Klinika čínské medicíny má už dva roky zpoždění. V Česku ale vznikne, ujišťuje CEFC
Vznik centra tradiční čínské medicíny v Hradci Králové má už téměř dvouleté zpoždění. Čínská skupina CEFC zmítaná nespecifikovanými problémy ovšem stále ujišťuje, že „je připravena dostát svým závazkům“.
O tom, že v Česku vznikne první centrum tradiční medicíny na půdě fakultní nemocnice, se hovoří již od roku 2016. Projekt má financovat čínská skupina CEFC. Jeho realizace se ale zdržuje; ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu zřídilo na počátku letošního března speciální komisi.
Ta rozhodla, že centrum vznikne nezávisle na nemocnici. V současné době se na půdě ministerstva proto řeší, jakou právní formu bude čínské centrum vlastně mít, když nebude spadat pod akreditované lékařské zařízení.
Až dosud se totiž počítalo s tím, že středisko alternativní medicíny bude pod patronací zdravotního zařízení, které stanoví jasná pravidla. Nyní se ale objevují obavy, zda oddělením od fakultní nemocnice nedojde ke ztrátě kontroly nad kvalitou poskytovaných zdravotnických služeb.
„My nemáme žádná práva, žádné pravomoci o tom rozhodovat,“ řekl HlídacíPes.org zástupce královéhradecké nemocnice Zdeněk Tušl. „Nejsme ani v ministerské komisi, takže v současné době netušíme, jak to s centrem tradiční medicíny vůbec bude.“
Vše připraveno
Ve skupině, která má rozhodnout o dalším osudu centra, zasedá devět lidí včetně ministra Adama Vojtěcha (ANO) nebo zástupce čínské CEFC Jaroslava Tvrdíka. Nově za Nadační fond tradiční čínské medicíny vystupuje také bývalý poslanec ODS Boris Šťastný.
„Nemám žádné pochybnosti o realizaci a úspěchu tohoto projektu,“ říká Šťastný navzdory zprávám o stávajících ekonomických problémech CEFC.
„Centrum nebude jen místem pro vědu a výzkum a jejich aplikaci, bude i bránou pro navazování kontaktů pro naše lékaře, sestry a další zdravotnické pracovníky se světem, kde se nebere v potaz jen anatomická a fyziologická stránka nemoci, ale i její psychologický rozměr,“ dodává někdejší zdravotnický expert ODS.
Podobně optimisticky vnímá situaci také ministerstvo zdravotnictví.
„Vše je připraveno a pokud dojde k výběru stavební firmy, její stavba by mohla začít v horizontu dvou měsíců,“ avizuje mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.
Problémům navzdory
Čínská skupina CEFC podle vlastního vyjádření již na účet Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny vložila 100 milionů korun, dalších 170 milionů má na konto zaslat do konce letošního roku.
Nicméně CEFC se nyní podle dostupných informací potýká s ekonomickými problémy, její hlavní představitel a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming má být dokonce vyšetřován kvůli korupci a jeho osud je nejasný.
Související články
Konec čínského snu? CEFC má problémy, ještě loni přitom v Česku expandovala a nakupovala firmy
Podle agentury Reuters dokonce vedení CEFC převzala čínská státní agentura, to ale společnost popřela. Kromě toho čelí CEFC vyšetřování také v USA kvůli podezření z uplácení afrických politiků.
„Jednoznačně jsme deklarovali připravenost hradit 100% svých závazků včetně úhrady případné ztráty z provozu tohoto vědeckého a výzkumného zařízení TČM,“ konstatuje aktuální situaci navzdory mluvčí CEFC v Česku Pavel Bednář.
Varovné signály
V ministerské pracovní skupině, která má řešit nejen projekt čínské medicíny, ale také její rozvoj v rámci českého zdravotnictví, zasedají čtyři zástupci ministerstva. Vedle ministra se na rozhodování podílí jeho náměstek Roman Prymula.
Ten vedl nemocnici v Hradci Králové, když zde vznikla ambulance čínské medicíny. Po jeho cestě do Číny vznikl také nápad vybudovat v hradecké nemocnici speciální kliniku čínské medicíny.
Ačkoli byl Prymula z vedení nemocnice posléze odvolán kvůli střetu zájmů, bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) jej jmenoval svým náměstkem pro zdravotní péči. V této funkci zůstává i nadále.
Dalším členem komise je náměstek Radek Policar či ministerský poradce Tomáš Pala, zástupce České lékařské společnosti Vladimír Tesař a hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Členem je také bývalý ministr Martin Holcát, náměstek ředitele FN Motol, a za CEFC již zmíněný Tvrdík a Šťastný.
Kritici čínské medicíny v čele s Českou lékařskou komorou ale opakovaně upozorňují nejen na fakt, že tento způsob léčby není ověřený, ale také poukazují na spojování zdravotnictví s česko-čínskou politikou.
Ostatně na rozšiřování čínských zájmů v české politice a ekonomice opakovaně upozorňuje ve svých zprávách BIS.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Pokud vím, nemá se jednat o čínské „medicíně, ale o „léčitelství“. v takovém případě nechť si lítací Jarda s Milošem postaví za své peníze co chtějí, škoda jen, že už jim asi někdo prodal pozemek. A nějak záruky českého státu za kvalitu péče ? Ať to provozuje s.r.o. a na bráně nechť je napsáno “ Vstup na vlastní nebezpečí“.
CEFC ma zjevne uplne jine starosti.
„Nyní se ale objevují obavy, zda oddělením od fakultní nemocnice nedojde ke ztrátě kontroly nad kvalitou poskytovaných zdravotnických služeb.“
Takové obavy jsou nesmyslné. Jak by mohlo klasické zdravotnické zařízení ručit za kvalitu „alternativních“ zdravotnických služeb? Vždyť obojí funguje na zcela jiných principech. Klasická medicína je založena na důkazech, alternativní na víře.
To je podobné, jako kdyby někdo chtěl, aby se nějaké klasické noviny zaručily za provoz dezinformačního serveru, protože tím se zaručí, že vyprodukovaná „alternativní fakta“ budou kvalitní. Nedává to žádný smysl.
…tradiční čínská? Nechť tedy zůstane v Číně! Máme v okolí našeho bydliště dost asiatů a máme s nimi bohužel své zkušenosti 🙁
Ať jde Čína se svou „tradiční čínskou medicínou“ do ČÍNY!!! Její tradice jsou dávno pryč. A navíc se mi líbí, že by na klinice byl i výzkum a věda. S čínskými tradicemi je to úplně stejné jako s novodobými egypťany v Egyptě!!! Před několika tisíci lety v Egyptě někdo stavěl pyramidy a ti současní povaleči si myslí, že jsou jejich potomky!!! To stejné platí pro Čínu. Čína nikdy nic v novodobých dějinách nevymyslela, nevynalezla ani nezlepšila. Jenom kopíruje, krade, šidí a lže! Stejně jako rusko. Bohužel pořád dost lidí u nás věří, jak je Čína silná (ekonomicky, hospodářsky) a jak všem státům na světě půjčuje. Bla bla bla bla bla. Promiňte, trochu jsem se nechal unést, ale je to pořád dokola. Silné rusko, silná čína atd. A tak je to i s tou jejich medicínou-nic prokazaneho, jen placebo. Masáže jsou příjemné, to ano, ale i ty české, ale např. Jehličky zapichane do určitých bodů opravdu nefungují. Když vás bude bolet za krkem a já vás kopnu do kolena, tak vás ta bolest za krkem určitě přejde. Věřte mi. A jestli je někdo ztuhlý, tak ať si jde zaběhat, nebo si dá pár dřepů a kliků a taky mu bude lépe. A čerstvý vzduch, ten dělá zázraky. Takže…..buď fit a hlavně bez čínské alternativní rádoby medicíny.
Mimochodem, že se tak hloupě ptám, jak rozumět tomu odstavci
„..Centrum nebude jen místem pro vědu a výzkum a jejich aplikaci, bude i bránou .. blá blá“..
Takže bude to čistě zdravotní zařízení kam budou chodit pacienti? (Další otázka je zda to bude hradit zdravotní pojištovny, nebo keš).
A nebo jak by se dalo z textu odvodit nějaké vědecké pracoviště, hrazené z jakých peněz? Z čínských, z našich soukromých, ze státních, z veřejných peněz pro školství, zdravotnictví, vědu? Nedej bože nějaké dotace, granty EU, atd???
Když se v tom motá i ministr a jeho lidi, tak vyloučeno není nic.
> Když se v tom motá i ministr a ……<, asi ušlo, že ministr je pod tlakem konkurence Číňanů (čínské tradiční medicíny), tedy nejen Kubka, ale také lékařů. Proti tomu tlaku by se nedalo nic namítat v případě, že zdravotnickou (lékařskou ) péči by mohli poskytovat jen takoví lékaři, kteří dokazují svou bezvadnou prací naplňovat potřeby občanů (určitě nejdůležitější v životě) a ne každý absolvent potřebného studia. To připouští i ČLK, že ne všichni lékaři jsou aspoň dobří. To si zajisté občas "užije" každý dnes klient toužící po pomoci od neduhů. Lékař by měl mít nejen diplom a potřebné atestace, ale také by měl být prost arogance, diletantství a neumětelství (bohužel také korupce), za jeho práci a obětavost by mu měla společnost poskytnout vyjímečné životní profity a nezávidět. Jinak žádný div, že se tu dobře daří všelijakým šarlatánům, poskytovatelům zázračných tzv. potravinových doplňků, když nemocným není současné zdravotnictví schopno poskytovat důvěryhodnou péči. Že si lékaři a jejich ČLK svou práci chválí?, proč ne, každá liška si chválí svůj ocas zní přísloví. Já naopak konkurenci jakou nabízí certifikovaná tradiční čínská medicína vítám, její tisíciletá zkušenost má svou váhu a že se to někomu nelíbí, nebo o ní nic neví, neznamená, že vše je špatně. Občan má mít možnost se svobodně rozhodnout, komu svěří své zdraví v případě, že nemá důvěru (oprávněně) v systém zavedený. Každé konkurenci je nutno přidělit oficiální rámec (mantinely), aby bylo jasno, k čemu má právo. Myslím, že právě tomu oficiálnímu statusu se konkurence – zavedené lékařské struktury snaží zabránit, místo, aby konkurenci nechali " v tom" vymáchat. Nejspíše se konkurence bojí a vědí proč.