Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
,

Krajské zakázky pro Agrofert. Třikrát víc peněz holdingu v regionech, kde šéfovalo ANO

Kraje, v jejichž čele stáli hejtmani hnutí ANO, byly v letech 2016 – 2020 u vypsaných zakázek výrazně štědřejší k firmám ze svěřenských fondů Andreje Babiše, než kraje řízené politiky jiných stran. „S firmami patřícími premiérovu holdingu uzavřely až trojnásobný objem smluv, než je tomu v krajích, které byly vedeny hejtmany z jiných stran,“ konstatuje analýza serveru Hlídač státu. Agrofert čísla odmítá jako „účelově zavádějící“.

Od roku 2016 do roku 2020 kraje řízené hejtmany z ANO a jejich organizace uzavřely s Agrofertem smlouvy v celkové hodnotě přes 150 milionů korun. V krajích s hejtmany z jiných stran šlo „jen“ o 90 milionů. Hnutí ANO mělo přitom v minulém volebním období pět hejtmanských postů, zbylých osm krajů vedli zástupci jiných stran.

Kraje Babišův střet zájmů neřeší

Na každý kraj vedený Babišovým hnutím tak v průměru připadá objem smluv uzavřených s Agrofertem ve výši zhruba 30 milionů, v ostatních krajích je to asi třetinová suma. Hlavní město Praha nebylo součástí analýzy.

„Tento stav demonstruje problematičnost propojení rozsáhlých obchodních aktivit holdingu Agrofert a působení jeho majitele v nejvyšší politice. Znevěrohodňuje to fungování krajů a podrývá důvěru občanů v politickou reprezentaci,“ komentuje výsledky analýzy ředitel české pobočky organizace Transparency International Petr Leyer.

 

 

Ze zmíněné analýzy je podle něj zjevné, že kraje neřeší Babišův střet zájmů a s jeho firmami dále spolupracují na veřejných zakázkách.

„Podle mě by kraje měly označit Andreje Babiše za osobu ovládající holding Agrofert, a tudíž po účinnosti novely zákona o střetu zájmů z roku 2017 všechny společnosti spadající do holdingu z veřejných zakázek vylučovat. To ale nedělá žádný kraj,“ konstatuje Leyer.

Agrofert: Jermanová zkresluje

Zdroj: Data serveru Hlidacstatu.cz

Do analýzy Hlídače státu byly zahrnuty jen ty firmy z holdingu Agrofert, které od svého založení získaly na veřejných zakázkách alespoň 20 milionů korun. Jde o zhruba třicítku z celkových asi 200 holdingových firem. Analýza na straně zadavatelů zahrnuje i ta zařízení a organizace, které jsou kraji přímo zřízeny nebo na jejich fungování mají vliv (například školy či hasičské záchranné sbory).

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky jde ale o zavádějící výpočty. „Průměry na kraj jsou významně ovlivněny hodnotou v jednom z krajů,“ vysvětluje. Má tím na mysli Středočeský kraj, který do loňska vedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Ten s Agrofertem uzavřel smlouvy v hodnotě 88 milionů korun.

Podle Jermanové na tom ale nebylo nic zvláštního a vše probíhalo v souladu se zákony a nastavenými pravidly.

„Středočeský kraj v tomto období měl všechny své zakázky kompletně elektronicky zpracované a archivované v systému EZAK, a všechny veřejné zakázky malého rozsahu byly zveřejňovány již s limitem nad 100 tisíc korun, což byl nejpřísnější limit ze všech krajů,“ řekla pro HlídacíPes.org.

Mluvčí Agrofertu Hanzelka nabízí jinou interpretaci čísel z analýzy Hlídače státu. „Stejnou matematikou by se dalo dojít ke zcela opačnému závěru, že některé kraje, kde přitom nebyl v uvedeném období hejtman za hnutí ANO, zaplatily našim firmám nadprůměrně,“ říká. Naráží tím na to, že průměrná hodnota krajských smluv s Agrofertem v krajích bez hejtmana z hnutí ANO byla sice ve zmíněném období zhruba 11 milionů korun, ale i tady byly výrazné rozdíly.

Zatímco například v Plzeňském kraji šlo jen o 1,15 milionu a v Královéhradeckém o 1,6 milionu, v Pardubickém kraji hodnota smluv s Babišovými firmami dosáhla 36,7 milionu korun a na Vysočině 15,8 milionu korun.

Hanzelka také poukazuje na to, že Hlídač státu nesrovnává výsledky s předchozím volebním obdobím. Povinnost zveřejňovat smlouvy ve veřejném registru však platí teprve od roku 2016.

Hlavní partner: vydavatelství Mafra

Nejčastějším obchodním partnerem krajů a jejich organizací je mezi firmami spojenými s Babišem mediální dům Mafra. Ten s kraji uzavřel zhruba sto smluv o celkové hodně téměř 50 milionů korun. I tady znovu vyčnívá Středočeský kraj, který s Mafrou uzavřel smlouvy za 30 milionů.

Tuto částku tvoří především smlouva o zajištění tisku informačního magazínu Středočech v hodnotě 21 milionů korun, uzavřená jen pár měsíců před skončením volebního období. Tehdejší hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ji podepsala v polovině minulého roku a jde o vůbec nejvyšší smlouvu ze všech analyzovaných.

Podle Petra Leyera z Transparency International právě smlouvy s Mafrou mohou být problematické. „Nabízí se otázka, zda některá plnění jsou pro kraje vůbec potřebná a zda není poptáváno plnění pro kraje neúčelné, jako například nákup mediálního prostoru či inzerce,“ říká.

Sám Agrofert se ale ohrazuje i vůči svému spojování s Babišem a označení „premiérova firma“. Podle mluvčího Hanzelky premiér společnost neřídí ani neovládá a akcie holdingových firem jsou v souladu se zákonem ve svěřenských fondech a k žádnému střetu zájmů nedochází.

„Jsme apolitická soukromá společnost. Naše dceřiné společnosti jsou samostatně hospodařícími subjekty. Pokud naše firmy uspějí ve veřejných zakázkách, je to zpravidla proto, že nabídnou pro stát nejvýhodnější cenu. Dovolujeme si také připomenout, že výrazně víc prostředků, než utržíme ve veřejných zakázkách, odvádíme státu na daních a odvodech pojištění za zaměstnance,“ říká Hanzelka.

Naopak Evropská komise při svém auditním šetření v Česku došla už předloni k závěru, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a jako uživatel konečných výhod svých svěřenských fondů je tedy i stále ovládající osobou holdingu Agrofert.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. ANO zničí v ČR demokracii napsal:

  Bohužel, vypadá to na pokročilou privatizaci státu, jako za dob KSČ. Pokud je někdo psychopat a k tomu mstivý, má vyhráno.

  • Ondrej napsal:

   ano, vsechno tomu bohuzel nasvedcuje, vesele se tady porusuji zakony ve prospech Stbaka a oligarchy. pevne verim, ze se ve volbach Burese zbavime a pak se zacne vsechno vysetrovat a nekteri urednicci se jeste nebudou stacit divit az budou chodit k soudu. Bures bohuzel asi unikne, ale doufam, ze aspon s velkou ostudou..uz bohuzel neverim tomu, ze skonci u soudu jako usvedceny z trestne cinnosti, coz by si bezpochyby zaslouzil..

  • Václav napsal:

   Kdepak jsou těžkooděnci kteří dokázali v nočních (nebo ranních) hodinách zatknout paní Nagyovou? Tady by si pošmákli na těch šméčkách které jdou za ANO.

 2. martin napsal:

  zlatej Kalousek

 3. ondřej napsal:

  Myslím si, že komentář není třeba. Všechny souvislosti byly známé hned po vstupu pana současného premiéra do politiky. To, že může takto působit má původ v charakterech některých jedinců, podobným amébám a pak většině, která z toho má prospěch. Jen mi uniká jak tento jedinec může úspěšně řídit firmy. Osobně si myslím, že velín je někde jinde. Co takhle zkusit úspěšné pracovníky STB vnitřní správy roztroušené po ostrovech a nebo sedících na místech kde nemají co dělat a přesto se dívají přes Vltavu na Vyšehrad. Teď se jim ta krásně rozdělaná snaha o návrat asi trochu ztížila.

  • pamětník napsal:

   Pozor na schopnosti dobře řízenéhom trpělivého utajeného „velína“! Není vyloučeno, že právě vládnoucí (snad už dosluhující) garnitura ANO oprášila a uživá staré praktiky a rady R. Slánského (před jeho oceněním na oprátce) Cituji: „Administrativně zatím zakročujeme proti těm, kteří štvou nejvýraznějším způsobem – překračují naše zákony. Ty zavíráme… Bylo by dobré, kdybyste měli připraveny takové černé listiny těch největších štváčů v krajích a okresech. Pamatujte na to, – když ne dnes, tedy zítra to budeme potřebovat…“
   (Archiv ÚV KSČ fond 18, Rudolf Slánský na poradě tajemníků KSČ 15/9 1949)

 4. Ota napsal:

  kampan, Kalousek, ODS ..

 5. Václav napsal:

  Docela úspěšné podnikání pokud se valí státní zakázky včetně státních dotací.Tady je něco velmi,ale velmi špatného.

 6. Ondrej napsal:

  to je ale „nahodicka“. dalsi dukaz tzv „state capture“ – nejvyssi forma korupce se u nas rozbujela jako rakovina. zbavit se ji po odstaveni Burese bude jeste na nekolik let, protoze agrofertizace probiha uz nekolik let..je to des

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Důkaz servility úřednického aparátu. Tak to bude vždy, když úředníci nebudou finančně odpovědní za svá rozhodnutí, změní se jen jméno firmy. A totéž se týká většiny soudců a ústavních, zdá se, zvláště.

  • Pavel napsal:

   Důkaz servility anonistických hejtmanů, jsi chtěl říct oskare.

Přidávání komentářů není povoleno