Ilustrační foto

Když Petr Žantovský kritizuje média, z webů se ztrácejí nepohodlné odstavce

Napsal/a Vojtěch Berger 21. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Petr Žantovský má sice blízko k dezinformační scéně, pasuje se však do role bojovníka za pravdu v médiích. Novináře neváhá v pravidelné rubrice na Parlamentních listech kritizovat, sám se při tom ale pravidelně dopouští manipulace. Jak dokazuje i jeho reakce na nedávný text HlídacíPes.org.

Opravu údajných chyb textu o Slovenském domě v Praze a lidech kolem něj míchá Žantovský s vlastním názorem; jako podpůrné důkazy pro některá svá tvrzení uvádí i web svého spolku, který však byl prokazatelně změněn až poté, co text na HlídacíPes.org vyšel.

Ale popořadě. Výhrad měl Žantovský celou řadu a zveřejnil je na serveru Parlamentní listy. Šlo o text věnovaný poměrům ve Slovenském domě v Praze. Spolek Slovensko-český klub pobírá na provoz domu státní dotace z Česka i Slovenska.

Kromě folklórních a kulturních akcí Slovenský dům hostí i některé akce spolků a osob blízkých české i slovenské dezinformační scéně (obě jsou totiž úzce propojené), včetně Petra Žantovského.

Názor není fact-checking

Důvody, proč se dezinformačním či konspiračním médiím říká právě takhle, byly v minulosti mnohokrát popsány, například zde či zde. Právě tato terminologie ale Žantovskému vadí asi nejvíce.

„Opět se tu donekonečna omílá přídavné jméno „konspirační“ ve spojitosti s některými osobami. Kdo však má právo takovou nálepku dát? Ten, kdo prokáže její opodstatněnost. To se zde nestalo,“ tvrdí Žantovský.

Text HlídacíPes.org označil za denunciační a obsahující „spoustu prokazatelných nepravd a chyb“. V jedenácti bodech ale faktografické chyby neodhaluje, téma jen komentuje.

Výjimkou se zdá být ta pasáž článku, kde HlídacíPes.org zmínil angažmá Petra Žantovského (a částečně i jeho ženy Ireny Žantovské) při zprostředkování vysokoškolského studia na několika soukromých vzdělávacích institucích.

Týkalo se to Žantovského spolku CS Institut, který sídlí na adrese Slovenského domu. Podle údajů na webu dalšího z jeho spolků Medias res z počátku března byl CS Institut partnerem pražské pobočky Mezinárodní akademie řízení personálu (MAŘP).

Kam se poděl odstavec?

Na webu v době vzniku našeho článku stálo, že CS Institut ve spolupráci s MAŘP „organizačně zprostředkovává činnosti v rámci doktorského studia uchazečů s ČR a SR v doktorských oborech akreditovaných na MAŘP Kyjev“.

Na pražské pobočce MAŘP Kyjev (Otevřená evropská akademie ekonomiky a politiky) dříve jako odborný garant působila i manželka Petra Žantovského Irena Žantovská.

Žantovský ale po zveřejnění článku HlídacíPes.org angažmá svého spolku CS Institut ve zmíněném zprostředkovávání studia bagatelizoval: „Naše role byla výlučně servisní. A i ta už je víc než dva roky minulostí. Což lze ověřit pohledem na…,“ napsal s připojeným odkazem na web jeho spolku Medias res, kde je CS Institut také zmíněn.

V čem je problém? HlídacíPes.org informace pro text čerpal právě ze zmiňovaného webu pod stejným odkazem, na který Petr Žantovský odkazuje, pouze o dva týdny dříve.

Tehdy tam ale ještě byl odstavec textu, který právě o spolupráci CS Institutu s kyjevskou školou informuje. Dokládá to archivní pohled na webovou stránku prostřednictvím Google (viz printscreeny verze webu z 15. března níže. Printscreen celé stránky z důvodu velikosti k nahlédnutí ZDE).

 

Záběr na stejný odstavec se objevil i v lednové reportáži slovenské RTVS, která se poměrům ve Slovenském domě také věnovala.

Ale 19. března Petr Žantovský tvrdí, že informace je dva roky nepravdivá a že se to dá ze stejného webu pod stejným odkazem ověřit. Nedá, protože odstavec náhle zmizel – a to někdy mezi 15. březnem a publikací článku o čtyři dny později, nebo těsně po ní.

Pro ověření stačí kliknout na odkaz zmiňovaný Petrem Žantovským (kdyby se snad ale na webu mělo znovu něco náhle měnit, přikládáme aktuální printscreen z 20. března 12:53, kde zmiňovaný odstavec chybí).

Když se proti vám spikne internet

Není to jediná online zmínka o něm samotném, se kterou má Petr Žantovský problém. Kromě MAŘP totiž jeho CS Institut měl podobné partnerství i s Mezinárodní školou marketingu a managementu. Stálo to alespoň ještě před několika dny na webu školy a Petr Žantovský byl uveden jako odborný garant rigorózních řízení (viz printscreen verze webu z 14. března).

Žantovský po vydání článku HlídacíPes.org napsal, že „netuší, co je to za firmu a nic společného s ní nemá“. Školu prý požádal o neprodlené odstranění „nepravdivé informace“. Zmínka o Petru Žantovském 19. března večer už skutečně na dotyčném webu chyběla.

Ze „spousty prokazatelných nepravd a chyb“, kterými Petr Žantovský argumentuje, tak zbývají hlavně nejasnosti ohledně angažmá samotného Žantovského či jeho CS Institutu.

V jednom případě tvrdí, že za to může škola, která jeho jméno dala neprávem na web v souvislosti s rigorózním řízením. Ve druhém případě popírá informaci ze svého vlastního webu, která náhodou zmizela zrovna v době vydání textu HlídacíPes.org.

Jako přes kopírák

Není to mimochodem první polemika, kterou Žantovský tímto způsobem s novináři vede. Před rokem rovněž na Parlamentních listech zveřejnil „Opravník omylů pana Kadlece“, kde vyvracel tvrzení jednoho z autorů serveru Manipulátoři.cz. Miloš Kadlec tehdy Žantovskému odpověděl obsáhlým textem s řadou odkazů na původní zdroje.

Výmluvný je zejména odstavec, kde Kadlec popisuje, jak po zveřejnění jeho prvního textu zmizely z některých webů citlivé informace o Petru Žantovském, které citoval. Konkrétně šlo o Žantovského činnost coby mediálního poradce kontroverzní Aliance národních sil.

„Tvrdí, že lžu, když jej označuji jako poradce této grupy, která spolupracuje s národoveckými a komunistickými spolky, jako jsou Český svaz bojovníků za svobodu, Národní socialisté, Klub českého pohraničí apod. a která se odvolává na Aeronet či tzv. Byzantský katolický patriarchát,“ psal Miloš Kadlec.

Podle něj byl ale Žantovský na webu Aliance ještě počátkem loňského února uveden jako „poradce v otázkách mediálních“.

„Po mém článku najednou tato informace zmizela, stejně jako byla vymazána zmínka o tom, že mediální koncepce Asociace nezávislých médií, týkající se České republiky, byla vypracována na základě podkladů, které poskytl Doc. Mgr. Petr Žantovský,“ konstatoval Kadlec loni v březnu.

O rok později tu máme další polemiku Petra Žantovského s novináři a znovu se z webů „náhodou“ ztrácejí informace, které nehrají v jeho prospěch.


Dodatek: na stejný text HlídacíPes.org o Slovenském domě v Praze reagoval popuzeně i Jan Schneider, někdy označovaný za experta na bezpečnost. S ohledem na formu i obsah textu, v němž chybí byť jen pokus o věcnou argumentaci, nemá smysl se jeho reakcí jakkoli zabývat. Poslal nám ho nicméně do komentářů. Takže kdo má zájem, níže si může přečíst.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)