Krutý vzkaz z kongresu ODS, jak se anglicky řekne hnutí ANO a Uložto jako nástroj politické práce
PSÍ UŠI. Událostí víkendu, soudě podle míry pošklebování na sociálních sítích, bylo nezvolení Alexandry Udženiji první místopředsedkyní ODS. Skutečně se zdá, že tradiční strany pomalu začínají docházet k poznání, kdo je vést nemůže. Tak ještě nějakých deset patnáct let a snad vygenerují i nějaké lídry. Do té doby pámbu s námi a zlé pryč.
- Když dva dělají totéž, není to nikdy totéž. Když paroduje marketingového čaroděje Andreje Babiše předseda ODS, je to trochu jiné, než když si na něj vyšlápne jeho vládní nohsled, sociální demokrat Jan Hamáček. Ostatně posuďte sami.
„Jako bych slyšel husákovštinu, ne elán, ne tvořivost, ne skutečné priority. Slyšíme jen plno řečí a papírové plány a pětiletky. (…) Z vedení státu zaznívá podivný jazyk, jak je všechno vynikajúcno.“
(Petr Fiala v projevu na kongresu ODS, Novinky.cz, 18. ledna)
Tak schválně. Při kterém z uvedených příkladů zažíváte ten intenzivní pocit, že vás fackuje hanba?
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- Byly doby, kdy si předsedové parlamentních stran při příležitostech svých sjezdů a kongresů tak nějak hezky pogratulovali a špínu si nechali na jindy. V případě koaličních partnerů většinou na nejbližší zasedání vlády, u vztahů koalice/opozice to obvykle trvalo do nejbližší televizní debaty (případně na zasedání sněmovny, pokud ho přenášela ČT24). Časy se ovšem změnily. Předseda státostrany Andrej Babiš v reakci na kongres ODS sdílí nepodepsaný pamflet z Uložto.
Gratulujeme, ve štábu hnutí ANO je někdo nejspíš hodně nervózní. Jinak dokument je to kvalitní, vývody v něm jsou skoro jak od plukovníků ze Zbraslavi nebo od prodavačů deště, kteří pobíhají po Praze a živí se prodejem zaručeně autentických „analytických zpráv“. Třeba za kauzu Union banky může ODS, protože amnestie protože Klaus. Atd. Prostě kvalitka:
- Kauzy českého předsedy vlády, na které se všichni snažíme úspěšně zapomenout, se mezitím řešily na plénu Evropského parlamentu. Vynikající příspěvek přednesl europoslanec za Okamurovu SPD Ivan David. Ten svůj projev sice přečetl v češtině, kolegům ale aspoň nabídl překlad názvu Babišova hnutí ANO. Bravo! Začátky nejsou nikdy lehké.
„Díky obratnému profesionálnímu marketingu a neschopnosti konkurenčních politických stran se svým politickým projektem ANO, anglicky YES, se dostal hned na první pokus v roce 2013 do českého parlamentu a do vlády.“
(překladatel Ivan David na jednání pléna EP, 16. ledna)
Česko umí do Evropy vždy vyslat jazykově vybavené zástupce, vzpomeňme třeba na kandidáta na prvního českého komisaře Miloše Kužvarta, který na svém prvním a posledním brífingu v Bruselu tak dlouho dokola opakoval „I am very optimistic“, až o funkci přišel dřív, než ji získal. Nebo třeba na současnou ministryni financí Alenu We Will See Schillerovou, ta má rovněž mimořádnou výbavu.
- Možná jste to ani nezaznamenali, ale Správa železniční dopravní cesty už není Správa železniční dopravní cesty, nýbrž Správa železnic. Zásadní změna, která sice nemá dopad na průjezdnost či rychlost železničního spojení v Česku, zato přináší novinářům nečekané potíže.
„Upozorňuji, při označení názvu lze použít pouze dvě varianty, a to: Správa železnic, státní organizace, a Správa železnic. Žádné jiné názvy, především však používání jakýchkoli zkratek, není dovoleno.“
(mluvčí Správy železnic, státní organizace, Radka Pistoriusová v dopise redakci Zdopravy.cz, 18. ledna)
Důvod? Na to byste nepřišli. Při použití zakázané zkratky SŽ, která celou polízanici vyvolala, prý hrozí záměna s drážní společností Slovenske železnice, která působí – ve Slovinsku. Čili jsme dospěli k dojmu, že tato republika už nemá vůbec žádné problémy, zejména je nemá na železnici. A můžeme se vesele věnovat zhovadilostem.
Klidnou mysl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Den zdivočelé řepky, obloha bez chemtrails a soutěž o tři plata Lexaurinu
Česko, pro Babiše všecko, éra sousedovy mrtvé kozy a jak vypadáme z vesmíru
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Tak ono sice by se dalo podepsat pod to co stojí v úvodu „.. skutečně se zdá, že tradiční strany pomalu začínají docházet k poznání, kdo je vést nemůže. Tak ještě nějakých deset patnáct let „. atd..
Jenomže, ono by to chtělo doplnit „tradiční politické strany, které chtějí ještě někdy vést tuto zemi“.. A jestli o to ODS, viditelně nestojí, a stačí jí dlouhodobě těch 12-15 procent voličů, aby se pár jejich zasloužilých členů dostalo do pohodlných lavic parlamentní opozice, tak to zase tak nutné není…..
Naopak je vidět, že ODS stojí o vládnutí, když vypudila klausovce a je to normální pravicová strana. Babiš si spočítal, že mu teroreticky stačí důchodci + státní zaměstnanci, takže jeho levicová vláda dělá polititu zaměřenou čistě na ně (zvyšování důchodů a státních platů), ale všichni nejsou důchodci a státní zaměstnanci – naopak OSD má velký podenciál posbírat „mlčící většinu“ …
Víte, bohužel tím že ODS vypudila klausovce prokázala jen to, že nemá ráda klausovce a není schopna se ani s nimi (ve své straně) pluralitně dohodnout. Stejně jako odmítla nabídku Babiše jít s ním do vlády. Což je sice zásadové (a ať se tím chlubí), jenže tím ztratila možnost udělat v tomto volebním období cokoliv pro své voliče. Stejně se dá usuzovat že nepůjdou do party s levicovými stranami (dohodnout se s ČSSD se dokázal právě jen pragmatik Klaus). A dnes se marně snaží dohodnout jakousi společnou koalici se středovými opozičními stranami .
A ted si tedy položme otázku čím by tedy měla taková “ ODS oslovit onu „mlčící většinu“ voličů a co jí takto vcelku jako alespoň trochu jednotný a reálný politický program mohla nabídnout? Asi toho moc nebude,. když navíc většinu toho jí budou v předvolebních programech slibovat i všechny politické strany včetně ANO :))
Ono tedy vůbec, když se člověk začte do serioznějších analýz odborníků, tak zjistí že řada závažných problémů nemá elementární jednoznačné řešení, takže je ani nelze řešit stylem „my máme 101kovou většinu, takže ty narychlo spíchnuté „reformy“ rychle uzákoníme, ať se to voličům líbí nebo nelibí, i když víme že je v nich plno chyb a že je příští jiná vláda zase zruší…Což byl styl vlády, který tu prosazovala ODS s TOP09 a voliči na to dosud nezapomněli…A že toto asi není ten styk demokracie, jaký očekávají…
Čím by měla oslovit mlčící většinu nedůchodců a nestátních úředníků jsem napsal: pravicovou politikou, tj. nižší daně, neplundrování státního rozpočtu, méně státu. Vy jako důchodce to asi nepochopíte, ale nepište, že pravice nemá co nabídnout ..
Víte, důchodce ještě nejsem, ještě pár let budu pracovat a platit ten stát ze svých daní. Proto bych se rád té skutečně pravicové politiky, ala minimální stát a malé daně (ale rozumějme všechny daně v plném souhrnu), . Ale co si ještě pamatuju poslední pravicovou vládu Nečas – Kalousek, tak to bylo to poslední, co by ODS zajímalo..
A pokud si přečtu dnešní program ODS (Země která vítězí), tak už z toho výčtu slibů se dá spočítat, že to rozhodně jednoduchý ani levný stát nebude , spíš naopak.. Spíše tedy, že rozbije bábovičky po Babišovi a Hamáčkovi a bude si a zadraho stavět své vlastní..
Bohužel mnoho lidí ze staré Klausovské gardy v ODS zůstalo. Stanjura, Zahradil, Langer a jiní. ODS má z minulosti až příliš pošramocenou pověst a to mě odrazuje od volby ODS. Pan Fiala sám o sobě tu pošramocenou pověst ODS napravit nemůže. Mám velké obavy, že by se v případě volebního vítězství ODS ke svým Klausovsko-mafiánským praktikám a proruské orientaci rychle vrátila. Naštěstí ODS není jedinou stranou se středopravicovou orientací a tak je z čeho vybírat.
tak ja to vidim rozhodne jinak – vracim se k ODS, je to asi jedina rozumna alternativa na stredopravem spektru vedle STAN, ale ten je moc maly zatim. ODSka se totiz zmenila, nehlede na to, ze tam jsou nekteri pardalove, krome Zahradila mi tam uz nikdo vylozene nevadi. Rozhodne by to chtelo ale nejake oziveni, to nepopiram, a mnohem lepe a srozumutelneji komunikovat. Ocenuji, ze ODS nesla s Buresem adoufam, ze s nim nepujde ani po dalsich volbach, to by byl totiz konec, je nutne si to vycekat v opozici, i kdyby to jeste melo chvili trvat, Bures se svoji nepolitikou, rozhazovanim, uplacenim duchodcu a stretem zajmu se znemozni, ale chce to jeste nejaky cas.
Mám přesně opačný názor. Dnešní ODS už nemá s hodnotami původní ODS společného téměř nic. A právě Zahradil a částečně Vondra jsou poslední mohykáni reprezentující staré dobré konzervativní a pravicové postoje ODS. Aby bylo jasno, vůbec nehodnotím nebo chraň Bůh nehájím průšvihy a aféry, které tato strana měla. To je úplně jiná věc. Jde mi skutečně o světonázor a hodnotové ukotvení.
Cynicky řečeno, ODS, je to asi jedina rozumná alternativa na stredopravem spektru, právě proto že to je existující alternativa. Nikoliv proto že by to snad byla optimální varianta. I proto, že voliči, kromě slibů do budoucna berou v potaz i negativní historické zkušenosti s ní.
Teď jde právě o to, jak se s tím vyrovnají voliči, zejména ona mlčící, nevyhraněná část voličů. Asi bych to přirovnal k situaci, kdy člověk v hypermarketu má před sebou v regálu dlouhou řadu podobných produktů které dělají přibližně totéž, u nichž z většiny ví, že jsou předražené a navíc u některých z nich z vlastní zkušenosti (nebo doslechu) že mají i řadu negativních vlastností- A do úší u řve otravná hlasitá reklama, že si to prostě musí koupit.
Nějaká část těch zákazníků si tedy „něco “ koupí, protože /si myslí/ že produkt toho druhu potřebuje. O tom, podle čeho se rozhodl je dnes nemalá část psychologie se zaměřením na marketing.
No a řekněme určitý počet zákazníků, dojde k závěru, že vlastně žádný z nich nepotřebuje takže nekoupí nic. I tedy za tu cenu, že je tím u pokladny podezřelý a ochranka mu tu prázdnou tašku často podrobně prozkoumá..
No a rozdíl je v tom, že zákazník co si nekoupí niic, aspiň ušetří. Jenže ve volbách je to o tom, že „někdo “ je stejně zvolen, i kdyby k těm volbám přišlo jen 30 procent lidí.. Ale pak náklady té jeho „vlády“ stejně zaplatí (na daních ale i dalších obstrukcích) stejně všichni…
Že ODS nešla s Burešem je nejspíše zásluhou pana Fialy, ne pánů Zahradila, Stanjury, Langera a ostatních lidí ze staré Klausovské gardy. Jsem přesvědčen, že ti pánové ze staré Klausovské gardy by s Burešem docela rádi šli. A to mě mimo jiné odrazuje od ODS. Vždyť Bureš měl v minulosti s ODS dobré vztahy, zvláště pak s Ivanem Langerem. Mám opravdu velké obavy, že v případě, že by pan Fiala přestal být předsedou ODS, vše se během velmi krátké doby vrátí ke starým praktikám Václava Klause a ostatně i Mirka Topolánka a Petra Nečase. Nečinil bych si tedy o ODS až takové iluze, jako si je činíte vy. Jsou slušnější středopravicové strany, není tedy k volbě ODS důvod. I v KSČM nejsou už většinou lidé, kteří v ní byly před listopadem 1989, je v ní mnoho lidí nových, i svoji rétoriku do značné míry změnila. Svoji minulost však za sebou táhne jako obrovský balvan. Proto bych nikdy KSČM nevolil.
No výborně. Je-li ODS jediná rozumná alternativa, pak se pan Babiš nemá čeho obávat. Už se těším na další zvýšení důchodu.
Myslým že většina osmdesátníků a výše je smířena se skutečností, že jiné vlády než komunisticko-levicové se už nedočká. Většinu aktivního života jsme prožili v nedostatku a omezování. Pravda, poslední roky omezování opět narůstá, ale naše životní úroveň je podstatně vyšší než před listopadem. Nevýkonné a rozhazovačné levicové hnutí je na vzestupu v celé Evropě a pokud dosáhne vítězství, upadnou do bídy i současné mladé generace. Pro ně však sestup z hojnosti do nedostatku bude, na rozdíl od nás kteří jsme prodělali opačnou zkušenost, krutý.
Mám 82 roků a pamatuji si život před pádem komunistického režimu i po něm. Není náhodou, že když jsem cestoval před rokem 1989 vlakem ze stanice Břeclav do Znojma, bylo vidět drátěné zátarasy na hranicích mezi Rakouskem a Československou socialistickou republikou. Navíc vlakem pravidelně procházeli kromě průvodčích i pohraničníci a sledovali, jestli někdo není „podezřelý.“ Oficiální propaganda tvrdila, že zátarasy nás mají uchránit před imperialistickými agenty. V roce 1990 jsem se konečně do neutrálního Rakouska podíval. Vzhled zdejších měst a vesnic a životní úroveň jejich obyvatel byla nesrovnatelně lepší než u nás. Samozřejmě, že ani po roce 1989 vše v politice neprobíhalo ideálně. Otevřely se možnosti demokracie a to umožnilo, aby je využívali i nejrůznější kariéristé a podvodníci. Protože ODS se stala jednou z vládnoucích stran, nemohla této „infekci“ uniknout. Přesto jsem moc rád, že jsem se této doby dožil. Ostatně ani svobodná diskuse, jakou vedeme nyní, by před rokem 1989 možná nebyla.
S přátelským pozdravem
Václav Bednář