Na každou s… se vaří voda. Českolipský komunista Chot útočí na svobodná média
UVNITŘ ROZHOVOR. Komunistický zastupitel z České Lípy František Chot zaútočil na svobodná média. Na každou s… se vaří voda, napsal na Facebooku k případu svého stranického kolegy, náměstka ústeckého hejtmana Jaroslava Komínka, který nevybíravě urážel Egypťany. Výrok adresoval i novinářům ze serveru HlídacíPes.org, který na Komínkovu kauzu upozornil jako první.
Komunista Jaroslav Komínek o víkendu na Facebooku zveřejnil xenofobní komentář, v němž urážel Egypťany. Na severu Afriky byl na krátké dovolené a při odletu z letiště v Marsa Alam napsal, že Egypťané jsou opice zrozené z neandrtálců a ostudou civilizace.
Související články
Opice zrozené z neandrtálců. Náměstek ústeckého hejtmana urážel Egypťany
Útok na svobodná média
Jenže kauza má pokračování. Českolipský zastupitel a Komínkův stranický kolega František Chot pod omluvu napsal příspěvek, v němž napadá šéfa odborů autobusové společnosti BusLine Jiřího Kuchynku. Ten napsal na egyptskou ambasádu dopis, v němž se za radního odpovídajícího za dopravu v kraji omluvil.
Chot nevynechal ani svobodná média, která na kauzu upozornila. „Na každou s… se vaří voda, i na Kuchynku, i na toho hlídacího čokla,“ napsal zastupitel Chot.
HlídacíPes.org zastupitele Chota s jeho výrokem konfrontoval. V rozhovoru už nebyl tak útočný jako v diskusi na sociálních sítích. „Protože jsem z vašeho hlasu tak nějak cítil, že se vás to dotklo přímo osobně, tak protože vás neznám a přestože vás neznám, tak vám osobně se omlouvám,“ řekl. O smyslu svobodných médií má ale i tak podle svých slov celoživotní pochybnosti. (celý rozhovor s Františkem Chotem najdete níže v článku)
Útok na svobodná média odsoudil ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann. „Komunisté nikdy nebyli, nejsou a nikdy nebudou fanoušci svobodných médií. Jsem soudruhu Chotovi vděčný, že to lidem krátce před pátečním výročím 17. listopadu 1989 opět jednoznačně připomněl,“ řekl Neumann.
Šéf autobusových odborů Kuchynka se rozhodl na zastupitele Chota podat trestní oznámení. „Je to jasné vyhrožování. Voda se vždy vaří jen na mrtvou svini,“ řekl Kuchynka. Jeho odbory jsou v napjatém vztahu s radním Komínkem kvůli krajem plánovaným změnám v organizaci autobusové dopravy na severu Čech. V čele těchto snah stojí z pozice náměstka hejtmana pro dopravu právě Komínek.
Zastupitel Chot: Neměl jsem se nechat unést
Nenapsal jsem na každou svini se vaří voda, já jsem napsal na každou „s“ a několik teček. Tam může být třeba „svačinu“, řekl při konfrontaci se svými výroky komunistický zastupitel František Chot.
- Obracím se na vás jako na zastupitele města Česká Lípa. Pan Kuchynka se na vás na základě vašich výroků, že se na každou svini vaří voda, rozhodl podat trestní oznámení. Rád bych vám k tomu tématu dal prostor k vyjádření.
Pan Kuchynka, no jo. Pan Kuchynka…
- Jde o to, zda to své vyjádření, že na každou svini se vaří voda, ať už se týká pana Kuchynky nebo novinářů ze svobodných médií, vnímáte jako problém.
Teď vám nerozumím.
- Vy jste na Facebooku napsal, že na každou svini se vaří voda.
Já jsem nenapsal na každou svini se vaří voda, já jsem napsal na každou „s“ a několik teček. Tam může být třeba „svačinu“.
- A co jste tím tedy myslel?
To vám určitě nebudu vyprávět. Člověku, kterého neznám a který mi volá a nějak se představuje.
- Já jsem ten novinář z toho „Hlídacího čokla“, jak píšete. Čili se ptám, co myslíte tím, že na každou s… se vaří voda.
To mi tvrdíte, že jste nějaký novinář. To já nejsem schopen posoudit.
- Chápu. To, že jste věc pana Komínka takhle komentoval, dal mu podporu, znamená, že souhlasíte s jeho výroky?
Určitě ne, to z jeho strany byla pitomost první kategorie. Neměl se nechat unášet city.
- A proč to tedy potom ve vás vzbuzuje takovou emoci, že mu dáváte podporu?
Podporu… Protože si něco myslím o panu Kychynkovi a tohle plně zapadá do jeho obrazu.
- Rozumím. A co si myslíte o novinářích ze svobodného tisku, když jste je zahrnul do jedné kategorie?
Já vás slyším ve vašem hlase, že jste nějak rozhořčen. Musím se přiznat, že teď si příliš nepamatuju, jak jsem tam zahrnul i vás. Tam bylo „i na ty hlídací čokly?“
- Ano. Na každou s… se vaří voda, i na Kuchynku i na toho Hlídacího čokla.
Tak si to tak neberte. Já mám reálné pochybnosti celoživotně o smysluplnosti těchhletěch – jak vy jste to teď nazval – svobodný tisk. Samozřejmě nemám vůbec nic proti svobodnému tisku, ale obávám se – a teď vám to řeknu upřímně – že nejste nestranní. Mě v ten moment nadzvedlo především to, jak nesmírnou aktivitu vyvinul pan Kuchynka. O jeho odborech si myslím svoje, rozhodně to nebyl boj proti xenofobii.
- Tomu můžu rozumět, protože samozřejmě znám situaci kolem autobusové dopravy v Ústeckém kraji. Čili rozumím i tomu, kde je motivace pana Kuchynky upozornit na chybu, kterou udělá pan radní pro dopravu Komínek. Ale ptám se na noviny. Proč jste tam zahrnul i novináře?
Člověče, teď jste mě dostal. Nebyli jste vy první, kdo to nějak ventiloval ven?
- Ano, my jsme jako první napsali o pochybení pana Komínka, o kterém sám říkáte, že to byla chyba, a najednou jsme se ocitli v jednom pytli s panem Kuchynkou. Ptám se proč?
No vidíte. Teď jste mě krásně slovně dostal, že jsem se asi také neměl nechat unášet zrovna jako pan Komínek. To je dobrý. Teď se zeptám já. Vy jako novinář hodláte toto téma rozpracovávat dál?
- Ano. Vrátím se k první otázce: Jaká je vaše reakce na to, že na vás pan Kuchynka hodlá podat trestní oznámení?
Zase práce navíc se s někým hádat. Dobře. Vy to tedy hodláte rozpracovávat dál, mediálně a ve vztahu k mé osobě?
- Ano. Vy jste něco napsal, pan Kuchynka na to reaguje a já vám dávám prostor k vyjádření. Proto spolu teď mluvíme.
Tak asi necháme teď volný běh událostem.
- Dobře. Děkuji.
Ještě než skončíme – protože jsem z vašeho hlasu tak nějak cítil, že se vás to dotklo přímo osobně, tak protože vás neznám a přestože vás neznám, tak vám osobně se omlouvám. Ale znova říkám, bylo to motivované přes pana Kuchynku a vás, Hlídacího psa, jsem k tomu zahrnul řekněme okrajově. Ale dobře, neměl jsem se také nechat unášet. Už to necháme být.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
vám lhářum a kolaborantum ani k
Všude je spousta takových ChoChotů…
Rozhodující jsou činy ne řeči. Pokud je někdo do dnešních dnů komunista , svědčí to, že má zvrácené myšlení a proto není divu, že si nevidí do huby. Sociální politiku jde prosazovat daleko elegantněji než zabíjením, vězněním , lágry , lhaním a dnešními hnusnými proslovy.
Komunistům o sociální politiku nejde. Sedí už 28 let v parlamentu a bez jakékoliv odpovědnosti berou za to peníze. Nikdo je nechce do žádné vlády, tu a tam vypustí několik slov, sem tam odejdou do předsálí, když se hlasuje o rozpočtu, nejsou proti ničemu ale ani pro něco. Prostě byli zvoleni a tak tam dřepí za více než slušný plat. občas podpoří to či ono, toho,či onoho. Teď je tím podporovaným Babišovo ANO 2011 – politická divize skupiny AGROFERT, zatím ještě pod přímým řízením samotného pana majitele.
Označení ANO 2011 za politickou divizi AGROFERTU je na místě. ANO 2011 přispělo nemalým podílem na vzrůstu jmění skupiny AGROFERT za poslední čtyři roky – ze 40 na 88 miliard Kč.
„O smyslu svobodných médií má ale i tak podle svých slov celoživotní pochybnosti.“
Jak sokujici u komunisty. Proc je teto sebrance umozneno sirit ideologii, ktera ma na svedomi desitky milionu zivotu, kdyz jejich hnedi bratri byli zakazani?
Nešíří nic, Marx ani Lenin by je za komunisty nepovažoval a Stalin by je už dávno strčil do gulagu. Snaží se jenom o koryto, nebo aspoň korýtko, ví spolehlivě, že nikdy nebudou ve vládě a že nebudou nikdy za nic muset odpovídat.
Marx siril rasovou nenavist velmi hrubym zpusobem a Lenin udrzoval svoji moc terorem, kteremu padly za obet desitky tisic lidi. Zadni holoubci, zadna cistota puvodnich myslenek – jen technologie moci zalozena na identifikaci vnitrniho nepritele a na nastoleni hruzovlady.
Ach jo, ach jo, v podstatě i tento drobný mediální spor názorně ukazuje proč se této době říká postfaktická a jakým způsobem vlastně fungují dnešní média,
Na začátku bylo něco co by třeba i čtenáře mohlo zajímat – panu Komínkovi se cosi stalo na letišti v Egyptě. Hodnotná Informace by to byla, i jiní naši lidé létají (z/do) Egypta, tak třeba jak se tomu vyhnout. Ale o tom o co šlo ani o slůvko víc. Pak tedy že pan Komínek, když to na sociální síti uvedl, přidal tam vulgární nadávku. Což může i být, aktivní lidé dokáží i reagovat emočně… a je i věcí voličů zda to ocení. Ostatně, žili jsme tu přes 40 let v režimu kde se nic jiného než potichu nadávat dělat nedalo.. /A jak vidno, spousta lidí s tím vydrží dodnes :)). Co už je varující, že média si z projevu pana Komínka vybrala právě tu vulgaritu a tu přepisují v plném znění, zatímco informaci o tom co se vlastně na tom letišti stalo, mizí jako nepodstatná…
No a pak už to jede mediálně dál, je nutné neúplně publikovat že na projev pana Komínka reagoval pan Kuchynka, že na pana Kuchynku reagoval pan Chot rovněž vulgaritou, že pan Komínek se mezitím v dalším příspěvku omluvil, že na projev pana Chota reagoval pan Neumann s tím že jde o „..Útok na svobodná média “ (stále hovoříme pouze o psaném vulgárním příspěvku…) . Jaká je z toho celého podstatná informace pro čtenáře? (Asi tak před 100 lety o tom popsal pan Hašek, hezkou povídku, kterou končí slovy „a všichni odtamtud utíkali, aby je snad neoloupili a nezamordovali páni kandidáti“ – pouze pod vlivem podobných informací typu A řekl, že B řekl že C řekl, na což C reagoval že toto se stalo úplně jinak a pokládá to za útok na svou osobu, svobodu a vůbec…
Možná připomenout neslavnou dobu totality, kdy jsme potají poslouchali rádia Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, kde tyto „vzrušující podrobnosti “ zkracovaly na obligátní „jednající strany pokračují v obtížných jednáních“,..což pro posluchače znamenalo, zatím se (bohudík, nebo bohužel ) nic podstatného nestalo..Víc ani potřebovat nepotřeboval, v dobách studené války, když šlo celému světu takříkajíc o krk..
Jen na závěr, neberte to prosím jako kritiku tohoto článku, který pravdivě popisuje jako to u nás „na divokém Severu chodí“… Jen že takový je současný styl novinařiny v dnešní postfaktické době. Ostatně, i to popsal pan Hašek v jedné ze svých povídek, kde občan, chtějíc se dozvědět o jedné události, co se skutečně stalo, nakoupil si asi desatery noviny,pak zašel do veřejné knihovny, přidal si k tomu atlasy, encyklopedie, odborné knihy , slovníky, a několik hodin úsilovně studoval :))))