„Když si zahráváte s ohněm, tak se spálíte“. Těmito slovy titulkoval čínský státní zpravodajský portál CGTN článek reagující na rozhodnutí Litvy otevřít Tchajwanský zastupitelský úřad (oficiálně Taiwan Representative Office in Lithuania) v hlavním městě Vilniusu. Funkci nově zamýšlené instituce doposud plnila Tchajpejská mise v Lotyšské Republice s působností pro všechny pobaltské státy včetně Litvy a Estonska. Celkově má Tchaj-wan zastoupení v 74 zemích po celém světě, z toho 18 v Evropské unii. Běžně jako ekvivalent diplomatického zastoupení funguje tzv. Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář, která funguje kupříkladu i v Praze. Její název odkazuje pouze na hlavní město ostrova, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Podobný ústupek musel kvůli tlaku ČLR podstoupit i tchajwanský olympijský tým, jenž soutěží v Tokiu pod oficiálním názvem Čínská Tchaj-pej.
Představitele Pekingu na rozhodnutí litevských politiků pobuřuje především fakt, že použitím jména Tchaj-wan v názvu zastupitelského orgánu Litva jako vůbec první země v Evropě otevřeně nabourává politiku jedné Číny. Čínská média proto na adresu pobaltského státu nešetří agresivní rétorikou. CGTN například prohlašuje, že „princip jedné Číny je pevnou červenou linií pro čínskou vládu“ a „země, které nedodrží tento diplomatický závazek, musí zaplatit svou cenu.“ Plamenná rétorika patrná již v názvu článku se projevuje i dále v textu, například v prohlášení, že Litva „může mnohé ztratit tímto pálením mostů“ nebo že porušování principu jedné Číny může u ČLR „vznítit tvrdou reakci“.
Červená linie
Text publikovaný na CGTN dále degraduje Litvu na strategicky a ekonomicky irelevantní zemi s malým významem, která se nedávnými protičínskými kroky pouze snaží zalíbit Washingtonu a získat tak případnou mezinárodní podporu proti Moskvě, s níž má historicky špatné zkušenosti. Litva by prý místo dvoření se USA měla navázat „pragmatické, vyspělé a vyvážené vztahy s druhou největší ekonomikou světa.“ Ze strany ČLR údajně nelze snášet podporu separatismu a Čína je připravena postavit se proti každé osobě a organizaci, která se snaží narušit její územní celistvost. Autor článku Zpochybňuje solidaritu v rámci EU, když říká, že jí „chybí politická vůle, jednota a odhodlání stát při ní [Litvě] tváří v tvář čínské odvetě.“
Americký institut na Tchaj-wanu (AIT) rozhodnutí Litvy podpořil vyjádřením, že „všechny země by měly mít svobodu v rozvíjení užších vazeb a větší kooperace s Tchaj-wanem.“ Podobně jako CGTN, Global Times tato slova s odvoláním na čínské experty označil za součást „zlomyslných plánů“ Washingtonu podporovat menší země v testování reakcí Pekingu, zatímco sám nechce nést následky přímého zasahování do citlivé otázky tchajwanské samostatnosti. Text dále cituje mluvčí Úřadu pro záležitosti Tchaj-wanu při Státní radě Ču Feng-lien, která prohlásila, že rozhodnutí Litvy je v příkrém rozporu s politikou jedné Číny a vysílá špatné signály tchajwanským podporovatelům odtržení (od Čínské lidové republiky). Podle Ču má být konečným záměrem celé této „frašky“ podpora nezávislosti Tchaj-wanu, která ovšem „nic nezmění na faktu, že Tchaj-wan je součástí Číny.“
V čínskojazyčných státních médiích byla zpráva reflektována spíše okrajově a nebyl jí věnován zdaleka tak velký prostor jako v případě článků v angličtině cílených na zahraniční publikum. Největší a nejvlivnější pevninská mediální organizace Sin-chua ve své krátké zprávě zmínila, že Litva se nejprve vystoupením z projektu 17+1 a následným hraním „tchajwanské karty“ staví do pozice „protičínského předvoje“. 26. července pak výše zmíněná mluvčí Ču Feng-lien osočila tchajwanské představitele vládnoucí Demokratické pokrokové strany ze lží na domácí půdě a pronikání do zahraničí, přičemž podle ní jsou „všechny pokusy o nezávislost marné a nevyhnutelně odsouzené k nezdaru“. Zopakovala, že ostatní země mají dodržovat princip jedné Číny a „řádně řešit záležitosti spojené s Tchaj-wanem.“
Nestabilní geopolitická stezka
Rozhodnutí Litvy poskytnout zázemí pro otevření Tchajwanského zastupitelského úřadu pod skutečným jménem ostrovní země není bleskem z čistého nebe. Baltský stát již v květnu vystoupil z uskupení 17+1, spojujícího 17 zemí střední a východní Evropy na jedné straně a ČLR na straně druhé (následně došlo k přejmenování projektu opět na 16+1). Iniciativa si kladla za cíl posílení bilaterální ekonomické spolupráce, prohloubení investičních toků ze strany Číny či podpoření kulturní a akademické výměny. Celé uskupení bylo posléze zahrnuto do širší geopolitické iniciativy Pás a stezka (angl. Belt and Road Initiative), známé také jako Nová hedvábná stezka. S odstupem času je však zřejmé, že místo slíbených investic a dalších přínosů si jednotlivé státy odnesly spíše podřízenější postavení vůči Pekingu a sníženou schopnost vyjadřovat se kriticky na adresu čínského režimu.
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis komentoval rozhodnutí vystoupit z uskupení 17+1 pro server Politico slovy: „Z našeho pohledu je nejvyšší čas, aby EU přešla od rozdělujícího formátu 16+1 k jednotnějšímu, a tedy mnohem efektivnějšímu formátu 27+1,“ čímž zdůraznil potřebu koordinovaného celounijního přístupu ve vztahu k ČLR. Nutno podotknout, že v rámci EU není Litva izolovaným ostrůvkem protičínského vzdoru, ale její květnové rozhodnutí reflektovalo dlouhodobě gradující diplomatické napětí mezi Evropou a Čínou.
Evropský parlament jen několik dní před vystoupením Litvy z projektu 17+1 drtivou většinou odhlasoval pozastavení ratifikačního procesu investiční dohody mezi EU a Čínou. Důvodem bylo mimo jiné uvalení sankcí na zákonodárce EU ze strany Pekingu, který tak reagoval na dřívější sankcionování vybraných čínských hodnostářů v Sin-ťiangu kvůli masové internaci osob ujgurského etnika. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí tehdy vinil Evropskou unii ze zhoršujících se bilaterálních vztahů a prohlašoval, že EU by se měla soustředit „méně na emocionální výbuchy a více na racionální myšlení.“
Dalším důvodem zvýšeného napětí mezi Čínou a Litvou je skutečnost, že Litva v březnu oznámila plán otevřít na podzim letošního roku obchodní kancelář na Tchaj-wanu. Založení kanceláře v hlavním městě Tchaj-peji koresponduje s cílem vlády diverzifikovat litevský vývoz a hledat nové partnery mezi demokratickými státy v indo-pacifickém regionu. Na sbližování s ostrovním státem koncem června navázala darováním 20 tisíc dávek vakcín proti Covidu-19 od společnosti AstraZeneca. (Dar 30 tisíc vakcín Tchaj-wanu na konci července schválila i česká vláda.) To v případě Tchaj-wanu, který se dlouhodobě potýká s nedostatkem vakcín, představuje alespoň symbolické vyjádření sounáležitosti. Minulý rok, během globálního šíření pandemie, pro změnu Tchaj-wan věnoval Litvě 100 tisíc ochranných masek pro zdravotníky.
12 komentářů
Ti komunisti jsou všichni stejní. Jen furt všem vyhrožují.
presne tak, jsou to proste rudi smejdi..nesmime nikdy dopustit aby tady ziskali vyrazn ejsi vliv, coz bohuzel jiste maji v planu a kdyby se jim to povedlo, i treba nevojensky, coz dnes lze, tak dopadneme spatne..az konecne zmizi rudozluty agent Zeman tak snad bude lepe..uz aby to bylo!!
Taiwan si od druhý světový a občanský válce v Číně žije svym životem a ted poslední roky si ho Čína nárokuje no komunisti jako Rusáci velmoci si dovolujou USA nevyjímaje
Kdo tahá draka za ocas, a kdo se mu moudře klaní
Teoreticky se my chytří Češi můžeme Litvě vysmát z plna hrdla, že: Takový trpaslík, a troufne si popuzovat Čínskou lidovou republiku, za hrst amerických dolarů + slib stálé přítomnosti žoldáků NATO. Pche!
Jenže se úplně klidně smát nemůžeme, Přírodě žel. Ano, i v naší vlasti se pořád ještě projevuje zhoubný vliv západních ideo-diversních centrál. Viz provokační cestu na Tchaj-wan, kterou loni podnikl – zcela proti přímému rozkazu Národního Vůdce Miloše – předseda zbytečného tzv. Senátu Vystrčil.
Ach jo; na Kuberu stačilo pořádně zatlačit a bylo hotovo, ale Vystrčilovi se nějak podařilo přežít.
A to ani nepíšu o provokacích s vyvěšováním tzv. vlajek tzv. Tibetu, jichž se dopouštějí někteří pravičáci, sluníčkáři a eurohujeři …
Prostě: ČLR je schopna zašlápnout nejen Litvu, ale i nás, budeme-li si vyskakovat podobně nerozumně. Jen si představme, co si asi tak počneme bez čínských nanoroušek a pikorespirátorů, až nás začne kosit další vlna Gatesova-Sorosova viru!
Nu co asi?!
Ještě prostěji: Zvolme si oba naše Národní Vůdce Miloše a Babiše tak ZDRCUJÍCÍM způsobem, aby mohli v pohodě zrušit tzv. Senát i celou zrádnou opozici – a jednoho krásného dne budeme opět s Velkým Ruskem (+ ČLR) na věčné časy a nikdy jinak.
Už aby to bylo!
Kdykoliv střílíš, soudruhu,
přibij si v duchu do kruhu
tvář žoldnéřů, tvář sprostých vrahů,
kteří své zločiny přenášet chtějí do Číny,
pokořit chtěli by Moskvu i Prahu.
(Jaromír Nohavica st., 1952)
P. Radosta
😀
NO tak citovat zde Nohavicu st., když Nohavica mladší je pohúnek Moskvy, to je dost silné kafe. Jděte s oběma pány do p…..e…Nevěřím jim nic….A nejsem sám, je nás dost….
Tuhle bolševickou diktatůru jednou smete krvavá lázeň jako Madarsku.Dusit přes miliardu lidé, vyhrožovat světu, nakazit celý svět svým netopýrem, to musí přinést Boží trest pro čínské komouše. Jen si vzpomeňme jak se chovali arogantně při návštěvě svého nejvyššího kašpara u nás u Zemana.Jen by se Evropa a lidé už měli probudit a nekupovat jejich šmejdy. Pokud by to dělali dobře a kvalitně nemohlo by to být tak laciné. A nejsem tak bohatý abych kupoval laciné věci. V konečném důsledku se pak na opravách nebo kupování dalších věcí, protože se ty staré uplně rozbili , musíme si koupit stejnou věc 3 x a tím je to dražší než evropský drahý výrobek. Ale ten alespoň vydrží léta. Boty z číny jen tak na 3 měsíce se zdravotními riziky.
Zřejmě jste zvyklý kupovat Mercedes za cenu Fabie. Také vám tak trochu uniklo, že jak evropské, tak i americké firmy si tam nechávají vyrábět pod svou značkou různé zboží. Např. i naše Jawa tam nakupuje motocykly opatřené logem Jawa. Proč pak to asi dělá?
Kvůli levné a fakticky otrocké pracovní síle.
Podle mě Číňanům tento režim vyhovuje. Bijí se v prsa, že se jich někdo bojí a mají z toho radost.
Bravo Litva!
Číňská komunistická strana představuje to nejhorší co ve světě v současnosti existuje. Není třeba zdůrazňovat jak se chová ke svým obyvatelům, k sousedním státům, k Africe a vlastně k celému světu. Pan Mao mladší, opilý slávou vykřikuje ty jeho nesmysly, přičemž vůbec nechápe, že stojí proti celému světu. Ekonomická okupace ze strany Číny tu už je , nedopusťme aby i lidsko-právně tito rudí fašisté přenášely své zvrhlé móresy do Evropy , potažmo podpořme Tchai-Wan a Litvu, kteří všem ukazují co to znamená nebát se a nekrást .