Robert Fico ve slovenské Národní radě. Foto: Marko Erd / SME / Profimedia

Když hlavní dezinformátoři sedí v parlamentu. Slovensko doplácí na léta přehlížený problém

Napsal/a Jan Žabka 19. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Dezinformace se na Slovensku staly součástí politického mainstreamu. Šíří je hlavně politici strany Smer a nacionalistického hnutí Republika, kteří mají podle průzkumů šanci po zářijových volbách do značné míry ovládnout slovenský parlament. Mezi jejich témata patří válka či údajně zmanipulované volby. „Jejich lídři se postavili do čela dezinformační scény a tyto příběhy již nejen šíří, ale i vytvářejí,“ říká slovenský expert na dezinformace Jakub Goda.

„Možnost, že volby budou zfalšované, je značná,“ řekl letos Robert Fico, bývalý slovenský premiér a předseda strany Smer. Transparentnost a legitimitu zářijových předčasných parlamentních voleb zpochybňuje i přes to, že jeho strana je v nich podle průzkumů hlavním favoritem.

Od té doby se konspirační teorie o volebním spiknutí začala šířit celým Slovenskem. Slovenští poslanci dokonce schválili zákon nařizující zveřejňování zápisů volebních okrskových komisí navržený hnutím Republika, který má být údajnou pojistkou proti manipulacím.

Pokud je dezinformace klíčovým nástrojem nejviditelnějších politických představitelů, pak jakákoli komunikace úředníků takový boj v rozhodující míře nevyhraje.

„Snažíme se zabránit falšování voleb,“ řekl europoslanec Milan Uhrík, lídr hnutí Republika, na adresu zákona, který zatím nevešel v platnost.

Pochybnosti o legitimitě voleb sice Slovensko v historii nikdy neřešilo a nemají opodstatnění ani teď, přesto tamní společností nyní rezonují. „Do jisté míry to připomíná rétoriku, kterou používají Donald Trump nebo Jair Bolsonaro. A víme, jak to dopadlo v případě USA nebo Brazílie,“ říká Peter Dubóczi, šéfredaktor portálu Infosecurity.

Odkazuje na povolební nepokoje z počátku roku 2021 a 2023 ve zmíněných zemích ze strany nespokojených voličů. Podporovatelé tehdejších prezidentů poté, co jejich favorité nebyli znovuzvoleni, intenzivně odmítali volební výsledky, což se neobešlo bez násilností. 

Menší důvěra ve stát, menší strach z Ruska

Diskuse o legitimitě voleb se v posledních letech nevyhnuly ani Česku. Dosud se je ale snažily rozdmýchávat především jednotliví influenceři či dezinformační weby, nestaly se součástí hlavního politického proudu a kandidáti téma nevyužívali jako jednu z hlavních karet k mobilizaci voličů.

Poražení kandidáti naopak vždy výsledek voleb okamžitě uznali, a to i když jejich předcházející předvolební kampaně obsahovaly manipulace. Týkalo se to jak neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše, tak i kandidátů nezvolených antisystémových hnutí, jako byl Volný blok, ve volbách do sněmovny.

Politici na rozdíl od ostatních dezinformačních aktérů mohou témata také efektivně otevírat a vázat na ně velkou pozornost

Na Slovensku je situace odlišná i vzhledem k jiným náladám ve společnosti či vyšší důvěře v dezinformace. Slováci podle dostupných výzkumů méně věří západním institucím jako je NATO nebo Evropská unie, méně chtějí podporovat Ukrajinu ve válce proti Rusku, ale také méně celkově důvěřují státu.

„Slovenská veřejnost je zranitelná zejména kvůli nízké úrovni mediální gramotnosti, kritického myšlení či pozitivního sentimentu vůči Rusku. To je ještě více znásobeno v předvolebním období, které je ze své podstaty živnou půdou pro polarizaci společnosti,“ říká Dubóczi.

A dodává: „Podle letošního průzkumu Globsec až 51 procent obyvatel považuje za viníka války na Ukrajině samotnou oběť nebo Západ, který měl Rusko nějakým způsobem vyprovokovat. Podle 69 procent si pomocí Ukrajiny malujeme na záda terč pro Kreml a klesá podpora členství v NATO. Do tohoto stavu jsme dospěli právě kvůli aktivitě politiků, kteří touto rétorikou straší už přes rok.“

Robert Barca z ověřovacího týmu tiskové agentury AFP dále upozorňuje, že slovenská společnost je ve srovnání se svými sousedy v regionu i více otevřená k Rusku. „Nevnímáme Rusko jako bezpečnostní hrozbu, naopak se neúměrně domníváme, že jsme jen jakýmsi nesvobodným lénem Bruselu, Washingtonu a Západu obecně,“ říká.

Dezinformace jako mainstream

Na Slovensku se dezinformace skutečně dostávají do hlavního proudu díky politikům, které lze dnes považovat za hlavní dezinformační aktéry. Je to dáno tím, že na rozdíl od ostatních dezinformačních aktérů mohou témata také efektivně otevírat a vázat na ně velkou pozornost,“ říká Dubóczi.

Specialista na dezinformace pracující nyní pro prezidentku Zuzanu Čaputovou Jakub Goda potvrzuje, že „to, co bylo dříve označováno za ‚dezinformační scénu‘, nyní zcela splynulo s politickými vůdci – zejména se stranami Smer a Republika“.

Na rozdíl od Ukrajiny získali autentičtí fašisté na Slovensku v posledních dvou parlamentních volbách osm procent hlasů.

„Představitelé těchto stran jsou dnes hlavními šiřiteli dezinformací, ať už v souvislosti s válkou na Ukrajině, nebo předtím s covidem, či na jakékoli jiné téma, které momentálně rezonuje ve společnosti,“ vysvětluje Goda.

Hlavním tématem je i před volbami pochopitelně válka na Ukrajině. Jde především o otázky, zda má Slovensko Ukrajině posílat zbraně, jak má přistupovat k uprchlíkům či zda má setrvat v NATO.

„Válka na Ukrajině je do jisté míry jakési jeviště, na němž politici mohou artikulovat své názory a zájmy. Otázka války umožňuje politikům posunout nejen volební kampaň, ale i samotné volby do hodnotového, ideologického či dokonce geopolitického soupeření,“ popisuje Peter Dubóczi.

Tato témata lze snadno využít k mobilizaci voličů: „Od příběhů o ukrajinském fašismu přes strašení zapojením Slovenska do války s Ruskem až po témata, v nichž jsou politici bývalé vlády či prezidentka Čaputová obviňováni z vysoké inflace či jiných krizí. Prý se nestarají o potřeby Slováků a často jsou označováni za válečné štváče nebo agenty cizích zájmů, zejména Spojených států.“

Podle Roberta Barcy někteří Slováci snadno podlehli též příběhům šířeným Kremlem o tom, že Ukrajinci jsou fašisté. „Na rozdíl od Ukrajiny získali autentičtí fašisté na Slovensku v posledních dvou parlamentních volbách osm procent hlasů,“ dodává.

Jak Matovič vítal Sputnik

Schopnost slovenského státu reagovat na dezinformace se podle oslovených odborníků sice zlepšila, ale stále to nestačí. Zlom v přístupu k dezinformacím a hybridním hrozbám přišel s pandemií koronaviru, do té doby šlo o přehlížený problém.

Slovensko přijalo v reakci na hrozbu dezinformací řadu opatření – za zmínku stojí aktualizace strategických dokumentů, přijetí Akčního plánu koordinace boje proti hybridním hrozbám a nedávné přijetí Koncepce strategické komunikace. Změny vidíme i v institucionální dimenzi, zejména ve vytváření úřadů a útvarů zaměřených na boj proti dezinformacím,“ říká Peter Dubóczi.

Robert Barca zmiňuje období po volbách v roce 2020, kdy se stal premiérem Igor Matovič. „Nastala bezprecedentní situace, kdy se na příslušná úřednická a odborná místa na různých ministerstvech dostali skuteční odborníci, kterým se podařilo vytvořit první plány a strategie odolnosti vůči hybridním hrozbám. Jejich úsilí však systematicky torpédovali právě vládní politici v čele právě s Igorem Matovičem,“ říká.

Selhání ve strategické komunikaci podle něj ilustruje to, jak Igor Matovič slavnostně vítal dodávku necertifikované vakcíny Sputnik na košickém letišti necelý rok před zahájením invaze na Ukrajinu. I kvůli tomu nakonec musel opustit post premiéra.

„Proti dezinformacím bojovali odborníci na různých ministerstvech, v policii, ale také například v nové Radě pro mediální služby, ale jejich úsilí zůstalo pro velkou část veřejnosti skryto pod nekompetentností politiků a parlamentu,“ myslí si Barca.

I Jakub Goda oceňuje zlepšení v budování kapacit na ministerstvech či v zlepšení online strategické komunikaci státu, která ještě před pár lety byla v podstatě nulová. Zároveň znovu upozorňuje na zmíněný slovenský problém, kdy dezinformace šíří sami vrcholní politici: „Pokud je dezinformace klíčovým nástrojem nejviditelnějších politických představitelů, pak jakákoli komunikace úředníků takový boj v rozhodující míře nevyhraje; lze jej vyhrát pouze politicky.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)