Manažeři České televize inkasovali vloni přes 46,5 milionu korun. Víc ČT říct odmítá
ANALÝZA Patnáct vrcholných manažerů České televize si v roce 2019 na mzdách a odměnách přišlo celkem na 46 542 678 korun. V průměru tak na jednoho manažera veřejnoprávní televize vychází částka přesahující 3,10 milionu korun. Kdo přesně kolik vydělal, však z odpovědi ČT zjistit nelze.
Kromě Víta Koláře, ředitele korporátních vztahů a komunikace, a Denisy Kollárové, ředitelky marketingu a nových médií, žádný z ostatních členů managementu ČT nesouhlasil se zveřejněním své mzdy a odměn, jež získávají od České televize z veřejných prostředků.
Za oba jmenovitě zmíněné manažery ale ČT rozhodla, že před zveřejněním údajů má přednost jejich právo na soukromí.
Odměny tvoří 30 procent
Mzdy manažerů České televize se skládají ze dvou složek – pevné, která tvoří 70 procent základní mzdy, a pohyblivé složky – dosahující 30 procent. Aby na pohyblivou složku mzdy dotčený zaměstnanec v daném měsíci dosáhl, musí splnit hodnotící ukazatele stanovené v rozhodnutí generálního ředitele č. 6/2012. Mezi tato kritéria patří mimo jiné plnění rozpočtu ČT ve vazbě na finanční plán, sledovanost, spokojenost, kvalita řídící činnosti, spolehlivost nebo operativnost.
Hodnocení provádí každý měsíc generální ředitel a na jeho základě pak rozhoduje o přidělení, respektive procentním krácení pohyblivé složky. V případě zjištění zásadních nedostatků může tuto nenárokovou část mzdy na období tří měsíců úplně odebrat.
15 nejvyšších manažerů České televize (kromě generálního ředitele)
Pro ředitele i pět milionů
Ještě výrazněji je ohodnocen generální ředitel České televize Petr Dvořák. Jeho standardní měsíční hrubá mzda dosahuje 242 tisíc korun. O jeho odměně za rok 2019 bude Rada ČT rozhodovat v červnu 2020.
Za rok 2018 mu ji přiznala v maximální možné výši 2,42 milionu korun. Nekrácenou odměnu v maximální možné míře Rada ČT Dvořákovi přiznávala i v předchozích letech.
Kritérii pro přiznání a určení výše ročního bonusu generálního ředitele ČT jsou hospodářské výsledky ČT (především vyrovnané hospodaření a dodržování plánovaného rozpočtu), úroveň televizního vysílání ČT (kvalita programové nabídky, vývoj celkového celoročního podílu ČT na diváckém trhu) a manažerské výsledky a plnění dalších povinností (dodržování právních předpisů, Statutu a Kodexu ČT, kvalita manažerských rozhodnutí a kvalita kontrolních procesů a činností).
Mzdy a odměny managementu ČT čítajícího generálního ředitele a 15 členů vrcholného vedení tak za rok 2019 dle kvalifikovaného odhadu přesáhnou 50 milionů korun.
Průměrná mzda v České televizi, která v roce 2019 zaměstnávala 2945 lidí, dosáhla 43 693 korun. Oproti roku 2018 došlo k jejímu navýšení o 1409 korun z 42 284 Kč.
V rozpočtu na rok 2019 počítala veřejnoprávní televize s celkovými výnosy ve výši 6,674 miliardy korun. Na mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění plánovala vynaložit 2,040 miliardy korun.
Rozpočet schválený na rok 2020 počítá s výnosy i náklady ve výši 6,760 miliardy korun. Mzdové náklady mají dosáhnout 2,12 miliardy Kč. Meziročně jde o nárůst o 70 milionů Kč.
Soukromí přebíjí zájem veřejnosti
Při žádosti o informace o odměnách managementu Česká televize dle svého vyjádření přistoupila k provedení „testu proporcionality konkurujícího si práva na informace na straně jedné a práva na soukromí na straně druhé“.
Dospěla k závěru, že právo na soukromí manažerů placených z veřejných prostředků je nadřazeno kontrole veřejností, pokud již tuto kontrolu neprovádí Rada České televize nebo její dozorčí komise.
Pokud se dozorčí komise výslovně nezeptá, nemá mít veřejnost – dle stanoviska ČT – na podobné informace nárok.
Úkolem dozorčí komise je sledovat, zda jsou finanční zdroje a majetek ČT účelně a hospodárně využívány. Pouze řečnickou otázkou zůstává, jak ve skutečnosti dozorčí komise tuto činnost reálně vykonává a jak často veřejnost o svých zjištěních prostřednictvím Rady ČT informuje. Například o výši odměn managementu ČT ve vztahu k jím plněným úkolům.
Pro upřesnění – partnerem pro Radu ČT je pouze generální ředitel ČT jako její statutární orgán.
Informace dle ČT nemá opodstatnění
Česká televize zastává postoj, že „údaj o výši mzdy a odměn bez zohlednění úkolů a odpovědnosti dané osoby nemá opodstatnění a přínos z hlediska přispění k diskuzi ve věcech veřejného zájmu“.
Zároveň však ČT nijak neinformuje o konkrétních úkolech a odpovědnostech jednotlivých členů svého managementu, na jejichž základě by bylo možné najít vazbu mezi splněním úkolů a výší vyplacených odměn.
Přiznává však to, že jakožto veřejnoprávní instituce hospodaří s veřejnými prostředky. Česká televize ve svém odmítnutí požadovaných informací uvedla, že u žádosti autora tohoto textu na základě zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, není prokázáno přispění k diskusi o věcech veřejného zájmu, stejně jako to, v čem by tento veřejný zájem měl spočívat.
Argumentuje i tím, že autor tohoto textu „dle jejího zjištění“ dosud „v dohledatelných publicistických výstupech“ o tématu nepsal, a proto dospěla k závěru, že „žadatel neplní úkoly či poslání dozoru veřejnosti v duchu podmínek stanovených rozhodnutím Ústavního soudu“.
To však není pravda. Příkladem může být poměrně rozsáhlý text Vadná veřejná služba publikovaný v Orientaci Lidových novin 7. února 2015.
Autor se například i na stránkách HlídacíPes.org opakovaně věnoval jak Českému rozhlasu, tak České televizi (viz ZDE či ZDE).
Bez důkazů máte smůlu
Argumentem, proč ČT odmítá vydat informace o nakládání s veřejnými prostředky, je i to, že dle jejího názoru „v současné chvíli nevyvstávají konkrétní pochybnosti o tom, zda v souvislosti s odměňováním dotčených osob byly veřejné prostředky vynakládány hospodárně“.
Přeloženo – pokud zájemce o informace nepředloží ČT důkazy, které by považovala za průkazné a zásadní, má smůlu. „Zástupci veřejnosti nemusí být – alespoň v obecné rovině – informováni o hospodaření s veřejnými prostředky v tom rozsahu, jak by se stalo cestou zveřejňování informací získaných na základě žádostí o poskytnutí informací,“ stojí v oficiální odpovědi ČT.
Dočíst se lze i to, že „žadatel dle názoru povinného subjektu dostatečně nespecifikoval účel zveřejnění informace a neplní roli „hlídacího psa“. Poněkud matoucím dojmem pak působí, že na druhé straně Česká televize potvrdí, že disponuje vyžadovanými informacemi, přičemž jde o údaje „týkající se veřejného zájmu“. Ty ale zveřejnit odmítá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
17 komentářů
Nějak jsem přehlédl, kolik ČT fasovala ze státního rozpočtu. Pan Soukup na TV Barrandov, když se před časem pustil do kritiky ČT, uváděl částku 7 miliard na rok. ČT tají, kam a komu ty peníze jdou. Vůbec ředitelé státních podniků ( ČT, Pošta, Dráhy….) berou nejméně čtvrtmilionové měsíční platy + milionové odměny zřejmě na reprezentaci. Nějakou práci vykonávají náměstci a manažeři, kteří jsou honorováni také vysokými platy a milionovými odměnami. Ovšem po čase se někdy ukáže, že se dopustili nemilých kixů. Ovšem za ně, při všech milionech, nejsou postižitelní. S fungováním těchto státních firem občané nejsou spokojeni, ale nic moc se neděje, jede se dál.
Nic „nefasovala“ od státu! Pan Soukup není etalonem pravdy!
1) Tak jen tak vesele dal. To je presne voda na mlyn kritiku, kteri se snazi skrz „hospodareni“ nasadit CT nahubek. Verim, ze az p. Dvorak a jeho druzina za rok budou bez prace, urcite si polozi otazku, jestli to bazirovani na „pravu na soukromi“ stalo za to. 2) 46 mil. vs 2 mld. celkovych mzdovych nakladu – plivnuti do more.
Vzhedem k tomu, jak vedou velky a dulezity podnik, mi nepripada jejich odmena premrstena. Jiste, urcite by se nasel nekdo, kdo to bude ochoten delat levneji, ale otazka je, jestli stejne dobre. Relevantnejsi informace by asi byla, jake jsou mzdove naklady na Nove nebo Prime. Pochybuji, ze to bude mene.
Rozdíl je v tom, že manažery Novy nebo Primy neplatíme z našich peněz.
Mimochodem, když nechtěli zveřejnit jmenovitě odměny a platy na Hradě ( třeba Mynáře ), tak byl kolem toho hezký humbuk. Ale ČT, to ne, to je zcela jiný případ….že ?
A ten léta se vlekoucí spor na zveřejnění nákladů na výrobu pořadu Otázky VM a plat VM dle zákona o svobodném přístupu k informacím, který přes rozsudky soudů s pokynem ke zveřejnění stále Dvořák neustálým odvoláváním a obstrukcemi zametá pod koberec, to je co ? Mimochodem, Dvořák… Bývalý ředitel Novy a kamarád mnoha bussinesmanů, kterým lítá na oslavy narozenin do Londýna. Možný střet zájmů ? Ale kdepak…. U ČT nic takového.
Opravdu nevidíte rozdíl mezi soukromým komerčním subjektem a „veřejnoprávní“ firmou, financovanou z veřejných peněz ?
ČT není financována z veřejných peněz! Koncesionářské poplatky nejsou veřejné peníze!
A co to teda je? Mafianske vypalne? Ze pod pohruzkou nasili nuti obcany prispivat primo se moc nelisi od toho, kdyby se to platilo z rozpoctu.
Naprostý souhlas. Tedy kromě Novy a Primy. Ty mě nezajímají a nejsou veřejnoprávní. Malý človíček potřebuje vědět kolik bere jeho soused ředitel, aby mohl závidět peníze, nikoliv práci, um, vědomosti a zkušenosti.
Myslel jsem to tak, ze pokud by audit ukazal, ze ve verejnopravnim mediu je plat na konkretni pozici dvakrat vetsi, nez v soukrome, mohli bychom mluvit o mozne nehospodarnosti. Nektere staty v US maji verejne informace o vsech platech statnich zamestnancu, muzete si najit, kolik bere vas guverner nebo zastupce mistniho serifa. Oboji pristup ma sve pro i proti, ale v Cechach by podobna transparentnost vzbudila takovou vlnu zavisti, ze by znacna cast populace zezelenala.
Plat souseda reditele me nezajima, pokud mu na nej nemusim pod pohruzkou nasili prispivat.
Loni jsem odhlásil televizi (při zachování všech zákonných podmínek) a všem doporučuji udělat totéž.
A proč? Většina lidí nemá problémy s Českou televizí….
Intendant a manažeři německé veřejnoprávní televize berou podobné částky ale v eurech! To byste se uřvali, čeští závistivci, co?
Všude ve světě jsou šéfové veřejnoprávních televizí a rozhlasů dobře honorováni! Jen u nás se můžete zbláznit!
Pane Antoníne, dovolím si ještě upozornit na jednu věc. Manažeři soukromých médií nesou zodpovědnost za to, že to soukromé médium bude prosperovat. Špatné manažerské rozhodnutí je může i potopit. I proto mají oprávněně vysoce nadstandardní platy a bonusy.
Oproti tomu, u ČT žádný krach vlivem špatného manažerského rozhodnutí nehrozí. 6 miliard Kč z koncesionářských poplatků je jistých . Parafrázoval bych feldkuráta Katze : To se nám to podniká, když to lidi vždycky zatáhnou …. Ano, to je ten duch socialismu, který je podle některých kritiků u mnoha lidí v ČT stále cítit.
Samozřejmě chápu, že manažery ČT musí ČT zaplatit, aby neutekli na Novu ( ti opravdu špičkoví ) . Nežijí ve vakuu, ale to výše uvedené platí.
Žijí si v ČT rozhodně v menším stresu než v soukromých médiích. A je to kolikrát vidět. Ten tlak na ně jim chybí…
Obavam se, ze se castecne pletete, ten tlak je na ne vyvijen neustale, musi dodrzovat literu zakona, dohlizi na ne velka a mala rada, maji nejaky kodex. Udelaji-li chybu je na ne posviceno 10x silneji, manazeri maji odpovednost srovnatelnou ne-li vetsi. Musi celit vnejsim tlakum konkurence [ i kdyz by nemeli, ale takove je status quo], mnohokrate velmi nekalym a musi celit tak aby opet neporusovali zakon, tech prikladu je mnoho. Mohl bych se rozepisovat dale, ale nechci nebot uz to bylo napsano tisicekrat jinymi.
Nezlobte se, ale nesouhlasím. Je velký rozdíl, jestli máte zákonem zaručený příjem 6 miliard, anebo nedostanete od nikoho ani korunu a na vše si musíte svou prací a správnými rozhodnutími sám vydělat.