Kolik kupujeme alkoholu? Český rozhlas chce za podrobné informace 390 tisíc
Když HlídacíPes.org nedávno upozornil na společný večírek části Rady Českého rozhlasu a generálního ředitele ČRo během karlovarského filmového festivalu, mělo celé téma dvě roviny. Kromě faktu, že ředitel veřejnoprávního média má očividně příliš blízko k radním, kteří ho mají kontrolovat a kromě pravomoci odvolat ředitele mu schvalují také odměny, šlo právě i o konzumovaný alkohol – a o to, kdo ho vlastně platí.
Za peníze z koncesionářských poplatků se v České televizi a Českém rozhlase občas nakupuje i alkohol. Tak jako v jiných velkých firmách se to týká například cateringu na společenských akcích nebo pořizování dárkových předmětů. Ani jedno z médií však nedokáže z množství účetních dokladů jednoduše určit, kolik za alkohol vlastně zaplatilo. Zatímco ČT na dotaz HlídacíPes.org poskytla alespoň dílčí informaci, rozhlas rovnou podmínil vyhledání seznamu plateb za alkohol zaplacením úhrady ve výši 390 tisíc korun.
Útratu na karlovarském večírku si účastníci hradili sami, jak na dotaz redakce potvrdil jeden z přítomných, radní Ondřej Matouš, a následně i Český rozhlas v odpovědi na dotaz podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Jindy však rozhlas alkohol ze svého rozpočtu nakupuje, jak ukázal právě zmíněný karlovarský festival.
Alkohol pro sto lidí za 34 tisíc
Tam kromě zmíněného soukromého večírku s účastí šéfa ČRo i části radních uspořádal rozhlas i oficiální setkání zhruba pro sto hostů v zahradě karlovarské rozhlasové budovy. Na akci, která celkem i s honoráři vystupujících umělců vyšla na téměř 400 tisíc korun bez DPH, fakturovala cateringová firma rozhlasu alkohol zhruba za 34 tisíc Kč. Ukazuje to faktura poskytnutá rozhlasem rovněž na žádost o informace podle zákona 106 (viz screenshot).
Registr smluv nabízí i další příklady, kdy rozhlas objednával alkohol, namátkou letošní smlouvu na občerstvení při akci Muzikál Expres 30 let nebo smlouvu na nákup 120 lahví vína z roku 2019 či podobnou smlouvu z roku 2018. Když se letos v květnu slavnostně otevírala nově opravená budova Českého rozhlasu v Olomouci, bylo součástí rautu zhruba za 130 tisíc bez DPH kromě prosecca také bílé a červené víno.
Samotný nákup alkoholu v rámci cateringu není pro velkou firmu typu rozhlasu nijak neobvyklý. Rozhlas dokonce před třemi lety zvažoval právní kroky proti serveru Parlamentní listy, který se právě i na základě veřejných cateringových smluv v registru a titulky typu „Papáme, bumbáme“ snažil vyvolat dojem, že se v rozhlase nadměrně utrácí.
Související články
Rozhlasoví radní na večírku s generálním ředitelem. „Copak je v zákoně, že nesmíme?“
Na sérii článků mířících proti ČRo tehdy upozornil HlídacíPes.org, na rozdíl od Parlamentních listů však požádal Český rozhlas o reakci.
„Jde o standardní výdaje na činnost ČRo jako instituce. Parlamentní listy ve svých článcích tyto náklady záměrně staví do negativního kontextu s cílem diskreditovat ČRo jako médium veřejné služby,“ řekl tehdy redakci mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Ten však již od roku 2020 s HlídacíPes.org odmítá komunikovat a zbývá tedy jen možnost pokládat dotazy podle infozákona.
Informace za 390 tisíc korun
Jak se ale ukazuje, získat ucelený přehled o tom, kolik rozhlas vydá za alkohol, nelze jednoduše ani oficiální cestou, tedy na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Nejde totiž jen o smlouvy v registru, které jsou veřejně dostupné, ale i o takzvané výdaje na reprezentaci, kam se nákup alkoholu snadno schová.
S poskytnutím kompletního přehledu všech plateb za alkohol a toho, k jakému účel byl alkohol využit, má ale rozhlas problém. Náklady na vyhledání těchto informací vyčíslil na 389 832 Kč.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
HlídacíPes.org žádal o poskytnutí těchto údajů za posledních šest let, od roku 2016 do současnosti. Český rozhlas odhadl, že by se alkohol teoreticky mohl vyskytovat v 7352 dokladech nebo dokumentech, což jsou podle ČRo „zejména případy vztahující se k objednávkám v rámci propagačních a reprezentačních účelů“. Všechny je prohledat a poskytnout zmíněný seznam plateb by podle ČRo zabralo 1225 hodin.
„Český rozhlas jako povinný subjekt eviduje odděleně výdaje na reprezentaci, tak aby naplnil své daňové povinnosti, ale odděleně neeviduje a dle žádného právního předpisu není povinen odděleně evidovat nákup, objednávky a platby za alkohol či k jakému účelu byl alkohol využit,“ napsal ČRo v odpovědi na dotaz podle infozákona.
ČT: Sekt jako dárek, výjimečně
Redakce zaslala stejný dotaz podle infozákona také druhému veřejnoprávnímu médiu, České televizi. Ta byla v odpovědi výrazně sdílnější než rozhlas, i když připustila, že ani interní účetní systém ČT neumožňuje filtrovat položky tak, aby jednoduše vygeneroval kategorii „nákup alkoholických nápojů“.
„V rámci České televize není dán pokyn, pokud už alkoholické nápoje nakupuje, aby je pořizovala od jednotného dodavatele či prodávajícího. Konkrétní údaje bychom byli schopni dohledat na základě ručního vyhledání, pokud je na faktuře uvedena poznámka, že jde o alkoholický nápoj. I tak by ale údaj nebyl objektivně vypovídající s ohledem na to, že na některých fakturách taková poznámka být nemusí a částka zahrnuje i nealkoholické nápoje,“ upřesňuje ČT.
Alkoholické nápoje mohou ve veřejnoprávní televizi nakupovat pouze ředitelé na prvním stupni řízení, a to zpravidla tichá vína a jen v omezeném rozsahu.
„Výběrové destiláty a vína lze nakupovat jen výjimečně a jen na základě povolení generálního ředitele. Alkoholické nápoje nejsou určeny po běžnou spotřebu, ale jen pro významné obchodní partnery a pro tvůrčí osobnosti u příležitosti jejich významného životního nebo pracovního jubilea,“ uvádí Česká televize v odpovědi na žádost o informace podle zákona.
V loňském roce takto ČT nakoupila 26 lahví značkového sektu, které použila například jako dárek pro významné umělce z řad herců. Loni šlo o jediný takto zakoupený alkohol za necelých 50 tisíc korun (viz screenshot).
Kromě alkoholu pro dárkové účely Česká televize, podobně jako rozhlas i další velké firmy, platí za alkohol i v rámci cateringu například při partnerských kulturních akcích ČT.
„Alkohol na cateringu ČT přímo nekupuje, ale objednává cateringové služby, které mají nápoje v balíčcích s jídlem. Účtuje se potom podle skutečné spotřeby. Vždy jde o pivo a víno. Celkovou útratu za alkohol neumíme vyčíslit, museli bychom do každého vyúčtování cateringu a ani tak by to nebylo zřetelné, protože catering někdy nabízí nápojový balíček, kde je pivo, víno, nealko dohromady za paušál,“ upřesňuje ředitel korporátních vztahů a komunikace České televize Vít Kolář.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Stát chce po dvaceti letech přidat radním ČTK. Hledá se, kdo to zaplatí
Alternativní média poslušně drží mikrofon Ficově vládě. Méně zpráv, zato větší zisk
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Že bych tedy připomenul, ono nejde o to, „že se platby za alkohol schovají do výdajů na reprezentaci“, protože i tyhle smlouvy či faktury by měly být zveřejněny v Registru smluv.
Ono jde o to (a snad se nepletu), že v Registru smluv jsou uvedeny smlouvy až od 50 000 Kč Tudíž jde o to, co vlastně chce HP sledovat.
Jestli to, že si někde v obchodě koupili pár flašek na účtenku. (rozuměno, stále na reprezentaci, ne aby chlastali při práci).
A nebo o tyhle velké večírkové akce pro – i pány radní (nejen ze jejich rady), protože právě ty se určitě do té částky nevejdou – a v Registru smluv by být měly.
Ono tedy i naopak, jak se i zde často připomíná pozitivní hodnota veřejnoprávní médií, na Západě tak až sem přijedou přátelé z jiných západních zemí , se společně pochválit, tak aby se u nás necítili jako u Suchánků, reprezentovat se sakra i naše vřp média musí :))
Nad výčepem nápis,
Lidi to chce klid
Je tu jako U Suchánků
nemáme co pít
Roztočte už pípy
a noste na stoly
Zaplatí to děcka
až přijdou ze školy
Na cestu nám sebou
dejte ještě jelita
Pro chudého člověka
doba složitá
Jaromír Nohavica 2010