bundesregierung.de, zdroj

Merkelová v čele EU: spousta práce i možností, jak naštvat (některé) Čechy

Napsal/a Euractiv.cz 3. července 2020

Německé předsednictví EU má před sebou hodně úkolů: pomoct Evropě vzpamatovat se z pandemie, zapracovat na digitalizaci nebo na vztazích s Čínou. V řadě oblastí, jako je třeba unijní rozpočet nebo téma migrace, pak musí ke kompromisu přesvědčit i Česko nebo Slovensko.

Pandemie Německo donutila kompletně přepracovat celé předsednictví Rady EU, které začalo s prvním červencovým dnem. Výsledkem je poměrně nabitý program a devět hlavních priorit.

Nepřekvapí, že bod číslo jedna se týká doby postkoronavirové. A na Němce se v tom hodně spoléhá. „Víme, že očekávání jsou velká. Nejenže je chceme splnit, ale chceme také využít tuto krizi jako příležitost odstartovat bezprecedentní změny uvnitř EU,“ prohlásil vedoucí referátu pro politické záležitosti na německém velvyslanectví v Praze Hans-Peter Hinrichsen.

Na druhou polovinu roku 2020 pak vychází poslední možnost dohodnout se s Velkou Británií na podobě budoucích vztahů; přechodné období se už prodlužovat nebude. Německo i Evropská unie se ale podle vyjádření kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na variantu, že se dohody o budoucích vztazích mezi sedmadvacítkou a Británií nepodaří dosáhnout.


Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje. Redakčně kráceno


Vše závisí na rozpočtu

Za svůj nejdůležitější úkol Němci považují úspěšné dokončení vyjednávání o víceletém finančním rámci pro období 2021-2027, které probíhá už dva roky.

Do dlouhodobého rozpočtu má patřit i fond obnovy evropských ekonomik (nástroj Next Generation EU, který počítá se společným zadlužením a ručením členských zemí). A to přesto, že sami Němci v minulosti takový krok odmítali.

Právě na podobě fondu je zatím těžké nalézt napříč EU shodu. Například Čechům se nelíbí, že by důležitým kritériem pro rozdělování „záchranných“ peněz měla být míra nezaměstnanosti.

Podle náměstka českého ministra zahraničí Aleše Chmelaře by se mohlo stát, že prostředky budou investovány do oblastí, kde to není tolik zapotřebí. Podle něj je vhodnějším kritériem to, jak v důsledku krize pokleslo v dané zemi HDP.

Ať už kritéria budou jakákoli, podle Hinrichsena musí být efektivní a musí pomoci nejzasaženějším zemím, jimiž je Itálie a Španělsko.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Německo si je podle Hinrichsena vědomé, že bez podpory ostatních států a jejich snahy nalézt kompromis daleko nedojde. „To je pravda zejména v otázce rozpočtu, když budeme všichni trvat na detailech, na svých snech a přáních, neshodneme se na tom, co potřebujeme – společný odvážný krok kupředu,“ upozorňuje.

Vláda Angely Merkelové by se ráda významně přiblížila dohodě o rozpočtu už na summitu Evropské rady v polovině července, na kterém se lídři jednotlivých zemí po dlouhé době potkají osobně.

S podobou rozpočtu souvisí i probíhající zelená a digitální transformace hospodářství unijních zemí, na níž plánují Němci v rámci předsednictví také pracovat. Obnova po současné krizi podle nich představuje v této oblasti příležitost pro investice.

Sebevědomě vůči Číně

Němci by – i přes omezené pravomoci předsednictví – chtěli snížit závislost EU na strategických zdrojích a posílit roli unie na globální scéně. V plánu je obnova dialogu s USA na nejvyšší úrovni nebo intenzivnější zapojení EU do řešení krizí v Sýrii či Libyi. Prioritou má ale být vztah s Čínou a snaha sjednotit postoj členských zemí vůči asijské velmoci.

Například český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP) se nechal slyšet, že EU se „musí probrat ze své zásadní chyby“, za niž považuje upozaďování otázky lidských práv v diskusích s Čínou. „Měli bychom vést vedle ekonomického i lidskoprávní dialog. Toto téma nemůže zvedat země typu Malta nebo Chorvatsko, ale stát, který je důležitým motorem a silou, jako Francie a Německo,“ myslí si europoslanec.

Hans-Peter Hinrichsen upozorňuje, že v otázce Číny a lidských práv neexistuje napříč zeměmi EU jednotný pohled. Peking je podle něj pro EU zároveň partner i konkurent a je potřeba brát v potaz všechny aspekty vzájemného vztahu: „Musíme k tomu přistupovat tak, že s tou zemí zároveň spolupracujeme a zároveň v něčem nesouhlasíme.“

Solidarita s uprchlíky?

Nevyřešeným problémem je oblast společné migrační a azylové politiky. Německo by ji rádo „restartovalo“ a do budoucna založilo na „solidaritě a sdílené odpovědnosti“. Odkazuje tak především na „sdílení břemene“ migrantů a uprchlíků mířících do Evropy, jejichž nápor dopadá na země na jižním okraji EU.

S tím Němci velmi pravděpodobně narazí v Česku a obecně v zemích Visegrádské čtyřky, které se dlouhodobě zdráhají zapojovat do relokací migrantů.

Přijatelné řešení by mohla představovat tzv. sdílená solidarita, kdy by se země zapojovaly do pomoci vícero cestami. „Jsou různé způsoby, jak ukázat solidaritu, ale v realitě to nesmí vést k tomu, že pouze tři nebo čtyři země uvnitř EU přijmou uprchlíky, a zbytek sáhne k nějaké jiné formě solidarity. Musí jít o správnou rovnováhu. Současný systém není udržitelný,“ upozornil Hindrichsen.

Podle Aleše Chmelaře se ale kvůli současné situaci nedá očekávat příliš velký pokrok v oblasti reformy migrační a azylové reformy.

Neméně kontroverzní téma je posílení kontroly principu právního státu ve členských zemích. Novinkou má být „konstruktivnější a otevřenější debata o problematických oblastech“. Ta má vycházet z nových zpráv Evropské komise o stavu právního státu v jednotlivých zemích.

Němci se ve svém programu hlásí k návrh unijní exekutivy podmínit čerpání peněz z rozpočtu právě dodržováním zmíněného principu. Devítku německých priorit pak uzavírá snaha posunout se v sociální oblasti – jde o témata minimální mzdy, nezaměstnanosti nebo genderové rovnoprávnosti.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

10 komentářů

 1. Pavel Liška napsal:

  Tak to jsme rádi, že se o nás všechny Němci postarají. Už nám chybí jen uzákonit vedoucí úlohu SRN v EU.

 2. petrph napsal:

  Situace je mnohem složitější. Za prvé že, jak v úvodu řečeno, jde o předsednictví Německa EU – což je ale pravomoc pouze na půl roku, ale chtělo by tam prosadit své požadavky v EU , na řadu let dopředu.
  Ovšem, věc druhá, jak známo, příští rok jsou v Německu volby, a Merkelová přece už předem oznámila, že znovu kandidovat nebude..
  Jo a je to pár minut, co se zveřejnilo že ve Francii padla vláda..Bude to teď v E-Jů divoký…

 3. Sam napsal:

  Ta dovede roztopit české rasisty a národovce

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) No jasne, jak jinak nez klasicke ceske chytraceni. Nejvic maji dostat zeme, jejichz HDP nejvic poklesl v dusleku koronakrize. U nas se do toho samozrejme nenapadne pribali i dusledky nezodpovedneho chovani vlady uz pred krizi a nesmyslny lock-down, ktery ekonomiku prakticky zlikvidoval. 2) Porad mi neni jasne, jak chteji „normalni“ zeme presvedcit monolit V4. Uz ted se Babis a Orban naparuji, jak jsou jednotni. Patrne se ridi (trochu modifikovanym) bolsevickym rcenim – kdo neokrada EU, okrada vlastni stat. 3) Myslim, ze by se politici z „normalnich“ zemi konecne meli probrat a pojmenovat veci pravym jmenem – Cina neni ani partner ani konkurent, je to nepratelska mocnost, ktera si dovoli presne tolik, kolik ji umoznime. 4) Uprchlici? Pokud budou u moci takovi populiste jako Babis a Orban, nepodari se prosadit vubec nic. Jedina vec, ktera by mohla trochu ulevit, by byl bankrot Ruska – zeme, ktera vyvazi konflikty a terorismus.

  • A. S. Pergill napsal:

   Problém vidím v tom, že obyvatelé nejvíce postižených zemí si za koronakrizi (a její mohutnost) mohou do značné míry sami tím, že si zvolili do čela svých států nekompetentní lidi. To by měli pocítit (byť jistě ne tak, aby umírali hladem na ulicích), aby se příště lépe rozmysleli, komu své hlasy dají. Pokud to nepocítí, tak příště zvolí lidi ještě méně kompetentní a odpovědné.

 5. pepa napsal:

  Merkelová v čele EU: spousta práce i možností, jak naštvat (některé) Čechy-a třeba i zníčit křešťanskou evropu

 6. A. S. Pergill napsal:

  Problém je, mimo jiné, i v historické zátěži, protože z Německa do Evropy nepřišlo v dohledné historii nikdy nic pozitivního.

  • Ladislav napsal:

   Souhlasím Němci nám nkdy nic dobrého nepřnesli a rádi by znovu vládly celé evropě

 7. FMach napsal:

  Němci mají na svědomí likvidaci tisíce českých firem, likvidaci zemědělství atd. jejich nařízení nás dostalo do situace jen námezdní pracovní síly a hlavně levné a když se náhodou objeví Čech co je aktivní a postaví se Německému diktátu, je osočován a napadán a celé zemi je vyhrožováno, tak toto je taky tvář EU.

 8. Marek Loucký napsal:

  Konečně bude Evropu půl roku vést někdo, kdo k tomu má předpoklady, zkušenosti a také nějakou vizi, byť se na ní beze zbytku neshodneme. Evropa potřebuje Německý leadership, který stejně existuje fakticky, tak alespoň nyní bude po 6 měsíců i institucializován. Merkelová je pro mě záruka, že EU nebude přešlapovat na místě. Děsím se toho, až předsednictví získáme my a svým chytračením budeme Evropě zase něco oslazovat. Myslím, že větší křupany ze sebe už dělat nemusíme.

Přidávání komentářů není povoleno