Legendární festival Kult v ohrožení. Město Ústí se k němu otočilo zády, lidé se skládají ve sbírce
Legendárnímu ústeckému divadelnímu festivalu Kult hrozí po více než dvaceti letech zánik. Ústečtí zastupitelé nepodpořili změny v dotacích a pořadatelům hrozí, že budou muset vracet 400 tisíc korun za letošní neuskutečněný ročník. To by podle producenta Jana Kvasničky bylo likvidační. Lidé se začali na festival spontánně skládat.
Už připravený festival v říjnu ze dne na den zastavila vládní protiepidemiologická opatření. Vláda zakázala kulturní akce od 12. října, festival měl začít jen o tři dny později. Jeho příprava trvala celý rok, rozpočet činí přes dva miliony korun. Přibližně třetina z této částky jsou dotace z veřejných zdrojů, například od města Ústí nad Labem, kraje nebo ministerstva kultury.
„Drtivou část těch proporčních nákladů už máme za sebou, takže doufáme, že minimálně dotace z veřejných zdrojů, kde prokážeme, že ty náklady vázané na ten festival už byly realizovány, tak že je nebudeme muset vracet,“ řekl v říjnu producent festivalu Jan Kvasnička pro Český rozhlas.
Jenže u ústeckých zastupitelů narazil. Ti v pondělí navrhované změny v určení dotace, které by uznaly již spotřebované náklady, například mzdy, nájmy nebo účetní a ekonomické služby, nepodpořili.
Komise: Nedáme nic
Městská dotace pro festival představuje 400 tisíc korun. Město Kult podporuje v Programu víceletých grantů v oblasti kultury 2019-2020 a přiznává mu speciální status v kategorii „Akce mimořádného významu“. Bylo hlavním partnerem akce.
Související články
Kritik poměrů v ústecké politice se dočkal. Radnice mu odpustila nájemné za dobu krize
Odpustíme nájem podnikatelům, slíbila ústecká radnice. Pro její kritiky to ale neplatí
Na konci listopadu žádost o změnu určení dotace projednávala tzv. kulturní pracovní skupina města. Ta prakticky kopíruje bývalou kulturní komisi rady města, která byla zrušena kvůli úsporným opatřením souvisejícím s covidem. Šlo o komisi, které šéfuje zastupitel za hnutí ANO Jaroslav Pém, který je dlouhodobě v oblasti kultury ve střetu zájmů. Pro město „vyrábí“ on nebo jeho agentura Superkoncerty kulturní programy, například za Ústecké Vánoce mu město za čtyři roky platí 6 milionů korun. Pém jako šéf kulturní komise tyto programy posuzuje, jako člen zastupitelstva je schvaluje.
Pracovní komise se k žádosti pořadatelů Kultu postavila zády a nedoporučila uznat jedinou korunu z vyplacených dotačních peněz. Věc se posunula do městské rady, která o ní jednala na mimořádném zasedání minulý týden. Radní Lukáš Konečný (Ústecké fórum občanů) navrhl uznat alespoň režijní náklady ve výši 71 tisíc korun a v této podobě žádost nakonec odešla i do prosincového zastupitelstva. Zároveň se ale v radě ukázala nechuť hnutí ANO (drží místa čtyř z devíti radních) změnu určení dotace schválit.
Náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO) se proto před pondělním jednáním zastupitelstva obrátila na ostatní kluby a předjednala s nimi postup s tím že částka může být ještě zvýšena. Mluvilo se tehdy o 150 tisících korun, což by ovšem i tak festival od existenčních potíží neuchránilo. Tento postup byl podle informací HlídacíPes.org dojednán i se zástupci opozičního hnutí PRO! Ústí.
To nezmiňujeme náhodou. Předně proto, že ho před šesti lety do zastupitelstva poprvé vynesl občanský odpor spojený s krizí ústeckého Činoherního studia a jeho voličská podpora se do značné míry kryje s příznivci festivalu Kult. A také proto, že to byli právě dva zastupitelé za hnutí PRO! Ústí, kteří v pondělí při schvalování žádosti sehráli tristní úlohu.
Zastupitelé odešli na vlak
Žádost o změnu určení dotace na pondělním jednání před zastupiteli obhajoval šéf Kultu Jan Kvasnička. V atmosféře, kdy se zejména představitelé hnutí ANO těžce vyrovnávali s novou politickou realitou, kterou před ně postavily hlavně kluby PRO!, Vašeho Ústí a dosud koaličního UFO (píšeme o tom zde), ovšem neměl příliš šancí na úspěch.
Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO) dával najevo neochotu vyjít spolku vstříc, kterou přenesl ze zmíněného předchozího jednání městské rady. Přidali se i komunisté, zastupitel Pavel Vodseďálek prohlásil, že si Kult vyplatil mzdy a teď přichází za městem, aby platilo.
Náměstkyně Věra Nechybová naopak využila nové politické reality, kdy se v zastupitelstvu pro předchozí návrhy – třeba změnu jednacího řádu – našla většina hlasů bez hnutí ANO, a předložila ke hlasování upravený návrh na schválení změny dotace v potřebné původní výši 350 tisíc korun.
„Všech, kdo vládními opatřeními utrpěli, je mi líto. Ale měřit chceme všem stejným metrem, když pomáháme jedněm, měli bychom tak činit i u druhých,“ řekla pro HlídacíPes.org.
Návrh neprošel o dva hlasy. Nepodpořili ho zástupci hnutí ANO, SPD, Sportovců a část ODS, která je ve vedení města. Pro byly kluby UFO, Vašeho Ústí, dva rebelující hlasy z ODS a téměř celý klub PRO! Ústí. Téměř celý, protože jeho zastupitelé Jiří Němeček a Lukáš Blažej před projednáváním bodu odešli na vlak do Prahy, kde pracují. „Předčasný odchod našich zastupitelů mě samozřejmě mrzí, věřím ale, že díky jasně projevené vůli 17 dalších zastupitelů změnu dotace Kultu odsouhlasit se to povede na nejbližším zastupitelstvu,“ komentovala to šéfka klubu PRO! Ústí Karolina Žákovská.
Podle náměstkyně Nechybové skutečně může Kult požádat o prodloužení lhůty vyúčtování a získat tak čas pro předložení na zastupitelstvu, které se má konat počátkem února.
Na sociálních sítích událost vzbudila rozhořčené reakce, ale také vlnu solidarity.
Zároveň lidé začali spontánně přispívat na dárcovský účet festivalu Kult. Během včerejšího dne na něm částka narostla o téměř 30 tisíc korun.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ústí v očekávání dopravního pekla. Odkládaná oprava mostu stále nezná svůj čas
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Jasne, kulturu v ramci tupych uspornych opatreni obetujeme jako prvni. Co kdybychom uplne zrusili stat (a vsechny instituce pod nim)? Vite kolik by se usetrilo penez? Lide by nemuseli platit zadne dane, rozhodli by se sami, za co sve penize utrati. A uredniky bychom mohli nahnat k pasum nebo do poli. Co, Dufku, souhlasis? Nebo o budoucich zivotech bys rad rozhodoval jen u podnikatelu (nejlepe ve sluzbach)?