Medvídek z lidské kůže, dílo české výtvarnice, se stal symbolem boje proti obchodu s orgány v Číně

Napsal/a Robert Břešťan 16. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Rozhodně bych byla ráda, aby ten projekt přispěl k širšímu povědomí o tom, že v Číně umírají statisíce lidí jen proto, aby se prodaly jejich orgány, řekla už v říjnu 2016 česká výtvarnice Barbora Bálková v rozhovoru pro HlídacíPes.org. Přání se jí nyní splnilo.

Desítky malých medvídků panda by mohly vypadat i celkem roztomile, pokud by nebyly vyrobeny z imitace lidské kůže a sešity tak, aby byly na povrchu jasně vidět „pooperační“ jizvy jako důsledek odebrání orgánů.

Dílo nazvané Komunismus s pandí tváří si od Barbory Bálkové vypůjčila japonská iniciativa Stop Medical Genocide – zvolila jej za symbol a logo své probíhající kampaně proti vražednému obchodování s orgány v Číně.

„Ta lidská kůže je samozřejmě jen imitace, kterou si sama vyrábím ze silikonu. Jednotlivé části pak k sobě sešívám umělými vlasy. Tím také vzniká podoba jizev,“ vysvětluje absolventka pražské AVU Barbora Bálková.

„Jakkoli Čína nadále zůstává v podstatě totalitním státem pod vládou komunistické strany, vytvořila specifický druh kapitalismu, který se nezdráhá zpeněžit dokonce vlastní občany, jež zneužívá jako zdroj pro byznys s orgány. Vytvořila jsem pandu-člověka-zneužitého vězně,“ řekla už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Opatřete si razítko

Ve stejné době jako japonská iniciativa vzniká mezi českými zákonodárci zákon, který by měl zamezit takzvané orgánové turistice. Spolu s Piráty jej chystá senátor a lékař (a před rokem kandidát na prezidenta) Marek Hilšer.

Česká výtvarnice Barbora Bálková.

„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky. Vystupujeme-li zásadně proti mezinárodnímu obchodu se zvířaty, nesmíme tolerovat obchod s lidskými orgány,” říká Hilšer.

Cílem poslance a místopředsedy Pirátů Mikuláše Peksy a senátora Hilšera je mít do června 2019 připravené paragrafové znění zákona, který přiznává svou inspiraci v Kanadě.

Povinností by mělo být v případě darovaných orgánů například předložit certifikát o tom, že dané orgány získal příjemce od dobrovolného dárce. Sami zákonodárci uznávají, že jde především o gesto. „Nemůžeme schvalovat koncentrační tábory a loupeže orgánů,” říká Peksa.

Čína dlouhodobě čelí podezřením, že využívá k transplantacím orgány vězňů, které cíleně posílá na popravu. Očitá svědectví hovoří o tom, že orgány jsou odebírány v některých případech ještě zaživa.

Důkazy o lukrativním organizovaném zločinu s požehnáním státu přinesli mimo jiné mezinárodní právník pro lidská práva David Matas, americký novinář Ethan Gutmann nebo chirurg Enver Tohti, který byl v Číně donucen provést transplantaci orgánů na ještě žijícím politickém vězňovi. 

Trochu jsme se báli, nevěděli, co se bude dít,“ vzpomínal Tohti v rozhovoru pro projekt Sinopsis na to, jak byl se skupinou dalších lékařů přepraven na práci na popraviště. Za chvíli uslyšeli střelbu a na rozkaz se na místo střelby vydali.

Leželo tam ve svahu více než deset těl, asi tři metry od sebe. Mrtví byli oblečeni ve vězeňském a měli vyholenou hlavou. Měl jsem jít k poslednímu. Byl oblečen jako civil a měl i delší vlasy. Vrchní chirurg mi jen řekl, ať z něj rychle vyoperuji játra a ledviny. Od té chvíle jsem už fungoval jako robot, dělal jen to, co jsem byl naučený dělat.“

Popsal i na to, že jeden ze zastřelených v tu chvíli ještě žil. „Když jsem začal řezat, tělo zareagovalo. Ten muž nebyl mrtvý – nemohl otevřít oči ani mluvit, ale jistě ještě žil,“ líčil hrůzný zážitek.

 

 

Občanský postoj k Číně

Výtvarnice Barbora Bálková přiznává, že v jejích emocích ve vztahu k Číně se odrážejí i postoje české politické reprezentace v čele s prezidentem Zemanem.

„Roli hraje i můj nesouhlas s politikou současného českého prezidenta, který je jakousi reprezentací všech českých občanů a vykládá, jak se jezdí do Číny učit. Takže ten projekt beru i jako vyjádření svého občanského postoje k této problematice,“ říká.

Svou roli má ale i její rodinná historie. „Odpor k totalitním ideologiím mám asi v krvi a jakýkoli druh znesvobodnění člověka mne nenechává chladnou,“ říká s odkazem na své předky. Jejím pradědečkem byl někdejší legionář, později generálmajor československé armády František Fanta.

Ten po roce 1939 odešel do zahraničí bojovat proti nacismu. V roce 1942 po atentátu na Heydricha byly jeho manželka a matka internovány v pracovním táboře ve Svatobořicích.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)