Manipulativní billboard: Petr Pavel prý nevěří v mír

Napsal/a Jan Žabka 19. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

MANIPULACE: Na českých ulicích se objevil další manipulativní billboard, který podporuje dezinformační příběh o tom, že kandidát na prezidenta Petr Pavel v případě vítězství ve volbách vyhlásí mobilizaci. (Prezident nemá možnost sám od sebe vyhlásit mobilizaci. Psali jsme o tom ZDE.) Tentokrát obsahuje nápis: „Generál nevěří v mír.“ Jako zdroj informace je na billboardu uvedena superdebata na České televizi z 8. ledna 2022. Jde však o překroucený výrok, který je navíc vytržen z kontextu.

OVĚŘENÍ: Pavel ve skutečnosti v České televizi řekl (čas: 1:46:30): „Trvalý mír je iluze. O co musíme usilovat je ukončení konfliktu, zahájení obnovy Ukrajiny a přimět Rusko, aby respektovalo mezinárodní právo.“ Šlo o reakci na otázku, jak zajistit, aby se „domluvil trvalý mír“, kterou mu položil tehdejší protikandidát Karel Diviš. A to poté, co Pavel řekl, že je pro vstup Ukrajiny do Evropské unie a do NATO s tím, že jde o proces, který bude trvat několik let.

Výrok o „trvalém míru“ Pavel rozšířil i v duelu Deníku s Andrejem Babišem: „Stačí se podívat na historii lidstva, která je plná konfliktů. Trvalý mír je nesmysl. I po 2. světové válce jsme měli válku v bývalé Jugoslávii, což pan Babiš možná nezaznamenal. I Ukrajina je Evropou a je tam válka. To neznamená, že se o mír nemáme snažit. Aspoň na tomto principu se můžeme shodnout. K tomu máme organizace, jako je NATO. Je to organizace kolektivní obrany, a tak by to mělo zůstat. Lidem se má říkat pravda a nemá cenu jim nabízet iluze, že můžeme žít ve světě bez konfliktů, ale zároveň je nestrašit tím, že je kdokoliv zatáhne do války.“


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)