Malé Česko, velké USA? Interaktivní mapa ukazuje svět, jak jej neznáme

Napsal/a -pes- 17. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Mapy světa, jak je známe a běžně používáme, jsou do značné míry dílem matematiky a perspektivy. Stávající podoba vznikla už před staletími a poskytuje zkreslený pohled na to, jak svět vypadá.

Chvilka práce s interaktivní mapou – a podoba světa i velikost jednotlivých zemí v něm se rázem změní, upozorňuje ve svém textu web Světového ekonomického fóra.

V roce 1569 vlámský kartograf a matematik Gerardus Mercator překreslil planetu zemi do známé placaté podoby. Kvůli tomu se dnes některé země jeví v poměru k jiným výrazně větší, jiné zase jako až příliš malé.

Dobře patrné je to při pohledu na země ležící v okolí rovníku – na mapě vypadají mnohem menší, než by odpovídalo jejich skutečné velikosti. Naopak státy ležící v severních a jižních částech světa vypadají mnohem větší.

Příkladem může být Rusko – jde nepochybně o velikou zemi, a působí tak rozhodně i na mapě. Zkuste si ji ale na interaktivní mapě označit a „přetáhnout“ pro srovnání třeba do oblasti rovníkové Afriky. Budete asi překvapeni.

ruskomap

Podobně mohutně na mapách tradičně působí i Spojené státy. Jenže – srovnejte obrys USA se zeměmi Jižní Ameriky. Ukáže se, že 48 států USA stěží pokryje území Brazílie.

usamapa

Na běžných mapách vypadá kupříkladu Alžírsko jen o málo větší než Francie. Skutečnost? Přeneste obrys Alžírska do Evropy; překryje nejen Francii, ale i část Británie a Německa. A také Belgie – rodiště toho, kdo „za to může“, kartografa Mercatora.

alzirskomap

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)