Každý premiér má svého Dalíka. U Sobotky je to advokát Pokorný, říká Karel Randák

Napsal/a Robert Malecký 3. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Když se podíváte, o jak velkých černých fondech se mluvilo u některých velkých firem a co byly některé banky schopné dělat pro své klienty, nejsou stamiliony vůbec žádné velké peníze, říká o možnosti „ulít“ opravdu velký majetek člen správní rady Nadačního fondu proti korupci a bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Je přesvědčen, že svého Marka Dalíka měl každý z premiérů, který v Česku vládl. Včetně Bohuslava Sobotky.

  • Národní fond proti korupci aktuálně vydal „letní čtení“ – knihu Chapadla justiční chobotnice. Je česká justice skutečně semeništěm neřádu?

Je to velký problém, a proto jsme taky knihu vydali. Ovšem je to justice, je to velice citlivé téma, hodně uzavřená společnost, do které se obtížně proniká. Ono je to podobné jako s novináři – ti se taky navzájem nepodrážejí.

  • randákTrochu se bojím, že v tomto ohledu se situace bohužel už dost změnila…

Vlastně máte pravdu. A možná je to trochu jinak i v té justici. Ale stále je to svým způsobem elitní, uzavřená společnost, která se řídí vlastními pravidly a ti lidé je mají v sobě. Získávat zevnitř informace, dostat se k detailům, je nesmírně obtížné.

  • Před pár lety, a bylo to tehdy také letní téma, jste byl jednou z klíčových postav skandálu, kdy se čeští politici, lobbisté a byznysmeni sjížděli do toskánského Monte Argentaria, kde je zachytily pohotové kamery fotografů. Jak se od té doby změnila mapa korupce v Česku? Pořád se to děje takto v podstatě otevřeně až hloupě?

Určitě je to skrytější. Ale také je vidět, jak se střídali lidé ve vedení firem, určitý posun. Šéf ČEZu Daniel Beneš by určitě nejel do Monte Argentaria s paní Nagyovou, kupříkladu. Ale myslím, že zpětně se prokáže, že i později vazby samozřejmě byly, třeba mezi Ivem Rittigem a některými politiky nepochybně. Ale nikdo nebyl tak bohorovný jako Mirek Topolánek, kterému bylo všechno úplně „šumák“, neboť si myslel, že je mu moře po kolena.

  • Bylo to u něho tím, že byl tolik pod vlivem Marka Dalíka?

Myslím, že ano. Pro něho bylo pohodlné Dalíkovi svěřit určitou oblast. Ale rovněž jsem přesvědčen, že takového člověka na „černou“ práci měl každý z premiérů.

  • I Bohuslav Sobotka takového má?

Nemyslím, že teď je to jinak.

  • Kdo to je?

Já si myslím, že je to Radek Pokorný (advokát, senior partner advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři / pozn. red.).

Kdo vypere, má skoro vyhráno

  • Exhejtman David Rath byl zatím nepravomocně odsouzen k 8,5 rokům vězení. Bývá to interpretováno tak, že rozsudek pomůže očistit Českou republiku od korupce. Souhlasíte s takovým očekáváním?

Společnost se takhle rychle nemění. Určitě ale korupčníci mají větší strach. Ale že by změnili své charaktery, o tom silně pochybuji.

  • Co na ně platí?

Část lidí se bojí, že by mohla být spojována s Rathem. A ta druhá část, která s ním spojena nebyla, ale taky nemá čisté svědomí, má strach, že by na ně mohlo rovněž něco vypadnout. Ale ti, co v to jeli, v tom jedou dál, byť skrytějšími prostředky.

  • Není teď složitější si nakradené peníze užít?

Myslím, že ne, že si ty prachy užít dokážou. Pořád je dost možností, jak peníze vyvést ven, a pokud vás u toho vysloveně nechytí, máte skoro vyhráno.

  • Čili jak jednou peníze vyperete, máte klid?

Řeknu to jinak. Hodně se teď mluví o zákonu o prokazování původu majetku. Je to podle mě špatně koncipované. Pokud to myslíme vážně a chceme ty lidi zastavit, měli bychom se soustředit na prvopočátek, tedy na původ majetku. Jak ho nabyli, ne na to, že teď má pět domů a tolik a tolik aut. A že mu něco dodaníme, to je sice hezké, ale problém to neřeší. Je třeba je chytit u toho, když ten majetek nabyli. A pokud ho nabyli trestným způsobem, měli by být potrestáni.

  • Státní zástupce Petr Jirát v případu Davida Ratha vede další trestní řízení, v němž hledá „ulitých“ 675 milionů korun. Neptám se teď, zda je exhejtman Rath někde má, ale na rámec. Opravdu je možné, aby se v Česku pohybovaly výnosy z korupce v řádu stamilionů?

Úplně v pohodě. Stamiliony korun nejsou v tomto prostředí zase až tak velké peníze, které by se nedaly někde vyčlenit. Když se podíváte, o jak velkých černých fondech se mluvilo v rámci některých velkých firem, co byly schopné dělat některé banky pro své klienty, tak stamiliony nejsou žádné peníze.

Propagandu Rusko umí už 100 let

  • Máme se bát ruské propagandy, kvůli které Evropská unie zakládá protipropagandistickou jednotku?

Rusové tento způsob boje používají dlouhá desetiletí. Vlastně už jedno století. Nechci říkat otřepanou větu na hrubý pytel hrubá záplata, ale mělo by se odpovídat adekvátně. Nevidím v tom problém.

  • Já si v souvislosti s působením ruských bank pořád říkám, zda není bezpečnostní riziko v tom, když zde refinancují lidem úvěry, půjčují jim peníze, vidí do jejich financí. Jednoho dne se jim dejme tomu zadlužený státní úředník může hodit – nebo vidím příliš za roh?

Problém to samozřejmě je. To si ale musí každý srovnat sám. Pardon vůči těm lidem, ale pokud je někdo tak hloupý, že do toho jde, je to jeho věc. Riziko to samozřejmě představuje, ale jsou horší bezpečnostní rizika.

  • A to?

Když budou Číňani koukat do všech telekomunikačních dat, protože si koupí velkého telefonního operátora. Protože tam už je těch dat daleko víc. Ale zase – takový je dnešní svět.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)