Lucemburský právník chce po Česku 211 tisíc eur. Za to, že zastupoval Diag Human
Na české Ministerstvo zdravotnictví dorazila výzva, aby Česká republika uhradila náklady za soudy, které firma Diag Human vedla proti Česku v Lucembursku.
Lucemburský advokát Rémi Chavalier, který ve sporu úspěšně zastupoval Diag Human, požaduje celkem 211 609 eur, tedy zhruba 5,5 milionu korun.
„Můžeme potvrdit, že lucemburský právní zástupce společnosti Diag Human se obrátil na Českou republiku s vyčíslením nákladů řízení. Česká republika podala proti vyčíslení námitku k soudu a čeká na soudní rozhodnutí v této věci. Do doby pravomocného rozhodnutí se k dané záležitosti nemůžeme blíže vyjádřit,“ reagovala na dotaz HlídacíPes.org tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Každý den o 1,3 milionu
Chavaliera v Česku zastupuje právník Zdeněk Kučera. „Velice rád bych vám odpověděl na vaše otázky, ale klient mě nezprostil mlčenlivosti,“ konstatoval pouze.
Nárok lucemburského právníka svým rozhodnutím potvrdila už na konci září soudkyně Obvodního soudu pro Lucemburk Christana Lapmueová. Kopii dokumentu má HlídacíPes.org k dispozici.
Soudkyně ve výpočtu vychází z faktu, že Diag Human ve sporu v Lucembursku pravomocně vyhrál a z toho, že požadovaná suma včetně úroků z prodlení činila k 11. červenci 2018 celkem 525 milionů eur (více než 13,5 miliardy korun). Částka každý den narůstá o úroky ve výši 50 254 eur (1,3 milionu Kč).
Lucembursko je jednou z několika zemí, kde Diag Human žaloval Českou republiku na základě mezinárodní (takzvané Newyorské) úmluvy o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů.
Firma Čechošvýcara Josefa Štávy zde poprvé pravomocně vyhrála a nechala v Lucembursku také obstavit bankovní účty ČR u několika desítek mezinárodních bankovních domů. Podle dostupných informací zde však zatím Česká republika o žádnou sumu nepřišla. Podle právních zástupců Diag Human je to proto, že Česká republika „uniká před věřitelem“.
Diag v rozpočtu nebude
„Soudy v ostatních dotčených zemích včetně Nejvyššího soudu v Nizozemsku uvedený nález neuznaly jako platný a exekuci zamítly. Česká republika nemá v tuto chvíli na zahraničních bankovních účtech žádné finanční prostředky, proto nepředpokládáme žádnou újmu,“ komentovala to už dříve mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpanyová.
Vedle Holandska Diag Human se stejným nárokem neuspěl například ani v Rakousku, Velké Británii či v USA.
Jak upozornil deník E15, Diag Human se nově obrátil na ústavně-právní výbor českého parlamentu s tím, že jeho pohledávka převyšující 13,5 miliardy korun by měla v být vedena jako výdaj státního rozpočtu pro rok 2019 – jak na základě rozhodčího nálezu z roku 2008, tak na základě rozhodnutí lucemburského soudu.
Na dotaz E15, zda se dají požadované částky ještě „vetknout“ do výdajové stránky rozpočtu na příští rok, ministerstvo financí uvedlo, že je to předčasná otázka.
Spor Diag Human s českým státem o náhradu škody za překažený obchod s krevní plazmou začal již v roce 1996. Diag Human s Českou republikou vede v tuzemsku i arbitrážní řízení na základě mezinárodní dohody o ochraně investic.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Mě ten smysl zkrátka uniká. Jak právně závazny je takový protichudny mix rozhodnuti a jestli by byl DH se odvolavat i aja tučňákům do Patagonie
Tato velmi pochybná firma evidentně žije a hlavně chce i nadále žít pouze z vyhraných sporů. Teď ale zdá se narazila a z Česka nedostane nic, ani kdyby se Kalvoda po…al.
Pane P
Tato firma by si ráda žila, dobře by žila, tomu věřte. Pokud by ovšem, celkem nešťastně, nebyla zlikvidována na základě neschopnosti a nekompetentnosti politiků a úředníků ČR. Nebýt skutečnosti, že tehdejší namachrovaní, ale hloupí čeští úředníci odmítli, tehdy ještě marginální problém, vyřešit, připravili českým daňovým poplatníkům výdaj jistě dnes velkolepý, však tehdy naprosto nitěrný, nikdo by si toho ani nevšiml. Stejně tak jako ČSSD podcenila nárok pana Altnera, ČR pana Šťávu a jejich legitimní nároky na náhradu pněžité škody a škody na dobré pověsti. Komu z tehdy rozhodných politiků dnes brát majetek, když to nelze na nich uplatňovat ani dnes, ani symbolicky? A pro pana Laca, který o sporu neví zřejmě vůbec nic, nešlo o obchod s krví odebrané dárcům v ČR, nýbrž o výrobu derivátů z krve, konkrétně plazmou a smlouvu mělo sepsanou s firmou, tehdy Conneco, MZ ČR. Viníka tohoto velkého maléru hledejte tedy v MZ ČR, které neoprávněně od smlouvy odstoupilo. V p. Bojarovi, tehdejšímu min. zdr., který navíc D.H. pomluvil, bez důkazů, u dalších smluvních firem. Prostě normální obchodní spor, jen blbý úředník rozhodl. A my to nyní zaplatíme. ČR nyní stejně jen kličkuje, jako hloupý dlužník, než na něj skočí exekutor A žádné vládě se do toho nechce, co kdyby ty volební prefernce a bolševici a …………
To jste me pobavil. Jeden rozhodnutí proti čtyřem dalším? DH nic nedostane! Leda po tlamě.
To je absurdní, zastupoval Diag Human a sním měl smlouvu. To je řádný Kocourkov v tom Lucembursku!
Z jakého titulu si může někdo nárokovat obchod s krví, která byla ZADARMO darována dárci z České republiky na pomoc pacientů. Více se nemá cenu k tomu blíže specifikovat!