Kauza šéfa „neziskového“ křídla CEFC: Stezka vede do daňových rájů
Bývalý honkongský ministr vnitra a šéf “neziskového” křídla u nás dobře známé CEFC Patrick Ho čelí v USA osmi obviněním z korupce, uplácení a praní špinavých peněz. I přes vytrvalé snahy jeho právního týmu (placeného CEFC) nebyl zrušen ani jeden z bodů obžaloby.
Stejně tak bylo Patrickovi Ho několikrát zamítnuto propuštění na kauci. Jde tedy zjevně o skutečně citlivý a velký případ s globálním přesahem.
Politicky exponovaná osoba
Nyní vyšlo najevo, že Ho vlastní dvě firmy na Britských panenských ostrovech, jednom z nechvalně proslulých daňových rájů.
Na základě uniklých dokumentů z Panama Papers, Hoovy emailové komunikace a dalších zdrojů zjistila hongkongská nezisková společnost zabývající se investigativní žurnalistikou, že bývalý ministr vlastní firmy Beauty Connection a Queensmart, registrované na Britských panenských ostrovech. Firmy původně založené jeho manželkou převzal Ho po ukončení politické kariéry. Jelikož ale firmy nezakládal, nemusel nikde přiznat svou politickou minulost.
Jakožto “politicky exponovaná osoba” (PEP) měl podle hongkongských zákonů vlastnictví firem deklarovat, Ho však vytrvale odmítal žádosti místního zastoupení nechvalně proslulé panamské právní firmy Mossack Fonseca o doplnění příslušných informací. “Politicky exponovanou osobou” byl Ho nejen jako bývalý ministr hongkongské vlády, ale také jako delegát Všečínského shromáždění lidových zástupců, jednoho z klíčových orgánů pekingského vlivového systému Jednotné fronty.
Ho nejspíš věděl, proč se vyhnout případným dotěrným dotazům. Queensmart vlastnící podíly v čínských energetických firmách prudce navýšila svoji hodnotu z 1 milionu hongkongských dolarů (v letech 2010 až 2015) na 23 milionů v roce 2016 (tedy na zhruba 64 milionů koun). Daňový poradce Kenneth Leung Kai-cheong k tomu dodává, že tato zjištění naznačují, že něco v Hoových firmách nebylo v pořádku. Jinak by se nevyhýbal spolupráci s úřady Britských panenských ostrovů a zastoupení právní společností Mossack Fonseca.
Nová, spravedlivější globalizace
Zajímavé je také napojení Hoových společností na Gala Lufta, ředitele amerického think-tanku Institute for the Analysis of Global Security a propagátora Si Ťin-pchingovy iniciativy Pás a stezka ve Washingtonu. CEFC této organizaci zaslala 350 tisíc amerických dolarů s cílem ji kooptovat. Luft loni v říjnu koupil podíl v další Hoově firmě Holistic Solution (založené teprve loni v květnu), ale pouhých osm dní nato jej prodal zpátky Hoovi. Tři týdny potom byl Ho zatčen v New Yorku po cestě na konferenci Belt and Road Forum spolupořádanou Luftovou organizací.
Sám Patrick Ho byl neúnavným propagátorem Pásu a stezky ve světě. V anglojazyčných médiích ji s oblibou označoval za cestu k “nové spravedlivější globalizaci”. Díky Panama Papers teď máme zase o něco lepší představu, jak by měla tato nová spravedlivější globalizace fungovat v praxi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)