíst ty, kteří zemřeli na něco jiného, a ten covid pouze měli pozitivní, ty, kteří měli velmi závažnou základní chorobu (kvůli níž nebyli očkovaní) a covid je pouze „dorazil“, a nakonec ty, kteří se nakazili v nemocnici.
Tak tedy: „jsou statistiky“ Pergille/Šimůnku? Kde? V Parlamentních listech? V Aeronetu? Ve vaší hlavě? Kteří že to „studenti medicíny“ vystupovali proti očkování proti covidu? Kde jste konkrétně!!! přišel k tomu údaji, že ke konci epidemie u nás umíralo více očkovaných, než neočkovaných? Také v Parlamentních listech nebo v Aeronetu? Nebo a to je nejpravděpodobnější, pochází tento údaj také z vaší hlavy? Jeden ničím nepodložený blábol na druhý ničím nepodložený blábol. Alespoň že jste se přestal odvolávat na svůj odkaz uvedený ve vašem 24. 6. 20243 (9:26), který jste vydával za odborný zdroj a kde po nějakém odborníkovi není ani památky.
Jářku, naprosto správně, jenomže – nemohli by si to páni profesoři – když už napřed vyříkat s politiky ve vedení státu?
Protože – snad je to doufám jasné, nejvíce těch stressových situací vyplodili ti vládní politici sami. Už od covidové krize, kdy řada těch vyhlašovaných opatření byla naprosto zbytečná a zmatečná.
Až tedy ke dnešku, kdy už si politici vloni v listopadu měli poctivě spočítat letošní čísla rozpočtu a že ten propad bude mnohem A hlubší A toto tedy zcela poctivě vyhlásit jako deficit.
400 miliard deficit – za Fialy skoro jako u Babiše. Čili proč kvůli tomu děsit lidi. Na to už si snad měli zvyknout za těch třicet let, že mají ve veení neschopné politiky, co vedou jejich stát cugrunt?
Jistě, petřík se vyděsí sám.
Jiří Horáček z Národního ústavu duševního zdraví:
„Měli bychom stavět vztahy především na tématech, která nás nerozdělují.“
V tom povídání psychologa p. Horáčka z NÚDZ jsem nějak nenašel, která jsou podle něj konkrétně témata „která nás nerozdělují“? Za správnou odpověď by se
v tomhle kvízu dala vsadit nejméně půlka Pražského hradu včetně Sněmovní ulice
v podhradí. Tomu se bohužel p. Horáček obloukem vyhýbá a vše se točí hlavně kolem Ukrajiny. Předpokládám, že i jemu je z elementární teorie „černé díry“ známo, že nejdřív je třeba zamést si před vlastním prahem.