Kraje a jejich neprůhledná média. Sebechvála i útoky na opozici místo zpráv
Krajské noviny mají být ze zákona objektivní a informace v nich vyvážené. Podobně jako noviny radniční však často končí spíš jako nástěnka úspěchů krajské koalice, případně prostor pro vyřizování účtů s opozicí. Jako tristní hodnotí transparentnost krajských médií sdružení Oživení, které krátce před krajskými volbami zveřejnilo aktuální statistiku otevřenosti krajů.
„Nevymysleli nic, a tak jim zbývají pouze pavlačové drby a fňukání, že vedení kraje rozhoduje bez nich,“ píše o opozici koaliční zastupitel kraje Vysočina Petr Bárta v červnovém vydání krajských novin.
Opozice podle něj „za uplynulé roky nepřišla s výjimkou většího utrácení za cokoli a politického uplácení voličů s ničím, co by kraji nějak významně prospělo“. Šanci reagovat přímo na toto obvinění hned vedle zmíněného výroku už ale opozice nedostala.
Příklad z Vysočiny je jedním z mnoha nedostatků, které u krajských novin sdružení Oživení při letošním monitoringu transparentnosti krajů našlo.
Méně plurality, více útoků
„Obecně musíme konstatovat, že kraje dopadly v oblasti transparentnosti médií tristně,“ konstatují autoři aktuálního vydání projektu Transparentní Česko. Žádný z krajů nedal podle nich v krajských novinách opozici ani pět procent prostoru.
Od posledních krajských voleb v roce 2020 se navíc situace v tomto ohledu ještě zhoršila. Prostor pro alternativní názory v krajských periodikách klesl od té doby podle Oživení zhruba na polovinu. Naopak trojnásobně v novinách narostl počet útoků na opozici.
Dalším příkladem může být situace z červnového vydání Krajských listů v Karlovarském kraji. Koaliční zastupitel Antonín Jalovec v něm kritizoval opakované opoziční návrhy „na schválení nesystémové dotace pro subjekt z konkrétního města s cílem následně vydírat koaliční zastupitele z tohoto města, že přidělení takové dotace přece musí podpořit“. Jalovec dodal, že „to je mentalita korupčníků, nikoliv zodpovědných zástupců občanů“.
Ostrá výtka mířila konkrétně vůči opozičnímu hnutí ANO. Jeho zástupce Jan Vrba však na ni mohl reagovat až v srpnovém čísle krajských novin:
„Jeho slova o korupčním jednání mě vyloženě zvedla ze židle. Co si to pan Jalovec dovoluje? Snaha chebských opozičních krajských zastupitelů za ANO o přiznání sportovní dotace chebskému šachovému oddílu má přeci svou logiku. Jeho členem je mladý šachista, který je na prvním místě světového žebříčku.“
Pokud tedy čtenář krajských listů pozorně nečetl několik vydání po sobě, neměl k dispozici názor obou stran, ale jen jednostranné výkřiky. Do objektivity, vyváženosti a povinnosti poskytnout přiměřený prostor názorům členů zastupitelstva, kterou podobným periodikům samospráv nařizuje zákon, má podobný postup každopádně daleko.
„Ani vteřina pro opozici“
„Rádi vyzdvihujeme dobrou praxi, ale v oblasti krajských médií dobrá praxe zkrátka není. V krajských médiích chybí prostor pro kritické názory a politici by měli zajistit, že média hrazená z veřejných prostředků nebudou sloužit pouze politickému PR,“ komentuje výsledky monitoringu Marie Krutišová z Oživení.
Součástí hodnocení transparentnosti byly i reportáže, které si jednotlivé kraje objednávají u komerčních regionálních televizí. Dopadlo to podobně jako u krajských novin, nebo ještě hůř: „V televizích nedostala, až na jednu reportáž Ústeckého kraje, opozice ani vteřinu času,“ konstatuje Oživení.
Sdružení bodově hodnotilo například i to, jestli má kraj pro své noviny zřízenou redakční radu, kolika procenty je v ní zastoupena opozice nebo jestli má kraj vnitřní psaná pravidla pro tvorbu obsahu periodika.
Pomyslným „šampionem“ se stal Liberecký kraj, který však získal jen sedm bodů z celkových 24 možných. Nejhorší Zlínský kraj získal bod jediný, také proto, že jako jediný kraj nemá zřízenou ani redakční radu, ani nepřijal závazná pravidla pro tvorbu periodika. Není tak jasné, zda vedení kraje nezasahuje redakci přímo do obsahu.
Celkově jde spíše o orientační než zcela kompletní žebříček, některé kraje totiž své vlastní noviny nevydávají, jiné si zase neobjednávají komerční televizní zpravodajství.
Jasno na Vysočině, mlha ve Zlíně
Krajská média jsou však pouze jedním z kritérií otevřenosti, která projekt Transparentní Česko u krajů mapuje.
Tím dalším je otevřenost krajů co do zveřejňování kontaktů na politiky a podkladů pro jednání zastupitelstev či výborů a komisí, dále transparentnost veřejných zakázek, aktivní či pouze formální přístup k whistleblowingu a transparentnost krajských organizací.
Srovnání jednotlivých krajů ukazuje hluboké rozdíly. Zatímco Kraj Vysočina skončil s odstupem první a kritéria otevřenosti (metodika monitoringu zde) splnil podle Oživení na 88 procent, a Olomoucký, Středočeský a Jihočeský kraj přesáhly sedmdesát procent, poslední Zlínský kraj dosáhl na pouhých 23,5 procenta.
V oblasti veřejných zakázek a otevřenosti k dodavatelům v popředí znovu skončil kraj Vysočina a také Středočeský kraj, byť oba s jen lehce nadprůměrným skóre 56 procent.
Žádný kraj neprovádí transparentní výběrová řízení na vedoucí pozice ve svých příspěvkových organizacích a obchodních společnostech a jen pět krajů zveřejňuje oznámení o těchto řízeních, uvádí analýza.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
„Nechte mě domluvit.“ Jak si politici ANO dělají čárky u sledování České televize
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Do r. 1990 jsem tady měli komunistické tzv. Novotného kraje, které byly hned po revoluci s velkou slávou zrušeny jakožto přežitek. A po necelých 10 letech byly Zemanovou vládou s velkou slávou obnoveny starší komunistické Gottwaldovy kraje, které tady fungovaly před r. 1961. Výsledkem obnovy komunistického krajského zřízení pocházejícího z období nejtužšího stalinismu je zcela očekávatelně současný český Absurdistán, který nemá obdobu v žádné jiné civilizované zemi světa. Jediné rozumné řešení představuje zrušení krajů, čím dříve, tím lépe, pokud možno okamžitě!
Jako, že nemají být vůbec žádné kraje?
Kraje jsou komunistický výmysl z roku 1948.
Do roku 1938 mělo Československo zemské uspořádání, zemi Českou, zemi Moravskou a zemi Slezskou, Slovensko a Podkarpatskou Rus.
Dnešní uspořádání zaručuje občanům mnohem více úředníků, větší administrativní zátěž, horší správu země a centrální přerozdělování daní v Praze.😂
Větší nesmysl už Slované v ČR nemohli vymyslet a stvořit. 😂
Kraje z roku 1997 jsou zároveň „NUTS 3“. Ale kvůli dotacím z EU se tyto kraje/NUTS 3 musely různě pospojovat do větších jednotek „NUTS 2“ neboli „regionů soudržnosti“.
https://cs.wikipedia.org/wiki/CZ-NUTS
Ono to v celostátních médiích vypadá nějak jinak?
Stačí se podívat na provládní media se štvavou ČT24, Primanews … na provládní weby … co tam se děje k nynější opozici je ještě daleko horším morálním úpadkem
Když ono je to slovy klasika „naprosto o něčem jiném“.
Nepřesné je v tvrzení na začátku že „..v červnovém vydání krajských novin kraje Vysočina “ ..šanci reagovat přímo na toto obvinění hned vedle zmíněného výroku už ale opozice nedostala.“
Jenže ve skutečnosti je ta reakce uvedena na stránce o něco níže v projevu opozičního poslance pana Kukly, z něhož lze citovat „.. sledujeme jejich
obrovskou chuť vládnout, ale nulovou chuť se politicky
zodpovídat. Chlubí se investicemi, které jsme připravili
v minulém volebním období, a když dojde na případy
korupce a zatýkání, mlčí..“
Jenže, pokud koalice a opozice komunikují spolu takovými argumenty, je na velice složitou diskuzi, zda a jak se na ní mají média (zvláště ta nezávislá, vřp, a pod.) podílet, už tím že takové projevy, které už jsou propagandou, citují.