Kmoníček našel kličku pro pokračování diplomatické mise Livie Klausové
Nový služební zákon Livii Klausové působení v roli české velvyslankyně ovlivnit nemusí. Právní kličky hledají hradní právníci a ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Schyluje se tak k dalšímu střetu o diplomatickou kariéru Klausové mezi ministerstvem zahraničí a Hradem.
„Pravděpodobně jsem našel způsob, který by umožnil, aby nejenom velvyslankyně Klausová, ale všichni velvyslanci, kteří vyjeli za jedněch podmínek – a ty podmínky se v průběhu jejich vyslání změnily – nemuseli ukončit své vyslání,“ řekl v pořadu České televize Hyde Park Hynek Kmoníček s tím, že vše chce mít ale nejprve „ověřené od právníků“.
Ještě to analyzujeme
Problém je ve věkové hranici pro osoby ve služebním poměru. Maximální věk pro výkon státní služby stanovil nový služební zákon na 70 let a týká se i všech českých diplomatů.
HlídacíPes.org se o detaily zmíněného „způsobu“ na Hradě zajímal. „Pan ředitel Kmoníček celou věc analyzuje. Nad rámec řečeného se k tématu zatím nebude vyjadřovat,“ odpověděl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Výklad, s nímž by mohl operovat Hrad ve snaze udržet na ambasádě v Bratislavě Livii Klausovou i velvyslankyni v Sýrii Evy Filipi, je ale poměrně jednoduchý. Prezident bude trvat na tom, že služební zákon by se měl týkat jen těch velvyslanců, kteří na misi vyjeli až poté, co zákon vstoupil v účinnost. Tedy po 1. lednu 2015.
Střet o výklad zákona
Pravděpodobný je proto střet mezi Hradem a ministerstvem zahraničí o výklad zákona a tak i o další působení některých velvyslanců.
Paragraf 57 služebního zákona mimo jiné říká, že „služební poměr skončí dnem 31. prosince kalendářního roku, v němž státní zaměstnanec dovršil věk 70 let.“
Podle ministerstva zahraničí zákon procházel běžným připomínkovým procesem a nikdo proti této pasáži nic nenamítal. Ani prezident. Výjimkou je návrh na zvýšení původní hranice 65 let právě na 70, jež také na návrh poslance Jeronýma Tejce prošlo.
„Pokud se budeme striktně držet litery služebního zákona, pak výjimky nejsou přípustné a finální termín (pro ty, kdo již dosáhli 70 let) je 31. prosince tohoto roku,“ řekl už dříve náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký.
„Implementační předpisy k zákonu připravuje ministerstvo vnitra, to pro nás bude rozhodující, ale výklad zatím není hotov,“ doplňuje za Ministerstvo zahraničí zástupce tiskové mluvčí David Fraus. Postoj ministerstva vnitra, který bude pro věc zásadní, HlídacíPes.org zjišťuje.
Bez ohledu na věk
Klausová je velvyslankyní na Slovensku od konce roku 2013, běžná délka pobytu velvyslance v zahraničí je čtyři roky. Do Bratislavy ji vybral a přes odpor tehdejšího ministra zahraničí Karla Schwarzenberga protlačil prezident Miloš Zeman.
„Ukázalo se, že Livie Klausová je velmi dobrá velvyslankyně, která zcela bez problémů zvládá, nehledě na svůj věk, pozici velvyslance České republiky na Slovensku,“ podotýká Hynek Kmoníček. Za další působení Livie Klausové na Slovensku se veřejně postavil i prezident Miloš Zeman. Věkový limit pro velvyslance označil za hloupost.
Follow @brestan
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
„ty podmínky se v průběhu jejich vyslání změnili“
shoda podmětu s přísudkem = hrubka
Mea culpa. Omluva, dík a oprava.
Někdo přece musí živit Klausovu rodinu, kdyby se náhodou dědek Klaus dostal do tepláků. Zeman nad ním nemůže držet ochranou ruku donekonečna.
Pan Kmoníček je lišák. Vždyť jde také o druhou kandidaturu pana Zemana.
Ten zoufalec Bimbo se obklopil takovou squadrou, protože seriózní člověk by s tou sebrankou nemohl vydržet ani den. Klausová dřív nebo později stejně skončí a Bimbo taktéž, už aby to bylo, oba jsou relikty mafiuánského kapitalismu.
A co pro velvyslance povinná bezpečnostní prověrka, pane Břešťane ? Jinými slovy, co zákon o ochraně utajovaných skutečností a navazující nařízení vlády, kterým se stanoví seznam utajovaných skutečností ? Nevadí, že prověrku paní Klausová v době nástupu do funkce neměla, neboť mít nemohla ? O prověrku žádá vždy MZV pro konkrétní to či ono místo v diplomacii, k čemuž za Schwarzenberga nepochybně nedošlo, Rusnokova vláda byla jmenována 10.7.2013 a Klausová 15.7.2013, z čehož je zřejmé, že během jediného týdne, to i kdyby MZV požádalo NBÚ o provedení prověrky v den jmenování vlády, prostě paní Klausová prověrku na předepsaný stupeň (pro velvyslance T nebo PT), již měla mít PŘED jmenováním do funkce, prostě neměla, a nemá ji dost pravděpodobně dodnes, protože by ji vzhledem ke svému pumpařskému působení v DR České spořitelny asi ani nedostala ?
Proč se na tuto poměrně zasadní věc novináři neptají (jde o totéž jako u Mynáře) ? Vždyť zde byl porušen zákon !
To spolu s věkem (vnitřní předpis MZV, jenž byl také v případě jejího jmenování porušen, stanovovil odchod velvyslance z funkce na 65 let) ale nebyly jediné překážky.
Jaké byly profesní přepodklady ? Byla a je ženou státníka, zaznamenal ale někdo nějakou její knihu, nějaké stanovisko ve věci vztahů k zahraničí, nějakou geostrategickou studii ? Že by někdy někde přednášela ? Nic, nula od nuly pošla. A tak zbyly jenom ambice.
[…] Nový služební zákon Livii Klausové působení v roli české velvyslankyně ovlivnit nemusí. Právní kličky hledají hradní právníci a ředitel zahraničního odboru Hynek Kmoníček. Schyluje se tak k dalšímu střetu o diplomatickou kariéru Klausové mezi ministerstvem zahraničí a Hradem. Detaily ZDE. […]