Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto
Zbyněk Pecák / Česká editoriální fotografie / Profimedia,

Lubomír Vejražka: Tehdy ani nečurali do plenek, tak ať mlčí

Jistě nejsem sám, kdo zaznamenává opakující se hlasy, které zpochybňují snahy mladých lidí vyjadřovat se nejen třeba k pádu komunistického režimu v roce 1989, ale obecně k minulosti. To vše se stále se vracejícím „argumentem“: vždyť tu dobu ani nezažili, nechápou ji, ať raději mlčí (a pracují, či aspoň studují).

Tezi letos v listopadu podpořil i prezident Miloš Zeman: „Já jsem nebyl na výročí Mnichova, já jsem nebyl na výročí okupace 15. března, nebyl jsem ani na výročí sovětské okupace. Zastávám názor, že na tyto vzpomínkové akce chodí lidi, kteří nebyli účastni toho, na co se vzpomíná. Já neříkám, že je to alibismus, i když to k němu nemá daleko. Pokud někdo nebyl aktivním účastníkem, tak ať si to možná kompenzuje touto účastí.“

Tímto – poněkud zmateným a nesouvislým – prohlášením prezident postavil všechny nepamětníky, kteří si chtějí připomínat nejen Listopad, ale celou dobu komunistického útlaku (a nakonec i libovolné události před datem jejich narození), do pozice alibistů.

Zažil Zeman válku?

Je skutečně tak těžké si připustit, že i člověk později narozený si může hluboce uvědomovat význam změn v roce 1989? Že nejde o žádný alibismus ani kompenzaci čehokoli?

A to jen cudně zmiňme skutečnost, že se Zeman zúčastnil v roce 2015 v Moskvě oslav k sedmdesátému výročí konce druhé světové války. Byl tam tehdy jako jediný z hlav států EU; ostatní akci bojkotovali kvůli válce rozpoutané Ruskem na Ukrajině. Podle své logiky by tam Zeman vůbec neměl být, válku si přece nemůže pamatovat…

Autorovi tohoto textu táhlo v devětaosmdesátém na dvacet devět let. Komunistický režim považoval za proklatý, otravný, omezující. Je mnoho důvodů, informací, pramenů, zkušeností a faktů, které dávají i mladé generaci právo se k té době vyjadřovat, přemýšlet o ní a zaujímat stanoviska. Žádná doba nikomu nepatří, člověk se v ní prostě ocitne.

Argument „jsi cucák, nemluv k věcem, jež jsi nezažil“ se však opakuje stále, generaci co generaci.

Hoď kámen, kdo jsi bez viny

Sám jsem jej vyslechl (kolem roku 2009 ve svých osmačtyřiceti) při práci na jednom aspektu padesátých let – na tématu muklů a jejich rodin.

Pátral jsem tehdy po názorech těch, kteří padesátá léta obhajovali. Zjistil jsem, že kromě neochoty naplno prohlásit tu dobu za zločinnou a kromě výmluv typu „byli jsme mladí a přesvědčení o správnosti našich myšlenek, to nás omlouvá“, se naváželi do později narozených, kteří se k těm pohnutým temným létům stavěli kriticky.

V diskuzích zaznívalo: „Jak může někdo, kdo tehdy ani nečural do plenek anebo chodil v dětských botkách, soudit tu dobu? Ať mlčí!“

„Jak byste se zachovali vy, kdo jste dřívějšek neznali?“ „Hoď kámen, kdož jsi bez viny.“ „Hrát si na generála po bitvě umí každý.“ „I vy jste někdy chybovali – tedy mlčte.“

Tento sebeobhajující přístup sice můžeme pochopit, nikoli však přijmout. Nebo snad platí, že až vymřou pamětníci, rozprostře se prázdnota? Kdo nějakou dobu nezažil, má zůstat nemyslící bytostí, nemá se ptát, hledat, přemítat, co bylo a zda vše proběhlo správně?

Slušní lidé z KSČ

Podle stejné pokřivené logiky by třeba na nacistickou okupaci mohlo vzpomínat už jen těch pár žijících pamětníků. Což s sebou ovšem nese paradox: právě komunisté (kteří tak kritizují mladé za to, že si dovolují dobu před rokem 1989 soudit) na nacismus ve svých projevech často odkazují, kromě toho často připomínají například ničivé spojenecké bombardování Drážďan. Zažili ho?

Samozřejmě, kdo daný čas pamatuje, má autentické zkušenosti, což ale znamená i to, že se na „svou“ dobu často neumí podívat z nadhledu. Mladší sice mohou „jeho“ roky vnímat jen zprostředkovaně a mnohdy i naivně, za určitých předpokladů však objektivněji.

Navíc platí zásadní teze: etika slušných lidí z dob vlády KSČ by se přeci neměla lišit od etiky lidí dnešních. Tehdy jako dnes věděli, co je slušné a co neslušné. Tehdy i dnes víme, co znamená omezení svobody, co monopol jedné strany, nespravedlivá justice, věznění…

Respekt k dějinným událostem, vědomí nezměnitelnosti historie a ošidnost hodnocení čehokoli a kohokoli přes propast desetiletí nám zkrátka nezakazuje minulost rozebírat a – se znalostí věci – i hodnotit.


Lubomír Vejražka je publicista, mimo jiné autor knih „Jizvy zůstávají“ a „Nezhojené rány národa“.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

127 komentářů

 1. Tehdy nechtěli do plenek... napsal:

  Historický vzato je to pech,když má národ představitelé,kteří prohrávají.E , Beneš 1938a 1948.Dubcek v r.1968 a Havel1992.To jsou milníky našich moderních dějin.Bud nejsou na místě nebo mají iluze.

  • Honzík napsal:

   A co ten čeština pane ?

   • George napsal:

    Nejlepší argument jak jsme se měli za komunistů je zrození dětí.Dříve měla skoro každá rodina 2,3 někdy i 4 děti,protože věděli že je uživí,práci mají na 40 let a byt dostanou od zaměstnavatele!Už vidím ty nenávistné komentáře lidí co tvrdí že byt nedostali, lžou.Kdo uměl dělat měl vše!!!Flákačům komunisti neozdávali.Já komunista nikdy nebyl a po rozvodu jsem dostal druhý byt když jsem se znovu oženil.Dodnes se říká silné ročníky husákových dětí,proč asi?Republika vymírá a vy tu vyřváváte jak jsme se měli za komunistů špatně.Všichni kteří tohle píšou jsou zamindrákovaní netáhla kteří by se poctivou prací neuživili!!!

    • PM napsal:

     Poctivou prací se živím i dnes a za mnohem lepších podmínek, tehdy já vůl také makal, baví mě můj obor, ovšem tehdy i ten lempl měl stejnou výplatu, i když se proti mému výkonu v podstatě flákal.
     Ale horníkem jako vy jsem tedy nebyl. Jeden strýc byl, takže chápu, co máte na mysli.
     Jak to není krumpáč a lopata není to poctivá práce.

    • Jana Jana napsal:

     Dobře napsáno, bylo to tak a je to tak.

   • skeptik napsal:

    Toho češtinu prohrál v prosinci 2019 autor příspěvku Tehdy nechtěli do plenek…

  • poslední zvonění napsal:

   1812,1941…20??

 2. Nemec napsal:

  Co člověk nezažil, na to se může maximálně ptát. Ale v žádném případě to soudit. Komunisti by nebyli, kdyby jim většina národa neprovolávala slávu na různých manifestacích. Nebýt mlčící zbabělé většiny, tak by nám nemohl dnes vládnout komunista a idol národa být omezený Jágr místo našich popravených hrdinů.

  • Pavel Liška napsal:

   Ano, máte pravdu. Bohužel.

  • jan napsal:

   Za komunistů se ta,podle vás „zbabělá“většina měla dobře… A mlčet, nemusel nikdo! Stačilo zajít na patřičné místa,a člověk byl se svým problémem vyslyšen a byla zjednaná náprava…Vůbec nebylo potřeba svolávat různé demonstrace, Které nic neřeší…Jenom pár vůdců se zviditelní, a pak parazitují,nebo si myslí,že mají zásluhy…

   • Ferda Mravenec napsal:

    To je ale blbost, já šel v roce 1988 na národní výboru si stěžovat, že není záchodový papír, zatímco Rudého práva jsou plné trafiky a které se nedá použít, protože je od něj černý zadek a bylo to vyhodnocení jako politická provokace.

    • valsidal napsal:

     Já mám zase jinou zkušenost.Ano, kritika strany a vlády sice přípustná nebyla, ale za to kritika vedení fabriky a požadavků na zlepšení pracovních podmínek byla vždy možná.Přes ROH se většina požadavků splnila.Dneska vás podnikatel za splnění požadavků (hlavně za dodržování zákoníku práce) vyhodí..respektive nevyhodí, ale neprodlouží pracovní smlouvu (popisuju zážitky do r.2016 od té doby jsem v důchodu).Odpovědi podnikatelů byly: „Nejsem charitativní organizace jako za komunistů abych dodržoval zákoník práce“…další..“máte svobodu tak běžte, jiní budou rádi, že mají práci…nebo…“já jsem podnikatel a žádný zákoník práce mi do toho nemá co kecat.“
     A takto se chovala většina podnikatelů po r.1989.
     Takže nějaký toaletní papír mi je v této době ukradený, když ve firmě ani nemůžete říci svůj názor.
     A jediný a HLAVNÍ PROBLÉM je ten, že za svoji práci nedostanete výplatu, což se za 40 let vlády komunistů nestalo.

     • Petr Draksel napsal:

      ….tak jak jste měl kdysi možnost jít si stěžovat na ROH,tak si dnes můžete jít stěžovat na Inspektorát práce.Je to pouze na vás,zda chcete být aktivní nebo brečet na špatném hrobě….

    • hrdinný havíř v uhláku poblíž mámíné sukně napsal:

     Pravda dnes máte toaleťáku dosti avsak čeho se vám nedostává to je rozum …

    • Otřepané napsal:

     Otřepané věta, ještě banány ,vložky atd. Asi ročník 1975

    • Papír a cukr. napsal:

     Stačilo přitom docela málo. Zjistit, který ze sousedů měl doma zásobu na několik let a jeden balíček toaletního papíru si od něho vyprosit.Víte, stačilo málo. Jistě chápete, že vedoucí obchodu, ve kterých se toaletní papír prodával objednával v měsíční objednávce zhruba tolik, kolik ho za tu dobu prodal. Zažil jsem, jak jeden známý se vleče k autobusu s měchem na brambory .C myslíte, že v něm bylo? Toaletní papír!Vykoupil drtivou většinu. No a v obchodě pak třeba tři týdny do další dodávky samozřejmě nebyl.
     Podobné to bylo jednou s cukrem. U jedné dobré ženy jsem náhodou uviděl (sama se pochlubila!) přes 300 kg kostkového cukru!V obchodech, kde ho koupila pak ovšem nějakou dobu se po něm lidé mohli ptát marně……

     • Cukr napsal:

      O tom cukru vím mnoho.Včelaři na podzim potřebují včelám doplnit zásoby tak aby přežily.V minulosti nebyl problém zajet do které koliv samoobsluhy a koupil třeba i 10 q cukru a dnes vám v supermarketu prodají jen 20 kg.na osobu a den.

     • skeptik napsal:

      Pane s nickem Cukr, na velké dodávky cukru tu opravdu nejsou supermarkety, ale velkoobchod, kde vám prodají cukru kolik chcete. A i těch 20 kg cukru platí pouze u některých supermarketů, jsou supermarkety, kde je jim více-méně jedno, kolik cukru kupujete, hlavně když za něj zaplatíte. Nevymýšlejte si tedy dramata.

   • Marie Kovářová napsal:

    Nevím, v čem se vám podařilo zjednat nápravu a na jakých příslušných místech. O těch zásadních problémech se mlčelo, a kdo měl odvahu promluvit, doplatil na to – většinou nejen on sám, ale i jeho rodina.

   • PM napsal:

    Jane, předvedl jste zpověď komunisty, který v tom uměl chodit. Také jsem v té době žil, a zkusil jsem si stěžovat, jen jsem asi neznal ta patřičná místa, která zmiňujete. Tak jsem zašel na Národní výbor. Nevyšlo to, objekt mé stížnosti byla ředitelka mateřské školky a její manžel byl výše postavený komunista. Byl jsem rád, že mě nechali mlčet na svobodě, byl jsem tehdy zbabělá většina a měl jsem se dobře. To dobro už nechci nikdy zažít, proto chodím na demonstrace Milionu chvilek a finančně je podporuji. Musím, dokud mohu.

    • Viktorka napsal:

     Že jste si stěžoval, to chápu jako českou klasiku. Když už si něco vymýšlíte, zkuste tomu dát hlavu i patu. Jestli jste si ale stěžoval ředitelce MŠ na nedostatek toaletního papíru, pak to mluví samo za sebe…;-)))

     • PM napsal:

      Viktorko, celý příběh by byl v tomto formátu k ničemu byl by dlouhý a ani já nemám tolik času, jen vás chci ujistit, že situaci, kterou jsem zažil, si nedovedou dnešní mladí lidé ani představit.
      A jsem šťastný, že takové absurdity jako je poklopec kalhot na knoflíky nebo zip nemusí řešit s ředitelkou školky. Naprostá arogance a pozice síly, kterou ta komunistka předvedla při snaze o nějaké vysvětlení sporu o knoflíky v poklopci. Mě vyhnala se stížností na Národní výbor, kde se úřednice po vyslechnutí celého incidentu s knoflíky v poklopci ťukla do čela, ovšem její pomoc spočívala pouze ve varování že, se máme stáhnout a Paní ředitelku nedráždit, že její manžel je to a to ….prostě nějaký hlavoun na krajské KSČ. Naštěstí nám ale pomohla při přechodu do jiné školky. Stačí to takhle zkráceně?
      Toaletní papír jsem se školkou opravdu neřešil, teplá voda doma na rozdíl od té školky, kde se prý děcka otužují, telka a manželka kluky doma umyla. Má to takhle hlavu a patu?

    • ollssonn napsal:

     O co je dnes lépe? Svobody v celém životním spektru je dnes méně než dřív..!

    • Pavel Liška napsal:

     To je právě ten problém pane PM. Tedy, že chodíte (jako ta bývalá mlčící většina) na demonstrace dokud můžete. A až to nebude povolené, tak budete opět tou mlčící většinou. V tuto chvíli tu svoji tehdejší pasivitu neodčiníte. Možná se trochu uleví Vašemu svědomí. Ale doufám, že se na tom náměstí sejdeme, až půjde opravdu do tuhého a ta naše nabytá svoboda bude ve skutečném ohrožení. Já tam budu.

     • PM napsal:

      Pane Liško nemějte strach, když jsem svobodu ochutnal, tak si nedokáži vůbec představit, že o ni znova přijdu, takže až vy vyhodnotíte, že je zle, sice už bude nejspíš pozdě, tak se na demonstraci jistě potkáme. A srab jsem nebyl nikdy. Ale měl jsem dvě děti a zodpovědnost, nechat se zavřít by bylo velmi snadné.

   • Jaroslav Kočí napsal:

    V roce 1989 jsem měl 40 let, tedy jsem v bolševismu prožil většinu svého života. Člen KSČ a ani kandidát téhož jsem nikdy nebyl a proto tvrdím, že nemáte pravdu. Buďto jste dobu do roku 1989 nikdy neprožil a pokud ano, tak lžete.

   • Buď nepamatjjete, nebo jsw nezažil, nebo jako člen nejméně OV napsal:

    Mlčet nemusel nikdo. Jen se musel smířit s tím, že se děti nedostanou ani na učňák, rodiče nedostanou léky, nemlčícího vyhodí z práce nebo školy (na konci 80. jsem se zeptal staré dějepisářky, proč bylo důležité rozorat meze, když se stavějí betonové (bylo v Mladé frontě, deníku UV SSM) stačilo to na jednání o vyloučení ze školy) …

   • pepan napsal:

    Člověče, jak vám mohlo být za vlády komunistů dobře? Vždyť nebylo nic k dostání. Proto si komunistická pakáž pořídila Tuzex se západním zbožím a potravinami. My ostatní jsme lítali od krámu ke krámu a všude slyšeli nemáme zeptejte se příští týden. Musel jste být kovaný soudruh, když strana KSČ na vaše připomínky reagovala. My nestraníci jsme si mohli stěžovat leda u lampáře na nádraží. Dnes se máme dobře my, kteří jsme se za vlády komunistických zločinců dobře neměli. Holt, každý chvilku tahá pilku. Ve vzpomínkách na socialismus soudruzi hodnotí dožívání komunistické vlády, kdy se z pudu sebezáchovy soudruzi snažili lidem poslkytnout více svobody a plnější obchody.

  • Petr napsal:

   Mlčící zbabělá většina? Chcete tím osočit třeba mého dědu, který se postavil a uštvali ho k smrti? Co jste dělal příkladně vy? To nevím, ale dnes urážíte!

  • Petr napsal:

   Je diskutabilní jestli je omezený Jágr nebo vy. Ostatní nechť posoudí…

   • Tak jo, .. napsal:

    .. podle mne asi Jágr.

   • skeptik napsal:

    Já jsem několik omezenců, kteří umějí pouze hrát hokej, také několik poznal. Hokej a omezenost se vzájemně nevylučují.

   • Hokejový Fanda napsal:

    Není co posuzovat, Jágr to umí skvěle s pukem. Je mi ho až líto, co mu bylo naděleno do svaloviny někde jinde pravděpodobně chybí, zvláštní je, že mu nikdo neporadí, evidentně to má v hlavě porovnané nějak jinak a nevidí rizika, vlastně mu jeho klid a pohodu závidím, až dospěje, bude se strašně stydět, a možná i veřejně omlouvat, nevěřím totiž, že je úplně hloupý i k hokeji je mozek potřebný.
    Nezatracuji ho, mnohokrát přinesl velkou radost i do mého obýváku a věřím, že je férový a omluví se.
    Já hokejový fanoušek na rozdíl od našeho prezidenta odpouštět umím. Dejte mu čas. Po mne bude opět hrdinou, věřím mu.

    • Čtete napsal:

     Nějak se Vám to tady zvrhlo na závistivé lidi,co má Jágr společného s Vaším příspěvkem?Když nevíte,která bije,tak prosím mlčte. A k tomu komentáři -styděla bych se za projevený názor i téměř všechny reagující,kteří jsou asi navedení jejich demokracií a rádoby pravdou.

   • Co je Jágr? napsal:

    Jágr byl dobrý hokejista. Ale k čemu je hokejista? Navíc ten, co hraje tam, co mu zaplatí víc. Jak se říká ženské, která nic neumí a jdes tím, co zaplatí víc?

  • dizgrafyq napsal:

   Mohu prosím jako mladý cucák odsoudit Holokaust? Nejel jsem v transportu do Osvětimi a nezažil jsem to na vlastní kůži, tak tedy nevím, jestli mám morální právo zaujmout kritické stanovisko k povraždění 6 milionů lidí.

   předem děkuji za vyjasnění a přeji hezký den 🙂

   • Luděk napsal:

    Holocaust musíte odsoudit. Pokud jste člověk, musíte holocaust odsoudit. V tomto případě neexistuje žádná omluva. Nikdo nemůže holocaust schvalovat a vymlouvat se, že si myslel, že je správný. V tomto případě nezáleží ani na věku, ani na případném prožitku. Pokud někdo holocaust schvaluje, je morální zrůda a není o čem diskutovat. Pokud vím, existuje v tomto případě i zákon, podle něhož je schvalování holocaustu zločin.

  • Jindřich napsal:

   Ano, souhlasím

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nebýt Sarajevského atentátu, nebyla by 1. světová válka, tak by nebylo Československa, ani by nebyl Mnichov, 2. světová válka, a vše co do dnešních dnů následovalo. Všechno by se dělo jinak …

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Na Velký říjen, co byl 7. listopadu 1917 jsem zapomněl. Ten by také nebyl.

    • Dušan napsal:

     Ještě jste zapomněl vzpomenout oskare (hanaku z hané): na Bílou horu , Přemyslovce, Libuši, Praotce Čecha, Slovany, Neandrtálce s Velký třesk. ☺️

  • Nesuďme tak příkře napsal:

   Oni naši rodiče možná nebyli ani tak zbabělí, jako měli soudruzi propracované represe. Každý má citlivé místo – a komunisté na ta místa měli čich. Ať už šlo o děti (znemožnění vzdělávání), rodiče (omezení zdravotní péče), spolupracovníky…
   Když nepřišli lidi volit, odvolila jednotnou kandidátku volební komise. Když nechtěl vstoupit do KSČ, byl zpracováván nejprve přímo, pak zpracovali okolí. Kdo nechtěl do SSM, tomu to musel učitel/mistr napsat do záznamů (běda, když nenapsal) – a sbohem budoucnosti. Kdo nechtěl vstouoit do JZD, toho nechali (u nás) v izolaci tak dlouho, dokud nevstoupil.
   Otec, za 2. světové puberťák, říkal, že za války nebylo tak zle, jako za komunistů. Za války se lidé báli Gestapa, tedy nepřítele. Za komunistů se bál každý každého.

 3. Dušan napsal:

  KDO SEJE VÍTR, SKLÍZÍ BOUŘI.
  Přísloví varuje před agresivním a nenávistným jednání, ubližováním a poškozováním, protože to vše se může obrátit proti tomu, kdo ho vyvolal.
  Vzpomeňte si na Ty, kdo dnešní bouři vyvolal výroky: pražská kavárna, Havloilidi, sluníčkáři, lepšo lidí, všici kradnů, kdo dnes protestuje je ubožák a člověk co nic nedokázal, zakleknout atd.
  To probere i mrtvého! Tak ať se nediví, že inteligentní a zodpovědní lidé toho mají dnes, už po krk. Protože rozdělovat a nálepovat společnost se nevyplácí! Heslo despotů: Rozděl a panuj, je cesta do pekla! A kdo tomu nevěří, toho plné náměstí prověří.

  • Souhlas napsal:

   Dobrý den, podepisuji v plném rozsahu.
   Miroslav Kočí

  • KDO SEJE VÍTR, SKLÍZÍ BOUŘI. napsal:

   Ano, inteligentní a zodpovědní lidé, kterých je zaplaťpámbu většína, mají dnes už po krk těch, co demonstrují po náměstích a Letných, jichž je viditelná menšina! 🙁

   • skeptik napsal:

    Tu „menšinu“ bylo možné na Letné vidět. Příště se přijďte na tu „menšinu“ na Letnou podívat. A vezměte si pořádné brýle.

   • Většina? napsal:

    Ono zhruba půl miliónu těch, co měli volno a šli demonstrovat na nejbližší demonstraci není z menšiny.
    Dejte dohromady demonstraci na podporu Vašeho oblíbence a ukažte, že bude větší.
    Zemana volila třetina voličů, to není většina. Jen bylo dost těch, co mu neřekli NE. Babiše volila pětina voličů. Třetina voličů nechodí k volbám. Ale ti nevolili ani Babiše, ani Zemana, ani proti nim. Většinu nelze určit.

   • pepan napsal:

    Nechápu co je inteligentního na člověku který podporuje komunistu a stbáka, jen proto, že mu přidává do žlabu aby si udržel jeho přízeň, z peněž které vybere na daních. To není projevem inteligence ale pokleslé vypočítavosti. Až stbákovy dojdou prašule takový člověk se od něho odvrátí.

  • Rostoucí Pařez napsal:

   Máte v tom nepořádek… Pražská kavárna, sluníčka a vítači rozeseli bouři a sklidili Okamuru s 12% a Babiše s 30%, komunisty nepočítám. Právě kavárnici se sluníčky nadávají ostatním do ubožáků a lidí co nic nedokázali, ne Babiš. Protesty na Letné jsou umělou akcí která je výsledkem několikaleté hysterie kterou vyvolal český ,,deepstate“, a to už není bouře ale hurikán který v příštích volbách smete celý slavný demoblok do propadliště dějin. Takže kdo tady seje vítr?

   • ollssonn napsal:

    moc pěkně napsáno. Milion chvilek s placenými členy, profi demonstranti… V čem jsou jiní, než Zifčák 17.11.1989…???

    • PM napsal:

     Je až neuvěřitelné, že si ještě někdo takovou pitomost co jste uvedl, dovolí napsat, aniž by se styděl. Musíte se občas podívat jinam než na TV Barrandov a přečíst si jiné zprávy než z Parlamentních listů.
     Ale úspěch tu je, nalezl jste tento portál a to je dobře, zde se dozvíte mnoho užitečného pro váš další duševní rozvoj, držím vám palce.

   • skeptik napsal:

    Právě kavárnici se sluníčky nadávají ostatním do ubožáků a lidí co nic nedokázali, ne Babiš. Konec citátu. Máte pravdu Rostoucí Pařezi, takto osočovat protestující jsem skutečně já osobně Babiše neslyšel, tato slova jsem však slyšel od věrného Babišova spojence a podporovatele, jistého zlostného staříka na Hradě. Nikdy jsem však také neslyšel, že by se proti takovým slovům Babiš ohradil.

   • Jarouch napsal:

    Můžete mi prosím vysvětlit, kdo nebo co je ta pražská kavárna? Případně jak se můžu stát jejím členem?

    • PM napsal:

     Jarouchu asi jsem to já.
     Bohužel jsem z vesnice a do Prahy to mám ca 100 km.
     Budeme se muset někde v Praze sejít a hledat tu kavárnu. Hrozně mě chybí slušní lidé, je to smutné, ale tady na severu je to docela bída.

     • skeptik napsal:

      Mám to sice do Prahy mnohem dále než vy, ale až do té Prahy pojedete, dejte mi vědět. Pokud to bude možné, přijel bych tam také. Moc mě ta pražská kavárna láká.

  • A je to tady zase! Jediný spravedlivý ,co můžou rozhodovat jsou inteligenti z kavárny. Jako první co je napadne, že vyjdou do ulic a začnou vyřvávat o neplatnosti demokratických voleb. Není náhodou ta zášť na straně HAVLOUIDŮ ???
   NEPŘEKRUCUJTE FAKTA !

   • INTELIGENT Z KAVÁRNY - PM napsal:

    Nikdo na náměstích nevyřvává, že neplatí volby, alespoň já to na žádné z demonstrací, kterých jsem byl účasten, nezaregistroval. Nejspíš nemáte dostatek informací a jste jednostranně informovaný Mafrou. Objektivně vůbec nevíte co se zrovna děje.

    • Poznámky k demonstracím napsal:

     Jestli nezpochybňujete na demonstracích volby, tak proč všichni držíte v ruce papíry „Demise“? Uvědomujete si, že demise premiéra je současně demisí celé vlády? Výsledkem je, že prezident požádá premiéra a vládu, aby setrvali ve svých funkcích do nových voleb a jak je ze všech průzkůmů patrné, stejně by vyhrálo zase ANO. Podle ústavy prezident designuje premiérem vítěze voleb, aby sestavil vládu (jak vždy a bez výjimek prohlašuje prezident Zeman). Nepodaříli se vládu sestavit, druhý pokus má zase prezident, třetí pokus předseda Poslanecké sněmovny. Nepodaří-li se obstrukcemi vládu podpořit, budou vypsány nové volby! Chcete, abychom byli bez řádné vlády roky? Co se tím vyřeší? Chcete opakovat to, co se děje např. v Belgii, kde vládla vláda bez důvěry roky?
     Je to prostě nesmyslný požadavek. A netvrďte, že je Babiš ve střetu zájmů a je stíhán. O těchto věcech rozhoduje soud a dokud nerozhodne, existuje princip, že pravomocně neodsouzený je NEVINEN!

     • skeptik napsal:

      Že je Andrej Babiš ve střetu zájmů už rozhodnuto je. O střetu zájmů Andreje Babiše nerozhodoval soud, ani o jeho střetu zájmů soud rozhodovat nebude. Rozhodla o tom Evropská komise.

   • to je ale hloupost napsal:

    Wau… Je zajimave, ze tam nikdo o neplatnosti voleb nerekl jedine slovo. Proc tak lzete?

    • Pepan napsal:

     Jak je vidět tak práglkavárna a sluníčkáři slovíčkaří, co teda je to vyřvávání na náměstích, to jsou normální lidé tak hloupí jak vy si myslíte? Vždyť jste museli sami poznat podle počtu křiklounů jak s vámi ostatní sympatizují, nebýt školáků kteří se mohli ulejt z vyučování a pěkně si zařádit tak nevím nevím zač by ty vaše DEMOnstrace byli.

     • skeptik napsal:

      Proč Pepane uhýbáte od tématu a nereagujete na argumenty uvedené v příspěvku, na který odpovídáte? Já jsem sice osobně na Letné nebyl, ale od svých známých, kteří tam byli vím, že o neplatnosti voleb tam skutečně nepadlo jedno jediné slovo. Nač tedy to nepravdivé a hloupé osočování? Pravdivý argument vás přivádí do takového amoku?

   • Jabko napsal:

    Kde řval někdo něco o neplatnosti demokratických voleb?! Jsi lhář!

    • Jablko napsal:

     V roce 1989 jsem byl studentem VŠ a vím o co studentům šlo.I Havel ve svém slibu uvedl …slibuji, že národ přivedu ke svobodným volbám “ Svolavatel Milion chvilek pronesl k národu prostřednictvím televize ČT ….My pro naši demokracii nepotřebujeme svobodné volby…. /200 tisíc lidí na Letné neprotestovalo/ Bylo tehdy 16,17hod. Přehrajte si to a máte důkaz. Pamětník

     • skeptik napsal:

      Mohl byste Jablko onu větu: My pro naši demokracii nepotřebujeme svobodné volby…. /200 tisíc lidí na Letné neprotestovalo/ uvést celou a do kontextu? Kdybych například já vytrhl z vašeho příspěvku kousek nějaké věty, dokázal bych z vás učinit takového hlupáka, že se budete divit. Například: Těch lidí na Letné bylo podle policie přes 250 tisíc. Podle mobilních operátorů téměř 300 tisíc. Tak vidíte, jak zkreslujete vy.

   • Komu neplatí volby? napsal:

    Dejte „do placu“ důkaz, že chtějí neplatnost voleb. Protože takhle je Vaše obvinění na úrovni tvrzení, že jste svůj dědeček.

  • pepa napsal:

   takhle se přesně překrucuje skutečnost a i dějiny čehokoliv—tvoje–Vzpomeňte si na Ty, kdo dnešní bouři vyvolal výroky: pražská kavárna, Havloilidi, sluníčkáři, lepšo lidí, všici kradnů, kdo dnes protestuje je ubožák a člověk co nic nedokázal, zakleknout atd.—-ale už nejsi schopen objektivně vysvětlit proč? a čeho to je příčinou! tak tedy— před pražskou kavárnou znělo -lůza tomu nerozumí- před havlojdi znělo –zemanojdi a následně babišojdi- před sluníčkáři znělo -náckové a xenofóbové- před lepšolidi znělo-horšolidi-před všici kradnů znělo – jenom ty kradeš-
   kdo dnes hloupě neprotestuje je totalista, hlupák, starej pořádek xenofob , koblihář ( chvála bohu že proti těm tvejm umí objektivně myslet) to ty vaše žvásty probrali mlčící většinu protože , protože rozdělovat a nálepkovat společnost se nevyplácí! tak jak to děláte vy!
   Heslo despotů: udávej, pomlouvej z bílé dělej černou a naopak a podle toho rozděl a panuj, je cesta do pekla! a kdo tomu nevěří svobodné a demokratické volby to prověří–asi tak a ne jinak

  • Viktorka napsal:

   Náměstí něco prověří? Se Sovětským svazem na věčné časy! Republice více práce, to je naše agitace. Kdo neskáče není Čech! Babiše do koše. Tohle jsou hesla z náměstí. Náměstím vždy vládla a vládne tupá lůza.
   Člověk je chytrý, lidé jsou hloupí

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ad Zeman – ma smysl toho umrlce stale resit? Cely zivot postavil na lhani a rozestvavani lidi. S ohromnou chuti na vse umistuje sve jedovate sliny. Dokud na to budeme reagovat/pripoustet si to, bude to mit nejaky dopad. 2) Snaha o zpochybnovani udalosti jejich ucastniky je celkem pochopitelna. Az jednou umrou primi ucastnici, zbudou jen pisemne zaznamy. Do te doby budou usilovat, aby se jejich jmena neocitla na nespravne strane. Kdo by chtel v ucebnicich dejepisu vystupovat jako masovy vrah nebo ten, kdo psal zvaci dopis do Moskvy v roce 1968? 3) K tematu samozrejme patri i „buranizace“ verejneho prostoru. Neustale lhani, prekrucovani udalosti, dehonestace maji jediny ucel: posunout „latku“ co nejniz, at jsou lidi tak zblbli, ze budou v celkovem hodnoceni nakonec shovivavejsi.

  • Pepan napsal:

   Je skutečně vidět jací lidé zde píší, od kdy je mladší věk zárukou, že vás ten „umrlec“ nepřežije. No prostě když je někdo chudý duchem.

 5. j. Konáš napsal:

  Pravda je přesně opačná, než se domnívají obhájci normalizační mizérie. Soudit tu dobu přísluší našim vnukům a pravnukům a právě jejich soud bude ten poslední a definitivní. Tak, jako náš dnešní soud nad holocaustem, první republikou nebo legionáři první světové války.

 6. Pavel Liška napsal:

  Osobní zkušenost je nepřenositelná. Mnoho „vzpomínkových “ akcí dnešních studentů na pád socialismu u nás, mi bohužel opravdu připadalo jako hra na indiány anebo jako obdoba soutěže O partyzánský samopal.

 7. hokin napsal:

  Mám to štěstí že jsem vyrůstal mezi legionáři,španěláky ,komunisty i katolíky a z jejich vyprávění si dělám názor.

 8. Jirka_26 napsal:

  Úhel pohledu. Mají ho staří pamětníci, mají ho střední pamětníci, mají ho mladí. Vzniká zde otázka relevantních informací. Mají mladí skutečně pravdivé a nepřekroucené informace o dobách minulých? Čím dále jsme od těch dob, tím méně je pamětníků, listiny se často ztrácí nebo jsou přepsané – zářným příkladem je Kosmasova kronika, kde je to jeden blábol za druhým, viz neexistující Praotec Čech a zcela zalesněný Říp, z kterého by nikdo žádnou zemi medem a strdím oplývající neviděl… A tak je to i s událostmi 20. století. Oficiální historie, vydaná hned po válce atd. je najednou přepsána pátrajícími historiky a je otázkou, kdo má vlastně správné informace a také je správně podal, aby je nebylo možné překroutit. Co se týká výroku Zemana, opět je to o úhlu pohledu – kdo u toho skutečně nebyl, tak ví jen to, co bylo oficiálně zveřejněno. A byla zveřejněna skutečná pravda, že ztřískání studentů bylo zapálení malého ohníčku, který pak někdo musel pořádně rozfoukat, aby tento otupělý národ zvedl hlavy a udělal jakousi sametovou revoluci? A co to vlastně byla sametová revoluce? Přece obyčejné předání moci neschopnou komunistickou garniturou starých neschopných dědků někomu jinému na základě rozhodnutí mocností s Gorbačovem v čele. Ví mladí, že se celá akce připravovala už od roku 1988 a jen se čekalo na vhodný termín? Ví mladí, o co ve skutečnosti v roce 1968 šlo? Že vůbec nemělo dojít k ukončení vlády jedné strany a nástupu demokracie, ale jen o uvolnění ekonomických podmínek a větší spolupráci se Západem?
  Takových otázek bych mohl položit stovky a nevím, jestli by mi mladí a vůbec někdo dokázal relevantně odpovědět. Mladí byli vždycky radikální, my staří jsme dělali všechno špatně a jen oni ví, jak to má správně být. To je staré jako lidstvo samo, v jejich letech jsme byli stejní. Mnoho elánu, ale zkušenosti žádné a i když jsme dokázali popsat problém, nevěděli jsme řešení. Ať se mladí vyjadřují a třeba i hloupě, protože to ukazuje, že nejsou apatičtí, což by bylo pro budoucnost naší společnosti to nejhorší, co bychom získali. A my staří bychom jim měli dodávat relevantní informace, aby v těch bludech nežili příliš dlouho.

  • ollssonn napsal:

   Jirko,
   taky se dopouštíte omylu – jak můžete vědět, že v době „Praotce Čecha“ nemohlo být z hory Říp vidět do okolí..??? Vegetaci stačí(podle druhu rostlin) 10-20 let, aby změnila ráz krajiny, či okolí něčeho.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Naprosto souhlasím a přimlouvám se, aby se to stalo instrukcí pro vyučování na základních školách.

  • ČERT napsal:

   Tak ono je to jistě všechno složité, úhel pohledu je pochopitelně obrovsky důležitý, ale také v té historii jsou nějaká exaktnější fakta, příp. mohou hrát roli faktory evidentně důležitější a méně důležité, atd., a jistě není přípustné si nějak záměrně vymýšlet… Jenom když připomínáte toho Kosmu, mám ale pocit, že mu trochu křivdíte. On totiž, pokud se aspoň nemýlím (teď to před očima ani po ruce nemám), se tedy zmiňuje o Praotci Čechovi a snad i o Libuši atd., ale myslím, že to prezentuje jako nějaké nepodložené povídačky, ke kterým se nechce moc vyjadřovat. Jinak si myslím, že přinejmenším k té době, ve které Kosmas sám žil (druhá polovina 11. a první čtvrtina 12.století), je ta jeho kronika docela dobrý historický pramen. Tak jistě, taky je samozřejmě nutné si uvědomit, že z téhle doby (kterou aspoň v našem, českém prostředí můžeme nazývat dosud raným středověkem) moc těch psaných, příp. jiných historických pramenů nemáme…

 9. ŠerákJaroslav napsal:

  Podle mě pokud žijí pamětníci oné události, tak můžou soudit druhé ať mlčí, protože oni to zažili. Pokud už nežijí pamětníci tak všichni o tom můžou polemizovat a čerpat z historických pramenů.

 10. petrph napsal:

  Ale no jistě, to je totiž jeden z těch základních paradoxů, díky kterým se drolí tento polistopadový režim,
  Protože, pokud se ptáme „..mají právo mladí lidé se vyjadřovat třeba ke komunistickému režimu a popřípadě i jeho pádu.? Tak sice nesprávná odpověď zní „nemají, protože to nezažili“.. Jenomže jak tedy správná odpověď?
  Lepší odpověď by byla, mají, protože si o tom dostatečně nastudovali z archivních (i současných) materiálů o té době. Jenomže i tato odpověď je nesprávná, protože současný trend vzdělání je neučit (se) (prý zbytečná) fakta. Tudíž – ti mladí lidé dokonce ani o té době příliš fakt neznají a nemají zájem se je učit. Což ostatně potvrdily i zde publikované průzkumy – a ty šly jen po povrchu.
  Takže podle čeho ti mladí chtějí hodnotit ten komunistický režim? Podle nalejvárny ve škole, kterou (jako vše ostatní) moc neposlouchali „.kom unism usbylto talitníaz „ločinný“. „Stalin, Gottwald, Dubček, Vivat Havel?“
  A nebo, a to spíše na základě dnešních médiích, které jim přinášejí „vše podstatné“ s velými titulky, a mezi jiným některá z nich i stále (po 30 let) že komunisti byli totalitní a zločinní? To je dost smutné,.ale dost smutné, protože právě v takovém případě vlastně jen opakují vnucená hesla – a půjdou vždy proti tomu komu jim ta která média ukáaží

  • Místa, zkušenosti atd. napsal:

   Je pravdoz, že při studiu historie by si člověk měl všimnout důležitých věcí, zkušenost je nepřenosná, záleží na lokalitě i postavení dotyčného ve společnosti atd. Příkladem například v roce 1968 je srpen – v Praze různá střetnutí s vojensky spřátelených zemí (nebo jenom SSSR?) a třeba v Rýmařově na severní Moravě, kde jenom projížděli tyto vojska a jasně viditelný válečný stav na činnosti těchto vojsk (těžce zraněné vojáky nebrat, rovnou se zabíjí). Zkrátka Zkrátka to je i velký rozdíl dělat např. demonstraci v Praze o 40 lidech, nebo v malém městě o 400 lidech.

 11. mladí oponenti jsou jenom sprosťáci napsal:

  Jak můžou lidi narození po r.1989 kritizovat socialistický režim?Píšu do různých diskuzí a mohu potvrdit, že lidi, kteří ho zažili a oponují mně, tak PÍŠÍ SLUŠNĚ A KULTIVOVANĚ i když se mnou nesouhlasí.Většina z nich popisuje svoje vlastní zážitky či zážitky svých příbuzných.
  A právě lidi, kteří ho nezažili píší sprosťárny a nadávají mně do „rudých sviní, bolševiků a pod.“Již ten nadávající oponent mně utvrzuje v tom, že tento socialistický režim nikdy nezažil.Když je vyzvu aby napsali nějaký zážitek, většinou to jsou opět urážky a nebo jenom to, co popisuje dnešní propaganda.Ale už nikdo z nich neví, že jiný socialismus byl ve městech a jiný na vesnicích (žádné průvody, žádné donášení, žádné nátlakové akce…vyjma akcí ZET, ale ty se dělaly většinou pro to, aby lidi ve vesnicích měli příjemnější bydlení).Zrovna tak, že socialismus v padesátých letech byl horší než socialismus v osmdesátých let.To co jsem si dovolil říkat v  osmdesátých letech, tak za to bych v padesátých letech měl buď kriminál a nebo provaz.
  A toto ti mladí VŮBEC nechápou.

  • MIMRA napsal:

   pod dlouhé době konečně jeden normální člověk, který napsal svou reakci pod nějaký článek. Myslím, že by se takto kultivovaně měli vyjadřovat všichni, kteří se zde chtějí prezentovat, ať mají názor takový či onaký.

  • Jaroslav Kočí napsal:

   Promiňte, ale musel jsem se zasmát vašemu tvrzení, že na vesnici či městě (platí obě varianty) se na jiné nedonášelo. To se tedy krutě mýlíte nebo dokonce lžete. A pokud lžete, tak jste donášel sám.

   • oponenti napsal:

    Jaroslav Krejčí
    Vážený pane, ve vesnici kde si každý vidí do talíře to nebylo možné (možná na vesnicích s více obyvateli se donášelo), protože takovýto člověk by ve vesnici nevydržel.Vždycky by se našel někdo kdo by mu v noci škodil, ať už to je rozbitím něčeho nebo vypuštěním zvířat (na vesnici bývala všechna zvířata zavřená většinou na ohnutý hřebík a alespoň v naší vesnici nebylo stavení kde by někdo neměl králíky, slepice atd.Jezeďáci měli prasata a opět, žádné zámky, pouze přibitý kus klacku jako závora.
    A pokud beru to, jak v hospodě jezeďáci nadávali na komunisty (vtipy, názory na zdražování či chybění něčeho na trhu) a NIKDY NIKDO z nich nebyl perzekuován či jinak trestán, tak si myslím, že alespoń v naší vesnici donášeči nebyli.

   • Korupce napsal:

    Clovicku vite Vy co bylo ROH, Ulicni vybor a jaky to melo na zivot dopad? Byl jsem rebel, obcas pil a pri zadosti na byt jsem nemel sanci. Nastesti otec byl byvaly prislusnik SNB a Me na oddeleni znali od malicka tak mi spousta nepravosti proslo. Ale nemit tenkrat tyhle znamosti niceho by se clovek nedockal!!!

   • Tulák napsal:

    Reaguji na ten blábol, že se krutě mýlíte, nebo dokonce lžete. Smějte se jak chcete, ale z toho co jstre napsal, je cítit, že nevíte o čem je zde psáno a dobu toho tolik zatracovaného a špatného jste nezažil. Je mi dost let na to, abych s naprostým klidem řekl, že tolik svinstva a bordelu, jako je teď, za éry komunistů nebylo. Lidi si více rozumněli,vážili si jeden druhého a drželi spolu.Dnes si hlavně závidí a pokud to jenom trochu jde, tak podráží druhým nohy.Hromada těch, co jsou nemakčenko, žijí na úkor těch, kteří poctivě makají.Za totality by tito příživníci skončili za mřížemi a museli by makat. A je toho mnohem více, co bylo lepší než je dnes.A to ti co demonstrují a jsou zaplaceni rozvraceči a protivládními stranami jako je ODS,KDU-ČSL a další, neví a neznají.Nezažili tu dobu a jen blbě kecají a špiní ty, co ji zažili a nesouhlasí s tím co je dnes. Netvrdím, že je vše špatné, ale toho špatného je většina.

  • nezbýva mi než (ne)souhlasit napsal:

   S dovolením rozdělím Vaši tezi na několik podčástí aby se moje vyjádření dalo lépe pochopit.
   Znám spoustu dříve narozených kteří v okamžiku, kdy mluví o dobách komunismu, tak zvyšují hlas a používají silných vulgarit a to na jednu, komunistickou, či druhou, anti-komunistickou, skupinu obyvatel.

   Komunismus je ve své podstatě ideálním státním/společenským zřízením, ale je to celé o lidech, ve své podstatě ideální komunismus vyžaduje ideálního komunistu a ideálního člověka. Buďme si upřímní, prakticky nikdo z nás, schopnějších, nechce pracovat do výše svých schopností a vydělávat do výše svých potřeb.
   Pokud jde o obce, vesnice, komunismus tam nebyl jiný, jen byl mnohem více ovlivněn jedou, dvěma osobnostmi vedoucími místní národní výbor, prostě pokud tam v čele stál někdo kdo chtěl moc zneužít, způsoby a možnosti už si našel. Stejně tak pokud byli lokální vůdci strany politicky neschopní mohl moc yískat kdokoliv jiný, byť neoficiálně a jen do té doby, než byli vůdci nahrazeni. Bohužel je stále pravdou, že vesnice bývají častěji centry s nižší vzdělaností a lepší ovladatelností obyvatelstva jak města s více názorovými skupinami a více subkulturami.

   Mimochodem, na vesnicích byly asi nejvíce patrné stopy znárodňování, příklad sám za sebe (není to moje osobní zkušenost ale mám ji z první ruky):
   Znárodnění několika málo krav z majetku rodiny se událo dle požadavků NV KSC, oba bývalí majitelé krav pak v podstate nuceně nastoupili do JZD kde se starali o svě krávy aniž by měli z této činnosti cokoliv více jak plat a drobné v podobě naturálií. Jiné rodiny z vesnice mající před znárodněním tzv. holé zadky protože je, například, na práci moc neužilo získala stejná privilegia jako bývalí vlastníci.

   Osobně jsem zažil až konec a pád komunismu a musím říct, že nic tak člověku neotevře oči jako lidé co měli politickou moc v podobě možnosti vám zničit život (místní „politruk“), kteří po listopadu během 14ti dní převlékli kabát a stali se z nich pomalu disidenti. Tito lidé a přímo o tomto jednom vím, že nebyl dobrák ale … no víte co, měli viset nebo si jít posedět!

   Nechci tím, ale znevažovat poválečné snahy o výstavbu a budovatelské ambice. Jen se domnívám, že Stalin měl být „omylem“ pověšen a mohli jsme přijmout Marshalův plán který nám byl nabízen.

   A na konec, nejlepší je, jak mnoho dříve narozených tvrdí, že za komunismu bylo líp. Ano já s nimi souhlasím, že jim bylo líp, mě taky bylo ve dvaceti svým způsobem líp, bez zdravotních potíží a v plné síle, bez starostí jestli budu mít na to abych uživil rodinu ap., ale i tak bych demokracii za komunismus neměnil. 🙂

  • ollssonn napsal:

   nick mladí oponenti
   Moc pěkně a srozumitelně vysvětleno, 100% SOUHLAS, je to tak !!!

  • skeptik napsal:

   Jak můžete nicku „mladí oponenti jsou jen sprosťáci“ s takovou jistotou tvrdit, že vaši oponenti jsou mladí a jsou to sprosťáci, kteří se vyjadřují k něčemu, co nezažili, když diskuze, stejně jako diskuze tato, jsou anonymní, kde až na několik málo výjimek přispěvatelé v drtivé většině svůj věk neuvádějí? A pokud snad uvádějí, tak tento jimi udávaný věk stejně nelze nijak ověřit?

  • Nesouhlasím. napsal:

   Na vsi byly nátlakové akce. Zvláště v 50. létech. Vstup do JZD. Vstup do KSČ. Nejvýše jedno dítě z rodiny na maturitní obor.
   Pak už jen běžný vstup do Pionýra, SSM, stany, nutnost jít do průvodu, k volbám… Určení zaměstnavatele. Vojna ne podle znalostí (kuchař jezdil s tankem, strojník skákal padákem…)
   Uměli si vynutit, co chtěli.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Z Vašeho příspěvku přímo čiší, že nevíte nic o tom, o čem se snažíte psát. Byl jsem úředně uznaný nepřítel budování socialismu, ale přesto mně nikdo neurčoval zaměstnavatele. I tak zvané umístěnky si mohl každý vybrat, pokud nepřišel až po tom, co byly všechny skoro rozebrány.

  • pepan napsal:

   Kdo obhajuje komunismus, jakoby obhajoval fašismus. Oba tyto zločinecké reřimy zavinili smrt desítek milionů nevinných lidí. Argumentovat tímn, že v době dožívání komunistického režimu se soudruzi chovali přívětivěji je chabé. Ono jim totiž po zásahu Gorbačova, kdy ucítili, že konec jejich arogantní moci přichází, nic jiného než přechod z arogantního na farizejské chování, nezbývalo.

 12. Michal Marek napsal:

  Pane Vejražko! Lidé, kteří minulost nezažili mají jednu možnost – studovat archivy, odkrývat pozadí událostí z dokumentů a hodnotit. Ale z hlediska vlastních zkušeností, vzdělání, obecných trendů společnosti v níž žijí . Měl jsem otce, ročník 1919. Zapálený, věřící komunista. Proč? V mládí nezaměstnaný (práce prostě nebyla, žádná), pak totalně nasazený v Drážďanech…Obyčejný člověk, manuální dělník. Jistě si dovedete představit, že spoustě věcí v padesátých letech věřil zcela jinak než jak to bylo ve skutečnosti (Horáková, Pražské procesy, Příbram atd.) Proč o tom mluvím. Bylo by také dobré občas se podívat na život běžných normálních lidí co v dané době prožívali, čím žili. Mnoho věcí se pak zdá jiných, když vám někdo dá práci, jistoty, bydlení budoucnost pro děti… Já osobně si i tímto vysvětluji různé pohledy na historii a pamětníků na dobu před 89 je hafo…

  • ollssonn napsal:

   Michal Marek,
   taky moc pěkný příspěvek moudrého člověka, souhlas.

  • Historici a "historici" napsal:

   Ano, souhlasím, ale historici z Akademie věd, nikoliv „odborníci“, většinou nově vystudovaní politilogové, kteří si chléb vezdejší vydělávají v ÚSTRu – Ústavu pro studium totalitních režimů.
   Je zajímavé, že totalitní režimy byly dva – ten nacistický a ten komunistický. Nikdy jsem neslyšel tyto „odborníky“, aby něco říkali, resp, psali té totalitě první. Snad proto, aby si nerozházeni Sudetoněmecký landsmančaft. Všichni Němci byli proti Hitlerovi, ale v dubnu 1945 všichni čekali na vítězství, protože jím jejich Vůdce sliboval novou zbraň, tu vítěznou.
   Přitom Rusové byli na okraji Berlína…!

  • PM napsal:

   Budoucnost pro děti, docela vtipné. Cvičené opičky v klecích mají skvělou budoucnost.

 13. miro napsal:

  V dnešní době se socialismus posuzuje podle toho, co nejhoršího někdo vybral a mnohdy ani zdaleka ne pravdivě.Jiná období se naopak idealizují jako ráj na zemi.První republika s prezidentem Masarykem je ráj demokracie a spravedlnosti.Nikdo ale neuvěří, že v té době jen za období 1919 až 1925 bylo při stávkách zastřeleno 39 lidí a zraněno 139 a to nebyli žádní kriminálníci, nechtěli opustit republiku ani rozvracet stát či svrhnout vládu. Chtěli jen práci, aby uživili své rodiny, své děti. A to ani nevím, zda se mi podařilo vypátrat všechny. Kolik jich asi bylo v období krize a za celou dobu prezidentování Masaryka.
  Nevím jak si kdo pamatuje počátky naší svobody a demokracie, kdy se někteří lidé nechávali najímat na pokusy kosmetických a lékařských firem poté, co EU zakázala pokusy na zvířatech.Jak si lze vysvětlit, že lidé umírali před nemocnicí, poté co je lékaři odmítli ošetřit, protože neměli zdravotní kartu.Znamená snad svoboda a demokracie to, že někdo může svobodně rozkrádat státní majetek, okrádat lidi, podvádět a stát nemá sílu v tom zabránit? Zkuste v tomto světle posuzovat naši minulost.

  • ollssonn napsal:

   Miro SOUHLAS !

  • skeptik napsal:

   Miro, asi jsme to žili každý v jiném státě. Já si sice nepamatuji léta padesátá, znám je z vyprávění mých rodičů a prarodičů, ale nemám absolutně žádný důvod jim nevěřit nebo je dokonce podezřívat ze lži. Pokud se vy chcete dozvědět něco bližšího o socialismu, mohu doporučit jednu velmi zajímavou a poutavou knihu Mráz přichází z Kremlu od Zdeňka Mlynáře, nejprve komunistického zapálence a naivky, později odpůrce režimu, který mnohé události zažil v první linii. Tam se toho dozvíte…. Mnohé z toho, co Zdeněk Mlynář popisuje ve své knize, koresponduje s vyprávěním mých rodičů a prarodičů.

  • Nesouhlasím. napsal:

   Kolik lidí bylo zabito při stávkách za vlády KSČ. Sice byly zakázané, ale probíhaly. A občas za to někoho ubila StB.
   Za toho Masaryka stříleli do těch, co stávku využili k rozpoutaní násilí a škodám. Tedy do komunistů.

 14. radim napsal:

  Ono spousta těch mladých se vyjadřuje, třeba ke komunistickému režimu tak, jakoby mimo pár hesel o něm nikdy ani nic neslyšeli. A ty hesla to jim řekly před 5 – 10 lety ve škole mladé učitelky, které samy ten režim nikdy nezažily, ale odučit ho musí.
  Proto je lepší, když se spíše nevyjadřují, protože do diskuzí blábolí nesmysly. Které další mladí považují za reálie, chovají se podle toho a šíří ty nesmysly pořád dál. Když se proti tom u nebude ohražovat, může se stát, že společnost v průměru úplně zapomene, jaká ta doba ve skutečnosti byla a tím se odsoudí nástup takovéhle podobné totality nerozpoznat a tím ji na kdoví kolik desetiletí poznat znova.
  Ostatně náznaky nástupu další nové totality, tentokrát ne červené komunistické, ale zelené aktivistické se objevují už dlouho.

  • ollssonn napsal:

   Radim
   zajímavý, nezaujatý pohled, dobře podáno, souhlasím!

  • skeptik napsal:

   Vy snad jste schopen radime podezírat Babiše, Zemana, Okamuru a Václava Klause mladšího ze zeleného aktivismu? I vy filuto.

 15. Paměť napsal:

  Jako dítě jsem zažil srpen ´68. Pamatuji na letáky rozhazované z letadel i na přijíždějící (cizí) armádu. Já jim mával a nechápal jsem, proč to nemám dělat, proč se to rodičům nelíbí. To jsem začal chápat až mnohem později, když z mého otce byl jen díky známostem po dlouhé době alespoň knihovník, máti měla zaražený postup a já problémy se studiem. Ale byl jsem tenkrát mladý, naivní, prostě se mi jen líbily ty tanky… Mládí nehledá souvislosti, příčiny, prostě se jen pro něco nadchne a je to.
  Pak už jako otec rodiny jsem zažil listopad ´89. Všude kolem už bylo pobořeno, v Československu to trvalo o pár měsíců déle, ale dočkali jsme se! Konečně! Ale byl jsem stále mladý, stále nezkušený a naivní. Čekal jsem mohutnou pomocnou ruku, místo toho jsme se dočkali neviditelné, ale o to mohutnější, ruky trhu. Ale i za ní díky, seč jsme i po 30 letech za chudé příbuzné, jsme alespoň v tom příbuzenském vztahu, zaplať pánbuh, nemusí o mně rozhodovat uliční výbor! (a sám si ani náhodou nestěžuji)
  Dnes už mladý a naivní nejsem. Ale, bohužel, paměť mi stále slouží. A tak, vybaven zkušeností života, neskočím na kdejaký špek uměle lisovaný z vodou a éčkami napuštěných zbytků, kterým tak rádi zásobují naši potravináři tuzemský trh, vím svoje. A mnohdy se opravdu nestačím divit, jak se během relativně krátké doby dají dějiny ohýbat. A tím pádem o to větší pochybnosti ve mně vzbuzuje prezentace dějin starších, než jsem já. Když se za 30 let tak poohýbaly, jak asi vypadají za 60, 90 či 120?!? Ne nadarmo se říká, že „dějiny píší vítězové“. A proto, vzpomenuv na Orvella, raději si opravdu držím odstup: „říká se to, ale kdo dnes ví, jak to bylo ve skutečnosti…“

 16. CH napsal:

  No ale je pravda, že dnes se až moc řeší ta 2. světová. Ale neřeší se proto, že by se všichni zajímali o historii, ale čistě kvůli politickému pohledu. „Nesnáším Rusko, tak jim to pěkně osladím, tady to máte, argumenty, argumenty.. čus bus“ A někdo zase nesnáší západ a NATO, tak zase nakydá na druhou stranu a vytáhnou aféry CIA v 50. letech.. Jak se dnešní lidé v roce 2019 dokážou pomalu do krve pohádat, kdo v roce 1945 kde stanul druhý den a kdo první den… Je to tak důležitý? Není. Ale znovu opakuji, není to o nadšení do historie. Je to o egu a o tom, že chci nad tím nenáviděným Ruskem nebo nad tím nenáviděným západem ve slovní bitvě zvítězit.

 17. I mladí mohou svobodně šířit Leninsko-putinskou pravdu! napsal:

  Drazí soudruzi a soukmenovci, vážení bezpartijní!

  Není pravda, že všichni mladí by měli držet hubu a krok.
  Naopak: I mladí se mohou vyjadřovat, pokud ovšem zastávají SPRÁVNÉ názory a stanoviska.
  Ano, mladí komunisti a putinisti, zemanisti a babišisti mohou ÚPLNĚ KLIDNĚ vyjadřovat názory Strany a Velikého Putina, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, jakož i názory našich národních Vůdců Miloše a Babiše.

  A nejen mohou (mohou, protože u nás pořád ještě panuje kapitalismus a demokracie, vinou okupace naší vlasti silami EU a NATO): Naši mladí komunisti a putinisti, zemanisti a babišisti přímo MUSEJÍ demonstrovat svou věrnost ideálům marxismu-leninismu-stalinismu-putinismu-siťinpchingismu!
  Ano, MUSEJÍ, protože poslušnost Vůdci je PRVOŘADOU povinností každého komunisty, putinisty, zemanisty a babišisty!!

  Je to tak a ne jinak, drazí soudruzi a soukmenovci: Nesmíme pouze pasivně čekat na opětovné osvobození naší vlasti; musíme AKTIVNĚ BOJOVAT za osvobození Česka od EU, NATO, buržoasní demokracie, křesťanství, lidských práv a ostatních evropských hodnot.
  Ano, dokud jsou u nás armády EU a NATO, tak Veliký Putin, BJJP, svým molodcům nevydá rozkaz k osvobození Prahy od Pražáků!

  Proto dál podporujme a volme ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve, ať se Česko co nejdříve opět stane nedílnou součástí Velikého Ruska, na věčné časy a NIKDY jinak!!!

  „Z východu světlo, z Východu svoboda!“

  P. Radosta

 18. Dušan napsal:

  Mladá generace je šikovná a odvážná, stejně jako ta naše. Držím jim palce. Neznají strach. Proto se nenechají zmanipulovat. To stáří vystrašení jedinci bijí na poplach! Ale čas je spravedlivý pro všechny. ☺️

 19. Zbych napsal:

  většina zde pod tímto článkem řeší dobu komunistickou. Ale smysl článku? Nikdo z nás nezažil husity… To nemůžu mít na ně názor? Od toho jsme lidé a v demokracii (i když…) abychom VŠICHNI mohli mít svůj názor. Mladá generace mívá většinou (pro nás větší pamětníky bohužel) na komunisty názor kladný.

 20. nečůrali do plenek napsal:

  taky nekritizuji první republiku. můžu kritizovat období svého života.

 21. reakce na hloupý článek napsal:

  je to pravda,studentíkům je non stop vymýván mozek,nic nezažili,neznají předchozí režim,pouze papouškují co jim lidé,kterým se hodí pod heslem demokracie rozvrat říkají,Pak není div,že takový nýmand začíná pomocí milionu chvilek rozvacet národ pANE vEJRAŽKA, MLÁDEŽ BYMĚLA STUDOVAT A NE SE PLÉST DO VĚCÍ,KTERÝM NEROZUMÍ,POUZE BLÁBOLÍ NESMYSLY

 22. František Drcman napsal:

  Ti, co zapomenou na svoji minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali.

 23. Mira napsal:

  Já jsem byl letos v Normandii a byla tam Německá kancléřka a taky v den D Německo nebylo mezi spojenci .

 24. Jana napsal:

  Vážení pánové. Vánoční doba skončila a protože je nevlídno, důchodcům se nechce ven , tak co zbývá? Jako já sednout k počítači a pokusit se shrnout vaše příspěvky. Pane Michale Marku, já měla tátu narozeného 1912. Jeho táta padl někde u Lvova, máma se starala o čtyři kluky a děvče. Neměli nic . Také obyčejný člověk, který se vyučil, v roce 1935 oženil a se ženou převzali obchod na který dostala máma peníze po zesnulém otci.. Na každé vesnici bylo víc obchodníků, řezníků a zákazníci chodili k tomu s kým byli spokojeni. Mezi tím byla válka a přišel „vítězný únor“. Továrna tam žádná nebyla, tak jako první to odnesl můj táta. Napařili mu daně a protože tolik neměl, prostě mu jeho obchod vlastím přičiněním vybudovaný, sebrali. To měl být zapřísáhlý komunista? V roce 1952 ho ještě zavřeli do uranových dolů. Miro! Také nechtěl opustit republiku, nebyl kriminálník. Jak jí rozvracel nevím. Nedočetla jsem se. Ale soudruzi rozvrátili jeho rodinu a jemu přivodili leukémii. Víte kolik bylo při stávkách za 1. republiky zastřeleno a zraněno lidí. S tím jste si dával práci? Dohledal jste kolik bylo v 50.letech zmrzačeno, usmrceno lidí při nucených pracích v dolech, v lomech ? To bylo ve jménu budování naší země za socialistického režimu. Proto aby Vaše děti mohly studovat, měli jste jistoty a práci . Lépe na tom nebyli ani zemědělci když se scelovaly lány a oni se chtěli dřít na těch svých políčkách., které zdědili po předcích. Ve školách se začíná teprve nyní přemýšlet jak to vlastně bylo. Před deseti lety ještě učily soudružky učitelky někdy i důchodkyně změněné na paní, které se nevyjadřovaly k ničemu. Osočujete mladé. Čí jsou to děti? Snad vaše, naše, které jsme vychovali v této krásné socialistické vlasti. Z vesnic se většina lidí přestěhovala do měst. Staří zemřeli a mladí když pan Babiš jako správný agrárník začal vykupovat pole , prodali mu je. Teď nadáváte,že se staví všechny sklady na zelené louce. Ale je to vaše výchova. Nenaučili jste je k lásce k půdě, k lásce k domům které vystavěli předci. A co jste postavili vy, také nikdo nechce. Zůstáváte tam sami a nadáváte na všechno a všechny. Mladí se už nespokojí ani s Prahou, znají jazyky, dočtou se jak je to v jiných zemích. Nás všechny dříve či později šoupnou do domovů důchodců, když si to nezajistíme sami. A bude to jako s tou zdravotní kartou. Nebude vám k ničemu, protože na to nebudete mít. Děti vědí jak získat peníze od dědečků a babiček. Zatím to tak nemám, ale čtu o tom stále. Ani Rudé Právo, či jen Právo nemusím kupovat. Všechny Vás zdravím na Silvestra si kupte „nealko šampáňo“ chlebíčky musí být – hlavně podle diet, léky připravené a ať žijeme ještě v příštím roce. Doporučuji děkovat za každé ráno. Hodně zdraví a klidu v duši.

  • PM napsal:

   Paní janičko, děkuji za krásné počtení. Také Vám přeji hodně zdraví.

 25. ČERT napsal:

  Tak úplně striktně vzato má pan Vejražka pravdu, když si uvědomíme, že čas běží a lidský život je dost omezený. Podle této logiky bychom dnes nanejvýš už opravdu sotva mohli diskutovat i o událostech první fáze 20.století (třeba první světové válce), a už jistě ne 19.století, nemluvě třeba o středověku – jednoduše proto, že živí pamětníci už nejsou. Na druhou stranu, tak je asi citelný ten rozdíl od toho našeho komunismu, a zvlášť té jeho poslední fáze, která má obrovské množství stále i poměrně mladých pamětníků s vlastní autopsií… Chápu, že z jistého pohledu je vlastně právě ještě hodně brzy…

 26. Michal napsal:

  „Slušný“ komunista se nikdy NENARODIL !!!

 27. Evropan napsal:

  Tady chybí povinná dvouletá socialistická vojna, kde neplatí, že pražák je vždy nejchytřejší a ostatní musí podle něj skákat. Vojna udělala z nafrněných panáků chlapy a naučila je poslouchat lidi starší a zkušenější.

 28. Fogyn napsal:

  „Vždyť tu dobu ani nezažili, ať raději mlčí a studují“
  Kontraverze oponentů vychází z „jednotné školní historie“. Určitá generace, skupina lidí blízká si věkem žije v daném politickém prostředí, získává vědomosti dané tou dobou, konfrontuje je se svými poznatky a zkušenostmi. Takový výklad přežívá do doby nových politickoekonomických změn, což starší generace nechce akceptovat. Moderní dějiny (přepis historie) se mohou úspěšně uchytit až po zániku pamětníků a vznikne generace s „jednotnou školní historii“. Tato generace pak má svůj vlastní názor na historii a nechce akceptovat pohled těch, co tehdy ještě ani nebyli na světě. A situace se opakuje.
  (Srovnej film „SEXMISE“, stařenky pamatující ještě muže a nový názor feministek v době bez mužů.)

 29. Jana napsal:

  Evropane, Vy jste na té socialistické vojně byl? Nebo Váš syn? Můj ano. Jak to bývalo zvykem, umístit všechny „Bažanty“ co nejdál od domova. Náš byl v Popradu ze středních Čech. Běžný postup. Každého co nejdál od domova.Dostali jsme pozvání na přísahu a začalo to. Slíbili zajistit nocleh, nestalo se. Ani nevěděl jestli jsme přijeli. Ale dozvěděla jsem se, že je tam tajná „spisoveň“ kde asi náš dopis zůstal. Tak jsem namítla, že mi se potřebujeme někde vyspat a asi do „tajnej spisovně“ nás nepustí. Naštěstí nás z těch dalších čekajících někdo upozornil, kde je ještě volný nocleh. Jelo nás celkem pět. Všichni jsme ho chtěli vidět. Babička, jeho děvče, mladší bratr a já s mužem. Naštěstí jsme se nedostali na prohlídku jejich ubytování, kde okna nedoléhala, na noc se vyhrabal popel z kamen a pod dekami se jim to spalo jako ve vězeňském lágru. Druhý den přísaha byla ještě lepší. Spojili dvoje kasárna a všechny naše syny nahnali na velký dvůr. Sníh padal, bylo to v dubnu. Nám otevřeli také bránu a všichni se hrnuli do jednoho malého prostoru, který byl ohraničen zeleným křovím. Kdo byl menší neviděl. Hned jsem začala vykřikovat, že sem jedeme takových kilometrů a nevidíme jen křoví. Hned se mne ujal jeden asi nějaký důstojník, aby mi zacpal pusu , ale já že nás je víc. Protlačil nás dopředu a nikdo ani necekl. Syn nikde, dvůr plný vojáků ještě z druhé strany kasáren a já šla hledat. Na druhé straně budovy žádní lidé a našeho vojáka jsem viděla . Honem zpět , aby ostatní rodina šla za mnou a docela jsme mu zamávali, on se musel přemoci jen malým úsměvem dal na vědomí, že nás vidí. Bylo to při poslední spartakiádě a on nacvičoval a byl až v Praze, kde jsme zažili další příhody. Mě dala vojna hodně. Zjistila jsem, že se člověk nesmí dát a soudruzi mi mohli být ukradení. A ti pražáci měli daleko víc možností se někde zašít, Odnesli to kluci a rodiče, kteří neměli na velké „tlačenky“ a kluci trpěli. Podívejte se na film Chlapci a chlapi nebo tak nějak se film jmenuje. Jak majetnější rodiče jezdili a sháněli nedostatkové zboží. Co se tam kluci naučili??? Evropane???

  • Evropan napsal:

   Váš syn měl fešáckou vojnu. Kdyby sloužil 27 měsíců za studené války (kubánská a jiné krize) na začátku 60. let, kdy nikdo nesměl dovnitř kasáren ani ven, všechno v kasárnách včetně zpocených onucí bylo vojenské tajemství (vyhrožováno šibenicí za špionáž), každý dopis odeslaný i přijatý byl kontrolován, nikdo by vás nevyháněl, protože byste o přísaze nic nevěděla a nikam byste cestovat nemusela. Tomu ovšem málokdo uvěří, proto je zbytečné dál popisovat. Vojna učila lidi trpělivosti a pokoře, hlavní bylo přežít. To byl největší vklad do dalšího života. Ti, co nebyli schopni se přizpůsobit, končili na psychiatrii, pokud se předtím sami nezastřelili.

   • PM napsal:

    A plyne z toho co? Evidentně evropane máte nějaký osobní problém spojený s týráním a mstivostí. Děkuji nechci aby jakoukoli povinnou vojnu musel prožít můj vnuk, pokud tedy nebude sám chtít posílit řady profesionální AČR.

    • Evropan napsal:

     O žádném týrání jsem nepsal, vojna byla, jaká byla. Avšak každý blahobyt jednou skončil. Pokud si myslíte, že vás vnuk bude poroučet větru dešti, tak vás lituji.

 30. WTF? napsal:

  Nic ve zlém, ale článek je dost trapně apologetický. Také jsem skoro nic nezažil (narozen ke konci 80. let), ale stejně je mi zle z toho, jaké politické uvědomění mají mí vrstevníci. O mladších ani nemluvě. Pro ně je komunismus jednoduše špatný, zavrženíhodný. A při tom o tom nevědí zbla nic. Jsou povrchní. Netuší, že komunismus je utopie,která se nikdy nikde nerealizovala a ke které měl nejblíž možná tak Newtown R. Owena nebo izraelský kibuc. To, co jsem právě napsal, ze mě v jejich očích dělá bolševika nebo minimálně rudého přívržence. Nechápou, že komunismus nezabíjí a neutlačuje. Fašismus ani nacismus také ne. Jsou to vždycky lidi a jejich nejnižší pudy,co produkuje utrpení. Mladí jsou dnes stejně hloupí a manipulovatelní, jako byla Hitlerova mládež. Jen je to zelená ideologie nebo krytí se už davno vyprazdnenymi výrazy jako pravda (láska), morálka a svoboda, za kterými vykukuje pradávná a stále stejná touha po moci a bohatsví. Nikdy neházím všechny do jednoho pytle. I dnes jsou mezi mladými ti, kteří se nebojí o věcech přemýšlet do hloubky a hlavně vlastní hlavou. Ale je jich stejně málo, jako v jakékoli jiné epoše. A hlavně…takoví lidé většinou nejsou vidět a slyset..že, Gréto?!

 31. Autor zaměňuje jedince a celek. Existovalo jistě velmi mnoho slušných komunistů, ale jejich existence je irelevantní vůči zločinům komunistického režimu jako takového. Dle svědectví mých rodičů existovali i slušní Němci – nacisté (a nemám důvod tomu nevěřit), nicméně nijak to neovlivňuje naprosto negativní hodnocení nacistického režimu a jeho zločinů. Existuje i spousta slušných křesťanů, ale zločiny inkvizice a mnohé další to nijak neovlivňuje. To samé lze říct i o islámu, případně dalších náboženstvích a ideologiích.

Přidávání komentářů není povoleno