Kritika Orbána i pikniky s Babišem. Mládežníci ANO se snaží hrát na obě strany
KOMENTÁŘ. I hnutí ANO někdy odsoudí maďarského premiéra Orbána nebo jasně podpoří vojenskou pomoc Ukrajině – byť jen nepřímo přes svou mládežnickou organizaci. „Mladé ANO“ se stranou Andreje Babiše sice úzce spolupracuje, pod hlavičkou hnutí mladých evropských liberálů se však hlásí k postojům, které by dnes šéf mateřské partaje veřejně nejspíš nikdy najevo nedal.
„Ukrajina musí tuhle válku vyhrát, Rusko ji musí prohrát.“ Jasněji už to Evropská liberální mládež (LYMEC) ve svém manifestu pro letošní volby do Evropského parlamentu napsat nemohla:
„LYMEC vyzývá Evropskou unii a NATO k poskytnutí veškeré potřebné munice a zbraní k ochraně Ukrajiny před ruskou armádou včetně protivzdušné, námořní a pozemní obrany a zbraní k protiútoku,“ stojí v aktuálním dokumentu organizace, jejímž členem je i Mladé ANO.
Pod útokem Bruselu. Nebo ne?
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš jak známo naopak dodávky zbraní na Ukrajinu dlouhodobě zpochybňuje, stejně jako čím dál otevřeněji útočí na Evropskou unii. Dobrým příkladem je jeho projev na konferenci CPAC v Budapešti, kam maďarský premiér Viktor Orbán loni už podruhé pozval „takzvaně“ konzervativní politiky i aktivisty z celého světa.
Takzvaně konzervativní proto, že jedním z řečníků byl právě i Babiš, tehdy i dnes formálně se svým hnutím ANO stále člen liberální evropské strany ALDE, před orbánovským publikem však čerstvě probuzený konzervativec.
Někde je očividně chyba a liberální myšlenky či pozitivní obraz EU se do nejvyšších pater Babišova hnutí zatím mládežníkům doručit nepodařilo.
„Konzervativní hodnoty, naše tradice, náš způsob života, to vše je pod útokem z Bruselu,“ řekl loni Babiš přítomným v čele s Orbánem. Ten mimochodem vojenskou pomoc Ukrajině odmítá také a s Evropskou unií vede řadu let spor o to, jestli je Maďarsko po zásazích jeho několika vlád do justičního a volebního systému nebo omezování svobody médií ještě právním státem.
Už jen přítomnost na této akci znamenala silnou podporu Orbánovým postojům a řečnické vystoupení to ještě podtrhlo. Nebylo to však překvapení, Babiš Orbána dlouhodobě označuje za přítele a součástí jeho prezidentské kampaně na konci roku 2022 byla i návštěva Maďarska. O rok dříve byl zase Orbán za Babišem v kampani v Česku.
Mládežníci z ANO se však k Orbánovi – alespoň formálně – staví úplně jinak. Když v lednu Evropský parlament přijal zatím nejtvrdší rezoluci vůči Maďarsku, podpořilo ji i zmiňované evropské hnutí liberální mládeže LYMEC, jehož součástí je právě i Mladé ANO.
Ve svém podpůrném stanovisku označilo Viktora Orbána za „přátelského k Putinovi“ a Maďarsko pod Orbánovým vedením za zemi, která „opakovaně zbrzdila snahy EU vyzbrojit a ochránit Ukrajinu“.
„V každé straně jsou různé názory“
Podobně ostrý byl LYMEC i vůči nové slovenské vládě Roberta Fica, jejíž snahy o zrušení speciální prokuratury vyšetřující nejzávažnější kauzy na Slovensku označil za „zjevnou neúctu k občanům a ohrožení demokratických institucí na Slovensku“.
Opět nepřekvapí, že organizace zastřešující i Babišovy mládežníky to vidí úplně obráceně než šéf ANO. Ten naopak loni v září před volbami Roberta Fica (i s jeho avizovaným plánem zrušit speciální prokuraturu) veřejně podpořil a nadto přidal pořádnou dávku špíny na adresu slovenských liberálů z Progresivního Slovenska – formálně Babišových partnerů z evropské strany ALDE.
Zatímco Andrej Babiš možná za pár týdnů bude znovu na setkání ultrakonzervativců CPAC v dubnu v Budapešti před zraky Viktora Orbána dštít síru na Evropskou unii, migranty a „netradiční“ rodinu, jeho stranická mládež bude právě někde jinde plánovat budoucnost otevřené a tolerantní Evropy s liberály.
U Babiše tato dvojkolejnost už málokoho udivuje, na odstředivou dráhu od evropských liberálů směrem k čistému domácímu populismu se vydal dávno. U mládežníků ANO by se ale dalo čekat, že s tímto rozporem budou mít větší problém.
„Jako v každé straně, i v ANO jsou různé názory. My jako Mladé ANO jsme tu i od toho, abychom řekli, když se nám třeba něco nelíbí. Například jako jsme se postavili proti případné vládě s komunisty,“ řekla předloni tehdejší předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková na dotaz, jestli pohled na předsedu strany a zároveň na deklarované liberální postoje jejího mládežnického spolku nemůže být pro voliče matoucí.
S tím, jak se Andrej Babiš otevřeně vrhl do náruče středoevropským autokratům, se ale tato propast v poslední době ještě dál výrazně prohlubuje.
To byl také důvod, proč loni v červnu dvě europoslankyně za ANO Dita Charanzová a Martina Dlabajová oznámily, že už za Babišovo hnutí kandidovat nebudou – s odkazem na národovecké směřování strany a sbližování s SPD Tomio Okamury.
Pikniky s Babišem
Pro Babišovy mládežníky je však blízkost k nejsilnější parlamentní straně zjevně zatím příliš silným lákadlem a Mladé ANO dál na sociální sítě přidává fotky a videa z pikniků s Babišem či dalšími tvářemi „té lepší vlády“ (jak svému stínovému kabinetu přezdívá samo hnutí) nebo z různých návštěv evropských institucí a akcí.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
A tak zatímco Andrej Babiš možná za pár týdnů bude znovu na setkání ultrakonzervativců CPAC v dubnu v Budapešti před zraky Viktora Orbána dštít síru na Evropskou unii, migranty a „netradiční“ rodinu, jeho stranická mládež bude právě někde jinde plánovat budoucnost otevřené a tolerantní Evropy s liberály.
Mladé ANO má na svém webu také pozoruhodný dokument Má vize 2040. Stojí v něm například: „K tomu, aby byla naše pozice v Evropské unii silná a aby taková byla i sama Unie, je potřeba budovat její pozitivní obraz.“ A ve zmíněných stanovách se zase organizace hlásí k tomu „šířit názory, myšlenky a postoje svých členů zejména k představitelům hnutí ANO“.
Někde je ale očividně chyba a liberální myšlenky či pozitivní obraz EU se do nejvyšších pater Babišova hnutí zatím mládežníkům doručit nepodařilo. Stejně jako pevnou vojenskou podporu Ukrajině nebo ostrou kritiku Viktora Orbána. Anebo prosté vysvětlení rozdílu mezi hodnotovou (lhostejno zda liberální či konzervativní) politikou a prachsprostým populismem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Nastala doba, kdy neoliberalni mladez podporuje válečné situace, domnívají se, že zvítězí. Miliardář Babiš jen zírá, na Orbana nemá. ale hlásí se k jeho přátelství, to je ovšem málo, úkrok, ktery udělal Fico, ale nestaci. Babisova, kadrova politika je tristni. Petikoalicni Fialová vláda se zmítá v rozporech a, premiér je slabý a nezvládá situaci. Okamura posiluje, ale je solitér, na vládní účast to není, přesto získá ve volbach hodně a bude to rebus, jak vytvořit vládu po volbách a k tomu prezident Pavel, bývalý komunistický lampasak. Vykolejena doba.
A na tu neoliberální rusáckou mládež (nikde jinde válku nepodporují) jsi přišel jak. Jediný, kdo se zmítá, jsi ty, a to v obvyklých fantasmagoriích na téma vláda.
Jo jo, není nad demokratický centralismus z EU= diktatura
Svoje fantasmagorie co je a co není diktatura si můžeš ověřit na vlastní kůži na v tzv. doněcké lidové republice až budeš přesvědčovat rusácké hlídky o tom, že na ukrajinské frontě nemáš co dělat.
Jak bureš tak orbán nemají s konzervativci nic společného. Konzervativec MUSÍ především sledovat konzervativní fiskální politiku a klíčová je pro něj osobní zodpovědnost každého občana a minimální ingerence státu, jinak to není konzervativec. Oba tyhle zjevy rozpočty zemí, kterým vládli přivedli zu grunt, soudruzi z fideszu se během covidových karantén účastnili gay swingers párty v bruselu, jak bureš tak orbán v brusel žebrají o dotace a jsou sto odkýval kde jaký nesmysl jen aby brusel sypal. Viz green deal bureš. Ti o konzrevativismu jen žvaní.
1. Maďarsko má problémy proto, že jsou mu zadržovány dotace, na které má nárok.
Faktem je, že pokud by se kompletně zrušily všechny dotace, které jsou stejně jen zlodějina, tak by na tom byly patrně země bývalého východního bloku lépe než původní státy EU.
A nás nejvíc zadlužuje Fiala, ne Babiš.
2. Babiš i Orbán mají ke konzervatismu blíže než progresívní levice a jsou potenciálními spojenci spíš konzervativců než levičáků.
Konzervativec závislý na dotacích. Kdes to viděl? Jediný fakt je že orbán na peníze evropských daňových poplatníků má nárok potud, pokud dodržuje společná pravidla. Což nedodržuje. Totální vítr v rozpočtu a nejvyšší inflace v hu nenastala kvůli dotacím ale kvůli tomu, orbán je levičák nejen co do financí utržený ze řetězu. Orbán a podepisovač green dealu bureš by konzervativní politiku nepoznali, ani kdyby jim spadla na hlavu.
Ono to bude jenom otázkou krátkého času, kdy si bolševický estébák Bábiš všimne, že jeho komsomolci se vymkli jeho ideové kontrole a vlítne na ně a zjedná mezi nimi svůj pořádek stejný jako v celém tzv. Hnutí. Zatím si ideové úchylky svých komsomolců nevšiml díky jejich nepatrné velikosti dané faktem, že ideologie bábišismu je zaměřená v první řadě na důchodce. Bábišovo komsomolci jsou tak nepatrní, že až do teď jsem si nestačil všimnout, že vůbec existují.