Květinový náměstek za SPD už nebude náměstek. Škodný ale nebude, zaplatí to erár
Ústecká vládnoucí koalice ANO, SPD a přeběhlíků přichystala změnu ve vedení města. Na první pohled má dojít k prosté výměně náměstka Bohumila Ježka za radního Michala Mohra (oba SPD), při které si oba politici vymění svá křesla. O důvodech lze pouze spekulovat, všichni zainteresovaní k nim mlčí. Jisté je tak jen to, že pokud změna v pondělí na jednání zastupitelstva projde, město jejich swap vyjde ročně na víc než půl milionu korun.
„Přestaň se fotit a radši něco dělej, ať je vidět nějaká práce, a ne jen ten tvůj obličej.“
Slova, která loni v srpnu napsal radní Michal Mohr pod facebookový příspěvek náměstka primátora Bohumila Ježka, celý příběh uvozují. Je třeba dodat, že Mohrova výčitka na sítích dlouho nevydržela, sám ji smazal.
Roztržku mezi politiky SPD vyvolal Ježkův řekněme „květinový“ přístup ke správě jeho sociálních sítí. Sebeprezentační fotografie „stříhání pásek“ a výstav z jeho resortu (městská rada – školství), se střídají s květinami v poměru, který radního Mohra ne zcela uspokojoval.
Na příští jednání zastupitelstva města tak míří návrh, aby byl Ježek z funkce náměstka odvolán a na jeho místo byl zvolen předkladatel návrhu, kterým je právě radní Michal Mohr. Samo o sobě by na tom nebylo nic zvláštního, kdyby tento návrh neprovázely poněkud zvláštní okolnosti.
Odvolat, peníze ponechat
Především jde o to, že skutečné důvody k významné změně ve vedení města nikdo není ochoten vysvětlit. Michal Mohr na dotazy HlídacíPes.org neodpověděl vůbec, Bohumil Ježek nebyl o moc sdílnější. „Změna je navržena, musí ji schválit zastupitelstvo města. Do té doby se k tomu nemohu vyjadřovat,“ napsal v SMS.
A primátor Petr Nedvědický (ANO) se omezil na krátké sdělení: „Nepátrám po důvodu.“
V návrhu na Ježkovo odvolání se zastupitelé, kterým je určen, pouze dočtou: „Změna spočívá v posílení týmu užšího vedení města o funkci neuvolněného náměstka primátora, kterou by vykonával p. Michal Mohr, MBA. Současně by u Ing. Bohumila Ježka došlo ke změně funkce z uvolněného náměstka primátora na uvolněného radního.“
A to začíná být zajímavé. Návrh je totiž zastupitelstvu předkládán s poznámkou „bez nároku na rozpočet“, to ale není tak úplně pravda.
Bohumil Ježek zůstane uvolněný, z místa náměstka se stane radním a zůstane mu plný plat. V jeho případě jde podle závazných tabulek ministerstva vnitra o snížení ze 106 na 94 tisíc korun měsíčně.
Michal Mohr, dosud neuvolněný radní – tedy má kromě práce pro město i své občanské zaměstnání – se stane rovněž neuvolněným náměstkem. Zatímco dosud jeho měsíční odměna za práci v radě činila maximálně 14 407 korun, tabulky pro neuvolněného náměstka jsou daleko štědřejší a umožňují platit až 64 895 korun.
Tomu jde vstříc i Mohrův návrh usnesení, kolik by měl po schválení změny sám brát: „Zastupitelstvo stanovuje s účinností od 18. 3. 2024 odměnu za výkon funkce 2. náměstka primátora jako neuvolněného člena zastupitelstva města ve výši 64 800 Kč měsíčně.“ Tedy „plná palba“.
Suma sumárum město vyjde výměna politiků SPD měsíčně na zhruba 40 tisíc korun rozdílu, ročně pak jde o půl milionu korun, které daňoví poplatníci zaplatí za přání koaliční SPD.
Proč je dobré nedráždit Ježka
Abychom se dopátrali vysvětlení, proč nechtěný náměstek má dostat i po svém odvolání nadstandardní péči i jako člen rady s plným platem a hlavním pracovním poměrem, je třeba nahlédnout do koaliční matematiky.
Související články
SPD do vlády, kádry na to má. Květinový náměstek a rasistický dopravák z Ústí
Tajné hlasování a kolektivní ztráta paměti. Ústecká koalice hledá dno politické kultury
Primátor Petr Nedvědický tak při sestavování koalice na podzim roku 2022 získal ke spolupráci přeběhlíky z hnutí UFO Věru Nechybovou a Pavla Tošovského z ODS. Oba jsou dnes shodou okolností ve funkcích ve vedení města, Nechybová jako náměstkyně primátora, Tošovský jako radní, oba přirozeně uvolnění, za plný plat.
Dvacetičlenná koalice by se při hypotetické ztrátě Ježkova hlasu dostala do nepohodlné situace nejtěsnější většiny. Jak je důležité mít rezervu jednoho hlasu, se ukázalo například loni na jaře, když koalice v tajném hlasování schválila kontroverzní a podle opozice dvojnásobně předražený odkup rozestavěné jámy v centru města za 73 milionů korun.
Hlasování se zúčastnilo 20 z 37 zastupitelů, 19 z nich hlasovalo pro odkup, jeden se zdržel. Kdo to byl? To se nedozvíme, když bylo hlasování tajné a už teď někteří trpí amnézií. Právě jeden hlas navíc umožnil odkup schválit tak, aby prošel, a zároveň do budoucna znemožnil jakékoliv policejní vyšetřování.
O změně ve vedení města mají zastupitelé jednat v pondělí 18. března.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vítejte v časové smyčce: města chtějí pozemky kolem jezer Most a Milada. Už zase
Do Londýna už jen s povolením a za poplatek. Změna čeká i vstupy do EU
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
K populistickým článkům se komentáře nehodí
Takže schvalujete klasickou politickou korupci. Kde jsou státní zástupci, kterým podplácení politiků funkcemi (trafikami) vadilo ještě v r. 2013. Od té doby už ne.