Krajní pravice vyhlíží volební zisky v Evropě. Výtahem k moci chce svézt i SPD
ANALÝZA. Začínající rok 2024 je po právu přezdíván „supervolební“. Na jeho konci bude mimo jiné i nově zvolený prezident USA a nový Evropský parlament. Z českého pohledu jsou důležité i podzimní volby v Rakousku a ve třech východoněmeckých spolkových zemích. Všude tam se čeká posílení krajní pravice, která se i přes vnitřní rozpory snaží vystupovat jednotně a vytěžit z voleb maximum – včetně české SPD Tomia Okamury.
Okamurovci dlouhodobě nepatří ke stranám, které by měly přetlak politiků schopných vystupovat na úrovni v zahraničí, ať už z hlediska kontaktů či jazykové vybavenosti. Setkání lídrů evropských populistických stran, kam SPD patří, za stranu roky objíždí hlavně předseda Tomio Okamura, který tam relativně slabou angličtinou čte delegátům své projevy.
Časy se ale mění a v posledním roce se zástupci SPD „rozcestovali“ výrazně víc. A nebyli sami. Už několik měsíců probíhá po celé Evropě intenzivní networking stran, které aspirují na vytvoření silného krajně pravicového bloku v Evropském parlamentu po letošních volbách.
„LGBT rozkládá zdravý rozum“
Nejde přitom jen o partaje tradičně zastoupené v europarlamentní frakci Identita a demokracie, kam vedle SPD patří třeba německá AfD, rakouští Svobodní, či italská Liga. Krajně pravicový blok se v minulých měsících otevíral i menším partajím, které se zatím na evropské úrovni neprosadily, jako je třeba maďarské hnutí Mi Hazánk nebo rumunská strana AUR.
„O bližší spolupráci s Mi Hazánk neuvažujeme, o tom ta zmiňovaná deklarace není. Prioritou v Maďarsku pro nás zůstává Fidesz,“ komentoval loni na podzim na dotaz HlídacíPes.org svou cestu do Budapešti Josef Nerušil.
Příkladem takového oťukávání a spojování sil může být podpis společné „Deklarace za svobodnou Evropu národů“ šesti menších evropských stran v Budapešti koncem srpna loňského roku. Za českou SPD byl na místě předseda pražské buňky strany Josef Nerušil, kromě něj se akce účastnila třeba Alternativa pro Švédsko, švýcarské hnutí Mass-Voll nebo bulharská strana Obnova.
„Podporujeme tradiční rodinné struktury a ochranu dětí. Jsme proti wokeismu a takzvaným hodnotám LGBTQIA+, které rozkládají národní soudržnost a zdravý rozum,“ stálo v deklaraci, s níž se účastníci akce rozjížděli domů.
Účast české SPD na podobné akci vypadala na první pohled překvapivě, dlouhodobě se totiž v Maďarsku hlásí hlavně k vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána. „O bližší spolupráci s Mi Hazánk neuvažujeme, o tom ta zmiňovaná deklarace není. Prioritou v Maďarsku pro nás zůstává Fidesz,“ komentoval loni na podzim na dotaz HlídacíPes.org svou cestu do Budapešti Josef Nerušil.
Republikáni u Fleků
V podobném formátu, ale v částečně jiném složení, se sešlo sedm politických stran v Bratislavě loni v květnu. Tehdy pod taktovkou hnutí Republika, které v roce 2021 vzniklo odštěpením od extremistické Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby. SPD zastupoval Jiří Kobza a i tentokrát se podepisovala deklarace – v tomto případě „Sjednocení za Evropu, proti globalismu“.
Šance, že to letos v eurovolbách „cinkne“, jsou nicméně vysoké. Do společné frakce napumpuje europoslanecká křesla zřejmě především AfD, která v Německu aktuálně vykazuje rekordní hodnoty v průzkumech preferencí. Podobně jsou na tom Svobodní v Rakousku.
Pokud však byla tato akce myšlena jako podpora hnutí Republika v kampani před parlamentními volbami, nepovedla se. Hnutí v září do parlamentu těsně neprošlo a vypadl z něj i další dostavadní člen krajně pravicové evropské frakce, hnutí Sme rodina. Slovensko tak aktuálně nevypadá z pohledu krajně pravicové evropské aliance a jejích šancí na zisk europarlamentních křesel nejlépe.
Vraťme se ale k SPD. Ta v roce před americkými prezidentskými volbami navázala i vazby s konzervativním sdružením v rámci americké Republikánské strany – Republicans for National Renewal. Jeho zástupci včetně šéfa sdružení Marka Ivanyo přijeli loni v říjnu do Prahy, ve sněmovně se potkali s Tomio Okamurou, vystoupili na diskusním večeru stranického think-tanku SPD a setkali se s „konzervativními osobnostmi“ v restauraci U Fleků.
Nebyl to poslední podobný kontakt. Hned v listopadu se v srbském Bělehradě konala akce nazvaná „Mezikontinentální konzervativní kongres“ pořádaná Srbskou lidovou stranou a právě sdružením Republicans for National Renewal. Spřízněná konzervativní média o kongresu psala jako o „menším bratru“ známější konzervativní konference CPAC, která se loni už podruhé konala pod záštitou Viktora Orbána v Budapešti.
I v Bělehradě se sešla pestrá stranická směs, od bývalých slovenských Kotlebovců z hnutí Republika přes rakouské Svobodné, německou AfD, kterou zastupoval poslanec českého původu Petr Bystroň, až po českou SPD.
Už na jaře 2023 SPD navázala kontakty s mládežnickou organizací Alternativy pro Německo Junge Alternative, kterou krátce poté začala kontrarozvědka v různých spolkových zemích Německa vyhlašovat za extremistickou organizaci. SPD to však v kontaktech s ní nezabránilo – začátkem června se Okamurovci sešli s Junge Alternative na semináři v Ústí nad Labem, kde si mládežníci AfD pronajali sál v hotelu. V srpnu pak delegace pražské SPD navštívila bavorskou AfD v Mnichově.
Ruská spojka
Spojkou mezi AfD a SPD je kromě zmiňovaného Petra Bystroně, který má také dlouhodobé vazby také na exprezidenta Václava Klause, i bavorský spolupracovník AfD s ruskými kořeny Jurij Kofner. Ten je už několik let předmětem zájmu německých i rakouských médií kvůli svým kontaktům v Rusku i spolupráci s extremistickým hnutím Identitářů.
Vystudoval známý Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), který je nejen přípravkou diplomatů, ale i ruských tajných služeb. Kofner byl také dlouholetým zastáncem a propagátorem takzvaného neo-eurasianismu, který zjednodušeně řečeno prosazuje myšlenku eurasijské říše „od Dublinu po Vladivostok“ ovládané Ruskem, a jehož hlavním hlasem je kremelský ideolog Alexander Dugin.
Vedle toho se zástupci SPD v posledním roce účastnili řady dalších akcí na úrovni mládežnických organizací partnerských stran například v Rakousku nebo Itálii. Cíl této snahy je zjevný – vytvořit před eurovolbami dojem jednoty a vzbudit u voličů pocit vyšších šancí na úspěch, když hodí hlas právě těmto stranám.
Všechny uvolněné selfie fotky bez kravat, úsměvy a ujišťování typu „Matteo Salvini je můj dobrý přítel“, jak to často slyšíme třeba od Tomia Okamury, však nemohou zcela zakrýt fakt, že i přes podobnou rétoriku mají tyto strany různé domácí publikum a voliče. I to je důvod, proč se jim zatím onu tolik let vzývanou „alianci“ až do letoška nepodařilo vytvořit.
Každý chce být alfasamec
Hlubokou dělící linií jsou například vztahy s Ruskem. Německá AfD či rakouští Svobodní volají po zrušení protiruských sankcí a mají v Rusku tradičně dobré kontakty, zatímco třeba italská vláda premiérky Meloniové, která formálně patří do pravicově-populistického tábora, až dosud v rusko-ukrajinském konfliktu podporovala Kyjev.
Když v listopadu vyhrál nizozemské parlamentní volby další pevný člen krajně pravicového klubu Geert Wilders, gratuloval mu i šéf italské partnerské strany Liga Matteo Salvini. Část opozičních poslanců mu ale připomněla, že Wilders ještě v roce 2020 vyhlašoval „ani cent Itálii“ a odmítal podpořit unijní finanční pomoc zemi těžce zasažené pandemií koronaviru.
Související články
„Vezmi si svou zemi zpět.“ Němečtí extremisté jednali v Ústí s delegací Okamurovců
Ruská spojka německé AfD míří do Prahy. Na pozvání Okamurovy SPD
A konečně, jak připomněl rakouský magazín Profil ve své čerstvé analýze vyhlídek krajní pravice na úspěch v eurovolbách, tyto strany v budování jednotného bloku dlouhodobě brzdí i fakt, že v něm „každý chce být alfasamcem“.
Šance, že to letos v eurovolbách „cinkne“, jsou nicméně vysoké. Do společné frakce napumpuje europoslanecká křesla zřejmě především AfD, která v Německu aktuálně vykazuje rekordní hodnoty v průzkumech preferencí. Podobně jsou na tom Svobodní v Rakousku.
Podle aktuálních odhadů by se jen samotná frakce Identita a demokracie mohla stát třetím nejsilnějším subjektem v novém europarlamentu. Další posílení pozic krajní pravice a populistů pak může přinést slučování frakcí v europarlamentu po volbách.
SPD sice nedosahuje ani zdaleka síly svých západoevropských partnerů, je ale v této skupině pevně zakotvená a se svými dvěma, možná třemi budoucími europoslanci se na evropské populisticko-extremistické vlně může pohodlně vézt. Přinejmenším dalších pět let do příštích eurovoleb.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vítejte v časové smyčce: města chtějí pozemky kolem jezer Most a Milada. Už zase
Do Londýna už jen s povolením a za poplatek. Změna čeká i vstupy do EU
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
„Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu,…“.Taková nastala situace u většiny vlád zemí Evropy,patří mezi ně i Německo a ČR. Nejprve k situaci v Německu,tato lokomotiva evropské ekonomiky se pod koaliční vládou SPD kancléře Scholze se Zelenými a FDP se po konfliktu na Ukrajine dostává do svízelné situace i mimo jiné pro liknavé vyšetřování zničení plynovodů NS I a II a tím pádem nedostatku levných energií. Staré problémy s migranty se jen umocňují.Koaliční vláda se potácí na ostří nože s destabilizací země.Česká Pětikoaliční vláda profesora politologie Fialy se dostává do zásadních problémů s opozicí a hospodářskou situací země vinou amatérských rozhodnutí vlády a ministrů, kteří nebyli připraveni vládnout v tak obtížném období a je doslova bičována událostmi jako je střelba na FF v Praze.Není proto divu,že posiluje v ČR SPO p.Okamury ,ale i ANO.V Německu je to AfD .EP neni komora v současné podobě ,která umí řešit situace ,které nastávají v Evropě a ve světě. Státník a premiér Maďarska V . Orbán je mnohými občany Evropy obdivován ,jak umí řešit situace s Ukrajinou, Ruskem ,ale i s EU. Takto nespokojení občane hledají alternativu u podobných politiků jakým V.Orbán. Je nutné si položit otázku o oprávněnosti požadavků na změnu, těchto nespokojených občanů zemí EU. Politické změny jsou nutné ve všech zemích EU,ale nikoliv postačující.Tak složitá je situace v EU,ale i v jiných částech světa,kde jsou problémy a konflikty. Řešení se odkládají,politici odstupují a tak se obrovské břemeno nabaluje a obtížně odtlačuje jednotlivými vládami s neblahým očekáváním ,ale čeho?
Situace v zásadě není složitá. Jen zlodějům z vládnoucích stran dochází to, co si mohli více-méně pro společnost bezbolestně nakrást a jejich další aktivity na tomto poli jsou už pro občany méně přijatelné a právem vzbuzují jejich stále větší nevoli.
Pochopitelně, tento zlodějský odpad, u nás v podstatě totožný s pětikoalicí, vříská o „krajní pravici“, přičemž ovšem jak naše SPD, tak i třeba ona proklínaná AfD mají na programu demokratickou politiku a ekonomicky jsou středové či levostředové (což je ovšem kontrast proti ultralevicové směsici fašistů a bolševiků v dosluhujících evropských vládách, i ve vedení EU)
Demokratická politika SPD ? Tak ano, už na to máme také pravomocný rozsudek.
https://www.respekt.cz/podcast/spd-lze-oznacit-za-parlamentni-fasisticke-hnuti-proc-soud-smetl-okamurovu-zalobu-na-respekt
https://www.respekt.cz/tydenik/2023/16/spd-a-fasismus
To by tu musela existovat důvěryhodná a apolitická justice. Takto ten rozsudek má jen velmi problematickou hodnotu, asi jako náznak soudruha premiéra.
Fašisté na naší politické scéně jistě jsou, v rámci pětikoalice si můžete vybírat mezi různými odstíny klerofašismu a bolševicko fašismu.
Já budu volit demokracii proti totalitě. Proto volím krajní pravici. Dost bylo totality z Bruselu.
Běž domů Ivane, čeká tě Nataša a tak dál. SPD volí jenom hlupáci nebo bývalí komunisté=pravá totalita.
Pravice,skutečná pravice musí být evropská,nebo ještě lépe západo-evropská.Musí navazovat na Schoppenhauera,Nietzscheho ,musí navazovat na kulturu a tradice křesťanství.
Jinak to prostě pravice není ! Nemůže se bratřit s Rusy ani s asiaty,protože tím by nebyla pravicová ani levicová,nýbrž cizí !
A teď si do toho dosaďme Okamuru- je-li pravda,že koketuje s Rusy,pak není pravice,ale cosi třetího.
Samo křesťanství je ovšem asiatská ideologie a s evropskou kulturou má společného asi tolik, co nacismus s judaismem (lapidárně řečeno: křesťané likvidovali evropskou kulturu a její nositele asi stejně nadšeně, jako nacisté Židy; bohužel, mělo na to mnohem více času než ti nacisté na páchání holokaustu).
MMCH, souhlasím s manželstvím pro všechny, ale přestože SPD je více-méně proti, budu asi volit tuto stranu, protože to je otázka pro referendum (které chce SPD zavést) a ne pro premiéra, vymozkovaného křesťanstvím.
A, ještě jednou MMCH: nikdy nebudu hlasovat pro žádnou ze stran, které protlačily parlamentem církevní restituce. Ne proto, že by se nemělo vracet to, co komunisté nakradli (ale když církevníkům, proč ne také jiným okradeným?), ale proto, že se „vracejí/vracely“ i nemovitosti zabavené už Josefem II nebo za Masarykovy pozemkové reformy, což argumentování o „navracení ukradeného komunisty“ staví do poněkud odlišného světla. Druhou věcí je, že se měly nejprve vyčíslit škody, které tu církve, hlavně ŘKC, nadělaly a spočítat, zda jsou vůbec po jejich odečtení v pozitivních číslech (IMHO minimálně ŘKC ne).
Jestli bych směl dvě poznámky.
1) Je strašné riziko přijímat manželství pro všechny. Protože, je samozřejmě lež že získají jen ta práva uvedená pro manželství dle obč.zákoníku ( je jich tam pár)-
Ve skutečnosti jak známo je u nás přes 2 miliony zákonů. K tomu si přidejte mraky různých provozních řádů (v obchodech, bankách ve školách, v různých oddílech, spolcích, církvích, atd. Plus si k tomu přidejte řadu mezinárodních dohod. atd…
V řadě z nich a v jaké souvislosti se objevuje termín manželství, manžel, manželka a jaké to bude mít dopady, při rozšíření na všechny. nikdo neví a sporných míst bude spousta..
No, pokud si snad někdo myslí že ne, stačí si přečíst Hlavu třetí Zákona o rodině a zjistí že při zavedení manželství pro všechny, bude na soudech veselo..:))))
a za 2) Ono je vhodné si přečíst preambuli toho zákona o církevních restitucích a tam se dočtete jaké pozitivní dopady na tento stát měly a stále mají církve Tedy rozuměno, dle mínění těch politiků co ty restituce protlačily. To se – podle nich, na peníze ani přepočítávat nedá..
No, závěr je jasný, buď těm politikům ty jejich názory o církvích věřite je a sdílíte je, nebo ne. A podle toho je volíte, a nebo ne.
Jak to tady opakuju často, aby pak do toho před volbama nemíchal nějaké ruské agenty. Těm může být vztah Čechů k církvím ukradený,..
1. Jenže o tom, co jste uvedl, je právě ona diskriminace G a L párů, kterou by jednotné manželství pro všechny do značné míry zkomplikovalo.
2. Kdysi jsem spočítal (přes postupy pojišťovenské statistiky), že jen řádění soudruha Boblinga na Šumpersku, následně úročené jedním procentem, by o něco převýšilo to, co ŘKC dostala za restituce. Jinak tyhle organizace jsou přínosem jen pro věřící, ne pro normální lidi, kterých je tu většina. A věřící ať si je financují sami, pokud je chtějí mít.
Ale, jak jsem uvedl výš, hlavním problémem restitucí je to, že byly vraceny nemovitosti (a další majetek), které už dávno před únorem 1948 církve nevlastnily.
Když ono každé kyvadlo se kývá ze strany na stranu.
Nedá se doufám popřít, že se dosavadní vedení EU ohnulo až příliš neolevicovým směrem. Od Green Dealu přes ještě ohromnou podporu imigrace, až dejme tomu k podpoře Palestiny. Pokud někoho mýlí výrazný odpor proti ruské agresi, dá se to vysvětlit tím že Putinům režim v Rusku už sám o sobě není levicový v moderním smyslu.
Takže, pokud se po příštích (nejen ejro) volbách too kyvadlo posune trochu doprava, směrem k opravdovým zájmům občanů EU, nikdo se doufám zlobit nebude.
Rozuměno, samozřejmě v limitech ústavních práv a svobod. Jak jinak.
1. „Odpor EU proti ruské agresi“ je z větší části šmé.
2. EU potřebuje, minimálně v oblasti ekologie, obrat o 180 stupňů a jsem velmi skeptický vůči něčemu takovému (i v případě totální porážky současných vládních v EU stran v letošních volbách), už proto, že sumy, které putují z našich peněženek do kapes ekokorupčníků, jsou příliš vysoké.
Svatá Matko Boží! Tohle je přeci standardní politický jev! Vždy, když se u moci drží zuby-nehty kreténi, kteří zaženou lidi do kouta a ohrozí jim základní životní jistoty, přijde Adolf, slíbí lidem návrat „starých zlatých časů“ a s naprostou převahou vyhraje volby. To je ze strany dvě učebnic politologie a dějepisu. Naprosto nechápu proč se tomu někdo diví. Já jsem nižší střední třída (učitel matematiky) a elektromobil za milion si skutečně nekoupím. Protože na něj nikdy mít nebudu. Takže když mi někdo řekne, že mi zakáže spalováky, výrazně snižuje můj životní standard, omezuje mou pracovní mobilitu a nikdy ho volit nebudu! Adolfe, kde jsi?!
Jenže ten návrat poměrů odpovídajících, řekněme, přelomu tisíciletí a následné obnovení ekonomického růstu, je velmi snadno splnitelný. V podstatě jen je potřeba odstavit od moci politiky, kteří od té doby cíleně zhoršují životní úroveň občanů, přestat vykrmovat zloděje a podvodníky (např. celá ekologická agenda) a alespoň část jejich kapes vyklepat. To se opravdu s nějakými diktátorskými pravomocemi zvládnout dá a mělo by to podporu mas občanů (která potenciálně bude růst).
Největší šmejdi na politické mapě ČR jsou KSČM a SPD a s nimi také hnutí ANO Tato nikde napsaná koalice vládla v minulosti 8 roků a každým rokem i v době masívního růstu evropské ekonomiky dělala každým rokem sekeru ve státním rozpočtu kolem 100-150 miliard Kč, přičemž do infrastruktury a ekonomiky investovala minimálně. Jediné na co vždycky pamatovali schválit všechny dotace pro Agrofert a jiné spřízněné firmy. To byla ta pravá zlodějna a podvod nad podvod. Nakonec v posledních 2 letech šéfování udělali 2 astronomické dluhy ve výši 360 a 490 miliard Kč a to nebylo všechno. Zůstalo po nich plno kostlivců a nášlapných min pro novou vládu- prázdné zásobníky zemního plynu a nárůst stálých mandatorních výdajů a teď mají tu drzost, že to svádí na současnou koalici. I za inflaci mohou nejvíce velkopodnikatelé v zemědělství jako je Babišův Agrofert nebo Tomanův Agropodnik a dalších 5 potravinářů, kteří s požehnáním Agrokomory určují ceny potravin v ČR.
Kecáte. Fiala převzal stát v podstatě nezadlužený. Dluhy nasekal on z titulů nesmyslného boje proti vylhanému „antropogennímu oteplování klimatu“ a dalším nesmyslům. Racionálně fungující vláda by utla financování pochybných obchodníků s fotovoltaikou a větry, zrušila emisní povolenky a další šílenosti, prosazované z Brusele. A bylo by peněz dost a dost.
A už jsem to tady párkrát napsal, ale budiž: Raději Babiš, který je závislý na tom, že si jeho výrobky, od „bionafty“ po uzeniny, budu moci koupit (protože jinak by krachnul), než Fiala, který žádný takový ekonomický zájem na mé životní úrovni nemá (a dává naprosto jednoznačně najevo, že životní úroveň obyvatel tohoto státu mu leží u koncového otvoru trávícího ústrojí).
Běž domů Ivane, čeká tě Nataša a tak dál. SPD volí jenom hlupáci nebo bývalí komunisté=pravá totalita.
SPD volí lidem, kterým záleží na prosperitě tohoto státu. Pětikoalici volí lidé preferující zájmy jiných států než ČR. Od Ruska po USA.
MMCH. kdokoli označí SPD za „krajní pravici“ je jen bezcenný lhář.