Maďarsko a jeho „národní konzultace“. Když chce vláda od lidí slyšet lež, kterou jim sama řekla
Vláda Viktora Orbána si chválí systém „národních konzultací“ – stát posílá lidem do schránky dotazníky a oni dokument vyplněný pošlou zpět. Nejde ale o kopírování veřejného mínění. Naopak, kabinet nejdříve rozšířil lži o migraci a o miliardáři Georgi Sorosovi. A teď si je chce od voličů nechat potvrdit v anketě plné zmanipulovaných otázek.
Maďarská vláda vyhodnocuje výsledky zatím poslední „národní konzultace“, zaměřené na téma migrace. Vyplněný dotazník zpátky poslalo 2,2 milionu voličů z celkových 8 milionů, kterým je vláda do poslala do schránky.
„Je to úspěch,“ komentuje čísla pro HlídacíPes.org jeden ze zakládajících členů vládní strany FIDESZ Zsolt Németh.
V dotazníku se vláda Maďarů ptala na migraci. Konkrétně na to, co si myslí o takzvaném „Sorosově plánu“. Kabinet Viktora Orbána přitom dlouhodobě aktivně šíří informaci o tom, že americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros má strategii, jak zaplavit Evropu miliony migrantů, a tím ji de facto zničit.
Ve skutečnosti tím FIDESZ ohýbá dva roky staré Sorosovo vyjádření, že Evropa musí být – kvůli válce v Sýrii – připravená přijmout asi milion uprchlíků ročně.
Související články
Maďarské neziskovky proti Orbánovi: Nic neskrývat a přizpůsobit se novým okolnostem
Útěk do Evropy. Nová kniha vykresluje migrační krizi z roku 2015 jako souhru náhod, co se nebude opakovat
Nešlo však o žádné povinné kvóty na přerozdělování migrantů, proti kterým dnes Maďarsko, Česko a další země tak tvrdě bojují. Vše mělo být dobrovolné. Uprchlíci měli podle Sorose říct, do kterého státu chtějí, a dotyčný stát musel souhlasit.
Tento Sorosův plán tedy ve skutečnosti nebyl žádným plánem na posílení migrace do Evropy, ale návrh, jak zvládnout tehdejší migrační vlnu. Co už pak Orbánovo hnutí neříká vůbec, je to, že sám Soros tento odhad „ročního objemu“ uprchlíků pro Evropu o rok později sám snížil z milionu na 300 tisíc.
Soros proti Orbánovi dlouho aktivně nevystupoval, kvůli vyhrocené kampani kolem poslední „národní konzultace“ ale vydal stanovisko, ve kterém Orbánova tvrzení vyvrací jedno po druhém.
Připomíná v něm třeba, že už dříve vyzval k tomu, aby EU obnovila kontrolu nad svými vnějšími hranicemi, což je věta jako vystřižená ze slovníku samotného Orbána.
Svázat ruce neziskovkám
Soros se podle vlastních slov k vystoupení proti Orbánovi rozhodl poté, co maďarský premiér prohlásil, že proti posilování vlivu občanských aktivistů a neziskových organizací podporovaných Sorosem využívá všech dostupných prostředků, včetně tajných služeb.
Orbán se proti Sorosovi vymezuje dlouhodobě (útoky proti Sorosovi a „jeho neziskovkám“ jsou ostatně běžné i v české veřejné debatě).
Zahraniční média ráda připomínají, že sám současný maďarský premiér kdysi studoval právě díky stipendiu, které poskytla Sorosova nadace, zatímco dnes podniká kroky, které mají aktivity nejen Sorosově, ale i ostatním nevládním organizacím v Maďarsku výrazně ztížit.
Související články
Jaroslaw Kaczyński a Viktor Orbán: Dva bratři v šavli i ve sklenici
Patří mezi ně letos přijatý zákon, podle kterého se zahraniční neziskové organizace musejí zaregistrovat a přiznávat příjmy ze zahraničí, které přesahují zákonem stanovený limit.
Šéfka maďarské pobočky Greenpeace Hajnalka Schmidt sice nedávno v rozhovoru pro HlídacíPes.org upozornila, že tyto údaje jsou i bez zákona už dávno veřejně dostupné z výročních zpráv neziskových organizací.
Neziskové organizace s příjmy z ciziny se ale obávají poklesu přízně soukromých dárců, jejichž jména a osobní údaje také nově musí odtajnit. Soukromý donor musí počítat s tím, že se jeho jméno a adresa objeví na stránkách maďarské vlády.
I počtvrté s Viktorem
Podobné kroky maďarské vlády vyvolávají kritiku ze strany Evropské unie. Kvůli některým zákonům, včetně toho týkajícího se neziskovek, spustila Evropská komise proti Maďarsku i řízení kvůli možnému porušení unijního práva.
„Hledáme řešení tak, aby maďarský právní systém byl v souladu s tím, co je běžné v Evropě. Za posledních sedm až osm let Maďarsko velmi výrazně změnilo svoje zákony. A myslím, že akceptace těch změn je v současné době na uspokojivé úrovni,“ tvrdí Zsolt Németh, kdysi blízký spolupracovník Viktora Orbána, dnes šéf zahraničního výboru maďarského parlamentu a místopředseda poslaneckého klubu FIDESZu.
Viktor Orbán usiluje o třetí mandát v řadě (čtvrtý celkově). Jeho FIDESZ je v jarních parlamentních volbách jasným favoritem.
Celý rozhovor se Zsoltem Némethem uveřejní HlídacíPes.org ve čtvrtek 7.12.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Běloruské volby jako divadlo pro jednoho herce. V zemi sílí i čínský vliv
Jan Urban: Nelze být elitou a zároveň buran, co pochlebuje lůze
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Uz se taky tesite, az bude Babis obhajovat treti mandat?
Děkuji za informace, netušil jsem, že něco takové je v současné Evropě možné. Toto je systém „referend“ posunutý na vyšší úroveň – u referenda by aspoň parlament musel schválit otázku a probíhala by k tomu nějaká diskuse. Tohle je docela masakr …
Pěkná demagogie, vycházející z nevysloveného předpokladu, že občané nemají vlastní rozum a jsou při formulování svých názorů odkázáni pouze na vládní propagandu. Velmi podobné teorii vědeckého komunismu.
Je pěkná demagogie si myslit, že všichni a všude mají stejný a dokonalý přístup k informacím … Kdyby tomu tak bylo, tak máme na světě dokonalé trhy a dokonalou demokracii.
Tak by mě zajímalo, proč v článku není zmínka o tom, že Sorosova univerzita (či jak se to jmenovalo) byla už za Havla vykázána z ČR (1992)?
Nebyla vykázána, Ale nedošlo vůbec k dohodě.
Může odpovědět autor článku : Proč se Soros nestará o tyto migranty – Srby z Kosova? Odkaz : https://www.youtube.com/watch?v=f-tgn9ZljTM&t=518s
Není divu, že Maďaři nechtějí dopadnout tak jako Srbové z Kosova, ti také přijímali Albánce, když prchali před totalitou dobrovolně, bez kvot.
Celá Evropa se pyšní zastupitelskou demokracií. Soros má nějaké volby u zádele a přesto má větší vliv na dění v Eu než většina premiérů Eu dohromady…
Mimochodem, nechápu co se na tom někomu nelíbí – jak snad jasné, není to závazné referendum, ale průzkum veřejného mínění – který maďarská vláda vyhodnocuje. Když tedy odhlédneme od dost primitivního a drahého postupu – buď přes internet nebo i jen na statisticky správně namíchaném vzorku lidí by dostala totéž… Dokonce by zase nebyl tak špatný nápad to zavést i u nás – vláda oznámí že připravuje nějaký zásadní zákon -a předem provede průzkum veřejného mínění a jeho výsledky zveřejni – než (a pokud ) ten zákon vládní 100+x se „jednoglasně odhlasuje“ – aby se snad pak poslanci koaličních stran před příštími volbami mohli – nebo nemohli vymlouvat že dělají něco pro lidi..
Ty další v článku uvedené námitky – mohou být podnětné (lze o nich diskutovat) , ale je otázka zda relevantní – od toho jsou tu ty další prvky demokracie, třeba nezávislá média, občanská společnost, nebo dnes zdroje na internetu – aby lidem pravdivě (a nikoliv nutně politicky korektně) řekly o čem tedy Saros a jeho neziskovky skutečně usilují. Tak hloupí zase Madaři aby (bez dalšího přemýšlení či ověřování) pouze uvěřili a potvrdili, že cokoliv vládní politik řekne , je čistá pravda a nic pravda, být nemohou. Kór tedy po podobné historické zkušenosti s totalitním režimem jako my-
Dobrý den, toto NENÍ průzkum veřejného mínění. Otázky v dotazníku jsou manipulativní a doprovozené významově posunutým, nebo rovnou vylhaným informačním backgroundem. Bod 1. např. zní: „Soros chce přesvědčit Brusel, aby po EU rozmístil 1 milion migrantů. Souhlasíte s tím?“ (proč to není pravda, je vysvětleno v článku). Bod 2. zní: „Soros chce odstranit ploty na hranicích a otevřít hranice Evropy imigrantům, stejně jako Brusel. Souhlasíte s tím?“ („Brusel“ tohle nikdy neřekl, a Soros naopak vyzval k obnovení kontroly nad vnějšími hranicemi EU). A tak dále. Průzkum veřejného mínění se dělá jinak.
Žel, zrovna v dnešní postfaktické době mne zase ani tak nepřekvapuje že argumenty „..jsou manipulativní a doprovozené významově posunutým, nebo rovnou vylhaným informačním backgroundem. “ Na všech stranách, dokonce i neziskovek. O tom se třeba dost často, že právě takto někým financované neziskovky dělají ten informační background.
Tohle je to bohužel – a to právě v případě argumentů ohledně migrace poměrně časté. Ani v Německu se nějak nepomohou dopočítat toho obrovského množství migrantů, kteří by se zapojili do pracovního procesu, jak se tu tvrdilo ještě před pár lety – naopak se snaží je finančně motivovat aby se proboha vrátili domů…
Tudíž -máte jistě pravdu v tom že vláda chce slyšet od lidí to co jim předtím sama řekla, ovšem naprosto stejně by to bylo i v případě jakéhokoliv průzkumu veřejného mínění -takto organizovaného vládou pro podporu svých návrhů. Tu „jinou pravdu a jiná fakta“ si lidé skutečně musí lidé hledat jinde, jak jsem výše nastínil.
Ještě na závěr – neberte to jako zlehčování problému, ale jako popis stavu. Současná situace je ve střední Evropě téměř kritická, s rizikem nastolení korporátního fašismu. Ale otázka je co s tím dál..