Křesťanská televize vystřihla žítkovské bohyně. Na Slovácku je z toho skandál

Napsal/a Robert Malecký 28. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Křesťanská TV NOE vystřihla ze záznamu festivalu ve Strážnici číslo souboru Čečera, inspirované fenoménem žítkovských bohyň. Prý čistě z technických důvodů. Jenže na Slovácku je z toho poprask. V internetových diskusích se objevují názory, že „vědmy z Kopanic“ i patnáct let po smrti nejstarší z nich vadí katolické církvi. 

Poslední žijící vědma Irma Gabrhelová zemřela počátkem roku 2001. Ještě ve svých 94 letech se „bohyňování“ věnovala: věštila, sbírala byliny, provozovala lidové léčitelství. Samotné rituály se nedochovaly, tradice z Kopanic včetně „čarování“ už žijí převážně jen v tvorbě folklorních souborů.

Jeden z nich, Čečera ze Starého Hrozenkova, vystoupil koncem června na festivalu Uprkův kraj ve strážnickém amfiteátru s číslem nazvaným Milostné zaříkání z Kopanic. V přímém přenosu číslo bylo, v reprízách uvedených minulý týden už ale chybělo. TV NOE ho vystřihla.

Slovácko na vlastní srdce

Na chybějící číslo – jediné z původního programu – upozornil novinář Radek Bartoníček, vydavatel serveru SlováckoDnes.cz. „Když jsem se dnes tak ptal, tak jsem slyšel, že to bylo na zásah zástupců církve… Jsem v šoku a odmítám tomu věřit… Jasně, poměrně často jsem četl, že s „bohyněmi“ měla církev historicky i v současnosti problém.. Ale vystřihnout z nějakého programu, který ukazoval rozmanitost a bohatost Slovácka jedno číslo??? Zasáhnout do něčeho, co má nějaké autory, myšlenku?“ ptal se na svém facebookovém účtu.

Bartoníčkův server má v podtitulu vepsáno Slovácko na vlastní srdce. Jeho vydavatel léta pracoval v Praze jako politický reportér deníku MF Dnes, ale vždy ho to táhlo zpátky na jih Moravy. Nadvakrát se domů vracel, definitivně dal v Praze výpověď letos v květnu a webu zaměřenému na folklorní život na Slovácku se teď věnuje na plný úvazek. Dohromady už ho vydává jedenáctý rok.

„Mám TV NOE rád a fandím jí, stejně jako nepatřím k „bijcům“ církve, ale s takovým zásahem není možné souhlasit… A docela si říkám, kdo určuje hranice toho, co je a co není možné vystřihnout či pustit? A podle čeho to posuzuje?“ klade další otázky.

Bohyně, která „nebohuje“

Vedoucí souboru Čečera Marcele Trtkové se nejprve do povídání moc nechce. Z jejího hlasu je znát zklamání, ale jak sama říká, nechce působit zahořkle. „Nechala jsem to tak. Není to v našem životě taková priorita, abychom si kvůli tomu dělaly nějak zle,“ říká i za „holky“ ze souboru.

Po chvíli se ale přece jen rozpovídá. „To víte, že první  nás napadlo, že může jít o podobný postoj, jaký měl páter Hofer,“ odkazuje ke sto let starým událostem z Kopanic.

Páter Josef Hofer byl na přelomu 19. a 20. století hrozenkovským knězem. Boji proti „tmářství“ žítkovských bohyň zasvětil řadu svých kázání a dá se říct celý svůj život. I tak se lidé na Kopanice, do tří obcí kolem Žítkové, za vědmami vydávali houfně dál. Za zmínku určitě stojí i fakt, že bohyně ležely podobně v žaludku i komunistické totalitě – to popisuje ve svém úspěšném, i když jako fikci psaném románu Žítkovské bohyně brněnská spisovatelka Kateřina Tučková.

„Třeba je to opravdu jen náhoda, ráda bych tomu věřila,“ říká Marcela Trtková. Vysvětluje, že vystoupení Čečery není „bohyňováním“, ale ukazuje minulost a tradice zapomenutého kraje v Bílých Karpatech. „Naše bohyně nebohuje, umí nádherně náš dialekt, umí doprovodná říkání, je to herečka v hlavní roli.“

Potřebovali jsme devět minut

Pro korektnost je třeba uvést, že TV Noe není s katolickou církví nijak majetkově nebo personálně spojena. Profiluje se jako „televize dobrých zpráv“ a její činnost je léta spojena s osobou ředitele, pátera Leoše Ryšky.

Ten ve zmíněné facebookové diskusi vysvětlil krácení záznamu potřebou vejít se do 90 minut, nad které by pořad „rozhazoval“ vysílací schéma. „Zmiňovaný pořad jsem musel do reprízy vysílání zkrátit o 9 minut. Byl to pro mne velmi těžký oříšek a omlouvám se těm, kterým zmiňována část chyběla. Pokud by nedošlo ke zkrácení, rozhodilo by se programové schéma a zase by nadávali jiní,“ napsal Ryška.

Později v rozhovoru pro HlídacíPes.org přiblížil, jak padla volba právě na Milostné zaříkání z Kopanic. Z jednadvaceti čísel chtěl krátit v části nazvané Víra a naděje, a v ní byla spolu s Čečerou ještě vystoupení Dušana Holého Z nebe Boží požehnání a pak pásmo Štěpánská koleda Vlastimila Ondry a dětí z Nivnice. Volba padla na Čečeru – pětiminutové číslo dalo spolu s několika krácenými potlesky požadovaných devět minut dohromady.

Biskupové: Nikdo z nás ne!

Mezi lidmi kolem strážnického festivalu kolují informace, že o nezařazení Čečery do záznamu prý bylo rozhodnuto předem a mělo se tak stát „na zásah biskupů“. To Ondřej Mléčka z tiskového střediska České biskupské konference vylučuje.

„Zde nemáme žádné informace o tom, že by byla zmíněná pasáž vystřihnuta na pokyn některého z biskupů,“ napsal Mléčka na dotaz redakce HlídacíPes.org.

A doplňující otázka, jaký je vztah církve k fenoménu žítkovských bohyní? „K tomu se ČBK ani olomoucký arcibiskup (pod kterého Žítková spadá) nevyjádřil,“ uvedl Mléčka.

Nad blahoslavenú panenku Mariu nie

V tanečnicích z Čečery zůstává pocit zklamání. „Mě to mrzí hlavně kvůli holkám, které si vystoupení připravily. Že to někdo nevzal. A opravdu to měl být jen obrázek toho, jak to kdysi bývalo nebo jak to být mohlo,“ říká Marcela Trtková.

Vystoupení hrozenkovských žen vrcholí scénou, v níž si děvčica zaříkává frajera, aby mu byla najpeknějšia, aby pro něho byla prostě tou nejlepší, „len nad blahoslavenú panenku Mariu nie“.

„A tím to končí. Jen nevím, jestli třeba tahle věta nevadila. Ale spousta lidových písní má v sobě Aj bože a Bože, bože můj, to bychom je pak snad museli zakázat všechny,“ říká vedoucí Čečery.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)