jespel via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Červnová politická detektivka. Proč je deset miliard eur pro Řecko celkem dobrá zpráva

Napsal/a -pes- 14. června 2016

DATA Předlužené Řecko se může radovat z nového dluhu. Protože Řekové splnili předepsané podmínky, ministři financí zemí eurozóny schválili novou půjčku ve výši 10,3 miliardy eur.

Řecko tyto peníze – stejně jako v případě předchozích záchranných půjček – použije hlavně na splátku starších dluhů.

A kdo patří mezi hlavní řecké věřitele? Z 80 % jsou to veřejné instituce – členské státy Evropské unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond , zbytek tvoří privátní věřitelé, především banky.

Kdo drží řecký dluh (hlavní věřitelé/ miliardy eur)

GreekDebt_May2016

Podle zemí eurozóny vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dokázala prosadit zásadní úspory a reformy. Optimistický odhad počítá s tím, že v roce 2018 bude řecká ekonomika růst o 3,5 % HDP a na rostoucí trajektorii vydrží po další desetiletí.

Jenže Řekům se spíše daří hůře, v prvním čtvrtletí letošního roku se tamní ekonomika propadla meziročně o 1,4 procenta.

Daně v Řecku sice ve snaze naplnit permanentně vysychající státní rozpočet neustále rostou, výběr se ale nedaří. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu řecké finanční úřady dokázaly vybrat z každého eura, jež mělo být zaplaceno na dani, jen 45 centů. A více než polovina řeckých domácností neplatí z příjmů vůbec žádné daně.

Za pět minut dvanáct

Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše bude konec června v Evropě připomínat politickou detektivku a dočasné řešení krize Řecka je alespoň nějakou jistotou.

„Čeká nás hlasování o Brexitu a pokud zůstanou průzkumy tak vyrovnané jako dnes nebo zastánci odchodu Británie z EU ještě posílí, tržní napětí pravděpodobně vzroste,“ konstatuje Bureš s tím, že i když je britské referendum hlavní politickou rozbuškou následujících týdnů, není jedinou.

Mimořádné španělské parlamentní volby mohou přinést další posílení ultra-levicové strany Podemos a výraznější fragmentaci španělské politické scény. To vše ve chvíli, kdy Španělé stále hospodaří se schodky veřejných financí hlubšími než 5 % HDP a jsou proto pod drobnohledem Evropské komise. Té by se pravděpodobně v případě levicové vlády (Podemos a sociálních demokratů) s Madridem komunikovalo o poznání hůře.

„Jediným štěstím tak v tuto chvíli je, že se evropským lídrům podařilo včas (ještě před hlasováním o Brexitu) dohodnout další uvolnění prostředků pro Řecko. Jinak by v červenci za pět minut dvanáct opět eurozóna s Mezinárodním měnovým fondem řešily, z čeho jim tentokrát Athény dokáží zaplatit splatné dluhy,“ míní Jan Bureš.

 

4 komentáře

 1. petrph napsal:

  Času dost, a dluhy se neplatí jak říkával tuším pan Paroubek. Halt se muší počkat až po volbách v Německu 2017 až Mutti Merkell odejde „se ctí“ do politického důchodu a ten kdo to převezme po ní bude muset ten politický i finanční bordel řešit a za to řešení nést skutečnou politickou zodpovědnost.

 2. Tomáš Tarok napsal:

  Dluhy se v posledních letech učíme počítat v bilionech. Pokrytecké a cynické – recepty věřitelů na oživení nejen řeckého hospodářství nikam nevedou. Vždyť jediné, co za poslední roky v Řecku rostlo, byly daně, bankroty a počet sebevražd. Státní pokrytí dluhů krachujících bank a firem ve Spojených státech a v Evropě představovalo nejméně jedenáct bilionů dolarů a aktuální veřejný dluh Spojených států je více než třináct a půl bilionu dolarů. Státy v průběhu nedávné krize rapidně zvýšily své zadlužení, aby mohly sanovat soukromé banky a udržet zdání, že hospodářství funguje. Centrální banky ze stejného důvodu stlačily úroky (cenu peněz) k nule a současně pustily do oběhu přes 4 bilióny dolarů. Hlavní zásada je, že dluhy se řeší dalšími půjčkami, které jsou, ale spojeny s tvrdými podmínkami – a to je cíl „kasinového“ globálního finančnictví. Nové heslo pro budoucnost zní „Nic vám nedáme, výhody vám odebereme“.

  • Anobudelíp napsal:

   A proč ne? Řekové se stále mají proti středoevropanům jako p…ta v žitě – průměrná penze 1040 EUR, průměrný dělnický plat 1550 EUR.
   O toto se „zasloužili“ řečtí socalisté, kteří kalkulovali s paroubkovým axiomem – že státní dluhy se splácet nemusí.
   Řekové se po dobu 24 let vlády PASOKU měli stále lépe a lépe, nyní se třeba 24 let budou mít hůře a hůře.
   A proč ne? Stále ještě mají vyšší platy a penze než češi – a kromě turismu, oliv a ovoce nevyvážejí nic, Řecko je dokonce čistý dovozce zeleniny………

   • petrph napsal:

    Jenomže právě že se Řekové stále ještě pořád hůře a hůře nemají. Když jim státy eurozóny poskytují každoročně nenávratné půjčky ve výši desítek miliard eur, „aby Řecko nezkrachovalo“- a nepřestávají s tím. Tak potom Řecku nemůže být hůř nikdy – ani tak „špatně“ jako jsme na tom my, nebo jiné středoevropské státy 🙂

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies