Petr Fischer: Americká show českých politiků a riziková karta premiéra Fialy
Z návštěvy premiéra u amerického prezidenta byla opět česká mediální událost roku, a to přestože její mezinárodní význam je téměř nulový a v americké politice si ho málokdo všimne. Ponejvíce jde o potvrzení české geopolitické pozice v zóně amerického vlivu, tu by měl Petr Fiala využít ve volbách.
Je to až komické sledovat přímý přenos z návštěvy českého premiéra v Bilém domě. Už při návštěvě Andreje Babiše v roce 2019 uspořádala Česká televize opulentní on-line vysílání, během něhož kamera stopovala Babiše při každém kroku, odborníci probrali vše přes menu večeře po oblečení a obutí americké první dámy a manželky českého premiéra.
Americká návštěva Petra Fialy byla mediálně podobně objemná, jako bychom potřebovali využít premiérské návštěvy v centru nejmocnější demokracie světa k tomu, abychom sami trochu povyrostli. Premiér i celá země.
Text publikujeme na základě spolupráce s nezávislým týdeníkem Přítomnost
Autorem textu je Petr Fischer, šéfredaktor Přítomnosti. Titulek a mezititulky jsou redakční.
Dost to kontrastuje s tím, jak návštěvy v Bílém domě berou v jiných zemích, tedy jako pracovní návštěvu, během níž si politici vyříkávají pozice v podstatných politických otázkách. Mediální obraz cest do Bílého domu je často úplně jiný.
Devótnost i mediální cirkus
V únoru 2019, čtrnáct dní před cestou Andreje Babiše do USA, byl v Bílém domě tehdejší rakouský kancléř Sebastian Kurz. V hlavní zpravodajské relaci rakouské televize byl několikaminutový šot, bez dramatizujících svědeckých stand-upů, který shrnoval obsah jednání. Kancléř Kurz byl pak hostem večerního diskusního pořadu, v němž deset minut odpovídal na politické otázky, žádný lifestyle.
Všechno. Tečka. Vlastně běžná politická agenda, jako kdyby jel Kurz do Polska nebo do Nigérie (podobně mediálně vypadala aktuální návštěva německého kancléře Olafa Scholze v Číně, tam s krátkým živým vstupem reportéra-komentátora).
Česko sází na Ameriku, která se sama zmítá v radikálním občanském rozkolu, jenž posouvá i tradiční demokratické jistoty.
Berou to tak i Američané, jakkoliv i oni mezi svými hosty rozlišují: pár dní před premiérem Fialou byl v Bílém domě předseda japonské vlády Fumio Kišida, se zcela jinými veřejnými poctami než český premiér.
Je samozřejmě skvělé, že Petr Fiala na jednání s prezidentem Bidenem byl, že se už nemusíme stydět za Miloše Zemana, který jako „přítel Putina a prezidenta Si“ neměl dveře do Bílého domu otevřené, trochu méně snobismu a velikášství by této mezinárodní inscenaci české politiky přece jenom slušelo.
Na sociálních sítích byla nejvíce kritizována jistá devótnost, která z tohoto mediálního cirkusu vystupovala, s čímž se bohužel občas nedá než souhlasit, i když je zjevné, že mnohé tyto poznámky jsou vedeny záměry politické kampaně a nejsou „pouhými“ estetickými soudy.
Proto z vysněných a vymyšlených výšin globální významnosti rychle zpátky na zem! Petr Fiala ve Washingtonu potvrdil českou pevnou vazbu k Americe, a to dokonce tak silnou, že ji stvrzujeme společnými vojensko-bezpečnostními nákupy a operacemi.
Fialův bezpečnostní poradce Tomáš Pojar tu udělal skvělou práci, fixace na Ameriku je dnes zcela jistě silnější než kdykoliv předtím. Fiala to jenom potvrdil, přičemž pochopitelně okamžitě vystoupila otázka, do jaké míry se to může změnit po listopadových prezidentských volbách.
Česko sází na Ameriku, která se sama zmítá v radikálním občanském rozkolu, jenž posouvá i tradiční demokratické jistoty. Stačí se podívat na to, jaký politický kolotoč se roztáčí kolem vojenské pomoci Ukrajině, přičemž všichni politici v Americe vědí, že bez ní se napadená Ukrajina nejspíše neubrání a že už dnes má na frontě kvůli nedostatku zbraní a munice vážné problémy.
Karta ohrožení české západní pozice
Premiér Fiala pod vlivem svého poradce Pojara zariskoval a vsadil vše na americkou kartu, s níž hodlá hrát i po případném nástupu nevyzpytatelného Donalda Trumpa. Je to momentálně nejsilnější a zároveň nerizikovější politická karta Petra Fialy.
Vstřícnost Američanů vůči Česku jako součásti proamerické světové koalice je pro Fialu i cesta, jak odstínit Andreje Babiše jako někoho, kdo kvůli neochotě bránit Ukrajinu proti Rusku chce být geopoliticky jinde a kdo tím ohrožuje zájmy Česka.
Premiér s ní může vyhrát příští volby, když jako hlavní téma otevře otázky české geopolitické pozice ve světě bojujícím o nové mocenské rozdělení, v němž se Česko staví jasně na jednu stranu a nemůže jen tak přihlížet tomu, co se bude dít.
Může se ale i blamovat, to když se případně vítězný Trump po volbách rozhodne jít svou solitérní cestou a rozdělit se s velkými diktátory – které, jak sám přiznal, obdivuje a kteří jsou jeho přáteli (Kim, Putin, Si) – o moc a vliv ve světě trochu jinak, než jak si to představuje český premiér a tvůrce jeho bezpečnostní politiky, který na setkání u Bidena seděl po pravici premiéra.
Zatím se zdá, že pravdu má spíše Pojar, který i na debatě s Přítomností vyjádřil přesvědčení, že Trumpova rétorika se bude měnit a že jeho postoj je ve skutečnosti západní a kritický vůči Rusku. Trump se podle něho pouze snaží přimět Evropu k tomu, aby byla v pomoci Ukrajině aktivnější a nenechala jako vždy vše na USA.
Pojarův odhad potvrdil minulý týden i sám Trump, když na své síti Truth Social znovu tlačil na evropské politiky, aby se o vojenskou výbavu Ukrajiny starali více, poprvé však také jasně řekl, že udržení Ukrajiny je důležité i pro Spojené státy.
Fialova návštěva v Bílém domě a vstřícnost Američanů vůči Česku jako součásti proamerické světové koalice je pro premiéra dobrý argument, jak rozjet geopoliticky zaměřenou kampaň. Jak odstínit Andreje Babiše jako někoho, kdo kvůli neochotě bránit Ukrajinu proti Rusku chce být geopoliticky jinde a kdo tím ohrožuje zájmy Česka.
Ostatně hádky ve Sněmovně o to, zda a jak je Babišova politika ohrožením české západní pozice a tím i zájmů občanů, kteří si vepsali demokratickou a západní hodnotovou orientaci do preambule ústavy, jasně dokládají, že taková kampaň už začala. Je a není to Antibabiš, každopádně pokud Antibabiš, pak přece jen s novým a daleko podstatnějším politickým obsahem.
Nálady české společnosti jsou ještě stále víc na straně ukrajinské obrany a rozsáhlé evropské, a tedy i české pomoci. Premiér Fiala, jehož popularita klesla nebezpečně k nule, má poslední šanci se o tento silný proud opřít.
Nafouklou mediální inscenaci ve Washingtonu už vem čert, jde o věc, v níž Amerika a Evropa musí stát zase spolu při sobě. Petr Fiala by tu měl dostat ještě jednu šanci i od těch, kteří mu pro slabý výkon vlády v hospodářské politice a v politice veřejných služeb přestali důvěřovat. Měl by to zvládnout i bez dramatické podpory televizních kamer.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Občanskou válku v USA nečekám. Ale vyhraje Trump, odhaduje amerikanista
ANO a ti druzí. Babišovo hnutí vygumovalo tradiční bašty ODS
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
16 komentářů
Dobré až na „slabý výkon v hospodářské politice“,bez srovnání se „silným výkonem Babiše v hospodářské politice “ (hlavně sám pro sebe byl velmi silný),když se srovnává kdeco.
Každá pracovní a přátelská návštěva politika a představitele ČR v Bílém domě a v USA mě vždy potěší a naplňuje pocitem, že konečně žijeme na té normální straně světa. Televizi jsem raději nesledoval a články popisující každou minutu Petra Fialy v USA jsem raději nečetl, protože vím, co dokáží čeští „novináři“…
Na druhou stranu, že by to změnilo můj názor, na levicovou ODS a levicovou pětikoalici to nehrozí.
Nesplnili předvolební sliby. Sice se kosmeticky a zlehka dotkli brzdy zadlužování, ale jinak:
Zvýšili daně, vůbec nezmenšili přebujelý „stát“, počty zbytečných státních úředníků, zaměstnanců a lidí placených státem, nezrušili všechny dotace – smrtící rakovinu české i evropské ekonomiky, která požírá vybrané daně a dělá dluhy, nezrušili přidávání bio složek do pohonných hmot, jak slibovali a dále rozdávají vybrané daně bez práce líným a neužitečným. Můj hlas určitě nedostanou, protože před volbami budou určitě ještě více rozdávat a dělat dluhy … Lepší bude, nejít k volbám. Ať raději zvítězí Babiš se Schillerovou. Ti spolu s celým ANO jsou nejlepší zárukou rychlého ekonomického bankrotu ČR. 👎🙂
No v podstatě ano, i kdyż právě zmínka o Zemanovi ukazuje o co jde. I v jeho případě to měla být věc ptestiže(jeho i v jeho osobě celého našeho státu). Takže i v jeho případě buď by ta diplomatická návštěva hlubší význam mít měla, nebo ne. Spíš ne
Jenomze problém je v tom závěru. ČR už dávno není samostatný stát, aby si mohla vyjednat s USA exkluzivní bilaterální vztahy. ČR je součásti EU a ta už si dnes řeší své vztahy s USA sama, na své vyšší úrovni a hlavně s řadou rozporů.A jak známo, směrem k nasi vládě, dvěma pánům sloužit nelze..
Asi bych s vámi nesouhlasil v bodě, že si ČR nemůže s USA vyjednat lepší bilaterální vztahy. EU, jak píšete, v mnoha názorech, mírně řečeno, nesouzní s USA. Za kladný příklad bilaterálních vztahů bych si vzal například Polsko o kterém si myslím, že má s USA nadstandartní vztahy. EU díky Bohu neřídí (prozatím) úplně vše, takže například vybavení armády si to nejlepší pořizuje Polsko právě v USA a úzce spolupracuje s US Army, což Polákům závidím. Fiala byl pozváním do Bílého domu zcela jistě oceněn minimálně za podporu Ukrajiny a všechny aktivity s tím spojené. Myslím si, že v USA dokáží dodnes ocenit aktivní jedince a aktivní vlády, které vyznávají stejné hodnoty.
EU je velkým zklamáním. Pro mě hlavně odstoupením od myšlenky společného ekonomického prostoru EU+USA. EU je podle mě umírající socialistický důchoďák, kterému ujíždí zbytek vyspělého světa rychlostí zvuku. Vzhledem k tomu, že celou ekonomiku EU řídí pomocí dotací armáda neschopných úředníků, politiků a zelených komunistů, nemůže to s EU skončit dobře. Ekonomikou mají hýbat schopní podnikatelé, inovace, nové myšlenky, technologie,… a to se děje v USA i Asii, nikoliv však v EU, kde sedí čerpači dotací, vymýšleči pravidel a zbytečného papírování. Velký bratr EU se upapíroval a uúředničil, utopil v migrační vlně, kterou není schopen přetavit v práci a ekonomické výsledky, teď umírá…
Proto bych viděl rozvoj bilaterálních vztahů s USA jako technologické, ekonomické a politické plus pro budoucnost ČR. Poláci to myslím vidí podobně.
S tím Polskem máte pravdu, to si ty exkluzivní vztahy dojednat umí. Nejen s USA, ale třeba i řadu vyjímek v EU.
Zato, naši čeští politici to zkrátka – pro svůj stát nedělají. Buď to neumí, nebo se jim do toho nechce, nebo jim za to čeští občané nestojí.
Btw – ono to bylo vidět i na tom projevu Fialy v USA. Kde sice napřed zmínil sovětskou okupaci u nás 1968 – jenomže pak požadoval americkou podporu pro Ukrajinu.
Nebo podobně ministr Rakušan, který odsouhlasil migrační pakt , ovšem, jak se pak ukázalo, žádnou vyjímku pro Česko nevyjednal.
Je to zvláštní fenomén, který by stálo za to i tady na HP probrat, jestli se právě i u těchto „správných demo“ vládních politiků neprojevuje ten i zde někdy kritizovaný čecháčkovský efekt sluhů – že si ani vrchnost v Bruseli (nebo Wahingtonu) nedovolí obtěžovat nějakými požadavky pro své občany, aby tím sami neztratili přízeň té vrchnosti.
Podle mě je to přesně tak jak píšete. Čecháčkovský postoj slouhy a nejen v politice, kde to má bohuže velké následky pro život obyvatel ČR. Že se tak bude chovat i Fialova koalice jsem vůbec nečekal. Nad některými počiny pana Rakušana mi vstávají vlasy na hlavě. O panu Jurečkovi a jeho slibech, neslibech si myslím své. Nejraději by asi ze státního všem přispěl bez práce, jenom to členství v koalici ho chudáka svazuje.🙄 Pro znovuzvolení možná dobrý, ale pro budoucnost ČR strašný postoj a politika.
1/ Bohužel většina nejen politiků, ale i státních úředníků neuvěřitelně lže, což nepovažuji ve srovnání se světem za normální. V ČR je lhaní bohužel životní styl.
2/ Další, mě nepochopitelnou věcí je, že ty lži všem procházejí více méně bez následků. Obyvatelstvo je v pohodě.
3/ Zcela jistě se dá říci i dokázat, že občan ČR je pro dnešní politiky až na 2. místě. Ještě horší je chování „po nás potopa“, což zakladatelé ČSR asi na mysli v roce 1918 neměli.
4/ Čecháčkové jsou hodně silní, když se „vrchnost“ nedívá. To by si to rozdali s celým světem a všechno vědí nejlépe. Skutečnost potom bývá přesně opačná. Mlčení, zbabělost, zrada parťáka, lhaní a svalování chyb na druhé. Je to bohužel stále stejné.
Vyloženě slabý výkon v hospodářské politice to není…spíš průměrný a rozhodně pod očekáváním (která ovšem byla až příliš a nerealisticky vysoká). Fialova vláda dostala naloženo na hrb neskutečnou hromadu kostlivců a tak zanedbanou zemi, že do čehokoliv sáhne, z toho se začne čířit nepříjemný puch. Průsery vlád minulých dekád je třeba vyřešit, ale jen naivka si může myslet, že se tak stane jak mávnutím kouzelného proutku během 1 volebního období.
Návštěva v USA je doklad toho, že co se týče zahraniční politiky, patří 5K mezi naše nejlepší vlády od sametu…tohle je za čistou jedničku a možná s hvězdičkou! Bohužel tohle volby nevyhrává, český volič je hodně primitivní a spíš rozhodnou podružnosti a nesmysly typu 30,-Kč poplatku u doktora. Čili politický primitivismus, který si dobře osedlali populisté 🙁
Jestli bych dovolil upozornit “ nesmysly typu 30,-Kč poplatku u doktora“, za situace kdy ústavní zákon říká (Listina základních práv a svobod “ Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon.“..
Tady už je vidět rozpor – na jedné straně ústavní zákon říká , že občan má nárok na „..bezplatnou zdravotní péči“, ovšem současně připouští, že tato „bezplatnost“ může být omezena politickým rozhodnutím vlády. Čili – kdybych to popsal právně – protiústavní to není (jak i tehdy judikoval ÚS), ovšem vláda musí počítat s tím, že si za toto omezení ústavního práva nese vůči občanům plnou politickou zodpovědnost. Což se i stalo..
No a co se týče toho dneška, občané si jistě i dnes zhodnotí činnost té nejlepší vlády. Řekněme od těch daní, které slibovala, že je zvyšovat nebude, přes stálé ohromně státní výdaje, až dejme tomu, k těm lokálním poštám, kde jim vláda zrušila, protože rozhodla, že jsou zbytečné…
Bezplatná zdravotní péče je populistický nesmysl. Viz zubaři… Poplatek za návštěvu u lékaře byl skvělou regulací, jak vyhnat z čekáren u lékařů zdravé potížisty a notorické zneužívače. Zdravotnictví potom nemá peníze na léčbu těžce nemocných, protože hromady peněz utratí za zufalce s rýmičkou, kašlíkem, nevolností z obžerství, nebo po chlastu,… Vrchol jsem zažil u svého bývalého praktika, čekajíc na tetanovku v narvané čekárně, kdy „dáma“ v důchodu, řešila svoji těžkou obezitu a otékající nohy, domáhajíce se dalšího vyšetření a prášků na hubnutí hrazených pojišťovnou celých 30 minut času za asistence sestry i lékaře. Nemohli ji asi ze slušnosti vyhodit, protože údajně docházela se stejným problémem každý den, kromě pátku.😅 Pokud je něco zadarmo, nezná český člověk hranice. 1/2 obyvatel nemá vůbec ponětí o nějakých ekonomických důsledcích. Mít se dobře za každou cenu, je jediná filozofie, kterou 1/2 obyvatel ČR uznává a volí.
Nejlépe je to vidět na volebních preferencích. Jedna až dvě populistické strany, které „ve vládě“ násobili dluhy ČR v pohodě počtem voličů válcují zbytek společnosti.
Je mi líto, šlo by sice o řadě těch ekonomickych argumentů které uvádíte, diskutovat ale ten princip je jinde. Že to tak stojí natvrdo v ústavním zákonu.
A snad uznáte že kdyby si kazdá vláda řekla že se jí nějaké ústanoveni ústavního zákona nehodí, tak ho označí za populisticky nesmysl a nebude ho plnit, tak jsme totálně někde jinde.
A možná k těm ekonomickym opatřením. Ono by to chtělo si ta data poctivě ukázat. Kolik se utratilo na těch tzv.zbytečných prohlídkách a kolik třeba ve vyšším řâdu) vedení některých nemocnic na neprůhledných zakázkách, která třeba teď stíhá policie.
Souhlasím. Zákon je zákon.
Na druhou stranu, již obyvatelé Československa vyznávali mantru, že zákony jsou od toho, aby se obcházeli (porušovali) a ČR je věrnou nositelkou československých tradic.
Samozřejmě, základní zdravotní péči dostane snad každý. Můžeme si říci upřímně, že protekce a peníze fungují dál se stejnou, vysokou účinností. Nemyslím si například, že průměrného opilce v okresním městě by někdo nezachraňoval a nedostalo by se mu péče i když na to má v ústavě paragraf, jako Miloši Zemanovi, který se propil do alkoholového komatu a do nemocnice byl transportován v podvyživeném bezvládném stavu. Myslím si, že hodně lidí si na přeplněné čekárny s rýmičkou vzpomene pozdě, když jim například řeknou, že na léčbu jejich nemocného dítěte nejsou peníze. Další věci sou ty vámi zmiňované stavby a nákupy zařízení. Samozřejmě. Korupce činí náš život dražší. Policie na ekonomickou trestnou činnost nemá lidi, protože je politici rozpustili, soudy „soudí“ tak jak soudí a lidem je to už jedno. Zvykli si.
Premiér Fiala se neodvážil po setkání s prezidentem Bidenem, jak na tom je stávající prezident. Jen nějaké tiskove zprávy byly, o tom že mluvil o Československu. Repete bude hodně složitá zalezitost je
možné odhadnout, že to může být Okamura, nebo Babiš jako koaliční partneri z velkou převahou mandátu na jejich straně. Nové volby si prezident Pavel iniciovat neodváži. Otázka zní, byla potřeba americká show?
Že bych odpověděl, ta americká show naprosto nutná byla, protože sotva za pár týdnů budou volby do EU.
A Fiala, který si do nich sám vynutil společnou kandidátku SPOLU, ví že už v nich hraje o všechno. Buď už v těchto volbách dosáhne SPOLU „alespoň stejných výsledků jako v těch minulých (rozuměno v součtech kandidátů za její strany), a nebo to s ním bude bledé. Asi se nedá čekat, že by se vládní koalice rozpadla, ale o výměně premiéra by jednat mohla..
Docela rád bych poznal někoho, kdo porozuměl textu, který jste tady napsal.
Ve veřejném zájmu není třeba porozumět textu, důležité je mít jen ten správný názor
Váš text je hloupý a názor nemáte žádný.