MAPA JUSTICE: Okamura prosazuje fantasmagorie, Zeman je v praxi neodvolatelný, říká bývalá soudkyně Wagnerová

Napsal/a Robert Malecký 14. září 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Odvolatelnost poslanců či senátorů? Nepřijatelná věc, komentuje posilování prvků přímé demokracie v Česku bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu, ex-místopředsedkyně Ústavního soudu a dnes senátorka Eliška Wagnerová v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice. Podle Wagnerové také Česko nemá funkční způsob, jak korigovat prezidenta, který se dostává za hranu ústavnosti (Video v náhledu článku).

Právě v ústavě je podle Wagnerové jasně zakotveno, jak má český politický systém vypadat a proč do něj nepatří prvky, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Protiústavní Okamura

„Systém je postaven na demokracii reprezentativní a já jdu tak daleko, že kdyby měly vyjít všechny fantasmagorie, které slyším od pana Okamury, například odvolávání politiků, všech soudců, včetně ústavních, tak je to jednoznačné porušení toho článku 2, odstavce prvního („Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“ – pozn. red.).

První politik, který by se kvůli nedobrovolnému zkrácení svého mandátu soudil, by proto podle Wagnerové měl svůj spor vyhrát.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


Expředsedkyně Nejvyššího soudu dále kritizuje prezidenta Miloše Zemana za to, že se i během svého druhého mandátu pohybuje na hraně ústavního systému.

Neodvolatelný Zeman?

„Přešlapy za hranici jsou patrné, a to je si myslím ten největší problém,“ říká s tím, že Česko momentálně nemá funkční nástroj, jak se takovému chování prezidenta bránit.

„Máme jediný nástroj, a tím je ta ústavní žaloba. Ale nešťastnou novelou ústavy a souvisejících zákonů byla přijata úprava, která dnes platí, na rozdíl od toho, co platilo dříve, kdy ústavní žalobu podával jenom senát. Dnes, kdy jsou jak ve sněmovně, tak i v senátu obrovská kvóra a musí s tím souhlasit obě komory, je tento institut prakticky nepoužitelný,“ tvrdí Wagnerová.


Publikace Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org. 

Publikace Mapa justice obsahuje rozhovory s rozhodujícími představiteli české justice. Vedle Šámala třeba s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, končícím šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou nebo čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Nechybí ani kontroverzní pohledy na roli státního zastupitelství v trestním procesu. Dva pohledy z jiné strany představují šéf Unie státních zástupců Jan Lata a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce – dnes ovšem advokát Stanislav Mečl.

Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)