Ilustrační foto: Alexandr Satinský/ MAFRA/ Profimedia

Komunistické falšování minulosti, samizdatová solidarita a boj o jedno jméno

Napsal/a Ján Šimulčík 4. listopadu 2024
FacebookXPocketE-mail

Vydavatelé, tiskaři a distributoři samizdatu si zaslouží, aby jim byl věnován pamětní den. Ani datum památného dne – 12. října – by nebylo takovým problémem, kdybychom akci českých a slovenských vydavatelů samizdatu vnímali jako „odhodlání bránit svobodu projevu jako nedílnou součást souboru základních lidských práv“. To byla také podstata Dne samizdatu. Zde jsme mohli diskusi ukončit, ale neučinili jsme tak, což je jen dobře.

Po schválení českého Dne samizdatu jsem napsal, že pokud se čeští disidenti museli v roce 2024 opakovaně zastávat Ivana Polanského, pak se opakuje historické déjà vu.

V Parlamentu, Senátu a masmédiích se kolem osoby Ivana Polanského a jeho vydavatelského počinu v podobě samizdatového Historického zápisníku, který tvořil asi 3 % jeho celkové samizdatové produkce, rozvinula debata.


Text je reakcí na dva již vydané materiály k tématu Dne samizdatu. První – Den samizdatu. Co že se to 12. října připomíná či dokonce oslavuje? – napsal Jiří Gruntorád. Polemicky odpověděl historik Petr Blažek textem Místo věcné diskuse o historických obrazech Josefa Tisa osobní útok. Titulek a mezititulky jsou redakční.


Pokusím se poukázat na některé aspekty, které se v diskusi ke Dni samizdatu neobjevily, ale považuji je za důležité.

Historik Petr Blažek ve své diskusi k tomuto tématu upozorňuje „všechny zájemce na klíčovou věc. Tou je obsah Polanského sborníků, o němž si každý může snadno udělat obrázek sám.“ Poukazovat však pouze na Historický zápisník Ivana Polanského bez širšího výkladu považuji za nedostatečné. Budu se jimi proto zabývat podrobněji.

Perzekuce a domovní prohlídky

Komunisté falšovali události od Vítězného února, přes rok 1968, černobylskou havárii a události až do roku 1989. Ve slovenských reáliích je třeba doplnit dějiny Slovenského národního povstání (SNP) a události Slovenského státu.

V prvním případě se vzbouřil historik Jozef Jablonický, který napsal vlastní pohled na SNP. Jak to dopadlo? Perzekuce, domovní prohlídky… Druhé téma bylo na Slovensku v období komunistické normalizace kvůli své citlivosti velkým tabu. Ivan Polanský ho otevřel, i když po svém.

Samizdat chtěl přispět i k jiným pohledům, jinému poznání, než jaké nabízela komunistická historiografie (ideologie). Dejme však další prostor Ivanu Polanskému a jeho vysvětlením.

Proč Ivan Polanský vydal samizdatový Historický zápisník? Na to odpovídá sám v závěru prvního čísla (1/1986), které bylo věnováno Jozefu Tisovi.

Nejkontroverznější částí prvního čísla byla stránka, na které uveřejnil modlitbu za blahořečení Jozefa Tisa.

Pro důležitost této informace ji budu citovat v plném znění: „Poděkování: Za inspiraci k sestavení tohoto ,Zápisníku‘ děkuji Jánovi K. Roháčovi, P. Šimčíkovi a dalším, kteří v roce 1986 publikovali ve Směru (deník, pozn. autora), orgánu středoslovenského KV KSS, na pokračování články na téma Klerikalismus a ideologický boj.“

Citovaný text byl jediným textem, který Ivan Polanský napsal pro první číslo. Historický zápisník byl reakcí na ideologické vymazávání a překrucování historické pravdy komunistickým režimem.

Věnujme Ivanu Polanskému a jeho výkladům další prostor. Při svém prvním výslechu po zadržení StB 6. listopadu 1987 zopakoval svůj záměr:

„V kontextu hledání historické pravdy a poznávání dějin, jakož i v kontextu určité otevřenosti a demokratizace po vzoru Sovětského svazu nepovažuji samizdat pod názvem Historický zápisník za časopis propagující klerofašismus.“

Při výslechu 4. prosince 1987 Polanský také vysvětlil, že měl v úmyslu vyvolat zájem o jednotlivé části slovenských dějin vydáváním článků v Historickém zápisníku, které by vyvolaly polemiku, a tím i možnost hodnotit toto období z jiných úhlů pohledu.

„Mám dojem, že kvůli nedostatku publikací obsahujících opačné či jiné názory nemůžeme dospět k objektivnímu posouzení daných období. Závěrem bych chtěl podotknout, že mým záměrem nebylo vychvalovat negativní věci, které se udály za Slovenského štátu nebo v jiných historických obdobích našeho národa…“

Při sestavování Historického zápisníku dne 11. 12. 1987 uvedl, že „veškerý materiál v Historickém zápisníku č. 1/1986 je doslovně převzat z jiných zdrojů, nikdy jsem nic nevynechal ani nepřidal k originálu“.

Zmíněný samizdat obsahoval asi 65 % článků z období první republiky, z let 1945–1947 a normalizace. Přibližně 35 % článků bylo z exilu.

Nejkontroverznější částí prvního čísla byla stránka, na které uveřejnil modlitbu za blahořečení Jozefa Tisa. Dne 6. listopadu 1987 řekl: „To bylo v modlitbě, která byla součástí letáku, který jsem dostal někdy předtím, nevím od koho. Podle mne to byla tvrdá modlitba, která tam byla vložena, ale omylem. V dalších vydáních už nic takového zveřejněno nebylo.“

Že šlo o omyl, uvedl ještě několikrát. Exilový leták s modlitbou propašovanou na Slovensko, který Polanský doslovně popsal, je uložen ve vyšetřovacím spise.

Přestože Ivan Polanský deklaroval záměr rozšířit historické poznání, po zveřejnění samizdatu se mu dostalo ostré kritiky ze strany slovenských disidentských spolupracovníků.

Ostrá kritika z disentu

Zažil Ivan Polanský období Slovenského štátu a prezidenta Jozefa Tisa, když o něm publikoval? Jak sám poznamenal, jeho otec byl v roce 1923 jedním ze zakládajících členů Komunistické strany Československa. V letech 1939–1945, v době Slovenského státu, jako šesti až osmiletý občas s otcem chodil na tajné komunistické schůze.

Když byl Tiso odsouzen, bylo mu 11 let. Jeho motivaci je třeba hledat spíše ve vztahu k poznání vlastní historie a v odporu proti překrucování a zatajování historické pravdy ze strany komunistů.

Přestože Ivan Polanský deklaroval záměr rozšířit historické poznání, po zveřejnění samizdatu se mu dostalo ostré kritiky ze strany slovenských disidentských spolupracovníků (mimo jiné i za výše zmíněnou modlitbu), kteří zašli až tak daleko, že mu naznačili, že pokud bude pokračovat tímto způsobem, ukončí s ním spolupráci.

V té době nepovažovali Historický zápisník za něco důležitého a zásadního, co by bylo třeba zveřejnit. Alespoň ne v této podobě. Polanský měl jiný názor. Kritiku Ivana Polanského veřejně zopakoval Ján Čarnogurský, který se ale také veřejně postavil na jeho obranu. V samizdatových Bratislavských listech z roku 1989 uveřejnil zřejmě nejlepší dobové hodnocení případu:

„Ivan Polanský vykonal na poli slovenského samizdatu velký kus práce. Náklad jeho tiskárny šel do desítek tisíc výtisků Jeho nadšení pro samizdat bylo veliké.“ Dodává však, že do svého samizdatu o historii zařadil „texty oslavující Andreje Hlinku a Jozefa Tisu z pozic, které jsou dnes na Slovensku i v zahraničí nepřijatelné. Zdá se, že Ivan Polanský neměl odhad na únosnost a neúnosnost publikovaných textů. Tento špatný odhad se mu pravděpodobně stal osudným.“

Čarnogurský byl přesvědčen, že neměl být souzen za propagaci fašismu, protože nenaplnil ani výše uvedený paragraf. Vnímal také, že „Polanský v Historickém zápisníku dokázal (s využitím textů jiných autorů), že Dr. Tiso dělal, co mohl, aby omezil vliv Němců na Slovensku, zachránil Židy a udržel přijatelné poměry za války. Koneckonců mu to v roce 1942 z motáku ve vězení potvrdil i Viliam Široký“.

Navzdory výše uvedeným tvrzením napsal spolu s Františkem Mikloškem dopis, v němž žádal o propuštění Polanského z vězení. Sám Čarnogurský se angažoval ve Výboru solidarity s Ivanem Polanským.

U příležitosti druhého čísla Historického zápisníku (1/1987) bych rád upozornil na úvodník Ivana Polanského, v němž vysvětluje důvody vydávání Historického zápisníku. Pro pochopení jeho motivace je to přímo nutnost. Ještě před svým zatčením obšírněji vysvětluje to, co jsem popsal výše.

Státní bezpečnost chtěla upozornit na „klerofašismus“, který v průběhu vyšetřování a zejména během soudního procesu naplno rozvinula. Propagandisticky z toho vytěžila maximum.

Obvinění z klerofašismu

Třetí číslo Historického zápisníku (2/1987) nebylo dotisknuto ani distribuováno. Tištěné vydání bylo zabaveno Státní bezpečností. Teprve další pátrání ukázalo, že číslo nebylo věnováno Štefánikovi.

Pánové Blažek a Gruntorád, kteří se o tom zmínili, citovali knihu R. Lesňáka „Listy z podzemí“, kde je tato nepřesná informace uvedena. Na podstatě věci to však nic nemění. Toto poslední vydání samizdatu bylo použito a citováno při schvalování Dne samizdatu.

Bylo také použito jako podklad pro poukazování na antisemitismus. Citován byl zejména Pavol Čarnogurský. Čeští občané mohli alespoň trochu okusit komunistickou demagogii a propagandu na téma klerofašismus, která byla v únoru 1988 zveřejněna v Rudém právu (zde a zde).

Na Slovensku vycházely podobné články když ne týdně, tak v různých podobách téměř měsíčně. Aniž by Pavla Čarnogurského znali a ověřili si všechna fakta zveřejněná v Rudém právu, reagovali na tyto články představitelé Charty 77 a zaslali mu dopis:

„… chceme Vám sdělit, že jsme pobouřeni štvavým článkem, který vyšel v Rudém právu, v němž jste očerňován i Vy a Vaše rodina. Ujišťujeme Vás o naší plné solidaritě. Mnozí z nás se stali terčem podobných útoků a z vlastní zkušenosti víme, jak důležité je v takové situaci vědět, že člověk není sám…“Václav Havel, Jiří Ruml, Jiří Hájek, Václav Malý, Libuše Šilhánová, Jaroslav Šabata, Anna Marvanová, Stanislav Devátý a dalších 20 signatářů Charty 77.

Nepředpokládám, že by po přečtení rozhovoru s Pavlem Čarnogurským v Historickém zápisníku svůj podpis odvolali s odůvodněním, že o tom nevěděli. Šlo prostě o solidaritu, podobně jako jde o solidaritu v rámci Dne samizdatu.

Den před domovní prohlídkou u Polanského, 4. listopadu 1987, bylo navrženo, aby byl Polanský obviněn podle § 98 – podvracení republiky. Téhož dne proběhlo jednání se Správou vyšetřování StB v Praze, kde došlo ke změně kvalifikace na § 260 – podpora a propagace fašismu. Důvody se nám zachovaly:

„…byla zdůrazněna nutnost vyhnout se jakékoli manipulaci s pojmem náboženská literatura ze strany vyšetřovatelů a operativních pracovníků a soustředit se ve skutkové podstatě na rozmnožování a rozšiřování výše uvedených spisů (Historický zápisník, pozn. autora).“

Státní bezpečnost chtěla upozornit na „klerofašismus“, který v průběhu vyšetřování a zejména během soudního procesu naplno rozvinula. Propagandisticky z toho vytěžila maximum.

Ve skutečnosti Polanskému náležitě přičetla zamlčených 97 % samizdatové produkce (přes dva miliony stran samizdatu), ale již pod rouškou Historického zápisníku a zmíněného klerofašismu. StB odvedla v roce 1988 tak dobrou práci, že se její narativ používal ještě v roce 2024.

Samizdat a deklarace solidarity

Ivan Polanský byl v souvislosti s Historickým zápisníkem obviněn z nekritického publikování textů, které nekomentoval. Je třeba připomenout, že nebyl historikem, a také je třeba mít na paměti, že texty publikoval v roce 1986, kdy existovala absolutní cenzura informací.

Den samizdatu není o Historickém zápisníku, ani o Ivanu Polanském. Jeho osoba je jen součástí historických okolností.

Když publikoval články, uváděl zdroj, pokud ho znal. Měl pocit, že tím učinil dost. Také mu byl vyčítán výběr článků. Není však jasné, zda při svých omezených možnostech získávat informace měl z čeho vybírat. Znovu upozorňuji na jeho motivaci, která je popsána výše a kterou sám definoval.

Při diskusi o Dni samizdatu někteří poznamenali, že když podepisovali Deklaraci solidarity s Ivanem Polanským, nevěděli, kdo Polanský je, ani nečetli Historický zápisník.

Jenže Den samizdatu není o Historickém zápisníku, ani o Ivanu Polanském. Jeho osoba je jen součástí historických okolností. Odpůrci mohli podobně argumentovat v případě jakéhokoli samizdatového vydavatele před Polanského procesem i po něm. Neudělali to.

Proto je tak výjimečná podpora Ivana Polanského, která sjednotila český a slovenský samizdat. Den samizdatu, 12. říjen, je dnem samizdatové solidarity napříč názorovým spektrem. Prakticky velká část samizdatu, zejména v České republice, byla legalizována. Získala pro sebe svobodu, a to navzdory komunistické diktatuře.


Autor, Ján Šimulčík, je historik, provozovatel webu Samizdat.sk

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)