Foto: Profimedia

Koalice v Ústí nad Labem se komplikuje, lokálním hnutím vadí účast ODS

Napsal/a Robert Malecký 7. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí Vaše Ústí odmítlo první nabídku na vytvoření koalice pod vedením ANO. Důvodem je uvažovaná účast ODS, která je podle představitelů Vašeho Ústí odpovědná za další úpadek města v minulém volebním období. Upozorňují rovněž na údajně netransparentní zadávání veřejných zakázek a jakoukoli formu spolupráce s ODS odmítají.

Volby vyhrálo hnutí ANO, má 13 zastupitelů. Druhé PRO!Ústí 8, následují strany s menšími zisky. SPD v koalici s Trikolorou 5, ODS 4, Vaše Ústí 4 a Ústecké fórum občanů (UFO) 3. Uvažovaná koalice ANO, ODS a Vaše Ústí by disponovala většinou 21 hlasů v 37členném městském zastupitelstvu.

Nabídku lídra ANO Petra Nedvědického ale Vaše Ústí odmítlo.

„Město Ústí nad Labem stagnuje. Prakticky nulová projektová připravenost a minimální čerpání evropských i národních dotací jde dle našeho názoru a zkušeností přímo na vrub ODS, která měla ve volebním období 2018 – 2022 tuto problematiku v gesci,“ uvedlo hnutí v pátek dopoledne. Dalším varovným signálem, proč odmítnout jakoukoli formu spolupráce s účastí ODS, jsou podle Vašeho Ústí „alarmující podezření týkající se veřejných zakázek města Ústí nad Labem v uplynulém volebním období“. Konkrétní příklady hnutí neuvedlo. „Navrhované složení koalice nám nedává jistotu, že bychom své programové priority mohli naplňova,“ uvedlo Vaše Ústí.

Vyjednávání o nové městské koalici začalo už minulý týden, kvůli druhému kolu senátních voleb se ostré schůzky naplno rozeběhly až od tohoto pondělí. Iniciativu směrem ke koalici s ODS a hnutím Vaše Ústí držel primátor Nedvědický. „Koaliční projekt na tomto základě nám nabídlo hnutí ANO, s vyjednávacím týmem ODS žádná schůzka ani neproběhla,“ uvedlo Vaše Ústí.

Koalici vyjednává ANO ve dvojbloku s ODS. Má to důvody na obou stranách. Obě strany spolu vládly v minulém volebním období a pro ANO je ODS „věrným“ partnerem, který ho opakovaně podržel při klíčových hlasováních v radě města i v zastupitelstvu. Pro ODS je zase snaha „držet se“ ANO klíčová pro možnost získat místa náměstka a radních. Pokud by se hnutí ANO podařilo vyjednat koalici za účasti ODS, znamenaly by pro něho hlasy ODS výhodu faktické většiny v radě města, i kdyby ji formálně muselo opustit.

Proti tomu dvojbloku ale stojí menší lokální hnutí, pro které je společný projekt s ODS nepřijatelný. Podle informací HlídacíPes.org se to vedle Vašeho Ústí týká i Ústeckého fóra občanů (UFO) i PRO!Ústí. Dohromady tato tři hnutí disponují patnácti hlasy v zastupitelstvu. „Ve výhradách k ODS jsme si blízcí,“ potvrdil lídr PRO!Ústí Richard Loskot. Dodal, že od hnutí ANO zatím žádnou nabídku neobdrželi. „Nabízeli jsme k jednání všechny možné půdorysy s výhradou přímé účasti SPD, které by směřovaly k široké koalici,“ dodal Loskot.

Společný postup malých hnutí naznačuje i lídryně Vašeho Ústí Yveta Tomková. „I přesto, že jsme tuto první konkrétní nabídku odmítli, jsme připraveni ve prospěch města jednat o jiných variantách koaliční spolupráce. Zejména ale takové, která by zohlednila vůli voličů lokálních hnutí,“ říká Tomková.

Podle lídra hnutí ANO Petra Nedvědického nešlo o nabídku koalice, ale jen o „půdorys“. „Vždy jsme hovořili o možných půdorysech koaličních seskupení. Akceptujeme rozhodnutí hnutí Vaše Ústí, že námi navrhovaný půdorys nevyhovuje a oslovíme další subjekty,“ uvedl Nedvědický na dotaz HlídacíPes.org.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)