Konec Bohumínského usnesení? ČSSD hledá cestu ke spolupráci s komunisty
ČSSD bude na sobotním Ústředním výkonném výboru řešit, zda zruší usnesení bohumínského sjezdu z roku 1995. To jí na vládní úrovni zakazuje spolupráci s několika extrémistickými stranami, mezi nimi i s komunisty. Návrh, kterým by se pak měl zabývat i březnový sjezd sociální demokracie, na ÚVV veze skupina členů z Plzeňska, podporu má ale i v jiných krajích.
HlídacíPes.org má k dispozici soubor materiálů k sobotnímu pražskému jednání ÚVV ČSSD, který byl v minulých dnech rozeslán jednotlivým stranickým sekretariátům. Je mezi nimi i návrh na zrušení Bohumínského usnesení.
„Nemožnost vlády např. s KSČM na vládní úrovni omezuje koaliční potenciál ČSSD a snižuje vyjednávací prostor ČSSD, protože ostatní politické subjekty toho mohou využít ve svůj prospěch. Neznamená to uzavřít koalici s KSČM, jen je to zrušení omezení, které nemají ve svém usnesení žádné politické subjekty, které ostře vystupovaly proti KSČM a mnohdy na tom stavěly svoji politiku, ale když potřebovaly, tak se s KSČM spojily,“ píše se v návrhu, pod nímž je podepsán člen ÚVV Josef Malý.
Co říká Bohumínské usnesení
„Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL.“
Malý pro HlídacíPes.org svůj návrh rozvedl. Podle jeho představ by se jím měl v březnu zabývat i sjezd. „Je to návrh k diskusi, záleží, jaký názor bude mít většina, a tu bude třeba respektovat,“ říká Malý. „Aby byla volná soutěž, mělo by se to otevřít. Buď by takové usnesení měly mít všechny strany, i od středu napravo, nebo nikdo,“ dodává Malý. Připouští, že by otevření Bohumínského usnesení mělo vylepšit koaliční potenciál před očekávaným předvolebním střetem s hnutím ANO Andreje Babiše.
Na krajích vyzkoušeno
ČSSD má už spolupráci s komunisty léta vyzkoušenou na krajských a komunálních úrovních. Platí to třeba o Ústeckém kraji, kde druhé volební období „kryje záda“ komunistickému hejtmanovi Oldřichu Bubeníčkovi.
Od podzimu je zde náměstkem hejtmana Jaroslav Foldyna, který rovněž patří k zastáncům zrušení Bohumínského usnesení. V sobotu by pro to ruku zvedl.
„Ani na bohumínském sjezdu jsem pro to nehlasoval. Ale vyhnul bych se nějakým debatám o rušení, řekl bych, že je usnesení přežité,“ říká Foldyna. Konstatovat by to podle něho měl i stranický sjezd.
Opět z jeho úst zaznívá argument, že podobná usnesení nedodržují ani pravicové strany, které si ke komunistům ad hoc rovněž pro podporu chodí. „Celá řada našich voličů se dívá směrem k této spolupráci, co si budeme namlouvat,“ říká náměstek ústeckého hejtmana.
V ČSSD se o zrušení usnesení zakazující spolupráci s komunisty hlasitě mluvilo v roce 2013. Předseda strany Bohuslav Sobotka tehdy řekl, že je zastaralé. Komunistům chtěl vyjmenovat podmínky, například vyrovnání se s minulostí před rokem 1989, po jejichž splnění by byla spolupráce možná. Řekl rovněž, že by o zrušení mohlo rozhodnut stranické referendum.
Strana jako firma
Zatímco osud Bohumínského usnesení je nejistý, proměna ekonomického řízení strany má podporu politického grémia. ČSSD, která není v nejlepší ekonomické kondici, chce zrušit post místopředsedy pro řízení strany, které léta zastává Martin Starec, a nahradit ho novým místem ekonomického ředitele.
Ten by měl být podřízen přímo předsedovi strany, ale měl mít rozhodující moc nad Ekonomickou a Hospodářskou sekcí Lidového domu. Z pozice ekonomického ředitele by měl mít přístup na všechna vrcholná stranická jednání, jako je politické grémium nebo ÚVV.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Pěkně píšete o spolupráci ČSSD s komouši. Ale zcela vám uniká spolupráce s nimi na radnici v Litoměřicích(ODS). Aby přehlasovali vítěze voleb ANO, tak udělali tajemníka mladých komunistů Jaroslava Růžičku(Kojzara) předsedou KV. A sice placeným!!. Radnicí to bude stát asi 2,5 melounu, ale krajskému šéfovi ODS (Sisákův učeň coby místostarosta) se to v jeho plánovaných čachrech vyplatí.
Zdroj: http://www.litomerickeforum.cz
Sarkasticky by se dalo říct, že dneska přece vůbec nezáleží na tom jestli se do vlády dostanou komunisti. Protože přece máme dnes v demokracii zavedené dostatečné ústavní pojistky a zejména na vládě nezávislé složky, které by jakékoliv pokusy o totalitní praktiky zastavily na všech stupních. Takže – ať si pak v té vládě navrhujou co chtějí.
Jenomže – a je to předpokládám vidět naprosto názorně, že takhle ta naše demokracie vůbec, ale vůbec nefunguje..
No jde o to zda Vám o nějakou spolupráci bude KSČM vůbec stát. Může se taky stát že ČSSD bude muset přijít poprosit s čepicí v ruce právě KSČM. Preference těchto dvou stran budou těsně před volbami vyrovnané jak to dopadne se uvidí.
Nevidím zásadní rozdíl mezi předlistopadovým režimem a polistopadovým režimem, pokud je tady právní kontinuita s bolševickým režimem. Svěrací kazajka Kremlu se komančům nelíbila a nyní jsou navýsost spokojeni.
Sloučení ČSSD se zločineckou organizací bude poslední hřebík do rakve ČSSD.
Usnesení se nemusí rušit ,ale „aktualisace“ po 20letech je nezbytná.
Bohumil Laušman jednal správně.Podmínkou by ovšem bylo bez Sobotky!
Historia magistra vitae.
Bolševík si počká, hraje dlouhodobě na rozdíl od partají, které sbírají body od voleb k volbám různými triky. Jestli za Masaryka byl bolševík na okraji, stačil otřes WW II a rázem byl od 1945 svými nátlakovými praktikami nejsilnější.
Lze se zatím utěšovat dvěma fakty:
1/ Dokud nedojde k velkému společenskému průšvihu, bolševík nebude mít většinovou podporu.
2/ Svými postoji je na vládní úrovni bolševík nepřijatelný (schválně tak činí), protože nereálné populistické sliby by musel jako vládní strana plnit. V statu quo mu jen stačí okopávat demokratickým stranám kotníky, v tom je mistr od založení.
Ad 2 – Ale o to přece vůbec nejde. Nějak zapomínáte, že dneska už voliči ani od demokratických stran neočekávají že by snad své předvolební sliby ve vládě plnily. A jak jim ti politici cynicky říkají z vlády, tak si příště zvolte někoho jiného. Čili, to samé by platilo i pro komunisty ve vládě. A ten jediný rozdíl, je v předpokladu, že v případě totalitní vlády (což tedy – opakuji to stále, nemusí být jen komunisté), že za čtyři roky už ty další svobodné volby prostě nebudou..
Každá partaj, která spolupracuje s fašistickými subjekty typu KSČ, je absolutně nepřijatelná a nevolitelná.
Na krajích funguje spolupráce,jde o to,zda se lidé chtějí domluvit,jestli pracují pro vesnici,město,kraj,nebo upřednostňují svoje nebo stranické zájmy.Je to v lidech,někdo má tu páteř rovnou,jiný skoliozu! Štvát lidi proti sobě se nevyplácí.Nedávno se tady někdo posmíval,že vést stát jako firmu je nesmysl.Teď máme nějaké starosti s financema a už na to musíme mít ekonomického ředitele!!!!Dyť to zmákne dobrá účetní a klidně nezávislá!!!! Toho maňase,který tam bude po zaplacení panu Altnerovi bych ale řešit nechtěl.
Nejsem komunista a proto si myslím, že už je na čase, aby komunisté – poslanci za svůj plat nesli také svůj dílodpovědnosti za t.zv. blaho českého národa. Kdybych byl komunista a navíc poslanec, v žádném případě bych velice nesouhlasil se vstupem do vlády. A taky proč? Vždyť plat poslanecký plat není podmíněn účastí straníků ve vládě.