Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Radek Bartoníček, Milostné zaříkání z Kopanic, Strážnice, 26. 6. 2015

Křesťanská televize vystřihla žítkovské bohyně. Na Slovácku je z toho skandál

Křesťanská TV NOE vystřihla ze záznamu festivalu ve Strážnici číslo souboru Čečera, inspirované fenoménem žítkovských bohyň. Prý čistě z technických důvodů. Jenže na Slovácku je z toho poprask. V internetových diskusích se objevují názory, že „vědmy z Kopanic“ i patnáct let po smrti nejstarší z nich vadí katolické církvi. 

Poslední žijící vědma Irma Gabrhelová zemřela počátkem roku 2001. Ještě ve svých 94 letech se „bohyňování“ věnovala: věštila, sbírala byliny, provozovala lidové léčitelství. Samotné rituály se nedochovaly, tradice z Kopanic včetně „čarování“ už žijí převážně jen v tvorbě folklorních souborů.

Jeden z nich, Čečera ze Starého Hrozenkova, vystoupil koncem června na festivalu Uprkův kraj ve strážnickém amfiteátru s číslem nazvaným Milostné zaříkání z Kopanic. V přímém přenosu číslo bylo, v reprízách uvedených minulý týden už ale chybělo. TV NOE ho vystřihla.

Slovácko na vlastní srdce

Na chybějící číslo – jediné z původního programu – upozornil novinář Radek Bartoníček, vydavatel serveru SlováckoDnes.cz. „Když jsem se dnes tak ptal, tak jsem slyšel, že to bylo na zásah zástupců církve… Jsem v šoku a odmítám tomu věřit… Jasně, poměrně často jsem četl, že s „bohyněmi“ měla církev historicky i v současnosti problém.. Ale vystřihnout z nějakého programu, který ukazoval rozmanitost a bohatost Slovácka jedno číslo??? Zasáhnout do něčeho, co má nějaké autory, myšlenku?“ ptal se na svém facebookovém účtu.

Bartoníčkův server má v podtitulu vepsáno Slovácko na vlastní srdce. Jeho vydavatel léta pracoval v Praze jako politický reportér deníku MF Dnes, ale vždy ho to táhlo zpátky na jih Moravy. Nadvakrát se domů vracel, definitivně dal v Praze výpověď letos v květnu a webu zaměřenému na folklorní život na Slovácku se teď věnuje na plný úvazek. Dohromady už ho vydává jedenáctý rok.

„Mám TV NOE rád a fandím jí, stejně jako nepatřím k „bijcům“ církve, ale s takovým zásahem není možné souhlasit… A docela si říkám, kdo určuje hranice toho, co je a co není možné vystřihnout či pustit? A podle čeho to posuzuje?“ klade další otázky.

Bohyně, která „nebohuje“

Vedoucí souboru Čečera Marcele Trtkové se nejprve do povídání moc nechce. Z jejího hlasu je znát zklamání, ale jak sama říká, nechce působit zahořkle. „Nechala jsem to tak. Není to v našem životě taková priorita, abychom si kvůli tomu dělaly nějak zle,“ říká i za „holky“ ze souboru.

Po chvíli se ale přece jen rozpovídá. „To víte, že první  nás napadlo, že může jít o podobný postoj, jaký měl páter Hofer,“ odkazuje ke sto let starým událostem z Kopanic.

Páter Josef Hofer byl na přelomu 19. a 20. století hrozenkovským knězem. Boji proti „tmářství“ žítkovských bohyň zasvětil řadu svých kázání a dá se říct celý svůj život. I tak se lidé na Kopanice, do tří obcí kolem Žítkové, za vědmami vydávali houfně dál. Za zmínku určitě stojí i fakt, že bohyně ležely podobně v žaludku i komunistické totalitě – to popisuje ve svém úspěšném, i když jako fikci psaném románu Žítkovské bohyně brněnská spisovatelka Kateřina Tučková.

„Třeba je to opravdu jen náhoda, ráda bych tomu věřila,“ říká Marcela Trtková. Vysvětluje, že vystoupení Čečery není „bohyňováním“, ale ukazuje minulost a tradice zapomenutého kraje v Bílých Karpatech. „Naše bohyně nebohuje, umí nádherně náš dialekt, umí doprovodná říkání, je to herečka v hlavní roli.“

Potřebovali jsme devět minut

Pro korektnost je třeba uvést, že TV Noe není s katolickou církví nijak majetkově nebo personálně spojena. Profiluje se jako „televize dobrých zpráv“ a její činnost je léta spojena s osobou ředitele, pátera Leoše Ryšky.

Ten ve zmíněné facebookové diskusi vysvětlil krácení záznamu potřebou vejít se do 90 minut, nad které by pořad „rozhazoval“ vysílací schéma. „Zmiňovaný pořad jsem musel do reprízy vysílání zkrátit o 9 minut. Byl to pro mne velmi těžký oříšek a omlouvám se těm, kterým zmiňována část chyběla. Pokud by nedošlo ke zkrácení, rozhodilo by se programové schéma a zase by nadávali jiní,“ napsal Ryška.

Později v rozhovoru pro HlídacíPes.org přiblížil, jak padla volba právě na Milostné zaříkání z Kopanic. Z jednadvaceti čísel chtěl krátit v části nazvané Víra a naděje, a v ní byla spolu s Čečerou ještě vystoupení Dušana Holého Z nebe Boží požehnání a pak pásmo Štěpánská koleda Vlastimila Ondry a dětí z Nivnice. Volba padla na Čečeru – pětiminutové číslo dalo spolu s několika krácenými potlesky požadovaných devět minut dohromady.

Biskupové: Nikdo z nás ne!

Mezi lidmi kolem strážnického festivalu kolují informace, že o nezařazení Čečery do záznamu prý bylo rozhodnuto předem a mělo se tak stát „na zásah biskupů“. To Ondřej Mléčka z tiskového střediska České biskupské konference vylučuje.

„Zde nemáme žádné informace o tom, že by byla zmíněná pasáž vystřihnuta na pokyn některého z biskupů,“ napsal Mléčka na dotaz redakce HlídacíPes.org.

A doplňující otázka, jaký je vztah církve k fenoménu žítkovských bohyní? „K tomu se ČBK ani olomoucký arcibiskup (pod kterého Žítková spadá) nevyjádřil,“ uvedl Mléčka.

Nad blahoslavenú panenku Mariu nie

V tanečnicích z Čečery zůstává pocit zklamání. „Mě to mrzí hlavně kvůli holkám, které si vystoupení připravily. Že to někdo nevzal. A opravdu to měl být jen obrázek toho, jak to kdysi bývalo nebo jak to být mohlo,“ říká Marcela Trtková.

Vystoupení hrozenkovských žen vrcholí scénou, v níž si děvčica zaříkává frajera, aby mu byla najpeknějšia, aby pro něho byla prostě tou nejlepší, „len nad blahoslavenú panenku Mariu nie“.

„A tím to končí. Jen nevím, jestli třeba tahle věta nevadila. Ale spousta lidových písní má v sobě Aj bože a Bože, bože můj, to bychom je pak snad museli zakázat všechny,“ říká vedoucí Čečery.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

17 komentářů

 1. BERAN napsal:

  Pokud „Hlídací pes“ nezná učení Církve, které se problematiky degenerované víry (pověry) týká, jak potom vůbec chce o tématu psát? 🙂

  • Haspeklová Dana napsal:

   Nechápu k čemu je tu potřeba znát učení Církve a proč „pověry“ považovat za degenerovanou víru. Asi tu byly dřív než Církev a její víra. Podle mne tu jde zase jen o zlovůli jednotlivců. Poturčenec horší Turka je u nás hojně se vyskytující vlastnost v každém režimu! Pokud jejich úmysl byl „čistý“, měli věc konzultovat s „postiženými“, ať by se to týkalo kterékoliv části programu!!

 2. Eva Strnadlová napsal:

  Mám výborný román Žítkovské bohyně od spisovatelky Kateřiny Tučkové a půjčuji jej známým na důkaz krutosti komunistického režimu. V životě by mě nenapadlo, že toto téma může v dnešní době někomu vadit!

 3. GeeZeR napsal:

  Perfektní kauza. Jako na prázdninové zavolání. Držím palce, aby to koupila ovčí TV [email protected] a nebo ti pomatenci z Barrandova za pořádný balík. Kruhy v obilí se můžou jít zahrabat.

 4. JAHA napsal:

  Zasa si niekto potreboval kopnut do cirkvi. Sice, len tak mimochodom, spravne konstatuje, ze TV NOE nema s cirkvou NIC spolocne, ale v dalsom sa snazi vselijak tocit rozmyslanie ludi ku katolickej cirkvi, a, samozrejme, jej prednych predstavitelov v Cesku. Dalsia ubohost.

  TV NOE je jednou z mala televizii v Cesku, ktora zije z peniazi OBYCAJNYCH ludi, ktora sa rozisla prave s katolickou televiziou TV LUX zo Slovenska, prave preto, ze nema len katolicky, ci vysostne krestansky zaber. Napriek tomu sa najdu kusovky, ako autor clanku, ktoremu vadi i to. Fuj, to je jedine slusne slovo, ktore ma napadne, aby som sa k nemu vyjadril. Lebo keby TV NOE vystrihla HOCICO v rozsahu 9 minut, aby sa zmestila do programovej struktury vzdy by sa nasiel niekto, teda moralny chudacik, ktory by to zneuzil na masirovanie mas.
  Teda, este raz, fuj.

  P. S. Autor by urcite vedel, ako vec poriesit. VOPRED by ovplyvnil ine subory a ludi. Jednych, aby skratili aspon o minutu svoje vystupenie a druhych, aby netlieskali, ked sa im nieco paci. Potom by nebolo potrebne 9 minut vystrihnut. jednoduche, nie, autore clanku?:-).

  • Haspeklová Dana napsal:

   Tomu, kdo přemýšlí, dojde, že to není proti církvi nebo TV, ale jen o podání obrázku o určité zlovůli, kdy se zase jednalo o někom bez něj! Vy jste se ale použil útočný tón a ozval se jako v těch našich příslovích: Nejvíc křičí, kdo má sám …… nebo: Nakopnutá husa nejvíc ….

   • JAHA napsal:

    Utocny ton je uz sam nazov clanku, nie moja replika. Citujem: Křesťanská televize vystřihla žítkovské bohyně. Na Slovácku je z toho skandál

    Televizia Noe nevystrihla zitkovske bohyne, samozrejme. Na Slovacku z toho skandal nie je, samozrejme. Pravda je, ze pan Radek Bartoniček NIE je Slovacko, i keby si to sam o sebe myslel. To co pisal na svojom facebooku je, samozrejme LOZ. Pre istotu odcitujem:

    „Když jsem se dnes tak ptal, tak jsem slyšel, že to bylo na zásah zástupců církve… Jsem v šoku a odmítám tomu věřit… Jasně, poměrně často jsem četl, že s „bohyněmi“ měla církev historicky i v současnosti problém.. Ale vystřihnout z nějakého programu, který ukazoval rozmanitost a bohatost Slovácka jedno číslo??? Zasáhnout do něčeho, co má nějaké autory, myšlenku?“ ptal se na svém facebookovém účtu.

    Nevidite TYPICKE novinarske prehananie, len aby sa zviditelnil? To Vam vobec nevadi??? Preto pisete nieco o husiach? Nezda sa Vam Vas postoj trapny?

    Kto chce, urcite telvizia NOE, ako ju poznam, opakujem, JEDINA POCTIVA televizia siroko-daleko, na poziadanie a za, samozrejme komercnych podmienok (je platena obycajnymi ludmi z celeho Ceska i Slovenska, nie kecalkami, hoci aj zo Slovackych novin), preda i redaktorovi, i inym „vzrusenym“ obcanom a obcianskym zdruzeniam záznam zo zivého vysielania (na ktore sa, medzi nami, mohla tzv. vybodnut, nech si to prenasa ceska televizia, ktorej platite i Vy, co sa vzrusujete, vratane redaktora i vratane autora tohoto clanku!) CELY zaznam, vratane tak zrazu ziadanych zitkovskych bohyn. A zaiste i s pravami (zaplatenymi) ich dalej sirit. Nie je nic jednoduchsie, ako to urobit.:-).

    Predpokladam, ze ako netrafena hus mate vsetky ich doterajsie aktivity nasnimane, zaevidovane a ze ich prislusne sirite.

    Ludova kultura je fajn. A ociernit televiziu NOE, ktora ju pre vsetkych obcanov zachovava v roznych relaciach (neviem, ci o nich vobec autor clanku a Vy, ako autorka vyroku o trafenej husi vobec nieco viete), to je, ako sa hovori, chucpe.

 5. Petr napsal:

  To je zas nějaká politická korektnost.

  Byla ta vystřižená část nějak zajímavější než jiné? Pokud jo, tak čím? Pokud ne tak proč se vzrušujete? A pokud to bylo tak super zajímavé, tak proč celou akci ze Strážnice nevysílá nějaká velká televize?

  A proč nemůže TV vysílat to co zajímá její diváky? Proč se u nás primetime nevysílá kriket nebo rugby?

  Pokud by pan redaktor sledoval TV Noe, tak by viděl, že často vysílají záznam z aktuálního koncertu atp. Většinou nevysílají přímo (z finančních důvodů), ale natočí na místě, dovezou třeba do Ostravy a třeba příští den vysílají. A kdo dělal kdy nějaký přenos třeba koncertu, tak ví že koncert se často protáhne.

  Ale hlavně, že je pseudoaféra.

 6. m napsal:

  Takze lecitele/sarlatani maji prednost? Co autor napsal o genocide krestanu, kurdu aj. V meste mosul zilo nejakych 500 tisic krestanu. Dneska jich zustalo par desitek tisic a ksou z nich podlidi.
  Jestli tohle neni pokrytectvi autora tak nevim… -:(

 7. Milena napsal:

  Myslím, že je to pseudoaféra!!!

 8. Lex napsal:

  Proč by neměla soukromá křesťanská televize právo si vybrat co bude vysílat? Včetně toho, že vystřihne pohanství a pověry oslavující blbost?

  TV Noe není veřejnoprávní televize, aby měla povinnost vysílat kde co se mihne. Nově nebo Primě by někdo vyčítal, že si udělala sestřih?

  • why not? napsal:

   Celé křesťanství je snůška pověr, polopravd a slušně řečeno nepravd.

 9. bronislava napsal:

  Milé ,,Čečeračky“,bohyňování v té či oné podobě vždy bylo a bude,co svět světem stojí.Nechejme lidi diskutovat,a jako ženy,tedy matky,léčitelky,pomocnice……,prostě ty jež jsou tu od počátku všeho žití pojďme i dále dělat to k čemu jsme se narodily.vždyť to je důležité….
  .

 10. lud napsal:

  Kompletní reakce šéfa TV Noe – aneb proč by se autor článku pan Malecký obtěžoval realitou, když mu kazí „pěkný příběh“.

  Děkuji za zajímavou diskuzi. Zmiňovaný pořad jsem musel do reprízy vysílání zkrátit o 9 minut. Byl to pro mne velmi těžký oříšek a omlouvám se těm, kterým zmiňována část chyběla. Pokud by nedošlo ke zkrácení, rozhodilo by se programové schéma a zase by nadávali jiní. Kdo bude chtít celou verzi tohoto pořadu, ať si o něj napíše. Radi jej zašleme na DVD nosiči.

  zdroj:https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153542668994711&id=351485699710

  • martina napsal:

   Takze kritik udajne cenzury sam cenzuruje…tomu se rika vlastni gol

 11. ze Slovácka napsal:

  Dobrý den, jako rodák ze Slovácka posílám pár poznámek ke Kopanicám, kam patří také Žítková.

  Jde o hornatou a chudou krajinu a navíc pohraničí (až do roku 1918 a potom 1938-1945 a nyní opět).

  Nikdy tam nevznikla fabrika nebo lázně jako v podobně chudém kraji jako je Zlín, Bystřice p. Hostýnem, Luhačovice.

  Ani ta krajina nebyla nijak důležitá z nějakých politických důvodů.

  A tak císař/vláda/komunisti příliš tamní lidi neovlivňovali, ale taky jim skoro nijak nepomohli. Prostě na ně kašlali.

  Daleko do nemocnice, do školy, na nádraží, za nějakým kulturním povyražením. A taky nebylo za co.

  Jedním z mála kdo pro tamní něco udělal bylo několik farářů. Třeba Josef Hofer, ale jsou i další. A kdo šel do toho kraje, tak šel dobrovolně, protože jinak by to nevydržel celý život jako Hofer.

  A tihle faráři na prvním místě neřešili léčitele, ale alkoholismus. Protože v zimě, když nebylo co dělat, a nebylo co utrácet, tak lidi velice často sáhli po domácí pálence. A jestli faráři řešili léčitele? Pokud by skutečně léčili, tak proč by faráři bojovali s někým kdo nahrazoval chybějící zdravotní péči. Hofer napsal knížku „Bohyně na Žítkové“, kde ze svého pohledu popisoval manipulaci se zákázníci léčitelů. A psal to dlouhém působení na Kopanicách. Možná se někde spetl, ale kdyby napsal něco co by nebyla (minimálně z větší části) pravda, tak by mezi místními nevydržel a musel by odejít pryč. Názor si udělejte sami. Když si zadáte do vyhledávače Kopanice, tak určitě najdete dost pramenů, vím že o Kopanicích je řada diplomových prací.

  A ještě poznámku ke knížce paní Tučkové. Zásadní problém je v tom, že ona psala román, nikoliv literaturu faktu. Ale to co napsala asi zní věrohodně, když příbuzní a potomci románových postav se dost tvrdě brání, že si paní Tučková vymýšlí. A ona to potvrdila, když píše, že románové postavy je nutné oživit.

Přidávání komentářů není povoleno