Rakouský prezident Van der Bellen (vlevo) a kancléř Kurz v pandí výzkumné stanici v Chengdu

Když dva dělají totéž… Jak taky může vypadat státní návštěva Číny – rakouský příklad pro Miloše Zemana

Napsal/a Vojtěch Berger 16. dubna 2018
FacebookXPocketE-mail

Představte si úvodní fotku tohoto článku s jiným obsazením: Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman sedí v Sečuánu u výběhu pand a smějí se tomu, jak černobílý medvěd ohryzává mrkev. Ne, takový záběr by nikdy nevznikl. Prezident Zeman s bývalým premiérem na státní návštěvu Číny společně nikdy neletěl. Rakušané teď ukázali, jak se osobní spory dají kvůli ekonomické diplomacii na pár dní odložit a jak také může vypadat jiný přístup k Číně. 

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen strávil šest dní v Číně s premiérem Sebastianem Kurzem. Na pivo by spolu tihle dva ve Vídni nejspíš nešli, Kurz vzal před časem do vlády stranu Svobodných blízkou krajní pravici, proti které se Van der Bellen naopak dlouhodobě vymezuje.

Přesto dali dohromady „největší diplomatickou delegaci všech dob“, jak se 250členné výpravě na východ přezdívalo v médiích, a vyrazili společně lobbovat za Rakousko do Číny.

Návštěva přinesla uzavřené smlouvy v přepočtu za necelých 40 miliard korun. Může se to zdát málo – vždyť český prezident Miloš Zeman před dvěma lety po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze sliboval Česku investice za skoro 100 miliard korun.

Jenže podle aktuálních odhadů České národní banky čínské investice dosahují jen necelých 23 miliard. Z toho navíc většinu proinvestovala kontroverzní skupina CEFC, jejíž šéf Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován, z byznysu byl odstaven a firma samotná čelí korupčnímu skandálu v Africe.

Stavět mosty a nezadat si

Zatímco Prahu si CEFC vybrala jako hlavní sídlo pro evropské aktivity, Vídeň se naopak snaží „ulovit“ největší banku na světě, čínskou ICBC. Jednání o zřízení centrály banky pro střední a jihovýchodní Evropu v rakouské metropoli pokračovala i při poslední návštěvě Číny.

I Rakousko láká čínský projekt tzv. Nové hedvábné stezky, třeba modernizace železničního koridoru z řeckého přístavu Pireus (který už Číňané koupili) až do Vídně.

Během návštěvy v Pekingu taky rakouská delegace „poslala domů“ první přímý nákladní vlak z Číny do Vídně. Cesta mu potrvá dva týdny. Železniční doprava je dražší, ale výrazně rychlejší než cesta lodí.

Rakousko dlouhodobě opečovává svou image „stavitele mostů“ mezi Východem a Západem. Neutrální malá země s výhodnou polohou a metropolí Vídní coby sídlem řady mezinárodních institucí si to může dovolit. Jak to vypadá v praxi?

Kancléř Kurz odmítl návrhy, aby se Rakousko stalo pátou zemí Visegrádské čtyřky (spolu s Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem). Stejně tak se nenechalo vlákat ani do organizace 16+1, kde spolupracuje šestnáct středo- a východoevropských států včetně Česka s Čínou. Vídeň vzkázala, že chce mít jen status vnějšího pozorovatele, což je přesně to, co jí vyhovuje.

Lanovkou ke světlým zítřkům

Ne vždy se „stavění mostů“ dá prodat jednoznačně pozitivně. Tak třeba když v červnu 2014 do Vídně přijel na státní návštěvu Vladimir Putin, bylo to první přijetí ruského prezidenta v Evropské unii od ruské anexe Krymu.

Letos v březnu pak Rakousko na rozdíl od řady jiných unijních zemí odmítlo vyhostit část ruských diplomatů v reakci na otrávení špiona Sergeje Skripala v Londýně. Stejně jako před čtyřmi lety, i tentokrát čelilo kritice, že je s evropskými partnery nesolidární.

I letos v červnu má totiž do Vídně přijet Vladimir Putin a Rakousko podle ministryně zahraničí Karin Kneisslové „nechce zavírat komunikační kanály“.

Podobně se Vídeň snaží hledat co nejvyváženější přístup i směrem k Pekingu. Nepodlézat ani nedráždit.

Čím je Čína zajímavá pro Rakousko, je nasnadě – mantru o obrovském trhu používají při cestách do Číny i čeští politici. Rakousko se těší na zakázky související se zimní olympiádou v Pekingu v roce 2022 (třeba pro výrobce lanovek a vleků Doppelmayr nebo pro další firmy ze sektoru zimních sportů).

V Rakousku momentálně působí asi stovka společností s čínským vlastníkem; to je mnohonásobně méně než v Česku, kde má čínského majitele asi 2000 společností.

Rakousko je pořád na okraji zájmu čínských investorů,“ tvrdí v čerstvé studii o čínských investicích v Evropě Eva-Maria Berchtoldová z rakouské pobočky poradenské kanceláře Ernst&Young.

Proto se podle ní v Rakousku ani příliš neprojevilo ochlazení čínské nákupní horečky poté, co Čína loni své firmy varovala před mohutnými investicemi v zahraničí ve snaze zastavit odliv devizových rezerv.

Krteček proti Mozartovi

V Rakousku patří čínským majitelům například dodavatel komponentů pro letadla FACC, výrobci motorů ATB a Steyr Motors, mobilní operátor „3“ nebo poskytovatel pevného připojení k internetu a kabelové televize Tele2. V čínských rukách je i síť dálničních restaurací v Rakousku Rosenberger a nově i výrobce spodního prádla Wolford.

Podle Ernst&Young si Číňané v Rakousku vybírají často specializované firmy s unikátním know-how. Hlavní cíle čínských investic směrem do Evropy jsou ale jinde – hlavně v Německu a Velké Británii.

Rakouský tandem staršího a zkušeného prezidenta s nejmladším premiérem Evropy dovolil Rakušanům střídat různé tóny v komunikaci s čínskými partnery. O lidských právech se mělo mluvit mezi čtyřma očima. Konkrétní výsledky se – nijak překvapivě – ven nedostaly.

Neudálo se ale ani podobného, co v roce 2014 při návštěvě Číny předvedl Miloš Zeman – ten v rozhovoru pro čínskou státní televizi řekl, že nepřijel vyučovat lidská práva, ale naopak se naučit, jak stabilizovat společnost.

A zatímco Zeman ve zmiňovaném interview strkal před kameru plyšového krtečka, Rakušané vzali s sebou do Pekingu sedmiletou výjimečně talentovanou houslistku, která hrála Mozarta a podle rakouského prezidenta „dojala čínské hostitele k slzám“.

A otevírat dveře – umíte?

Česko i Rakousko zatím s Čínou zdaleka neobchodují tak, jak by si přály. Do Číny míří jen 1,3 procenta českého vývozu, v rakouském případě je to 2,6 procenta.

Obě země bojují i o čínské turisty. Těch do Rakouska přijel loni zhruba milion, do ČR asi o polovinu méně. Nápor Číňanů dlouhodobě potvrzuje třeba historické městečko Hallstatt v Horním Rakousku, které Čína dokonce okopírovala a postavila jeho čínskou napodobeninu včetně jezera. V původním rakouském Hallstattu pak všude přibyly čínské nápisy a uličky zaplavili návštěvníci z Číny.

Rakousko se v červenci stane na půl roku předsednickou zemí EU. Dobře zrežírovaná návštěva Číny nemohla přijít v lepší čas. Vídeň podpoří svou image „stavitele mostů“, zatímco Česko pravděpodobně bude dál bilancovat, které ze slibovaných (a někdy od počátku nereálných) čínských investic nakonec nevyšly.

Česko s Rakouskem zkrátka chtějí v Číně otevírat ty samé „dveře“. Jen to připomíná dva úplně jiné a různě šikovné zámečníky.

 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)