Malá zpráva o velkém utrpení: Jak se žije politickým vězňům v Číně
Zbavit se nepohodlných živlů se dá i bez popravy. Třeba podáním neznámého „léku“. Uvedlo vás to do stavu, kdy jste si mysleli, že tentokrát je po vás. Duševně to bylo nejhorší, nevěděli jste, co vám dali, a tak jste si mysleli, že vás určitě chtějí zabít. Že odsud nevyváznete živí. Až tam jsem pochopil, co to je mučení. Cokoli jsem si představoval, se tomu ani neblížilo,“ popisuje jeden z vězňů.
V souvislosti s nedávnou smrtí čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa se lidskoprávní organizace a nezávislí pozorovatelé opět pokoušejí více rozvířit debatu o životních podmínkách politických vězňů či obecněji disidentů v ČLR.
Související články
Známý čínský disident Liou Siao-po zemřel. Dopis českých signatářů Charty 77 jej již nezastihl
Liou Siao-po není jediný
Na Západě hojně medializovanému případu úmrtí Liou Siao-poa předcházela řada podobných, pouze méně známých úmrtí zadržených či odsouzených vězňů, většinou z důvodu zanedbání nebo neposkytnutí lékařské péče. Na jaře 2014 např. po několikaměsíční vazbě zemřela aktivistka Cchao Šun-liová, která údajně trpěla tuberkulózou. Její stav se zhoršoval po celou dobu vazby – léky, kterými zvládala své zdravotní obtíže, jí byly ve vězení zabaveny.
Úřady poté odmítly žádost jejích právníků o propuštění na kauci ze zdravotních důvodů až do chvíle, kdy byla prakticky v kómatu – a do tří týdnů potom zemřela na „selhání orgánů“. V létě 2015 zase po více než 10 letech ve vězení zemřel tibetský lama Tendzin Deleg Rinpočhe, který byl uznávaným buddhistickým učitelem a vlivným občanským aktivistou v Khamu na západě provincie S‘-čchuan. Ten byl původně odsouzen k trestu smrti za „terorismus a navádění k separatismu“, který mu byl „za dobré chování“ zmírněn na doživotí.
Netradiční čínská medicína
Na srpnové tiskové konferenci v Ženevě vystoupilo (osobně nebo prostřednictvím online konference) několik svědků, kteří popisovali podmínky v čínské vazbě či vězení pro politické vězně a sofistikované metody mučení. Ty vedou ke zhoršení zdravotního stavu vězňů a mohou v delším časovém horizontu při nedostatečné zdravotní péči vést až k úmrtí.
Někteří zároveň pozitivně reflektovali snahy mezinárodních skupin na obranu lidských práv a OSN, které mohou svým tlakem v konkrétních případech přispět ke zlepšení situace.
O tom, že spíše než o pouhé zanedbání zdravotní péče ze strany čínských vězeňských autorit se jedná o záměrné ubližování na zdraví vězněných, tedy o jakousi sofistikovanou formu mučení, svědčí i článek Frances Eveové z organizace Chinese Human Rights Defenders pro ChinaFile. Jako příklad Eveová uvádí kantonskou aktivistku Su Čchang-lanovou, která byla zadržena v roce 2014 kvůli postu na sociálních sítích na podporu hongkongských demonstrací:„Su trpí hypertyreoźou, která může být při zanedbání léčby fatální. Ve vězení způsobil nedostatek léčby komplikace tohoto stavu, včetně srdeční arytmie, třesu rukou, oteklých očí, úbytku hmotnosti a inkontinence. Su řekla svým právníkům při setkání během let 2015 a 2016, že se jí dostává buď nedostačující nebo vůbec žádné léčby, stejně tak mluvila o špatné hygieně a životních podmínkách.“
Su by měla být propuštěna letos v říjnu. Podle posledních informací se však její zdraví rapidně zhoršuje, včetně selhávání ledvin a potíží s mluvením. Její manžel, který ji měl letos v červenci poprvé možnost navštívit, vyslovil vážné obavy o její život.
Léčba mučením
Podobná svědectví přináší i Eva Pilsová z King‘s College, která pro CPI’s Analysis Blog píše o případech hospitalizace a „léčby“ politických vězňů, která byla zaměřená nikoli na zlepšení, ale na zhoršení jejich zdravotního stavu. Její článek obsahuje odkaz na zprávu Skupiny pro ochranu právníků angažujících se v oblasti lidských práv, jež uvádí případy, kdy vězni dostávali léky na neznámé diagnózy. Po těchto lécích trpěli řadou tělesných i duševních příznaků, včetně extrémní vyčerpanosti a srdeční arytmie. Jeden z mluvčích uvádí:
„Uvedlo vás to do stavu, kdy jste si mysleli, že tentokrát je po vás. Duševně to bylo nejhorší, nevěděli jste, co vám dali, a tak jste si mysleli, že vás určitě chtějí zabít. Že odsud nevyváznete živí. Až tam jsem pochopil, co to je mučení. Cokoli jsem si představoval, se tomu ani neblížilo.“
Server ChinaChange zase zveřejnil anglický překlad textu odsouzeného novináře Wu Kana, který krátce po smrti Liou Siao-poa popsal vlastní zkušenost s takovou „léčbou“ naordinovanou čínskou veřejnou bezpečností.
Související články
Nervozita ve sporných vodách. Čínská agresivita narůstá, hrozí Vietnamu vojenským útokem
Podle ní v poslední době prudce „narůstá počet případů nelegálního zadržení a nelegálního zacházení [s vězni v ČLR]“ a „mezinárodní komunita i OSN by tím měli být znepokojeni a měli by zaujmout přiměřený postoj.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
A prezident prohlásí, že bychom se měli učit demokracii v této zemi. Jeho patolízalství nezná mezí. Stydím se za něho!!!
Ano, raději budeme mít přeplněné věznice s vrahy a darebákama, kteří denně koukají na plasmové televize, hrají stolní fotbálek a mají mnohdy lepší životní podmínky, než lidé na svobodě.
Náš pan prezident je člověk, co to má v hlavě v pořádku a stydím se za lidi, co berou člověka za každé slovíčko a hanobí jej.
Zeman je zlo národa, ještě půl roku a doufám, že se tohoto kremelského červa zbavíme navždy.
Tak pořád lepší mít darebáky, zloděje a vrahy v sice hezkém, ale pořád vězení než ve vedení státu.
Vstup do diskuse ze stany pana „Johna“ je mimo mísu. Kdyby někdy byl ve vězení, jistě by nepsal o plazmových TV a hraní si stolního fotbálku, aby mohl obhajovat agenta KGB v prezidentském úřadu.
Je to sice (a bohužel) pravda, ale upozornil bych na závěr kde se píše „..„mezinárodní komunita i OSN by tím měli být znepokojeni a měli by zaujmout přiměřený postoj.“
Opravte mne prosím pokud se mýlím, ale obávám se že OSN toto fakticky řešit nebude (leda nějaká bezzubá proklamace), a to proto (a zase budu rád pokud mne opravíte že se mýlím) už postupně v OSN západní demokratické státy ztrácejí většinový vliv a ty nověji přijaté (post)rozvojové země (obvykle se státním vlivem islámu) už tak tvrdě a nekompromisně lidská práva v západní šíři neuznávají. Protože se často vůči svým občanům a oponentům chovají podobně jako ta Čína. K čemuž přidejme v OSN převládající politiku appeasementu šlehnutou multi kulti teoriemi. Jenomže bohužel, zrovna svoboda ani lidská práva – tam kde neexistují-se zvenčí okecáváním vyřešit nedají.
Tak, co tady píšete, že západní demokratické státy ztrácejí v OSN vliv, o tom už se hodně mluvilo před desítkami let, v době studené války, kdy se předhazoval silný vliv komunistického, sovětského bloku a toho rozvojového, řekněme afroasijského světa v OSN. Proto byly tenkrát na mezinárodní úrovni kvůli porušování lidských práv hodně „buzerovány“ takové státy jako Izrael nebo Jihoafrická republika za tzv. apartheidu – ono třeba i oprávněně, jenže stejné, a třeba i o dost horší věci se přehlížely právě v případě těch komunistických států nebo mnohých rozvojových států s diktátorskými režimy. – – – Tady v případě OSN je nejdůležitějších těch pět stálých členů Rady bezpečnosti, což jsou USA, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie. To už je stejné od roku 1945; jediné, co se změnilo, je samozřejmě to, že Rusko je nástupcem SSSR a že v případě Číny někdy v 70.letech nahradila Čankajškův Tchajwan komunistická ČLR. A taky samozřejmě, je to jasný přežitek výsledků druhé světové války. Už tak 25 let, možná i víc, se hovoří o tom, že by se ten klub pěti zemí měl rozšířit (mluvilo se o Německu, Japonsku, Indii, Brazílii, za Afriku snad Jihoafrické republice nebo Nigérii). Ale zatím je tam jen těch pět stálých hlavních… – – – Ale k OSN a lidským právům v současnosti… Když úplně nedávno (a myslím, že to platí dosud) stála/stojí v čele její sekce pro lidská práva Saúdská Arábie, islámská absolutisticko-teokratická monarchie, jejíž přístup k lidským právům na domácí půdě určitě není lepší než v té kritizované Číně (spíše bych téměř jistě řekl ještě horší)… Myslím, že to stačí.
Saúdská Arábie nestojí v čele. Je řadovým členem podobně jako kdysi Čína, Pákistán či třeba Kuba.
To vám to všem porad nedochází? Komu na vás běžných obcanech záleží a na nějakým vašem názoru.. nikomu ! Pokud nejsi z justicevropských z politiky nebo vlivnejhle advokát tak si nula ! Každej od kusu ! Co tak asi dela Sedlák když se mu přemnozí takovej.. dobytek, kámo ! A za co myslíš že má běžný občany včetně vašich ratolesti tenhle právní stát a každej další včetně korei a činy! Proc myslíš že takový Evě michalakovi zamítl evropský soud pro lidský práva návrat jejich synů.. Proc tady v Čechách Máme nacistický barnevernetu všude odsuzovány zato u nás nasazeny jako gestapo píčou marxksovou co z ty spolupráce dotuje cela na držena! Proc myslíš že Evropa soud neslyší prakticky na nic zato unie posila do zkorumpovaný cz miliardy dotací pro Zloděj Skype vip parazity i při tom všem co se dočítám.. Proc myslíš že Nagiová.. Rath.. kdokoli další včetně Babise proslulou tím skandální divadlem bez srazu? Pomocí se nedovolas ani v Korei ani tady v cz ! RadiMoje – prchnout do lesu za humny! Tady to bude ještě hodně nepříjemný pro občanky ..