Krajní pravice z Německa a Rakouska si víkend v Praze užila. Památky, pivo i spílání Benešovi
Krajní pravice z Německa a Rakouska si nedávno vyzkoušela, že Praha může být příjemným místem pro její schůze. Bez zájmu médií v české metropoli proběhl sněm buršáckých spolků, jejichž část má blízko k pravicovému extremismu. HlídacíPes.org o listopadovém setkání jako jediný informoval. Některé účastníky buršáckého zájezdu do Prahy se teď redakci povedlo identifikovat.
Německý buršácký svaz sezval do Prahy na víkend kolem 17. listopadu zástupce spolků z Německa i Rakouska. „Podobné případy, kdy buršáci vyjedou do sousední země, neznám,“ podivuje se expert na krajní pravici z Dokumentačního archivu rakouského odboje Bernhard Weidinger.
Praha se jako místo pro sněm hodila kvůli své výhodné geografické poloze mezi Bavorskem, Rakouskem a východem Německa, kde jsou buršáci výrazně aktivní. To ale zřejmě nebyl jediný důvod.
Studenti nebo extremisté?
„Praha je z pohledu buršáků nejstarším německým univerzitním městem,“ připomíná Weidinger s tím, že buršáci oficiálně fungují jako spolky akademiků. Totéž stojí i ve zmínkách o pražské akci přímo na facebookových profilech buršáckých spolků:
„Jednání svazu se konalo v Praze, místě založení nejstarší německé univerzity,“ píše na Facebooku buršácký spolek Münchener Burschenschaft Alemannia, který tento rok Německému buršáckému svazu předsedá.
Buršáci v Praze (Foto: Facebook Münchener Burschenschaft Alemannia)
Kdo jsou buršáci? Tradice jejich studentských spolků sahá v Německu až do počátku 19. století. Liberální tendence u řady z nich postupně vystřídal silný nacionalismus a antisemitismus.
V době třetí říše se jich řada přiklonila k nacismu. V Rakousku mají dodnes vliv v nejvyšší politice skrze stranu Svobodných, která je právě součástí rakouské vlády.
„Slušní“ hosté
Krajní pravice si pobyt v Praze podle fotografií a zmínek na Facebooku očividně užila. Nechyběla prohlídka města, projížďka lodí, ani posezení v hospodě nad českým pivem. Buršáků do Prahy dorazilo něco přes stovku. Během samotného jednání si poslechli například přednášku na téma „Analýza rizik a bezpečnostní politika“.
Související články
„Zrádné Benešovy dekrety.“ Krajní pravice z okolních zemí oslavila v Praze 17. listopad
Buršáci si na akci pronajali historický Paspův sál v areálu pivovaru na Smíchově. Podle informací HlídacíPes.org dostali jeho provozovatelé na začátku buršáckého setkání od veřejnosti avízo, že si jejich prostory pronajala krajní pravice. Pronájem ale nezrušili s odkazem na to, že dokud se návštěvníci chovají slušně a v souladu se zákonem, nebudou nic podnikat.
HlídacíPes.org oslovil společnost F&B Catering, která akce v Paspově sále zajišťuje. Obchodní a marketingový manažer firmy Petr Fait ale jakýkoli rozhovor na toto téma odmítl. Společnost prý nesděluje žádné informace o svých klientech a obchodních záležitostech.
Například v Německu někteří majitelé restaurací či sálů odmítli poskytnout prostory pro akce strany Alternativa pro Německo, která má blízko ke krajní pravici, a tím i k některým buršáckým kruhům.
Čí je to čepice?
Právě to může být podle Bernharda Weidingera další důležitý důvod, proč si buršáci tentokrát pro zasedání vybrali Prahu. Nikdo je tu nezná, nikdo jim nebude dělat problémy s pronájmem, a žádní aktivisté proti nim nebudou organizovat protesty. Přesně takhle – v tichosti – také celý výjezd do Prahy proběhl.
Weidinger se buršákům věnuje dlouhodobě a napsal o nich i šestisetstránkovou disertaci. I díky tomu dokázal podle fotografií zveřejněných na Facebooku částečně přiřadit účastníky pražského sjezdu k jednotlivým buršáckým spolkům.
„Fialová čapka patří vídeňskému buršáckému spolku Olympia. Ti, co kladou věnce v zelených čepicích, patří zřejmě k mnichovskému spolku Alemannia, žlutá čapka ukazuje na spolek Teutonia Wien,“ říká Weidinger s odkazem na typické buršácké stejnokroje.
To potvrzuje, že do Prahy přijeli na sraz jak buršáci z Německa, tak i z Rakouska. A především, že mezi nimi byli skutečně i příznivci krajní pravice. Právě vídeňské spolky Olympia a Teutonia řadí Weidingerovo dokumentační středisko – kromě řady dalších – k těm extremistickým.
Zrádné Benešovy dekrety
Na závěr pražského víkendu položili buršáci věnec ke hrobu neznámého vojína na Vítkově. Při projevu během shromáždění tam Prahu líčili jako město, kde Němci čelili kvůli své národnosti velkému útlaku, vyhnání i vraždám.
Mluvili také o „zrádných Benešových dekretech, o jejich jednoznačném bezpráví“, a připomínali miliony německých vyhnanců, kteří kvůli výsledkům 2. světové války museli opustit své domovy.
Když vzpomínali na německé oběti válek, vyzdvihli konkrétně například padlé z „kotle u Stalingradu“, tedy z bitvy, která se stala jednou z klíčových proher nacistického Německa během 2. světové války.
Související články
Nacistický zpěvníček a „nevinní“ buršáci. Rakousko znovu čelí nástupu krajní pravice
Na závěr všichni zazpívali píseň Der gute Kamerad z počátku 19. století, kterou zpívali už vojáci wehrmachtu v éře třetí říše a i dnes je stále slyšet v instrumentální verzi v německém bundeswehru. Kvůli její oblibě v éře hitlerovského Německa jde ale o skladbu minimálně spornou.
Vztah některých buršáckých spolků k období nacismu dobře ilustruje i letošní „kauza zpěvníček“ z Rakouska. Ve zpěvníku buršáckého spolku Germania z Vídeňského Nového Města (Wiener Neustadt) se objevila očividná narážka na holokaust a počet Židů zabitých během 2. světové války: „Šlápněte na plyn, ať uděláme sedm milionů“.
Věnec může přinést každý
Národní památník na Vítkově, kde buršáci položili věnec a pronesli zmiňovanou řeč, je tradičním místem slavnostních a pietních shromáždění spojených s českou historií. Budovu spravuje Národní muzeum. Podle ředitele muzea Michala Lukeše může věnec k soše Jana Žižky položit kdokoli.
„Je to veřejný prostor a my tam ani nějaká pravidla jako omezování průchodu nebo příchodu dávat nemůžeme,“ říká. Jiné by to prý bylo v případě, pokud by muzeum vědělo o sporné akci s předstihem.
„Pokud bychom se dopředu dozvěděli, že se tam chystá něco, co hraničí s právem, tak to potom musíme řešit s příslušnými orgány, ale ne my jako Národní muzeum,“ dodává ředitel.
Buršáci podle něj nebyli v poslední době jedinou kontroverzní skupinou, která položila na Vítkově věnec. Před několika lety sem dorazili i motorkáři z klubu Noční vlci, známí svou blízkostí k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
34 komentářů
Kdyby němečtí kluci v Kožlanech nerozbíjeli Benešovi bábovičky, tak by je nevyhnal.
Hitler Buršácké spolky zakázal… označovat tyto spolky za nacistické nebo něco v tom smyslu, je dost zcestné
Hmm. Autor lomí rukama nad tím, že buršáci spílali Benešovi. Připadalo by mi divné, kdyby zrovna buršáci nespílali. Že spílají, je známka toho, že jsou byly Benešovi dekrety OK.
Autor lomí také rukama nad tím, že jim v Praze pronajali sál. Ale zřejmě mu nepřipadá divné, že má Sudetoněmecký landsmanšaft, který také spílá Benešovi za dekrety a považuje je za jednoznačné bezpráví má v Praze kancelář. Ani se nepozastaví nad tím, že na jejich srazy jezdí „naši“ vysoko postavení kolaboranti a pronášejí zdravice.
Nebýt dekretů, tak by jsme měli podobné spolky u nás, co by plakali nad utrpením hrdinů od Stalingradu za přizvukování svých českých spřízněných duší.
Zaplať Pán Bůh za to, že jim dědečkové Nočních vlků tehdá nakopali …..
Nikdo nelomí rukama. Autor napsal původní zajímavou zprávu.
Hlavně je zajímavé srovnávat Hitlera s Putinem !!
Všechno v poho , jen si myslím že autor rukama nelomí , pouze konstatuje .
„Například v Německu někteří majitelé restaurací či sálů odmítli poskytnout prostory pro akce strany Alternativa pro Německo, která má blízko ke krajní pravici, a tím i k některým buršáckým kruhům.“
U nás by si měli dát majitelé hospod a sálů pozor zejména na Lidovce, ti podle stejného klíče (spřízněnost se Sudetoněmeckým landsmanšaftem) budou mít blízko k extrémizmu a krajní pravici.
Ani malého paňáka bych jim nenalil.
Srovnávat landsmanšaft a AfD je úplně mimo, možná byste si o tom měl nejdřív něco přečíst. SL v posledních dvou letech změnil stanovy, rezignoval na „znovuzískání“ vlasti (Sudet), vymezil se vůči krajně pravicovému Witikobundu ve svých řadách.
Naopak AfD má ve svých řadách i v parlamentu řadu neonacistů a pravicových extremistů, viz třeba zde: http://www.taz.de/!5498386/
Kdo má blíž ke krajní pravici?
Landsmanšaft měl v Praze kancelář dávno před tím, než změnil stanovy, rezignoval na „znovuzískání“ vlasti (Sudet), vymezil se vůči krajně pravicovému Witikobundu ve svých řadách.
Lidovci se s nimi (aj.) se s nimi šmajchlovali také dávno před tím a byli vysmátí. Znovuzískání vlasti nevadilo, Witikobund nevadil.
Z toho vyvozuji, podobně jako Vy ze vztahu AfD k buršákům, že Lidovci jsou strana nebezpečně inklinující pravicovému extrémizmu.
No já si myslím že je úplně jedno co SL naoko vytrubuje…. Můj nebožtík otec který zažil válku vždycky říkal „Kdyby se něco semlelo tak jsou všichni Němci přes noc pod jedním komandem a nikdy nezapomenou že jsou herrenvolk“. Tak asi tak…..
Pokud mají buršáci blízko k (neo)nacismu, jak se zde usilovně podsouvá, pak jsou to příznivci krajní levice, ne pravice. To samé platí o AfD, v jejímž programu se ovšem nějaké skutečně pravicové názory hledají dost těžko. Nacionalismus/národovectví samo o sobě neznamená příslušnost ke (krajní) pravici.
To je divné. To přece nemohli být žádní extremisté, když odsuzují nespravedlivé Benešovy dekrety a nesouhlasí s odsunem chudáků Němců, kteří tady od Čechů zažili za 2. světové války doslova peklo. Naopak to přece musí být velice slušní lidé, kteří odsuzují tuto českou nacionalistickou malost, kvůli které Češi už na přelomu 30. a 40. let dělali potíže při prvním pokusu o vybudování sjednocené Evropy pod vedením vyspělého Německa.
Souhlasím.Beneš opravdu napáchal spoustu chyb.Proto to tu vypadá tak jak to vypadá.Nic exstra dobrého u Beneše nevydím.
Dobře , že byli Němci odsunuti , jinak by tu už 29 let žádná Česká republika nebyla !!
Ty blbečku, vrať se do školy ať tě naučí česky! Že máš vůbec tu drzost něco tady zvracet když napíšeš „nevydím“ a „exstra“. Tebe pro blbost museli vyhodit i z pomocné školy, inteligente!
Vojtěch Berger 20.prosince 2018 : „Na závěr všichni zazpívali píseň Der gute Kamerad z počátku 19. století, kterou zpívali už vojáci wehrmachtu v éře třetí říše a i dnes je stále slyšet v instrumentální verzi v německém bundeswehru. Kvůli její oblibě v éře hitlerovského Německa jde ale o skladbu minimálně spornou“.
Německá hymna vznikla před polovinou 19. století (1841). Zpívali ji po 1. světové válce jako německou hymnu, zpívali ji nacisté a Wehrmacht během 2. světové války a zpívají ji Němci a Bundeswher dodnes jako německou hymnu. Není to sporné, nebo dokonce podezřelé pane Vojtěchu Bergře, nebo Bergere? Porovnám-li oba texty, zdá se mně, i po vynechání původní 1. sloky, německá hymna mnohem spornější, než písnička o dobrém kamarádovi zastřeleném na počátku boje kulkou, která možná patřila tomu druhému. Z čeho usuzujete na spornost písničky Der gute Kamerad, která je zcela apolitická a spíše protiválečná? Jak se můžete dočíst, třeba na Wikipedii, je dnes Bundeswehrem hrána při smutečním ceremoniálu pohřbech s vojenskými poctami a všech vojenských smutečních oslavách. Stejně tak v Rakousku.
Nezdá se Vám to cejchování trochu přiblblé?
Vojtěch Berger:
TAZ jsou zeleni novinari (fanatici)
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_ehemaliger_NSDAP-Mitglieder,_die_nach_Mai_1945_politisch_t%C3%A4tig_waren
1.Burschenschafty vznikly proti Napoleonovi jako sjednocení německých národů a jejich nedílnou součástí byli i Češi.
2.Kauza „písničky“ kvůli které byly provedeny desítky domovních prohlídek ve Vídni a taky desítky zatčení točila se kolem zpěvníku jakéhosi Burschenschaftu,ve kterém byla písnička:An den Bäumen hängen Leiber ,drunten stehen Negerweiber,und die warten,wie bessesen,auf das nächste Menschenfressen.Pak se zjistilo,že jde o dětskou písničku ze 70.let.Zavírání za písničky jsme u nás mívali taky.Asi by si mnozí přáli aby se ty časy vrátily.
3.Není jasné,jestli Burschenschafty jsou na pravici nebo kde vlastně,jisto je,že jde o spolky tradiční a složené téměř výhradně z vysokoškoláků,takže odtud žádné násilí nekouká,zato z toho kouká prospěch pro ČR,když k nám budou jezdit,neboť jsou to lidé vlivní.
4.Je dobře,že nám o takové akci „Hlídací pes“ pověděl,ale nemá právo kádrovat a zastrašovat .
A navíc píseň „ICH Habr eine Kamarádem“ je stará císařská píseň používaná při pohřbech vojáků, a to už za 1.sv války. Tak redaktor trochu přestřelil…nejde o nacistickou píseň, a ano, za 2.sv byla oblíbená ..a to jen proto kolik bylo pohřbu..
V článku nikde není, že jde o nacistickou píseň, to se asi shodneme. Je tam řečeno, kdy vznikla (začátek 19. století) i to, že ji instrumentalizovali nacisté. A právě proto je sporná. Nic víc. Mimochodem buršákům jde v jejich identitě právě o symboly, které jsou na hraně německého nacionalismu 19. století a pozdější instrumentalizace nacismem, takže tahle skladba je docela dobrý příklad.
Buršáci se asi inspirovali od Nočních vlků a potomci obojích okupantů si historie vykládají podle svého. Zatím je rozdíl, kteří potomci okupantů mají v České republice více příznivců z domácích kolaborantů a které české politické strany se k nim hlásí. Ale k Buršákům asi žádná. Existují na světě ještě jiné země, kam se sjíždějí potomci jejich okupantů? Nebo zase máme hnusné prvenství. Zatím nás mlátili holemi Čiňani i když to mají ze všech nejdál. Příjemné svátky.
Na rozdil od vetsiny diskutujicich povazuji clanek za velmi nevyvazeny, a z meho pohledu za vyslovene spatny. Stale tam pouziva vyraz „bursaci“, ackoliv by, prinejmensim ze stylistickych duvodu, mel obcas pouzit jine slovo, treba akademici. At se na to divam jakkoliv, skutecnost, ze si akademicke spolky nemeckych univerzit zvolily Prahu za misto setkani (k velke radosti nasich restaurateru a hotelieru) a udalost si dobre uzily (vylet parnikem) nepovazuji za nic pohorsujiciho. Vicekrat jsem od vzdelanych Nemcu slysel nazor, ze prazska Karlova univerzita je nejstarsi nemeckou univerzitou, a vzdy mne ten nazor potesil. Svedcil o spolecnem kulturnim dedictvi obou narodu, ktere spolu dlouha leta sdilely dobre i zle.
Zlucove reakce diskutujicich vyvolava zejmena zminka o Benesovych dekretech. Ja pro ne nemohu najit polehcujici okolnost (jakkoliv znam historicke souvislosti, ktere Benese k jejich vydani vedly). S timto nazorem nejsem sam, jakkoliv mne mrzi, ze jde v Ceske republice stale o mensinovy nazor. Myslim, ze Nemci udelali nesmirne velky krok na ceste k uznani sve viny za zlociny druhe svetove valky, a proto predpokladaji, ze podobny krok udelaji i jejich sousede. To se vsak v ceskem pripade asi nestalo, jak o tom svedci tento clanek i tato diskuse.
Tak na toto opravdu musím reagovat. Protože to jak to píšete v závěru, už je ukazuje jednostranný vliv proněmecké propagandy, kterému patrně podléháte.
Nelze prostě vyjít z předpokladu že „, ze Nemci udelali nesmirne velky krok na ceste k uznani sve viny za zlociny druhe svetove valky, a proto predpokladaji, ze podobny krok udelaji i jejich sousede. To se vsak v českem pripade asi nestalo… „..
Naopak, i Německo vůči nám velice dlouho hájilo své zájmy a nároky získané během nacistické expanze. Kupříkladu – asi to nevíte, ale dodnes není Německo ochotno uznat Mnichovskou dohodu za „právně neplatnou od samotného začátku“ (dle jejich výkladu se stala neplatnou až po obsazení zbytku republiky v roce 1939″…
Ostatně – doporučuji Vám prostudovat si Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, podepsanou 21. ledna 1997. Třeba Vám pomůže výklad pana Šmída zde
http://blog.aktualne.cz/blogy/milan-smid.php?itemid=31938
Cokoliv nad to, co se v této dohodě (ve tvrdých jednání diplomatů obou států) dohodlo, už by znamenalo z naší strany jednostranné ponížení se před německým sousedem.O to Vám snad jde?
A teď k tomu druhému… Obávám se (neberte to osobně, třeba jste vyjímka), že většina těch lidí kteří požadují zrušení Benešových dekretů, je ani nečetli a vůbec nechápou o co jde… Zdaleka by to neznamenalo jen nějaké „deklarativní vypořádání se s minulosti, jak si snad někdo myslí“, ty právní majetkové i mezinárodní dopady by byly strašlivé.
Jo vlastně ještě k tomu co píšete na začátku, a kritizujete termín buršáci.. Jenomže, oni to skutečně buršáci a byli jak vyplývá z jejich názvu „Buršácký spolek (něm. Burschenschaft) je německý spolek vysokoškolských studentů, jehož členové se označují jako buršáci (Burschen).. Proč ne???
Tady to působí jako takové strašení německým nacionalismem… Tak to, že třeba pražská Karlova univerzita je nejstarší i německou univerzitou, tak to opravdu nelze vlastně v jádru popřít (stejně jako bychom to nemohli upřít i jiným, přinejmenším Polákům)… Ale asi nikoliv příliš příjemné historické asociace by mohlo vyvolávat třeba to, kdyby to chtělo říci, že prostor českých zemí byl odjakživa německý…
Nevím, myslím si, že, přes všechny historické zkušenosti, německý nacionalismus pro nás AKTUÁLNĚ nebezpečí nepředstavuje… Němci mají už dlouhodobě nízkou porodnost, na rozdíl třeba od muslimských národů, a asi už vzhledem ke „svázání“ Německa ve strukturách EU a NATO je přece Německo prezentované jako něco úplně jiného než Putinovo Rusko nebo třeba i Turecko… Pravda ale je, že tohle by se mohlo změnit, pokud by se v Německu nějakým způsobem měla radikálně změnit situace – a taky může být otázka, jestli tomu nemůže nahrávat debilní politika německého státu… A ať je to vítačství těch migrantů, ale třeba i něco úplně jiného… Když už je tu řeč o tom nacismu nebo druhé světové válce, a o tom, že se současné Německo tak úplně vyrovnává s těmihle tragickými událostmi…(?) Cha, jak známo, Spojenci vedli během druhé světové války proti Německu leteckou válku, která si vyžádala statisíce obětí mezi civilním obyvatelstvem… Už opakovaně jsem slyšel, jak si v Německu údajní pravicoví extrémisté připomínají tzv. „bombový holocaust“, ale prostě, vždycky v téhle souvislosti, jen pravicoví extrémisté… Tak zatímco Japonci dosud oficiálně „brečí“, že na ně Američané hodili atomové bomby, tak v Německu si spojenecké údery s víceméně obdobnými efekty připomínají asi jen extrémisté… Ať se na mě nikdo nezlobí, ale ti Japonci mi v tomhle ohledu přijdou aspoň normálnější než naši němečtí sousedé (a přitom Japonsko je také naprosto v pohodě)…
Už někdy v první polovině 90.let ruský ultranacionalista V. Žirinovskij prohlásil, že největší nebezpečí pro slovanské národy (a tím mínil i nás, Čechy) vidí ve dvou zemích – v Německu a v Turecku… Tak ono to může mít samozřejmě historické asociace… Samozřejmě, to Rusko samo o sobě je zase úplně jiná kapitola, a o Turecku to lze říci také…
Ale pokud jde o Německo…(?) Zatím bych asi neviděl pro nás bezprostředně nebezpečí, ale je fakt, že mi občas přijde celkově nějak podezřele divné…
Zajímalo by mě proč buršáci pokládají věnce k soše českého němcobijce?
To je smysl provokace,takové té buršácke.Nevím jak to nazvat,ale smějou se pod foufy ,jak s náma vydrbali.
Buršáci si ho asi spletli s Barbarossou. Bude to symbolické. Za něj to bylo skoro jako dnes. To se scházelo u jeho nohou nejvíc žalobníčků z řad neúspěšných kandidátů na knížecí stolec.
Ale no právě, v tom je možná vidět, že u nás panuje větší svoboda a tolerance než v Německu. Navzdory mediálnímu řevu o xenofobii a rasísmu.
Protože a samozřejmě, stejně jako ti němečtí (a možná více než ti) má ten český hotelier právo se rozhodnout, a to zcela svobodně podle své vůle. Zda ten svůj sál pronajme – komukoliv., Čechům, Buršům, Arabům. Vietnamcům. krajní levici, pravici, mormonům, ˇčerným bílým nebo žlutým. Hetero, homo, transkám.. Znovu je to jeho svobodné rozhodnutí – přijmout NEBO odmítnout..
A pokud sledujeme mnohé případy na Západě , ani takovou svobodu už tam někdy nemají…
Otázka je co bylo lepší být součástí říše,nebo součástí sovětského modelu Internacionalismu, kdy mají všichni nahý zadek a hubu plnou lidu.Ani jedno není dobře Československo by mělo zůstat Československem které se po rozpadu R-U vzniklo.Masaryk a jeho spolupracovníci obnovili Český stát jenž patřil vždy mezi vůdčí státy v Evropě a hrál tu roli velmi významnou.Vrátit Československo tam kam patří byla šance vrátit po roce 1989, ale bohužel Vasil Klaus a jeho Prognosty Party nás zatáhla do s…r,..ček a my i přes blba Mečiara co chtěl Samostatný slovenský štát co posílal slovenské židy do plynu a Slováci kradli jejich majetek,jsem se zase zvedli a pomalu se Češi vrací na špičku Evropy. Je to zásluha lidí co jsou chytří a chtějí aby se republika dostala zpět do špičky kam patří.Bohužel mnozí naši politici jim k tomu nepomáhají spíše škodí a jen lidi otravují mizernými zákony.Tak je třeba lidé neklesejte na mysli chvíli to potrvá, ale zase se tam dostaneme, jen poctivě pracovat, možná ,že my né ,ale naše děti to zažijí a to se vyplatí.
Nějak zapomínáte,že to masarykovské Československo zaniklo už na podzim 1938, tedy dávno před válkou.
Západní demokracie prostě silné Československo nechtěly, takže jeho třetinu věnovaly Německu, aby tím udržely mír v Evropě.
Tudíž toto je nutné vzít v úvahu, v Evropě kterou ovládají velké mocnosti, které se vždy dohodnou mezi sebou, už prostě pro silný slovanský (dokonce demokratický) stát (pokud do něj nepočítáme Rusko) není místo..Nevím jak si toho představujete dosáhnout, navíc za situace, kdy se provedla privatizace našeho celostátního hospodářství, tím že ho většinu vykoupil zahraniční kapitál?
Vypadá to na poklidné setkání. Nevidím důvod, proč by jim neměl být pronajat například sál. To že jsou rozhořčeni nad dekrety je z jejich pohledu pochopitelné, stejně jako když jsem já naštvanej, že oni nás v devětatřicátým zabrali, nebo že v 68. dorazili sověti. Inu na dekrety a vyhnání pajeráků z oblasti sudet si stěžuje kde kdo z Německa, občas i někdo od nás, tvářící se být Čechem, ale o těch se tu zřejmě nedočteme. Takže pro mě za mě, u parlamentu nám nelobovali a nikomu se nevtírali, to oficiálka z deutchlandu bývá daleko horší a s pronájmy apod. nemá nikdo problém, dokonce ani aktivisti se nijak nebouří. Proč ? Tímto neshazuji článek, je napsán pěkně, ale s vyzněním prostě nesouhlasím.
Mnoho se změnilo v Evropě a pokud si udělali bursaci vPraze sjezd a nebyl žádný problém,nelze nic namítat.Nikdo nezná budoucnost,kamarádství a vlastenectví není od věci jak zachovat národní identitu.Na světě je několik bstamilionovych národů,Evropa se svými národnostmi dost paberkuje.Budocnost je nejistá a je mlhavá
On je to opravdu krutý paradox dějin, že to bylo právě na víkend kolem 17. listopadu, kterýžto svátek se mimochodem slaví (a připomeňme si to) i na počest studentů popravených nacisty v roce 1939..
Sice nevím co ti buršové čekali pokud to plánovali delší dobu předtím (že by si to nebyli vědomi?)
Každopádně o toho víkendu jim nehrozilo ani že si jich tu někdo vůbec všimne. Lidé tu hromadně demonstrovali a protestovali – proti vlastnímu prezidentovi a premiérovi..:))))))
Nic proti tomu,že tady byli.Raději je mít pod kontrolou,než je nechat osnovat „ve sklepě“ lumpárny.Ale jejich přetvářka má své jen do času,než posílí a začnou vystrkovat růžky jako jejich dědové.Lidé bděte.