Ilustrační foto: Profimedia

Mezi Ukrajinci je řada „hotových“ doktorů, Česko to ale nevyužívá, říká lékařka z Běloruska

Napsal/a Jan Žabka 8. listopadu 2023
FacebookXPocketE-mail

Ukrajinští lékaři, kteří do Česka utekli před válkou, často nemohou léčit, navzdory letitým zkušenostem. V cestě jim stojí zdlouhavé aprobační zkoušky. Lékařka Olga Žernosek, předsedkyně spolku zahraničních lékařů Doktor Čechov, jim pomáhá se zapojením do pracovního procesu. Cílem podle ní není ulehčit aprobace, ale zvýšit jejich transparentnost, srozumitelnost a férovost.

  • Jak válka ovlivnila vaše aktivity v pomoci zahraničním lékařům a zdravotníkům?

Od začátku války pochopitelně evidujeme hodně zdravotníků, kteří prchají před válkou. A je to úplně jiná zkušenost než před válkou. Předtím většinou volili dobrovolně, že chtějí do Česka. Získávali tedy informace a všechno šlo pozvolně. To znamená, že my jsme jim mohli doporučit, ať se naučí doma česky třeba do úrovně A2 nebo B1, udělají nostrifikaci, přijedou a udělají postupně testy. Jakmile začala válka, přijeli lidé, kteří se dříve vůbec do Česka nechystali. Sbalili kufry, děti a přijeli sem.

Vůbec nevěděli co, kde, jak, kam. Všechno bylo v češtině, takže v prvních dnech konfliktu jsme vytvořili chat na sociální síti Telegram, která je mezi těmito lidmi populární. Poskytovali jsme jim tam základní informace, co mají dělat, kde mají nahlásit pobyt, jak získat dočasnou ochranu a jak se co nejdříve zapojit do pracovního procesu. Protože když přijedete do cizí země, většinou opravdu chcete pracovat. Lékař určitě nechce zůstat bez práce delší dobu, chce být nějak užitečný. 

Česko jako přestupní stanice

  • Setkávala jste se s očekáváním, že to půjde hned, že budou moct rovnou nastoupit jako lékařský personál?

Rozhodně doufali, že to půjde, že nějaké jejich zkušenosti tady budou uznané. Měli jsme řadu lékařů, kteří měli vlastní ordinaci nebo dokonce i síť vlastních ordinací, pracovali jako samostatní lékaři, jako majitelé klinik a měli pod sebou další kolegy. Pak přijeli sem a de facto nemůžou nic. Dokonce pokud nemají nostrifikaci, nemohou ani vstoupit do té nemocnice. Takže ano, počítali, že to bude nějaká komplikace, že se musí naučit česky, s tím žádný problém nikdy nebyl. Ale aspoň doufali, že se bude u zkoušky přihlížet i k tomu, jaké měli zkušenosti a co vlastně dělali. Protože když ty náročné zkoušky, které trvají rok a půl až dva, absolvují, teprve se stávají studenty medicíny, kteří udělali ty rigorózní zkoušky na úrovni absolventa a teď začínají dělat specializaci. To je velice mrzelo a mrzí dosud.

  • Kolik takových lidí, kteří měli vzdělání i poměrně dlouholetou praxi, sem přišlo a setkali se s touto situací? 

K dnešnímu dni je těžké říct, kolik takových lidí je. První půlrok to byla obrovská vlna, teď hodně z těchto lidí odešlo nebo šli naopak dál na západ, tam, kde jsou podmínky trošku lepší. Ale v našem registru je dosud 1600 lidí, kteří se k nám přihlásili jako zdravotníci prchající z Ukrajiny.

  • Takže ostatní státy v rámci Evropské unie mají ty podmínky jednodušší? 

Lékařka Olga Žernosek, šéfka spolku zahraničních lékařů Doktor Čechov, který pomáhá ukrajinským lékařům s vykonáváním jejich profese v Česku. Foto: Jan Žabka/ HlídacíPes.org

Slovo jednodušší není úplně šťastný pojem. Když vezmeme třeba Slovensko, tak tam lékař, který má nostrifikaci a zná jazyk, může nastoupit do ambulance na pozici lékaře na stáži pod přímým dozorem atestovaného doktora. To znamená, že když mám atestaci a jsem tady, můžu přijmout toho cizince, když s ním budu vždy fyzicky přitomna a budu mu ukazovat, co dělám. Tak se lépe začlení a myslím, že bude hodně úspěšnější i v těch aprobačních zkouškách.

V Německu ten systém je podobný. Na začátku je jazyková zkouška a jakmile v ní lékař uspěje, může získat povolení k práci na dva roky. Tedy ne k praxi, ale k práci. Můžete tedy být dva roky pod atestovaným doktorem a mezitím udělat tu povinnou zkoušku. Což za mě dává logiku, když člověk má nostrifikaci, umí jazyk toho státu, proč by nemohl být v nemocnici na pozici toho úplného začátačníka lékaře, který se učí a pod přímým dozorem atestovaného lékaře, který za něj odpovídá.

Hotový specialista zadarmo

  • Česká lékařská komora chtěla stáže úplně zrušit. Ukrajinští lékaři, se kterými jsem se setkal, zase mluvili především o teoretické části zkoušky. Vnímáte nějaký problém i u testů?

Ano, hlavně co se týče strukturovanosti a transparentnosti. Jde o to, aby ten postup byl jasný, aby příprava byla jasně daná. Když uchazeč udělá chybu a třeba neuspěje, vůbec nemá možnost se podívat, kde ty chyby měl. Zaplatí za zkoušky peníze a odchází z testu, přestože není o nic chytřejší. Bylo by dobré, kdyby ten lékař, který třeba u testu neuspěl, se mohl podívat, kde má ty chyby a v kterých oblastech se musí zlepšit. Zároveň medicína není jen černá a bílá, je tady obrovská šédá zóna a řada věcí, u kterých lze polemizovat, diskutovat. Takže když se lékař podívá na otázku, kterou má údajně špatně, aby měl možnost se odvolat a odkázat na odbornou literaturu, ze které čerpá. Tuto možnost teď bohužel lékaři nemají. Přijdou, naklíkají, neuspějí, odchází a vůbec nic se nedozví.

  • Jaká jsou další specifika těch lékařů, kteří přišli z Ukrajiny před válkou?

Když mluvíme vyloženě o kategorii uprchlíků, je tam další důležitý bod. Jak jsem říkala, když jsem se já stěhovala z Běloruska do Česka, bylo to mé rozhodnutí. Dělala jsem vše pro to, abych se sem přestěhovala a bylo pro mě rozhodnuto: „Ano, jedu.“ Lidé, kteří odchází před válkou, mají doma ambulance, pacienty. Co mi vyprávěli, tak jim pacienti píšou, že jim chybí a ptají se, jestli se vrátí, protože ti, kteří tam zůstali, zůstali bez péče. Jeli sem s tím, že doufali, že ta válka brzy skončí a vrátí se. Ti lidé kolikrát přijdou a je jim třeba 45 nebo 50 let. Takže věnovat další třeba dva roky povinným zkouškám a specializaci je prostě hodně náročné. Na Ukrajině měli vlastní ordinace, někteří byli na pozici primáře či vedoucích lékařů. To je psychicky náročné začít takto úplně od nuly, navíc často s vidinou, že se vrátí po válce domů. A hlavně začínat, když prostě ani nevíte, zda tu opravdu chcete zůstat.

  • Jsou podle vás ukrajinští pracovníci pro české zdravotnictví v současné chvíli přínosem?

Já osobně si myslím, že obecně zahraniční zdravotníci jsou přínosem pro české zdravotnictví. Vždycky poukazuji na svou cestu. Vystudovala jsem v Bělorusku, přestěhovala jsem se tady v roce 2013 a o rok později jsem udělala aprobační zkoušku. V roce 2017 jsem udělala atestaci z plicního lékařství. A protože jsem měla zkušenosti z domova, nějaká praxe mi byla uznána, což vedlo ke zkrácení specializačního vzdělání. Od té doby jsem atestovaný plicní lékař a myslím, že Česká republika do mého vzdělání nedala ani korunu. Má přitom hotového specialistu, který mluví česky, pracuje v českém zdravotnictví. Teď navíc plánujeme otevřít plicní ambulanci ve městě, kde žádná není, takže rozhodně to je přínos. A takových lidí není málo.

Falešné diplomy a odmítání péče

  • Aprobačním zkouškám předchází nostrifikace, tedy schválení titulu vysokou školou. Narazila jste na případy možného falšování ukrajinských diplomů?

Když člověk bude chvíli mluvit, okamžitě poznám, jestli je zdravotník, takže s tímto jsem se nesetkala. Musíte brát ale v potaz, že na Ukrajině je poměrně vysoká míra korupce, což vede k tomu, že když lékař neuspěje u zkoušky, může mít možnost, že donese nějaké peníze a tu zkoušku mu uznají. V některých oborech to tak může fungovat, proto je důležité, aby byly nastaveny ty standardy na nějaké úrovni, aby to tito lidé nemohli udělat. Aby ten lékař, který nezná nebo neumí, tím systémem neprošel. A naopak lékař, který poctivě studoval, skládal poctivě zkoušky, je šikovný a má zkušenosti, aby pro něj byla ta cesta poměrně jednoduchá a hlavně pochopitelná, jasná a spravedlivá.

  • Při práci na reportáži o ukrajinských lékařích jsem narazili na příběhy, kdy někteří pacienti nechtěli být údajně léčeni ukrajinskými doktory. Setkali jste se ve spolku s tím, že by někdo na takové situace upozorňoval? 

Ta situace se postupně vyvíjí. Na začátku, když ta válka teprve začala, byla vidět obrovská vlna solidarity a pomoci. To jsme viděli i mezi českými kolegy, kteří pomáhali informacemi či literaturou. Teď je postupně vidět, že ta válka trvá docela dlouho a lidé jsou unavení. Je tady spousta problémů nejen na Ukrajině, ale i uvnitř státu, v České politice. Covid, vysoká inflace, ceny bydlení, finanční krize. V takovou chvíli nezůstává moc prostoru pro nějaké dobročinné souznění s cizími, příchozími lidmi. Začínáme myslet na sebe, naše vlastní potřeby a rodinu. Takže tady v tom to vidět je. Co se týče národnosti, to taky někdy slyším od kolegů, že ano, že se jim někdy zanadává, že jsou z Ukrajiny a ať se prostě vrátí zpátky. Navíc všechny házejí do jednoho pytle, protože prostě rusky mluvící jsou teď většinou všichni považováni za Ukrajince.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)