Kritické myšlení? Domnívat se je luxus, který nás může přijít draho. Potřebujeme fakta

Napsal/a -pes- 23. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Proč nad ověřováním faktů zatím vede slepé naslouchání intuici a vybírání si slabých důkazů, které ji „potvrzují“? V textu pro HlídacíPes.org rozebírá autor Lukáš Hána. 

Vezměme si příklad trestanců ve státní věznici Rahway v New Jersey. Ti se na konci 70. let rozhodli varovat mládež před následky porušování zákona. Ukazovali proto mladistvým, jak vypadá život za mřížemi, včetně důkazních materiálů znásilnění a vražd. Dobrý nápad, nemyslíte? Program získal název podle stejnojmenného oceňovaného dokumentu Scared Straight (volný překlad Rovnou vystrašit).

Pro program se nadchlo mnoho lidí. Mladí účastníci se svěřovali se svým odhodláním držet se od zločinu a hrozby vězení dál. A vzniklo mnoho dalších podobných programů a dokumentů.

Vše vypadá skvěle do momentu, než zjistíte, že nejenom že Scared Straight kriminalitu nesnižuje, ale naopak zvyšuje.


HlídacíPes.org tímto textem zve čtenáře na konferenci  Kritické myšlení a objektivita, jejímž je mediálním partnerem. Koná se 17.10.2017 v KD Ládví v Praze.

Smyslem konference je předat účastníkům znalosti jak zlepšovat své kritické myšlení.

Pokud lépe rozumíme tomu, jak věci doopravdy fungují, dokážeme dělat lepší rozhodnutí.

V dnešním světě je právě práce s informacemi důležitou dovedností napříč obory. 


Ano. Každá ze sedmi experimentálních studií s kontrolními skupinami ukázala, že mladiství, kteří jsou zapojení do programu, mají v průměru o 13 % větší šanci, že spáchají zločin.

Na dolar dvě stě dolarů

Programem prošlo jen v New Jersey více než 50 tisíc dětí. Z toho 13 % je 6500, tedy počet dětí, které by se zločinu nedopustily, kdyby programem neprošly.

Studie Washingtonského státního institutu pro veřejnou politiku odhaduje, že každý dolar vynaložený na program Scared Straight vyústil v další výdaje společnosti na nápravu škod, vyšetřování a uvěznění v hodnotě přesahující 200 dolarů.

Proč program nefunguje? Nevíme. Víme jen, že nefunguje. Dokonce i nedělat nic by mělo mnohem lepší výsledky. Přesto se v programu desítky let pokračovalo a napáchal tak spoustu škody.

Důvod proč k takovému pochybení došlo, a ve spoustě jiných případech stále zbytečně dochází, je, že upřednostňujeme rozhodnutí založená na názorech místo důkazů. Slovy Rickyho Gervaise: „Názory by neměly ovlivňovat fakta. Fakta by měla ovlivňovat názory.“

Bohužel se často spokojíme s intuitivně přesvědčivými názory a slabými důkazy, místo toho, abychom je zpochybnili a zjistili, jak se věci doopravdy mají.

Co funguje a co ne?

Návod na to, jak se podobným tragédiím a přešlapům vyhnout, není složitý. Jednoduchou metodou je takzvané A/B testování, které se často používá třeba v online marketingu, kde můžete jednoduše měřit úspěšnost různých kampaní.

Například testujete, jestli je na stránce lepší mít obrázek lidí s produktem, nebo jen produktu. Jakmile někdo přijde na stránky, je náhodně přiřazen do skupiny A (zobrazí se lidi), nebo B (zobrazí se produkt) a pak jen sledujete, která z kampaní přinese více objednávek. Po určité době (třeba měsíci) výsledky vyhodnotíte a necháte si tu variantu, která byla úspěšnější. A takto můžete své stránky neustále vylepšovat.

Podobnou metodu můžete použít ale i offline, abyste zjistili, jestli fungují třeba potravinové doplňky, aplikace, meditace nebo jiné techniky, které slibují větší výkonnost, úspěch nebo spokojenost.

Bolí vás hlava a chcete si vzít prášek? Hoďte si mincí (náhodné rozřazení je důležité, odfiltruje mnoho chyb). Pokud padne panna, dejte si ho. Pokud orel, nic si neberte. V obou případech písemně zaznamenejte, jak dlouho bolest hlavy trvala. Porovnejte výsledky obou variant (čím více pozorování, tím větší jistota). Třeba zjistíte, že berete prášky na bolest hlavy úplně zbytečně.

A/B testování je přínosem hlavně proto, že se nedíváte jen na to, co se s bolestí hlavy stane, když si prášek vezmete, ale i když si ho nevezmete. Pokud to neuděláte, nikdy nebudete vědět, jestli vám opravdu zabral prášek, nebo jestli by vás bolest hlavy přešla sama od sebe.

Nespokojte se jen s intuicí

Vlády, veřejné instituce, firmy, neziskovky, ale i my, jednotlivci, můžeme významně ušetřit a polepšit si, pokud se budeme rozhodovat na základě faktů místo názorů.

Právě schopnost rychle opouštět názory, které se ukážou být nepravdivými a ochota připustit vlastní chybu, nám dává obrovskou výhodu před těmi, kteří toho schopni nejsou.

Odmítání přijmout pravdu vede k tomu, že člověk jen tupě opakuje pořád dokola ty samé chyby.

Nespokojte se s tím, že vám něco dává intuitivně smysl nebo máte pocit, že to funguje. Dejte si trochu práce, zamyslete se kriticky, začněte měřit výsledky a ověřujte, jestli tomu tak doopravdy je.


Autorem článku je Lukáš Hána, zakladatel projektu www.krimys.cz, konzultant a lektor kritického myšlení

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)