Kritická fáze v dodávkách másla, udávání jako základ veřejné kontroly a kdo chce demontovat demokracii
PSÍ UŠI. Bohuslavu Sobotkovi a jeho marx-leninské úderce zvané Vláda ČR stačilo pouhé jedno volební období, aby do Česka v roce 2017 vrátili reálný socialismus. Šli na to osvědčenou cestou mixu zhroucení plánovaného hospodářství a všudypřítomného státního čenichání a občanského bonzování. Gratulujeme. Nyní k některým uvedeným jevům podrobněji.
- Situace kolem dodávek másla dostoupila do kritické fáze. Tedy jak pro koho. Skupina osob v jednom z pražských supermarketů využila krátkodobé slevy k tomu, aby si připomněla adrenalinové zážitky z komunistických sámošek, když náhodou přivezli toaletní papír, dámské vložky nebo vepřová játra. A Bohuslavu Sobotkovi to dalo příležitost nám všem připomenout, kdo je tady premiér a jaký že je to pašák.
„Ceny másla dramaticky rostou. Požádal jsem v pondělí ministra financí, aby zahájil cenovou kontrolu a prošetřil, zda nedochází k neférovým praktikám, které ženou ceny másla nahoru.“
(premiér Bohuslav Sobotka na twitteru, 27. září)
O dva dny později ještě Sobotka dodal, že prudké zvýšení cen mléčných výrobků je vážný problém, který zasahuje sociálně citlivé skupiny lidí, jako jsou důchodci a rodiny s dětmi. Což je při předpokládatelné spotřebě másla v rodinách v horším případě čistá lež, v lepším obyčejná socialistická manipulace. Skutečný důvod, proč se Sobotka, který se jinak poslední dobou věnuje spíš pojídání meruňkových knedlíků na jižní Moravě, náhle do věci vložil, najdeme v další části jeho vyjádření.
„Spotřebitelé si zaslouží informaci o tom, kde končí hlavní zisky ze zdražení másla.“
No – nezaslouží, že ano. Nic jim do toho není. Dokonce je to tak, že kdyby na to měli spotřebitelé právo, zmínil by to nějaký zákon. Je to od Sobotky čistý „anti-Babiš“ pokus, jak udělat z másla volební komoditu. Když už jsme u těch předvolebních taháků: Už Sobotka vyjednal ty levné mobilní tarify, jak slíbil v polovině února?
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- K reálnému socialismu samozřejmě neodmyslitelně patří i udávání jako základ veřejné kontroly. Úřady po celém Česku obdržely od ledna už 640 stížností na znečišťování ovzduší. Většinu podali dobří sousedé.
„Ve 388 případech zaslaly úřady žádost o doložení dokladu o provedení povinné revize technického stavu kotlů včetně upozornění na následnou možnost provedení kontroly na místě. V 96 případech pak došlo k samotné fyzické kontrole provozu kotlů přímo v domácnosti.“
(mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková, Radiožurnál, 28. září)
A teď to podstatné: úřady žádného čadila nechytily, žádné pokuty nerozdaly. Zato v 96 případech – zjevně bezdůvodně – prolomily domovní svobodu, a to bez souhlasu soudu, který je jinak pro tak vážný zásah do soukromí striktně vyžadován. Orgány činné v trestním řízení, které se pro potřeby vyšetřování musejí otravovat s povolením k domovní prohlídce, jen tiše závidějí. Kdy jim dojde, že když mohou inspektoři dýmu, mohly by totéž požadovat i ony? Po volbách?
- Nyní vyzkoušíme vaši pozornost malým kvízem:
„Systém rozdělení moci v republice i na evropské úrovni mezi staré struktury důsledně nahradíme demokracií. Demokracie vyžaduje přímou volbu a možnost odvolání vedoucích představitelů, zákonodárnou iniciativu, referenda a zapojení občanů do všech fází přípravy a schvalování legislativy.“
Jde o úryvek z programu:
- ANO 2011
- Tomia Okamury
- Pirátů
Správnou odpověď najdete pod tímto odkazem. Říct to Andrej Babiš, už má na krku smečku veřejného diskursu a obvinění, že chce demontovat demokracii, a jak je pro ni nebezpečný. Pokud se miláčkové médií z Pirátské strany domnívají, že zvolení zástupci lidu nemají spravovat věci veřejné, proč rovnou nenavrhují zrušit volby? Jde samozřejmě o útok na samotné základy parlamentarismu, a jen doufáme, že je tahle partička už nějakou dobu předmětem takového zájmu kontrarozvědné služby, jaký si zaslouží.
To jsou ale samozřejmě jen takové zbytečně složité úvahy v zemi, kde se veřejný diskurs bude ještě nějakých pár týdnů točit kolem ceny másla. Tak klidnou mysl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Dvě poznámky:
1/ Není to zase tak dávno, kdy jsem četl studii o škodlivosti pravidelné konsumace živočišných tuků a na prvním místě bylo uváděno máslo. Zdravotníci, zejména dietologové, musejí mít „radost“, že si Sobotka konečně našel podpásové volební téma. Již vidím, a otevřeně se chechtám, jak ministr Pilný pilně chodí od obchodu k obchodu a zjišťuje ceny másla. On to samozřejmě nedělá osobně (to byla hyperbola), ale dělají to poskokové na MF nebo na finančních zprávách – obojí vyjde stejně. Ale – Sobotka má máslo nejen ve volebním programu ale hlavně na hlavě, a to tuny.
2/ Udávání obecně (též bonzování, práskání apod.) je jedna z nejhorších lidských vlastností (na konci uvedu vtip). Bydlím v jedné údolní obci a když nastane topná sezóna, je ovzduší v obci, díky vytvořené kouřové cloně, nedýchatelné. Z komínů se valí kouř nejen visuálně zajímavý ale především vojensky nedoceněný. Plicními neduhy trpící občané mají „svátek“. Jestliže pachatelé tohoto kouřového zamoření nereagují na sousedskou domluvu, či na ni reagují výhrůžkami, ba někdy i násilím vůči domlouvateli, pak skutečně zbývají dvě možnosti: a/ stěžovat si na obecním úřadu, b/ podat stížnost příslušnému úřadu kontroly životního prostředí. Tedy jestliže pachatel kouřového dobra je schopen spálit v kamnech nebo v kotli cokoliv, co hoří, pak nevidím jinou možnost.
Samozřejmě, že vstup kontrolních orgánů do soukromí bez právního podkladu je zavrženíhodný. Ale to je pouze otázkou právní úpravy.
A nyní slíbený vtip:
Franta Pantoflík se při hodině vyučování přihlásil a žaloval učiteli na spolužáka: Tonda Veselý o Vás, pane učiteli, řekl, že jste blbec. Učitel se zachmuřil a zeptal se Franty: Doufám, že jsi se mne zastal? A Franta odpověděl: Ano pane učiteli, já jsem Tondovi řekl: „Ty můžeš tak mluvit, ty jsi ještě větší blbec než pan učitel“.
Cely tento prispevek je fakt srandovni – asi jako kdyz Franta Pantoflik vyklada vtipy o Frantovi Pantoflikovi. Ted vazne: 1) docela slusny smrad/kour vznika i palenim uhli, 2) to, ze lide pali v kotli, co je napadne, je mytus. To je presne ta hranice, kterou musi prekrocit normalni clovek, aby se z nej stal mesias, ktery nejlepe vi, co maji delat a jak to maji delat. Verim, ze az na zaklade anonymniho udani od „hodneho“ souseda, zaklepe kontrola, tak Vam do smichu nebude.
Souhlas. Přidal bych jen info, že to, že jsou máslo a další živočišné tuky zdraví neprospěšné se tak nějak ukazuje jako úspěšný a značně rozšířený hoax, který má na svědomí lobby výrobců margarínů… Dobří kuchaři tomu nikdy neuvěřili a stále sádlo a máslo považují za ten nejkvalitnější a zdraví nejprospěšnější tuk. Je to podobné jako tvrzení, že cukr je škodlivější než škrob.
Nedostatek másla způsobila jeho velká spotřeba politické galérky, která používá máslo na pokrytí hlavy. Škoda, že žádné médium namá zájem na očistu jejich zkorumpovaných hlav.Zrušit mediální embargo na zločiny v mosteckém Palermu /zfalšovaná mzda MUS, zločin soudce Štičky,banditismus policie/, by vydalo za dvě Kubiceho zprávy a zárověň by padla Černá královna, včetně Nejvyššího darebáka v Brně i s tuhým čurínem. Nevidím rozdílu mezi koalicí a opozicí.
Vtipné, ale vůbec ne moc. Spíš trochu přibl…
Můj příspěvek cílil na mafii státní moci a ne na politicky negramotné.
1) Co je na tom špatného, když ministr financí nechá prověřit, zda vysoká cena másla je způsobena vysokou poptávkou a nedostakem nabídky produktu (jak je normální v tržní ekonomice), nebo je způsobena kartelovou dohodou s cílem zvýšit marže obchodníků, když při výkupu základní suroviny – mléka, zůstaly ceny prakticky nezměněné.
Od čehosi takového přece stát máme, myslím tím ochranu občanů vůbec a v tomto případě také před možným vydíráním pomocí monopolního postavení, či kartelu. A kdo jiný by ho, toho ministra, měl o to požádat, než jeho nadřízený předseda vlády? Sobotku nemám v lásce, nevolím ho, myslím, že pohřbil ČSSD a zejména její ideje, ale za všechno on sám také nemůže.
2) Požadovat po úřadu, aby zajistil v rámci možností čistý vzduch, přece není zavrženíhodné udávání, zvláště, když si ze svých daní platíme ministerstvo životního prostředí, které má zajišťování čistoty vzduchu v popisu práce a může si k tomu ze zákona přizvat pomoc třeba i od obecních úřadů. Nějak se přece ten úřad musí dovědět, že vzuch je někde někým znečišťován.
Když to naši zákonodárci, které jsme si zvolili, neumí vyřešit jinak, než tím, že uzákonní lezení do kotelen v roinných domcích, zvolme si jiné, kteří to zajistí vhodněji.
Budou volby a ministr životního prostředí, který ten zákon prosadil je místopředsedou hnutí ANO 2011, čímž nechci nikoho k ničemu navádět.