Manažer slavného obchodu Alibaba.com o Česku: celosvětový byznys může začít i v Brně
Autor knihy o příběhu největšího on-line tržiště světa Alibaba.com a bývalý viceprezident společnosti Alibaba Porter Erisman opatřil vydání své knihy v českém jazyce speciální předmluvou k České republice.
HlídacíPes.org jeho text přetiskuje se svolením vydavatele knihy. V následujících dnech nabídneme rozhovor o příčinách úspěchu Alibaba.com, o Číně i o tom, zda v ní lze pohádkově zbohatnou bez úlitby komunistickému režimu.
Česká republika pro mě měla vždycky zvláštní význam. Prahu jsem navštívil v roce 1991 jako vysokoškolák. Vidět město v době, kdy procházelo přerodem a otevíralo se světu, byl mimořádný zážitek.
Vždycky jsem se chtěl do Prahy vrátit, ale po studiích jsem se vydal jinou cestou a zamířil do Číny. Zajímalo mě, jak se země na druhém konci světa mění a reaguje na nezadržitelné vnější vlivy.
Velký podnikatel odkudkoli
Nikdy bych se nenadál, že se moje kniha dostane do Prahy dřív než já. Ale přestože kniha vypráví o snech podnikatele a jeho týmu působících na opačném konci světa, jsem si jistý, že atmosféra, kterou jsem u Alibaby nasál, i zkušenosti, jež jsem tam získal, budou přínosné i pro české čtenáře.
Tím nejdůležitějším, co jsem se naučil z mnoha turné, na nichž jsem o své knize diskutoval, je, že podnikatelský duch je univerzální a existuje nezávisle na jazyce či kultuře.
Můj bývalý šéf a zakladatel Alibaby Jack Ma rád říkával, že k tomu, aby člověk v éře internetu rozjel globální byznys, potřebuje jen počítač, připojení a vlastní mozek. U Alibaby jsem se poučil o tom, že skutečný celosvětový byznys můžete založit kdekoli na zeměkouli.
Ať je to Chnag-čou v Číně nebo Brno v České republice, příští velký podnikatel může pocházet odkudkoli, nejen ze Silicon Valley.
Návod pro české podniky?
Doufám, že pro české čtenáře bude kniha nejen inspirativním příběhem souboje Davida s Goliášem, ale že pomůže podnikatelům v České republice lépe porozumět tomu, jaké možnosti jim internetové obchodování v Číně nabízí.
Alibaba vytvořil nejrozsáhlejší nákupní centrum na světě a díky příběhu Alibabova vzestupu mohou podniky v České republice získat podrobnější představu o tom, jak oslovit čínského zákazníka a jak v této zemi obchodovat.
Boom v oblasti internetového obchodování, který Alibaba v Číně odstartoval, se nyní stal inspirací pro podnikatele v Indii, Latinské Americe a Africe a vytváří pro zákazníky nové cesty, které dříve neexistovaly. Stojíme na úsvitu zlatého věku internetového obchodování a nově vznikající trhy a podniky v ČR mohou této výhodné pozice využít stejně dobře jako kdokoli jiný.
Původním snem, jehož chtěl Alibaba dosáhnout, bylo vybudovat most spojující podnikatele z celého světa. Tato kniha je svým způsobem pokračováním tohoto snu. Doufám, že její české vydání poslouží jednou také jako most, který mě přivede zpátky do Prahy a umožní mi poděkovat všem těm milým lidem, kteří mě poctili svou pohostinností a přátelstvím, když jsem se jako student na počátku své životní dráhy hnal za svými vlastními sny.
Nová kniha HlídacíPes.org
Publikace vyjde v omezeném nákladu. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org.
Kniha nebude ve volné distribuci. Lze ji získat pouze jako poděkování za dar v minimální výši 599 Kč.
Knihu začneme distribuovat krátce před 17. listopadem 2024.
Více o knizePořídit knihuPop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Proč vláda připomíná natržený balon, který už jen padá k zemi
Populismus a prázdná kasa. Proč si česká ekonomika neumí vydělat sama na sebe
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Ten “ úsvit zlatého věku“ je fikcí. Co pozorujeme není geneze globálního ráje, ale naopak prohlubování disproporcí mezi lokalitami.
K čemu pak je taková „příležitost“ – pokud její uchopení za pačesy je doprovázeno tím nejprimitivnějším celospolečenským pohybem, poutí za zdroji, jaký už znali a praktikovai naši paleoličtí předkové – tedy masová migrace vyvolaná nedostatkem základního, nutného pro pouhé přežití(voda, bezpečí…). Taková “ příležitost“ není než chybným úkonem pokryteckého šílence – bláznivého stavitele babylonské věže v místech, kde chybí studna.
Amazon a jiné firmy v Americe přesně takhle fungovaly takhle dávno před firmou Alibaba. To jsou strašný propagandistický bláboly, že zrovna on je nějakou inspirací. On nic neodstartoval, celý projekt jen okopíroval a jeho úspěch spočívá v tom, že číňanů je miliarda a proto je „největší“.
Ve skutečnosti, číňani se zatím nedostali dál, než ke krádežím a kopírování.