Ilustrační fotografie.

Kvůli osmi haléřům v exekuci. Za přehlédnutý nedoplatek exekutor obstavil účty i auto

Napsal/a Tereza Engelová 7. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Systém exekucí v České republice je byznysem, z něhož profitují především advokátní kanceláře a spřátelené exekutorské firmy. Dokazuje to v mnoha ohledech absurdní případ 39letého Jana Geberta. Exekuční firma na něm kvůli špatně zaplacené výši pokuty za jízdu načerno vymáhala 0,08 Kč, slovy osm haléřů. S odměnou pro soudního exekutora a právního zástupce se nakonec částka vyšplhala na téměř pět tisíc korun.

Janu Gebertovi trvalo zaplacení původní pokuty několik měsíců. Má tedy svůj díl viny, nicméně jeho zamotaný případ dobře vykresluje to, jak je exekuční systém v České republice pokřivený.

Lapen bez jízdenky

Jan Gebert jel pražskou MHD bez platné jízdenky v prosinci 2019. Podle právního řádu Dopravních podniků hl. Města Prahy měl posléze 15 dní na splacení pokuty ve výši 800 korun. Pokutu ale v řádném termínu nezaplatil. Pohledávku proto Dopravní podniky předaly advokátní kanceláři. K pokutě tak rychle přibyly i výlohy za právníka a soud.

„Advokátní kancelář poslala v březnu 2020 poštou na adresu trvalého bydliště pana Geberta písemnou předžalobní upomínku a elektronický platební rozkaz na zaplacení pokuty, soudních poplatků a nákladů na právní zastoupení,“ popisuje standardní proces vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík.

Podle něj Jan Gebert v březnu zaplatil pouze část pokuty. Konkrétně samotnou pokutu v plné výši , tedy již 1500 korun plus část soudních poplatků. „Náklady na právní zastoupení a zbylou část soudních poplatků ale nezaplatil,“ popisuje situaci Daniel Šabík.

Jan Gebert už si s odstupem času nepřesně nevzpomíná, proč tehdy neposlal celou částku, ale domnívá se, že ze znění dopisu nepochopil, že má zaplatit víc.

„Zaplatil jsem 1887 korun. DPP pak uváděl, že jsem nezaplatil jakési právní poplatky, což je možné, ale pravděpodobně jen pokud tam nebyly uvedeny. Vždy platím vše co mi naúčtují. Upozornění, že částka není v plné výši, jsem každopádně nedostal až do srpna, kdy už mi ale rovnou napsali o tom, že jsem v exekuci,“ říká Jan Gebert.

Bez účtů a auta

A jakže se stal osmihaléřovým dlužníkem? „Pátého srpna mi advokátní kancelář poslala upozornění, abych zaplatil pokutu i s přidruženými poplatky. Šlo o částku 1163,08 Kč. Byl jsem, ale v srpnu na dovolené a doporučený dopis jsem si vyzvedl až 27.srpna. Vše jsem pak okamžitě uhradil,“ popisuje Jan Gebert, který tím považoval záležitost za ukončenou.

Jenže částku zaokrouhlil a místo 1163,08 korun, poslal advokátní kanceláři 1163 korun. Když pak koncem září zjistil, že mu exekutor zablokoval účty a do exekuce dal i jeho automobil, byl zcela v šoku.

„Exekuční soupis mého majetku udělali 10. září 2020, tedy skoro dva týdny poté, co byly uhrazeny veškeré pohledávky, až na těch 0,08 Kč. Já jsem se o zahájení exekuce dozvěděl až 25. září, kdy mi přišlo vyrozumění,“ kritizuje Jan Gebert systém, který je podle něj nastavený na maximalizaci zisků z přidružených právních úkonů, nehledě na podstatu zákona.

„Je zjevné, že jsem projevil dobrou vůli vše uhradit, naopak právnímu zástupci DPP trvalo víc než měsíc mě o exekuci vůbec informovat. Nechápu také, proč podali návrh na dražbu mého automobilu v hodnotě asi 150 tisíc, když si peníze mohli stáhnout z jednoho ze zablokovaných účtů,“ poukazuje na absurdity Jan Gebert.

Zástupce exekutorské kanceláře JUDr. Dalimila Miky Václav Toman ale považuje postup exekutora za logický a v souladu se zákonem.

„Soudní exekutor nemá žádný legální nástroj, jak odmítnout provedení exekuce, byť na úhradu jistiny zbývá 0,08 Kč. V případě podání návrhu na nařízení exekuce je povinen exekuci provést a neexistuje žádná možnost, kdy by mohl exekuci pro tak nízkou částku odmítnout. Navíc v tomto konkrétním případu tu existovaly ještě další náklady,“ odpověděl Václav Toman na dotaz HlídacíhoPsa.org.

Podle jeho vysvětlení se exekuce tedy netýkala pouhých osmi haléřů, ale i dalších nákladů spojených právě se soudním řízením a provedením exekuce. Ta byla podle DPP zahájena 12.srpna, tedy dva týdny před uhrazením požadované částky.

Z dokumentů, které má HlídacíPes.org k dispozici vyplývá, že předexekuční výzva, která byla Janu Gebertovi zaslána 5. srpna, ale on si ji vyzvedl až 27.8., ukládá dlužníkovi uhradit dlužnou částku do sedmi dnů, nikoliv však od obdržení výzvy, nýbrž od odeslání výzvy. Poté se automaticky rozebíhá exekuce.

K té dostal exekutor v případě pana Geberta pověření od Obvodního soudu pro Prahu 4 až 28. srpna, tedy den po splacení dluhu bez osmi haléřů. Právě osm haléřů byla tedy tou dobou částka, kterou Jan Gebert dlužil DPP, zbylých několik tisíc představovaly soudní a exekuční náklady.

„To, že exekuci zahájili jsem se dozvěděl až 25. září. Žádné dřívější vyrozumění jsem nedostal. Žil jsem v domnění, že jsem dluh uhradil. Přijde mi šílené, že mě nikdo déle než měsíc neupozorní na to, že mám exekuci. Myslím, že je tento řetězec nastavený špatně,“ shrnuje své pocity Jan Gebert. Za soudní a exekuční náklady zaplatil celkem 4 780 korun. Peníze si na to musel půjčit. Touto částkou sice disponoval, jenže z vlastního účtu ji kvůli exekuci odeslat nemohl.

Byznys s dluhy

Dopravní podniky Hlavního města Prahy nadále považují takový postup za oprávněný a standardní.

„MHD není zadarmo a je normální za ni platit stejně jako za lístek do kina nebo jakoukoliv jinou službu. V tomto případě DPP v ničem nepochybil. Místo 800 Kč nakonec dotyčný cestující musel až v exekuci zaplatit částku zhruba 10 tisíc korun. Ignorovat opakovaně zaslané upomínky k zaplacení pokuty se hrubě nevyplácí,“ shrnul postoj DPP k celé kauze vedoucí odboru komunikace Daniel Šabík.

Dopravní podnik navíc neřeší, jakou částku vymáhá. Poté, co dlužník neuhradí pokutu za jízdu načerno do 15 dnů, předává pohledávku jedné ze čtyř advokátních kanceláří, které mají za tímto účelem s DPP od roku 2017 uzavřenou pětiletou smlouvu.

Jak dříve informoval HlídacíPes.org, zakázku získali bez výběrového řízení dvorní advokát a přítel prezidentova kancléře Vratislava Mynáře Roman Ambrož, dále Martin Zikmund, který vymáhal pokuty pro plzeňský dopravní podnik proslulý ještě před pár lety nejvyšším počtem dětských exekucí, kdy se dětské dluhy přeprodávaly do daňového ráje. Dalším advokátem je Stanislav Bodlák a sdružení advokátů KGS Legal.

To, že pro advokátní kanceláře i na ně navázané exekutory je vymáhání dluhů pro dopravní podniky i po zpřísnění exekučních podmínek stále výhodným byznysem, potvrdilo HlídacímuPsu.org několik odborníků, kteří se exekucemi v České republice zabývají. Jedním z nich je i právnička a zastupitelka hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová.

„Na vymožení 0,08 Kč věřitel moc zájem nemá, ale exekutor a právní zástupce si z toho může počítat palmáre. Tam nejde o to, kvůli čemu se dluh vymáhá, protože profit z něj je nulový, ale nulové nejsou odměny exekutorů a právních zástupců. Takže tyto drobné exekuce se roztáčejí kvůli odměnám pro ně,“ upozorňuje Kordová Marvanová.

Podle ní jde o systémový problém, který se zatím nepodařilo změnit, protože proti tomu silně lobbují právě advokátní kanceláře a exekutoři.

„Z mého pohledu si tu vytvořila zájmová skupina lidí zákony, které jí šly na ruku. Ti, kteří zákony psali, nebo prosadili, šli pak dělat byznys s exekucemi. Na to se navázala frakce státních institucí či městských firem, které, jakkoliv by za ně dluhy mohl vymáhat stát nebo veřejné instituce, vymáhání zadávají soukromým exekutorům. Dluhy tím znásobují a zvyšují dluhovou past,“ popisuje pražská zastupitelka, která se snaží prosadit to, aby si DPP vymáhal od příštího roku pokuty sám.

„Například Městská policie se domluvila s Celní správou, která pro ní pokuty vymáhá a pro dlužníky je to levnější,“ říká Kordová Marvanová.

Každý desátý Čech v exekuci

Podle Radka Hábla, autora projektu Mapa exekucí, probíhá v České republice 4,3 miliónů exekucí, kterým čelí minimálně 720 000 lidí. 70% z nich má totiž více exekucí najednou, a to u více exekutorů, což představuje zásadní problém v podobě multiplikace nákladů.

„Jako zásadní vnímám dvě věci a sice nezdravou vazbu exekutor-věřitel, která nahrává korupčnímu prostředí a motivuje vymáhat pro kamarády i uvedených 0,08 Kč a pak absenci koncentrace exekučních řízení k jednomu exekutorovi. Tím mám na mysli, že člověk, který čelí více exekucím, má také více exekutorů, což zatěžuje ve svém důsledku celou ekonomiku,“ poukazuje Hábl na problémy, které by teď mohla vyřešit novela exekučního řádu procházející v současné době parlamentem.

„Exekutor, i když vidí, že už je vedeno třeba 10 exekucí na stejného člověka, stejně musí zahájit celý proces lustrace majetku pojedenácté. Tedy píše bankám, pojišťovnám, zaměstnavateli, na úřady. My se snažíme prosadit, aby se v budoucnu exekuce jednoho člověka kumulovaly u jednoho exekutora, který by je spravoval. Tím by se ohromně ulevilo zaměstnavatelům a současně by se odstranil nezdravý byznys s exekucemi,“ vysvětluje Radek Hábl. Volná soutěž mezi exekutory o dlužníky je podle něj jednou z příčin, proč se v dluhové pasti stále nachází 10% Čechů. A jejich možnosti splatit dluhy jsou s rostoucími náklady více exekutorů téměř nemožné.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)