Když dva dělají totéž… Jak taky může vypadat státní návštěva Číny – rakouský příklad pro Miloše Zemana
Představte si úvodní fotku tohoto článku s jiným obsazením: Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman sedí v Sečuánu u výběhu pand a smějí se tomu, jak černobílý medvěd ohryzává mrkev. Ne, takový záběr by nikdy nevznikl. Prezident Zeman s bývalým premiérem na státní návštěvu Číny společně nikdy neletěl. Rakušané teď ukázali, jak se osobní spory dají kvůli ekonomické diplomacii na pár dní odložit a jak také může vypadat jiný přístup k Číně.
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen strávil šest dní v Číně s premiérem Sebastianem Kurzem. Na pivo by spolu tihle dva ve Vídni nejspíš nešli, Kurz vzal před časem do vlády stranu Svobodných blízkou krajní pravici, proti které se Van der Bellen naopak dlouhodobě vymezuje.
Související články
Politické špičky v Evropské unii přejímají čínskou rétoriku a čínské zájmy, varují nové studie
Česko přemýšlí, zda si posvítí na ruské a čínské investice do strategických firem
Přesto dali dohromady „největší diplomatickou delegaci všech dob“, jak se 250členné výpravě na východ přezdívalo v médiích, a vyrazili společně lobbovat za Rakousko do Číny.
Návštěva přinesla uzavřené smlouvy v přepočtu za necelých 40 miliard korun. Může se to zdát málo – vždyť český prezident Miloš Zeman před dvěma lety po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze sliboval Česku investice za skoro 100 miliard korun.
Jenže podle aktuálních odhadů České národní banky čínské investice dosahují jen necelých 23 miliard. Z toho navíc většinu proinvestovala kontroverzní skupina CEFC, jejíž šéf Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován, z byznysu byl odstaven a firma samotná čelí korupčnímu skandálu v Africe.
Stavět mosty a nezadat si
Zatímco Prahu si CEFC vybrala jako hlavní sídlo pro evropské aktivity, Vídeň se naopak snaží „ulovit“ největší banku na světě, čínskou ICBC. Jednání o zřízení centrály banky pro střední a jihovýchodní Evropu v rakouské metropoli pokračovala i při poslední návštěvě Číny.
I Rakousko láká čínský projekt tzv. Nové hedvábné stezky, třeba modernizace železničního koridoru z řeckého přístavu Pireus (který už Číňané koupili) až do Vídně.
Během návštěvy v Pekingu taky rakouská delegace „poslala domů“ první přímý nákladní vlak z Číny do Vídně. Cesta mu potrvá dva týdny. Železniční doprava je dražší, ale výrazně rychlejší než cesta lodí.
Rakousko dlouhodobě opečovává svou image „stavitele mostů“ mezi Východem a Západem. Neutrální malá země s výhodnou polohou a metropolí Vídní coby sídlem řady mezinárodních institucí si to může dovolit. Jak to vypadá v praxi?
Kancléř Kurz odmítl návrhy, aby se Rakousko stalo pátou zemí Visegrádské čtyřky (spolu s Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem). Stejně tak se nenechalo vlákat ani do organizace 16+1, kde spolupracuje šestnáct středo- a východoevropských států včetně Česka s Čínou. Vídeň vzkázala, že chce mít jen status vnějšího pozorovatele, což je přesně to, co jí vyhovuje.
Lanovkou ke světlým zítřkům
Ne vždy se „stavění mostů“ dá prodat jednoznačně pozitivně. Tak třeba když v červnu 2014 do Vídně přijel na státní návštěvu Vladimir Putin, bylo to první přijetí ruského prezidenta v Evropské unii od ruské anexe Krymu.
Letos v březnu pak Rakousko na rozdíl od řady jiných unijních zemí odmítlo vyhostit část ruských diplomatů v reakci na otrávení špiona Sergeje Skripala v Londýně. Stejně jako před čtyřmi lety, i tentokrát čelilo kritice, že je s evropskými partnery nesolidární.
I letos v červnu má totiž do Vídně přijet Vladimir Putin a Rakousko podle ministryně zahraničí Karin Kneisslové „nechce zavírat komunikační kanály“.
Podobně se Vídeň snaží hledat co nejvyváženější přístup i směrem k Pekingu. Nepodlézat ani nedráždit.
Čím je Čína zajímavá pro Rakousko, je nasnadě – mantru o obrovském trhu používají při cestách do Číny i čeští politici. Rakousko se těší na zakázky související se zimní olympiádou v Pekingu v roce 2022 (třeba pro výrobce lanovek a vleků Doppelmayr nebo pro další firmy ze sektoru zimních sportů).
V Rakousku momentálně působí asi stovka společností s čínským vlastníkem; to je mnohonásobně méně než v Česku, kde má čínského majitele asi 2000 společností.
„Rakousko je pořád na okraji zájmu čínských investorů,“ tvrdí v čerstvé studii o čínských investicích v Evropě Eva-Maria Berchtoldová z rakouské pobočky poradenské kanceláře Ernst&Young.
Proto se podle ní v Rakousku ani příliš neprojevilo ochlazení čínské nákupní horečky poté, co Čína loni své firmy varovala před mohutnými investicemi v zahraničí ve snaze zastavit odliv devizových rezerv.
Krteček proti Mozartovi
V Rakousku patří čínským majitelům například dodavatel komponentů pro letadla FACC, výrobci motorů ATB a Steyr Motors, mobilní operátor „3“ nebo poskytovatel pevného připojení k internetu a kabelové televize Tele2. V čínských rukách je i síť dálničních restaurací v Rakousku Rosenberger a nově i výrobce spodního prádla Wolford.
Podle Ernst&Young si Číňané v Rakousku vybírají často specializované firmy s unikátním know-how. Hlavní cíle čínských investic směrem do Evropy jsou ale jinde – hlavně v Německu a Velké Británii.
Rakouský tandem staršího a zkušeného prezidenta s nejmladším premiérem Evropy dovolil Rakušanům střídat různé tóny v komunikaci s čínskými partnery. O lidských právech se mělo mluvit mezi čtyřma očima. Konkrétní výsledky se – nijak překvapivě – ven nedostaly.
Neudálo se ale ani podobného, co v roce 2014 při návštěvě Číny předvedl Miloš Zeman – ten v rozhovoru pro čínskou státní televizi řekl, že nepřijel vyučovat lidská práva, ale naopak se naučit, jak stabilizovat společnost.
A zatímco Zeman ve zmiňovaném interview strkal před kameru plyšového krtečka, Rakušané vzali s sebou do Pekingu sedmiletou výjimečně talentovanou houslistku, která hrála Mozarta a podle rakouského prezidenta „dojala čínské hostitele k slzám“.
A otevírat dveře – umíte?
Česko i Rakousko zatím s Čínou zdaleka neobchodují tak, jak by si přály. Do Číny míří jen 1,3 procenta českého vývozu, v rakouském případě je to 2,6 procenta.
Obě země bojují i o čínské turisty. Těch do Rakouska přijel loni zhruba milion, do ČR asi o polovinu méně. Nápor Číňanů dlouhodobě potvrzuje třeba historické městečko Hallstatt v Horním Rakousku, které Čína dokonce okopírovala a postavila jeho čínskou napodobeninu včetně jezera. V původním rakouském Hallstattu pak všude přibyly čínské nápisy a uličky zaplavili návštěvníci z Číny.
Rakousko se v červenci stane na půl roku předsednickou zemí EU. Dobře zrežírovaná návštěva Číny nemohla přijít v lepší čas. Vídeň podpoří svou image „stavitele mostů“, zatímco Česko pravděpodobně bude dál bilancovat, které ze slibovaných (a někdy od počátku nereálných) čínských investic nakonec nevyšly.
Česko s Rakouskem zkrátka chtějí v Číně otevírat ty samé „dveře“. Jen to připomíná dva úplně jiné a různě šikovné zámečníky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Sice naprosto správně – jenže bohužel pravý opak.
Protože – ďabel detailu tkví v této větě “
Čili – „..Rakušané teď ukázali, jak se osobní spory dají kvůli ekonomické diplomacii na pár dní odložit a jak také může vypadat jiný přístup k Číně.
A otázka zní, kdo všechno se míní „těmi Rakušany, kteří ukázali…“
Protože, v zásadě se dá – dle v článku uvedených informací – dovodit že návštěva rakouských činitelů proběhla podobně jako návštěva českých, s panem prezidentem Zemanem.
Ale bohužel, v čem je asi rozdíl, je přístup médií. Protože – jak známo, tak přístup českých médií a zejména českých elit skrze ně, při návštěvě pana Zemana a jeho suity v Číně byl zcela opačný a negativistický.
Osobní spory s prezidentem se neodložily ale naopak je maximalizovaly – celá návštěvu pana Zemana byla našimi médií zdiskreditována, částečně zesměšněna a částečně označena za velezrádné paktování s činskými komunisty.. A je téměř jisté, že si činští diplomaté dali zjistit, co se o té návštěvě v českých médiích psalo.
To jenom tedy, když už se náhle píše o „image „stavitele mostů s Čínou“, a nebudeme to my, ale Rakousko, aby ti kdož se na tom zboření nejvíce podíleli, za to přijali příslušnou zodpovědnost…
Je to přesně tak, jak píšete. Hezky česky se dá konstatovat, že naši, čeští nezávislí novináři úspěšně přihráli Rakousku na smeč a slušný finanční zisk. Jen tak dál …
Ještě zbývá dodat, že HP ŽURNALISTIKA VE VEŘEJNÉM ZÁJMU se na té přihrávce Rakousku významně podílela.
Stoprocentní pravda a tenhle článek od tzv. novináře,ale přesněji řečeno demagoga Vojtěcha Bergra jenom ukazuje, jak se u nás manipuluje s veřejným míněním , jak je to nebezpečné, hlavně pro mladou generaci ,která teprve vytváří vlastní názory , tohle je jí předkládáno a tahle je s nimi manipulováno. Bohužel na to doplatí pravě mladí , protože Čína bude do 20let ekonomická a technologická supervelmoc , a můžou tam vládnout komunisti, císař ,dalajláma, ,kapitalista, prostě jsou tam neuvěřitelně pracovití ,cílevědomí, flákače a povaleče nepodporující lidé ,kteří si prosperitu prostě vybudují. A tohle si už uvědomili i v západní Evropě . A u nás , jako by jsme byli pupkem světa,vzorem demokracii .Směšné.S celé návštěvy prezidenta udělala, hlavně Ćeská televize odporné ideologické až nenávistné divadlo , místo ,aby podporovali spolupráci, poznávání , cestování ,aby hlavně mladí poznali i jiný svět. Místo toho jsme zde myšlenkově zamrzli roce 89 v tom našem sametu . Ale svět ,už je o 30let dál. Podívejte se co jinde vybudovali , celá města s obrovskými mrakodrapy a nás polepené paneláky polystyrenem , které se už i v Rusku bourají ,se přeprodávají za miliony, pár km předražených dálnic ,fabriky ,ale za cizí peníze ,ty nám nepatří , tam nám jenom laskavě dovolí pracovat, ghetta nepřizpůsobivých , které jsme si pro změnu vybudovali za stovky miliard ze sociálních dávek.
Výsledkem bude ,že ti mladí se jednou probudí a zjistí ,že jsou gastarbeiteři ve vlastní zemi , ale už ne v německých,ale v čínských továrnách ,čekající na hrstku rýže.
Myslím, že přeháníte nejen s pohledem na význam článku, ale také na autora článku. Tedy dle mne se Vám daří nakroutit to, co je v článku uvedeno na svoje vidění „místní“ politiky a činnost médií. Přitom z článku je nasnadě a nevím, zda bylo snažením autora článku jen popíchnout čtenáře k úvaze, že ani 300 roků „společného“ života s Rakušany nám nestačilo k tomu, abychom se necítili menší, než ve skutečnosti jsme a předvádíme svou řevnivostí a malostí. Rakušanům se daří s grácií a taktem „prodávat“ svou krásnou zemi bez zbytečného humbuku všem zvědavým cestovatelům a také nenápadně udávat své dobré výrobky do světa, což z nich činí úspěšné a respektované i na mezinárodní scéně. Nezbývá, než závidět ( to my umíme dobře) moudrost a vyspělost občanů Rakouska.
Buďte bez obav. Zeman už přece stabilizuje. Pracuje se na likvidaci České televize i dalších médií, která si dovolují kritizovat vítěze voleb. Do ústavy snad vláda v demisi povinné adorování volebních vítězů ještě nějakou dobu neprosadí 😉
On take rakousky prezident neoznacuje kriticke novinare jako povl a hnuj jiz od devadesatych let. A take – a toto nikdy nepochopite – nema potrebu kuxdit v primem prenosu. No a rakousky politik proste mene lze – a tedy je ze strany novinaru (alespon tech tradicnich, kteri rozlisuji pravdu a lez) mene kritizovan.
Tech rozdilu je samozrejme vice, hlavni je diplomaticke diletantstvi ceskeho prezidneta, ktere v evrope nema obdoby. Cesi vulgarity sveho prezidenta ocenuji, ale v zahranici jeho oblibu v porusovani pravidel diplomatickych jednani (lze dokladovat mnoha priklady) berou s odporem. A servilitu tam ocenuji jen u lokaju – rakousky prezident se totiz do Ciny neprisel ucit stabilizovat spolecnost.
No a proto je rakousko tam, kde je. I jejich prumerny politik svymi diplomatickymi schopnostmi vytre s nejdele slouzicim – a naivni clovek by tedy (mylne) ocekaval nejschopnejsim – ceskym politikem podlahu.
Přesně tak
Rakouská návštěva, Macronova návštěva proběhla asi tak stejně jako Zemanova návštěva ( až na toho koně, kterého přivezl coby dar do Číny Macron). A jelikož nikdo nepochybuje, že návštěvy evropských politiků v Číně jsou ku prospěchu zemí, jejichž politici Čínu navštěvují, je jak správně výše uvádí pan petrph, jediný a zásadní rozdíl. V přístupu a postoji českých medií a českých pseudoelit k Zemanově návštěvě Číny. Je to vlastně brilantní ukázka faktu, jak česká media a české pseudoelity svým klackovským chováním k prezidentu republiky, svým trapným, hysterickým antizemanismem poškozují tuto zemi.
Nějak ten článek silně nechápu. Zeman tam jel ze stejných důvodů, jako tam jezdí ostatní evropští státníci. Že tam nejel premiér, to byla jeho (Sobotkova) chyba. Od té doby, co odešel (Sobotka) z politiky, tam byli na oficiální návštěvě Theresa May, Macron a nyní zmíněná rakouská dvojice (možná jsem jiné nezaznamenal). Jelikož čtu v originále tisk zemí těchto politiků, jejich návštěvy v nich byly vždy pozitivně komentovány včetně dosažených ekonomických dohod. Jenom v ČR novináři vysloveně uráželi prezidenta a Čínany, a de facto poškozovali politické, ale hlavně ekonomické zájmy naší země. Není divu, že MZ má pro tento typ médií pouze opovržení. Je to stejná zabedněná oportunistická svoloč, jako za vlády KSČ.
Nepředpokládám, že toto chtěl básník „Hlídací čokl“ říci, ale takto tento článek vyzněl.
když čtete v originále francouzský tisk, jistě víte, že třeba francie prosazuje EU-screening rizikových čínských investic. To se nijak nevylučuje s ekonomickou diplomacií, tedy návštěvami franc. politiků v Číně a „otevíráním dveří“. Asi se shodneme, že Francie není co do velikosti a síly ekonomických zájmů porovnatelná s Českem. Mnohem zajímavější je srovnávat náš přístup k Číně s podobně velkou zemí, která navíc vyváží do Číny podobné výrobky (hlavně strojírenství), třeba právě s Rakouskem. Nejsem si taky vědom toho, že by Theresa Mayová nebo Emmanuel Macron v čínské televizi (aniž by je k tomu někdo tlačil) říkali, že „nebudou vyučovat lidská práva“ a že se „přijeli učit, jak stabilizovat společnost“….
Zcela souhlasím s vámi, že je nutné dělat kontrolu čínských a ruských investic do strategických odvětví, koneckonců je o tom článek zrovna v tomto čísle HP.
To už mělo být uděláno dávno, EU zaspala, anebo spíše jednotlivé země si něchtěly nechat mluvit do svých ekonomických zájmů, a ted´najednou zjištují, jak se Čínané roztahují po celém kontinentě. Co se týče Macronovy návštevy, tak při otázce francouzských novinářů, jestli byla byla též probírána lidská práva v Číně, utnul diskusi tím, že každá země má svá spe- cifika. Dodal, že bude do Číny jezdit pravidelně každý rok a sledovat, jak se vzájemné styky vyvíjejí. Theresa May se také o lidských právech nezmínila, jenom natukla problém Hongkongu, jehož občané většinou jsou „British subjects“, takže de facto zastupuje jejich zájmy a mohla si to dovolit.
Tak je vidět, že každý stát má svůj osobitý přístup. Zeman použil někdy neobratné formulace, které mohly vyznít v ČR nesympaticky, ale pokud pomohl dalším českým podnikatelům vstoupit na komplikovaný čínský trh, tyto cesty plní svůj účel.
Jestli bych doplnil, to je právě ten průšvih současné EU, že je to sice unie, která by měla mít jednotný diplomatický vztah minimálně k zahraničně -politickým vztahům. Tento vztah sice i formálně interně Brusel vyhlašuje (Rusko fuj, Čína fuj)..
Jenže potom si je jezdí jednotlivé státy EU skrze své premiéry a ministry zahraničí dojednávat samotné za sebe a ve svůj prospěch…
Někdo líp, někdo hůř…
To už by snad bylo lepší – kdyby za celou Unii jezdil do Ruska nebo Číny jednat diplomatický zástupce EU – a tam dojednal vztahy ale hlavně tedy právní i ekonomické podmínky – pro všechny státy EU (a všechny jejich občany a subjekty) stejně – pro Německo, Francii, ČR, Rakousko, Polsko, Řecko, atd..Ale za to co dojedná by si pak taky nesla vůči všem těm státům EU i jejich občanům přímou politickou zodpovědnost..
Brzy by se ukázalo, jestli o takovou EU někdo stojí :))))
Vám není pomoci pane Berger. Vy nesrovnáváte český přístup k Číně s rakouským, ale opět jen přístup českých medií. Jako obvykle selektivní a manipulační. Nic jiného.
Našel jsem si přepis toho rozhovoru pana prezidenta Zemana v Číně,
https://echo24.cz/a/wBvUC/prijel-jsem-se-od-vas-ucit-rekl-zeman-v-cine-doslovny-prepis-rozhovoru
a zjistil jsem že to bylo řečeno v trochu jiné souvislosti. Pan Zeman totiž odpovídal na otázku reportéra čínské státní televize CCTV. A ta otázka zněla
„Nemohl jsem si nevšimnout, že před pár měsíci český ministr zahraničí na návštěvě v Číně popsal naše současné vztahy jako „reset“. Že po určité době útlumu je třeba resetovat naše vztahy. Mohl byste, pane prezidente, říci, jakým způsobem chápete tento reset mezi Čínou a Českou republikou Vy?
A až na to odpovídá pan Zeman (podotýkám při diplomatické návštěvě Číny a ve státní televizi“,
……Česká republika věří, že není dobré vměšovat se do vnitřních záležitostí jakéhokoliv státu, včetně Číny. ……Takže nebudeme poučovat jiné, jak mají vést tržní ekonomiku ani rozhodovat o lidských právech atd. atd..“
Což se domnívám že na takto položenou otazku odpověděl poměrně diplomaticky slušně, a ani nemohl odmítnout se k tomu vyjádřit, když šlo o vysvětlení předešlého (rovněž publikovaného) výroku našeho ministra zahraničí.
Mimochodem, jak jsem si pro jistotu dohledal, tím ministrem zahraničí byl pan Zaorálek a je zajímavé se dočíst, jak jeho misi a výroky podpořil premiér Sobotka, zde
„..https://zpravy.idnes.cz/zaoralek-zamiri-do-ciny-vlada-chce-vzkrisit-vztahy-s-ni-pid-/domaci.aspx?c=A140423_151719_domaci_kop“
Kdo chce ať přečte, říká nejen to samé co Zeman, ještě víc..
Když jsem uvažoval v čem je chyba – a proč opozice, média i elity národa mediálně otevřeně útočí na své nejvyšší ústavní činitele za to že diplomaticky prohlásili že „.Česká republika věří, že není dobré vměšovat se do vnitřních záležitostí jakéhokoliv státu, včetně Číny“, tak resumé by bylo že máme politicky nakročeno k občanské válce a můžeme brzo skončit jako Ukrajina po Majdanu…
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1818572-sobotka-v-cine-navstevu-rozehral-u-pekingskeho-fotbaloveho-klubu
Tak nikdo ze zmiňovaných politiků mimo toho našeho nevykládal Číňanům, že se přišel učit jak stabilizovat společnost . Nevím proč tak hrozně podlézat až za hranice sebeúcty. Opravdu ubohé ….
Vize Vladimíra Solovjova – Legenda o Antikristu… to je, co mě napadá k tomuto článku:
http://www.myty.cz/view.php?cisloclanku=2013030003