Malá Moskva se v Praze scvrkla. Diplomatickou imunitu má Rusko už jen v pěti budovách
Aktivity Ruského střediska vědy a kultury v Praze pokračují. A budí dojem, jako by snad Rusko žádnou válku proti Ukrajině ani „kolektivnímu Západu,“ jak říká Vladimir Putin, nevedlo. Aktuálně nabízí třeba akce na výměnu knih, promítání ruských filmů zdarma, kurzy ruského jazyka nebo zprostředkování studia na některé z ruských univerzit.
Středisko ruské kultury, zvané též Ruský dům, v pražské ulici Na Zátorce provozuje ruská federální agentura Rossotrudničestvo, na niž jsou uvaleny evropské sankce. Název agentury je zkrácenou verzí dlouhého oficiálního názvu: Federální agentury pro záležitosti Společenství nezávislých států, krajanů, žijících v zahraničí a mezinárodní humanitární spolupráci.
Dům patří od roku 1971 Rusku, ale statusu diplomatické budovy se všemi právy na imunitu či třeba pravidla pro vstup českých úřadů, již nepožívá.
České ministerstvo zahraničí v rámci vládní revize vztahů s Ruskem seznam ruských diplomatických misí radikálně seškrtalo.
Konec bezplatného užívání
„Rusko tady sice vlastní poměrně velký počet nemovitostí, ale pouze pět z nich má charakter diplomatické mise. Je to samotný areál velvyslanectví, konzulární úsek, obchodní zastupitelství a pak už jen rezidence velvyslance a rezidence jeho zástupce,“ vypočítává náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který má vztahy s Ruskem ve své gesci.
Nepatří tam tedy například budova ruské školy, ani bývalý výstavní pavilon ruského obchodního zastoupení, který je nyní předělaný na pravoslavný chrám, a není tam ani zmíněný Ruský dům.
Pět nemovitostí Ruské federace, které jsou určeny jako „místnosti mise“
podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích (online mapa ZDE):
- Ukrajinských hrdinů 36, Praha 6: Velvyslanectví Ruské federace
- Ukrajinských hrdinů 34, Praha 6: Konzulární úsek Velvyslanectví RF
- Sibiřské náměstí 1027/9, Praha 6: Obchodní zastupitelství RF
- Na Zátorce 11, Praha 6: rezidence velvyslance
- Romaina Rollanda 6, Praha 6: rezidence zástupce vedoucího ZÚ
Vedle toho má Rusko ve svém vlastnictví na Praze 6 i několik obytných domů a dalších nemovitostí. Ty ale ryze diplomatickým účelům sloužit nemohou už proto, že tomu neodpovídá stávající personální naplněnost ambasády.
Rusko má podle aktuální diplomatické listiny – po vzájemném vyhoštění diplomatů v důsledku vyšetřování okolností výbuchů ve Vrběticích – na velvyslanectví v Praze jen šest diplomatů plus 25 lidí v administrativně-technické sekci.
Ruské nemovitosti ve své většině stojí na pozemcích ve vlastnictví České republiky a vláda už vloni rozhodla, že je nadále nebude poskytovat bezplatně a zrušila právo bezplatného užívání. To Sovětskému svazu přiznaly usnesení tehdejších československých vlád mezi lety 1970–1982.
Rozhovor s náměstkem ministra zahraničí Janem Marianem o vztazích s Ruskem, sankcích, pomoci Ukrajině či o ruské menšině v ČR vyjde na HlídacíPes.org v pondělí 27. května.
„Rusko jsme zažalovali u Městského soudu v Praze už vloni v červnu, kvůli bezdůvodnému obohacování, a stále čekáme na první stání. Také jsme zrušili usnesení komunistických vlád z let 1970–1982 o bezplatném užívání nemovitostí a na základě toho vymáháme zpětně nájem za tři roky. Zároveň jsme jasně určili, které jsou ty takzvané místnosti mise, konkrétně jde o pět již zmíněných objektů, které skutečně velvyslanectví slouží,“ říká Jan Marian.
Kontrola finančních toků
Česká republika vedle toho uvalila národní sankce na Goszagransobstvennost (Podnik pro správu majetku v zahraničí Kanceláře prezidenta Ruské federace). Česká republika díky tomu kontroluje většinu finančních toků a plateb z pronájmu ruských nemovitostí. Pokud tedy dnes někdo bydlí v sankcionovaných bytech, platí nájem českému státu.
„Shrnuto to znamená, že většina těch objektů je pod sankcemi a český stát kontroluje finanční toky a zároveň jde v drtivé většině o objekty bez diplomatické imunity, kam můžou přijít české úřady třeba na příslušné kontroly,“ vysvětluje Jan Marian.
Někteří politici, například poslanec TOP 09 a bývalý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, navrhuje, aby stát některé nemovitosti, třeba bývalou ruskou školu na Sibiřském náměstí, vyvlastnil. To ale ministerstvo zahraničí nyní, ústy náměstka Mariana, za dobrý nápad nepovažuje.
„My sice vnímáme řadu návrhů, co by se mělo s těmi ruskými nemovitostmi dělat, ale jsme právní stát a musíme fungovat v rámci naší legislativy. V mnohém jsme se sice zásadně posunuli, třeba v oblasti sankcí, ale ta opatření musí případně obstát u soudu, ať už jsou to kroky národní nebo evropské,“ říká.
Jak připomíná, jsou i případy, kdy Evropský soudní dvůr zrušil některá zařazení na sankční seznam a Česko by pro takové své kroky muselo mít dostatečné právní podklady.
„Náš právní řád zná třeba institut vyvlastnění s náhradou. Těch potenciálních objektů je ovšem docela hodně a otázkou je, zda je v našem zájmu poskytovat ruské straně poměrně vysoké finanční plnění, když bychom tím vlastně přispívali na ruskou agresi,“ konstatuje Jan Marian.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Ruský ministr Lavrov jako postavička z komiksu: bez titulků ho chápat nejde
Cesta Rusů do Evropy? Nejčastěji přes Itálii a Francii. Česko je přísné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Ruské ambasádě by konečně měla být odňata část areálu – původně součást Stromovky, kterou rusáci obsadili po 21.srpnu 1968. Tato loupež nebyla nikdy, dokonce ani za totality, legalizována, takže by neměl být problém posunout plot zpět tam, kam správně patří.
Být osvíceným diktátorem, tak úplně prvním krokem ve funkci by byla absolutní derusifikace ČR. Rusové by dostali měsíc na opuštění ČR bez možnosti návratu a už nikdy by žádný Rusák nedostal vstupní vízum do ČR. Všechen ruský majetek bych zabavil jako mikroskopickou zálohu za dluhy po Sovětském svazu, které jim odpustil ožralý ruský mužik Zeman, protože Rusko se při svém obnoveném „vzniku“, právně přihlásilo k nástupnictví po Sovětském svazu. Sečetl bych jim všechny škody a dluhy, které tady nadělali od května 1945. Ruskou ambasádu bych zrušil bez náhrady a vilu předal právoplatným dědicům pana Jiřího Poppera, kterému ji ukradl zbabělý zloděj Edvard Beneš a za kterou rodina Popperových nedostala nikdy zaplaceno na rozdíl od ostatních nemovitostí všech ambasád v bývalém Československu i ČR.
Dále by se slušelo, aby všichni (ex)komunisté i polepšení, odešli konečně do té své země zaslíbené o které tady pěli od roku 1945 oslavné ódy, otravovali normálním lidem životy a za své ohavné skutky, spojené s řadovým členstvím v KSČ, nebyli nikdy potrestáni. Na Babiše, Zemana, Miroslava Štěpána, Vasila Mohoritu, Pavla Minaříka a několik dalších bych dohlédl osobně.
Jakýkoliv projev sympatie k Rusku bych trestal deportací bez možnosti návratu. Majetek, který by si čeští Rusomilové nedokázali sami odvézt a přestěhovat, bych vykupoval za tržní hodnotu, aby nemohli dodatečně kňourat a fňukat.
Největší odměnou by pro ně jistě bylo přijetí exsoudruhem KGB Putinem, nebo nějakým jeho nižším maskotem slavné ruské říše a doživotní pobyt v jejich zemi tolik jimi obdivované a jim zaslíbené. (plné primitivů, vrahů, zlodějů, zelí, vodky a dřevěných sčotů,…) 😂
Nynější uamánie se Česku v budoucnu krutě vymstí. Stejné to bylo hned po puči89, české firmy krachovaly na rozkaz z hradu nějakého … a USA, Kanada, Německo, Japonsko … nastoupily místo českých firem, to se dnes psát asi nesmí, no uvidím.
Pro svá nechytrá tvrzení jste nepředložil jediný věrohodný důkaz, pouze svoji laickou dojmologii.
Privatizace proběhla pouze a jenom do rukou občanů Československa s platným občanským průkazem. Nikdo jiný nemohl privatizovat.
Pokud firmy krachovaly, tak jedině díky neschopnosti vedení.
Svět se vrátil k normálu.
Do roku 1939 vlastnili vetšinu firem v Československu, Rakušané, Němci a Židé, což lze lehce vyčíst z historických pramenů. Čecháčkové jim vše ukradli v roce 1945. Okradli i schopné Čechy, Moraváky a Slezany, jako například rodinu Baťových,…. Po roce 1989 přišli neumětelové o vše ukradené. Přirozený vývoj.
A jak si stojí naše zastoupení v Moskvě?… kolik tam zabíráme místa a kde? Kolik a za co platíme?