Každodenní připomínka monarchie. Česká koruna od Franze Josefa I.
Dne 21. listopadu uplynulo rovných 100 let od smrti císaře Františka Josefa I., nejdéle vládnoucího panovníka českých zemí v jejích dlouhých dějinách. Tento monarcha nepochybně ovlivnil historii našich zemí v mnoha směrech. Dokonce i v oblasti měny…
V oblasti měny do té míry, že rakousko-uherskou historii považujeme dodnes za zcela samozřejmou součást našeho každodenního života. Skutečně nejde o přehánění.
Československá a česká peněžní historie prozrazuje rakousko-uherskou historickou vazbu jedním stěžejním a stále platným symbolem. Měnou, respektive jejím názvem.
ČTĚTE TÉŽ: Viceguvernér ČNB Hampl: O deflaci a cenovou stabilitu se hádáme jako Engliš s Rašínem
V České republice platíme korunou, kterou jako nový název měny zavedl po peněžní reformě v roce 1892 právě císař František Josef I.
V tom roce totiž nahradila do té doby platnou měnu zlatkovou (zlatky a krejcary), která měla letitou tradici, byť název této měny mírně mátl, protože samotná zlatka (či též gulden nebo florin) byla kryta stříbrem.
Pikantní je, že staré zlatky se za nové koruny vyměňovaly v poměru 1:2, a proto dodnes říkáme desetikoruně „pětka“.
Inu a právě Česká republika je poslední zemí z teritoria někdejší rakousko-uherské monarchie, která vpravdě monarchistický název měny koruna používá až dodnes.
A je též jedinou zemí z celého rozsáhlého území někdejšího mocnářství, která název své měny nikdy ani na chvíli neopustila či nezměnila a to bez ohledu na všechny zvraty politických režimů ve 20. století a na republikánskou tradici někdejšího Československa.
Neplatíme dnes ani „lípou“, ani „sokolem“ či „slovanem“, jak někteří navrhovali po vytvoření republiky v roce 1918.
A rozhlédneme-li se dnes po Evropě, pak měnu s názvem koruna typicky používají právě země, které zůstaly monarchiemi (Švédsko, Dánsko či Norsko).
Při příležitosti výročí úmrtí Františka Josefa I. je možná vhodné si tuto dlouhou historii našich peněz připomenout.
Text vyšel na blogu ČNB, publikujeme jej se svolením autora.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Vašku, nepodepisuj to, radil Havlovi. František Lízna šel za vším vytrvale
Básníci ve vězení, básně mizely z čítanek. „Museli jsme číst Wolkera a Neumanna…“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Zlatá monarchie! Už můj děda přečasto říkal že naposledy byl u nás pořádek 27. října 1918.
Mily Pane Kmet Vas deda mnel uplnou pravdu s pozdravem meda wenda mejte se
Usoužené mámy, které neměly čím nakrmit své hladové děti? Tisíce válečných mrzáků? Znehodnocená měna? A věčně opilý a neschopný císař Karel, skvělý představitel habsburských degenerátů, kteří svou neschopností cokoliv pochopit a změnit, přivedli miliony lidí do neštěstí? Tak za takový pořádek pěkně děkuju. Tak to zase mě říkal můj táta.
Tak ono se toho za vlády Franze Josefa I. změnilo a zavedlo hrozně moc – a nelze se divit, když uvážíme, jak dlouho a v jakém dynamickém období vládl (1848-1916). Hospodářský rozvoj a technické novoty dané průmyslovými revolucemi, společensko-politické změny (začátky moderní politiky)… A když je řeč o té měně, tak můžeme vzpomenout např. na jinou věc takové asi běžné každodennosti, a změnu asi ještě trvalejší – že se tu za jeho vlády začal užívat metrický systém (tzn. že jsme začali měřit na metry, vážit na kilogramy atd.). České země za tu dobu učinily určitě velký pokrok, ale postavení českého království (spolu s moravským markrabstvím) uvnitř habsburské monarchie nijak nepovýšilo. Ostatně, (a souvisí to také právě s tím pojmem „koruna“ a s monarchií), Franz Josef se za dlouhých 68 let své vlády ani neobtěžoval, aby se nechal oficiálně korunovat českým králem.
Osobně znám potomky K.u.K.H. císaře Karla I. a tvrdím, že není osvícenější rodiny.
Zlatá doba monarchie – asi stejně naivní jako zlatý středověk – jak pro koho. Stačí si přečíst Švejka (není to vymyšlené jako dnešní seriály) a přijde se na to, že to s tajnými Bretšnajdry nebylo jednoduché, o demokracii v dnešním smyslu se nedalo hovořit.
Díky za článek. Ukazuje se čím dál víc, jaké byla republika šlápnutí vedle.