
Konec skrytého vlastnictví. I Česko bude muset zavést veřejný registr koncových majitelů firem
Každý z členských států bude povinen zveřejnit seznam majitelů soukromých firem. Návrh Evropské komise předběžně odsouhlasil Evropský parlament i Rada EU. Až novela projde i formálně, dostanou členské země na zavedení veřejného registru rok a půl. Česko se takovému zveřejňování dat dosud bránilo.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Novela směrnice o praní špinavých peněz by tak měla přímý dopad i na nového českého premiéra Andreje Babiše (ANO).
Ten své podnikání kvůli střetu zájmů převedl do svěřenských fondů, díky čemuž se může od holdingů Agrofert a SynBiol navenek distancovat. Podle nových pravidel EU ale bude muset být i v takovém případě jasně uvedeno, že právě Babiš je tím, kdo z těchto fondů profituje.
Veřejnost bude mít přístup nejen k české databázi vlastníků firem, ale také k informacím o tom, kdo stojí za firmami všech členských států.
Česko sice spustí registr koncových vlastníků už od ledna nadcházejícího roku, jenže k údajům nebude mít veřejnost přístup. Naopak třeba Slovensko již nyní informace o koncových vlastnících firem zveřejňuje. Nabízí tak ukázku toho, jak budou registry podle nových pravidel EU vypadat.
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
Paradoxně si tak ve slovenském rejstříku můžeme přečíst, že Andrej Babiš stojí za firmami vlastněnými Agrofertem, naopak v českém rejstříku není u stejného holdingu po Babišovi ani stopa.
„Veřejný přístup (do registrů vlastníků firem – pozn.red.) umožní větší kontrolu informací ze strany občanské společnosti, včetně tisku nebo organizací občanské společnosti, a přispěje k zachování důvěry v integritu obchodních transakcí a finančního systému,“ popisuje očekávané dopady směrnice její průvodní dokument.
Vyhraná bitva, ne válka
Tlak na zveřejňování údajů o skutečných koncových majitelích firem se významně zvýšil poté, co na veřejnost unikla data z offshoreových destinací v kauzách Panama Papers či Paradise Papers. Ty ukázaly, že za anonymními společnostmi, stojí často vedle lidí z byznysu a známých osobností světového sportu či kultury i někteří politici či státní úředníci.
Podle evropské centrály Transparency International, která se o novelu intenzivně zasazovala, ukazují data Světové banky, že v 70% zásadních případů korupce byly využívány právě anonymní společnosti.
Související články

Jsou tu Paradise papers, další únik informací z daňových rájů. Česká stopa zmiňuje Koženého, Appian či IPB
Přístup veřejnosti k novým evropským rejstříkům tak podle TI umožní nejen prevenci, ale také přispěje k odhalování praní špinavých peněz. Především tím, že umožní bližší kontrolu veřejnosti a bude působit jako odrazující prostředek proti zneužívání.
„EU si zaslouží uznání za to, že učinila tento odvážný krok k ukončení utajování vlastníků, které usnadňuje korupci, daňové úniky a jiné trestné činy,“ uvedla Laure Brillaudová z centrály TI. „V boji proti praní špinavých peněz se dnes (v den schválení novely – pozn.red.) vyhrála velká bitva, ale vlády EU a G20 musí vyvinout také tlak na všechny jurisdikce v zahraničí, aby dodržovaly tento nový globální standard.“
Na každého registr nedosáhne
I nadále však bude možné vlastnictví či podíl ve firmě anonymizovat. Existuje totiž stále řada zemí, kde je zaručení anonymity a daňová úleva hlavním lákadlem – například Seychely, Marshallovy ostrovy, americký stát Delaware, nebo třeba Kajmanské ostrovy.
Související články

Kellnerova PPF kupuje i Škodu Investment, podnik s utajenými vlastníky, z něhož byl vyveden miliardový majetek
Právě v poslední jmenované destinaci je například i koncový vlastník české Škody Investment. Ačkoliv je firma v první linii vlastněna kyperskými společnostmi – jejichž majitele bude běžně možné nalézt v otevřeném registru – v druhé linii jsou firmy z destinací, kam ani nová směrnice EU nedosáhne.
Koncoví vlastníci Škody Investment se tak dál budou moci anonymně skrývat za fondem z Kajmanských ostrovů a za firmami z ostrova Guernsey.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)