Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma.
World Economic Forum via Foter.com / CC BY-NC-SA,

Manažer slavného obchodu Alibaba.com o Česku: celosvětový byznys může začít i v Brně

Autor knihy o příběhu největšího on-line tržiště světa Alibaba.com a bývalý viceprezident společnosti Alibaba Porter Erisman opatřil vydání své knihy v českém jazyce speciální předmluvou k České republice.

HlídacíPes.org jeho text přetiskuje se svolením vydavatele knihy. V následujících dnech nabídneme rozhovor o příčinách úspěchu Alibaba.com, o Číně i o tom, zda v ní lze pohádkově zbohatnou bez úlitby komunistickému režimu.


Česká republika pro mě měla vždycky zvláštní význam. Prahu jsem navštívil v roce 1991 jako vysokoškolák. Vidět město v době, kdy procházelo přerodem a otevíralo se světu, byl mimořádný zážitek.

Vždycky jsem se chtěl do Prahy vrátit, ale po studiích jsem se vydal jinou cestou a zamířil do Číny. Zajímalo mě, jak se země na druhém konci světa mění a reaguje na nezadržitelné vnější vlivy.

Porter-Erisman-photo1

Porter Erisman

Velký podnikatel odkudkoli

Nikdy bych se nenadál, že se moje kniha dostane do Prahy dřív než já. Ale přestože kniha vypráví o snech podnikatele a jeho týmu působících na opačném konci světa, jsem si jistý, že atmosféra, kterou jsem u Alibaby nasál, i zkušenosti, jež jsem tam získal, budou přínosné i pro české čtenáře.

Tím nejdůležitějším, co jsem se naučil z mnoha turné, na nichž jsem o své knize diskutoval, je, že podnikatelský duch je univerzální a existuje nezávisle na jazyce či kultuře.

Můj bývalý šéf a zakladatel Alibaby Jack Ma rád říkával, že k tomu, aby člověk v éře internetu rozjel globální byznys, potřebuje jen počítač, připojení a vlastní mozek. U Alibaby jsem se poučil o tom, že skutečný celosvětový byznys můžete založit kdekoli na zeměkouli.

Ať je to Chnag-čou v Číně nebo Brno v České republice, příští velký podnikatel může pocházet odkudkoli, nejen ze Silicon Valley.

Návod pro české podniky?

Doufám, že pro české čtenáře bude kniha nejen inspirativním příběhem souboje Davida s Goliášem, ale že pomůže podnikatelům v České republice lépe porozumět tomu, jaké možnosti jim internetové obchodování v Číně nabízí.

Alibaba vytvořil nejrozsáhlejší nákupní centrum na světě a díky příběhu Alibabova vzestupu mohou podniky v České republice získat podrobnější představu o tom, jak oslovit čínského zákazníka a jak v této zemi obchodovat.

Boom v oblasti internetového obchodování, který Alibaba v Číně odstartoval, se nyní stal inspirací pro podnikatele v Indii, Latinské Americe a Africe a vytváří pro zákazníky nové cesty, které dříve neexistovaly. Stojíme na úsvitu zlatého věku internetového obchodování a nově vznikající trhy a podniky v ČR mohou této výhodné pozice využít stejně dobře jako kdokoli jiný.

Původním snem, jehož chtěl Alibaba dosáhnout, bylo vybudovat most spojující podnikatele z celého světa. Tato kniha je svým způsobem pokračováním tohoto snu. Doufám, že její české vydání poslouží jednou také jako most, který mě přivede zpátky do Prahy a umožní mi poděkovat všem těm milým lidem, kteří mě poctili svou pohostinností a přátelstvím, když jsem se jako student na počátku své životní dráhy hnal za svými vlastními sny.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

  1. český maloměšťák napsal:

    Ten “ úsvit zlatého věku“ je fikcí. Co pozorujeme není geneze globálního ráje, ale naopak prohlubování disproporcí mezi lokalitami.
    K čemu pak je taková „příležitost“ – pokud její uchopení za pačesy je doprovázeno tím nejprimitivnějším celospolečenským pohybem, poutí za zdroji, jaký už znali a praktikovai naši paleoličtí předkové – tedy masová migrace vyvolaná nedostatkem základního, nutného pro pouhé přežití(voda, bezpečí…). Taková “ příležitost“ není než chybným úkonem pokryteckého šílence – bláznivého stavitele babylonské věže v místech, kde chybí studna.

  2. Petys napsal:

    Amazon a jiné firmy v Americe přesně takhle fungovaly takhle dávno před firmou Alibaba. To jsou strašný propagandistický bláboly, že zrovna on je nějakou inspirací. On nic neodstartoval, celý projekt jen okopíroval a jeho úspěch spočívá v tom, že číňanů je miliarda a proto je „největší“.
    Ve skutečnosti, číňani se zatím nedostali dál, než ke krádežím a kopírování.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost