Karel Machovec: Babiš je gauner. V byznysu se jeho typu lidí říká žravá dáma
Karel Machovec je politické jméno pro pamětníky. Z ČSSD, kde to kdysi dotáhl až na prvního místopředsedu, navzdory někdejším slovům Miloše Zemana o tom, že je „Machovec politická mrtvola“, nikdy neodešel a k vyšším patrům tuzemské politiky má stále blízko. A současné politické dění hodnotí se znalostí věci.
V posledních dvou letech seděl Karel Machovec jako předseda v sice nenápadné, ale pozoruhodné Komisi pro audit zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi při Státním pozemkovém úřadu (sérii textů k závěrům komise najdete ZDE), dříve byl například viceprezidentem Agrární komory, byl i poradcem premiéra Bohuslava Sobotky pro zemědělství a životní prostředí.
„V politice pořád působím, už třicet let, jsem ale spíše v odborných pozicích. Angažuji se hlavně v zemědělské politice a v církevních restitucích,“ potvrzuje Machovec.
Z poradenského působení u premiéra Sobotky popisuje, jak těžké, ba až nemožné, bylo marketingově stačit Andreji Babišovi, tehdy v roli ministra financí.
„Babiš díky svému píár dokázal ze Sobotky udělat troubu. Slávek sice nebyl svým založením bojovník, občas raději nechával věci vyhnít, ale když už se rozhodl, tak s ním nikdo nehnul. Byl také nesmírně pracovitý, sebeukázněný a v hlavě to měl srovnáno. Je ho škoda. Vídáme se, občas zajdeme na pivo,“ vypráví Machovec.
Jeho jméno i minulost v nejvyšší politice jsme na HlídacíPes.org připomněli díky 25 letům, které uplynuly od schůzek mezi někdejším vedením sociální demokracie a Čechošvýcarem Janem Vízkem v německém Bambergu. Ve zkratce – šlo o zamýšlený obchod, finanční podporu pro ČSSD před nadcházejícími volbami výměnou za příslib postů ve vládě či státní správě (Detailně jsme popsali ZDE).
Když okolnosti schůzek vyšly v roce 1998 najevo, hlavní politickou obětí byl de facto právě Machovec, který při jednáních byl a novinářům jejich konání – na rozdíl od Zemana – potvrdil.
Miliardář, levicový populista
Andrej Babiš má podle Machovce v politice podobně tvrdé lokty jako Zeman v počátcích své politické kariéry: „Zeman taky v roce 1993 vysával voliče politickým konkurentům, Babiš dělá totéž. Ví, že konkurenci je třeba zničit.“
Přesto přiznává, že osobně byl rozhodně pro to, aby po volbách v roce 2017 šli sociální demokraté do vlády s Babišovým ANO. „S ohledem na kondici, v níž strana byla, jsme neměli na to, abychom dělali opoziční politiku. Neměli jsme na to lidi, ani témata. Babiš je politicky ve skutečnosti levicový populista, i když je to miliardář. Těžko bychom jako sociální demokracie v opozici mohli křičet, že není správné zvyšovat důchody,“ vysvětluje.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Andreje Babiše si Machovec pamatuje poprvé zhruba z roku 1992, kdy v roli předsedy sněmovní zemědělské komise řešil to, že se v tuzemsku rozpadl trh s dusíkatými hnojivy.
„Babiš nám tehdy ještě za Petrimex nabízel ledek. Pak jsem ho v jeho kariéře moc nesledoval, až když jsem byl za Mládka na ministerstvu zemědělství, tak jsme s ním řešili Setuzu. Už tehdy bylo vidět, jak jede na výkon. Odkryl se hlavně v době, kdy usiloval o Unipetrol. Měl tehdy velkou oporu ve vedení ČSSD, hlavně u Stanislava Grosse. Zásadní pro něj bylo získání Lovochemie, to byl myslím i na poměry českých tunelářů pořádný tunel,“ nebere si servítky Machovec.
Ovládnutí severočeské Lovochemie, továrny na hnojiva, bylo poměrně komplikované a dodnes ne úplně průhledné, každopádně bylo klíčem k Babišovu vzestupu v byznysu i v politice (pro zájemce: celý příběh ovládnutí firmy důkladně popsal magazín Reportér).
Hamáček se snaží
Pro Babiše Machovec celkově mnoho vlídných slov nemá. „Babiš je gauner a gaunerem zůstal. V byznysu se tomuto typu lidí říká žravá dáma. Nepochybně je schopný, partaj řídí sám, jenže politik má mít i morální stránku, ne jen tu technicko-organizační, a v tom si u Babiše opravdu nejsem ničím jist,“ říká Machovec.
Lídr ČSSD Jan Hamáček podle něj dělá maximum možného, ale „těžko se bojuje s tím, že Babiš má denní mediální impakt v počtu šesti milionu lidí“.
Pokud jde o možnost, že by Babiše politickým konkurentům odklidil z cesty tlak z Evropské unie ve věci střetu zájmů a zneužívání dotací, je Machovec skeptický:
„Nemyslím, že mu tlak z EU nějak ublíží. Ublížilo by mu jen to, kdyby se zcela změnila základní filosofie poskytování dotací. Dnes se rozdávají těm nejsilnějším, nikoli těm, kdo potřebují pomoc. Podívejte se na příklad té linky na tousty pro Penam. Menší hráči si stejnou linku koupili za svoje, Babišův Penam na to dostal dotací 100 milionů.“
Rozdíl mezi ANO a ostatními stranami vidí hlavně v oblasti P.R., marketingu a v tom, kolik do něj může kdo investovat.
„Obrat Agrofertu je přibližně 60 miliard a zhruba miliardu proinvestuje na marketing. To jsou peníze, z nichž v konečném důsledku těží Babiš. Naopak sociální demokracie implodovala, nemáme lidi, chybí přirozený lídr. Hamáček k tomu má sice našlápnuto, ukázal to v koronakrizi, ale má i slabší okamžiky,“ říká Machovec.
Mnohem silnější měla být podle něj třeba reakce na rezoluci Evropského parlamentu ke střetu zájmů Andreje Babiše: „Je to přece vážná věc, když si většina poslanců Evropského parlamentu myslí, že český premiér krade.“
Kdyby mne nepodrazil Gross
Machovec byl kdysi mužem zodpovědným za volební kampaň ČSSD, v letech 1995 – 1997 prvním místopředsedou ČSSD nebo předsedou zemědělského výboru sněmovny (1996 – 1998); měl tedy našlápnuto k dlouhé a úspěšné politické kariéře. Zhatily ji ale spory s tehdejším šéfem strany Milošem Zemanem.
„Kdyby mne ale v roce 1998 nepodrazil Gross, tak mne Zeman do kolen nedostal. Byl jsem trojka na středočeské kandidátce pro volby do parlamentu, jenže Standa nechal opakovaně hlasovat o mém vyškrtnutí a napotřetí mu to vyšlo. Jasně – neměl bych za Zemana asi nějakou funkci, ale poslanec bych byl,“ vrací se v myšlenkách zpět.
Pokud jde o Zemana, dnes prezidenta, je přesvědčen, že jméno Machovec u něj „už dávno není na tapetě“. „I když jeho paměť a mstivost je pověstná, já s ním vždy vedl jen politický boj,“ konstatuje.
V polovině 90. let se kolem Machovce začal v ČSSD vytvářet poněkud pravicověji orientovaný proud, který byl otevřeně kritický k předsedovi strany Zemanovi. Součástí frakce byla i Petra Buzková a zpočátku i Stanislav Gross.
V říjnu 1996 Zeman prohlásil, že pokud bude Machovec opět zvolen místopředsedou a on sám předsedou, raději odstoupí z funkce. Delegáti svého šéfa vyslyšeli a v březnu 1997 Machovec z vedení strany vypadl; na sjezdu v Bohumíně jej na pozici prvního místopředsedy strany vystřídal budoucí premiér a později eurokomisař Vladimír Špidla.
Poslední viditelný pokus o návrat do vyšších pater politiky podnikl Machovec před 16 lety, kdy zkoušel kandidovat za ČSSD na hejtmana Středočeského kraje.
Celkově se ale Karel Machovec politice a politikům z očí neztratil. Například za ministra Jana Mládka (ČSSD) byl poradcem na ministerstvu zemědělství, poradenský kontrakt měl i v agentuře CzechInvest – opět hlavně pro témata spojená s pozemky a průmyslovými zónami.
To, že by byl ukázkou toho, že se strana nakonec dokáže o své (aspoň ty viditelnější) členy postarat, ale odmítá. „Rozhodně bych neřekl, že jsem dostal nějakou politickou trafiku, tu si představuji jinak. To, co dělám, je tvrdá, odborná práce,“ říká Machovec.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
29 komentářů
Pěkný článek, odkrývá myšlení a hlavně cíle těchto levicově zaměřených politiků, kteří upřednostňují svoji kariéru a zájmy strany, před potřebami naší země. Raději volím ty strany a politiky schopné zastávat nepopulární postoje, avšak užitečné rozvoji této země i za cenu rizika, že je voliči nepochopí. V souvislosti s ANO, ČSSD mne napadají slova, které ve své roli generála (černí baroni) řekl Václav Postránecký : „Chce se mi zvracet“
1) Zajimalo by me, od ceho Machovec odvozuje svou „odbornost“. Protoze cely profesni zivot sedi v komisich a radi politikum? Povazuje se za tzv. stranickeho experta? Podle me nejhorsi vec, ktera muze nastat, je kdyz (byvaly) politik radi jinemu politikovi. 2) To co rika o Babisovi a PR AgroFert-u, vime asi vsichni. Je dobre to dokola pripominat – zejmena pred koblihozrouty. V Zapadnich demokraciich je normalni kolektivni rozhodovani. Zadny diktator (hlavne ne takovy jako Babis, ktery krade verejne penize a strka si je do svych kapes) nepredstavuje reseni realnych problemu. Myslite, ze tim ze ostatni strany taky zacnou do PR lit miliardy, zlepsi se politicka situace? Nedojde spis uz k uplnemu vyprazdneni a volby budou vyhravat nejpromyslenejsi hesla?
Jde na to správně!!! Zatím co jiné jen slibovaly…
:-)))
„Rozpadnul se trh s ledkem“, to je dobrá hláška. On tu předtím nějaký trh byl ? To je vidět jak Machovec za ty roky se ponořil do ptydepe. No a chválit Slávka Sobotku, když ten jako šéf strany a premiér „znevýznamnil “ co mohl (zejména ale ČSSD), to je velký eufemismus. On -a spolu s ním jeho poradce Vladimír Špidla – jsou největšími hrobaři stávající ČSSD, kterou to může stát skoro „výmaz“ z politiky. Možná byli oba dobrými služebníky, ale rozhodně ne vůdci. A z toho pak vyrostl Babiš a trvá to dodnes s takovou razancí, že i takový Kalousek neodejde z politiky jako hrdina…
Níže jsem napsal, že Sobotka dojel na to, že si myslel, že lidi myslí hlavou. Nemýlil jsem se!
Sobotka dojel na to, že si myslel, že lidi myslí (hlavou). Hamáček na to dojede taky!
lidi mysli žaludkem to jste nevěděl???
Já ano! Sobotka ne! Čtěte!
Hezly řečeno, reál – politika jako na dlani:)). Ta doufejme že se takto otevřeně vysloví i pravicoví politici, třeba se vzpomínkou na poslední pravicovou vládu – a kdo v ní z koho udělal troubu :))))
Pan Machovec představuje tu polovinu našeho národa, která neumí ale kritizuje. Takových víc do naší politiky a je to v p…..i na věky. A je jedno ze které jsou partaje.
Babiše-Bureše a jeho ANO 2011, vytvořily, jak už bylo mnohokrát napsáno skutečně ony tak zvané tradiční strany, tedy podle abecedy : ČSSD, KDU-ČSL, ODS. Která se na tom podílela více a která méně, je vcelku lhostejné, ale zdá se, že největší podíl má ODS a ČSSD o ždibíček menší.
Sobotka dojel na to, že si jednak myslel, že lidi myslí hlavou, ale sám se toho,zejména ve chvílích kdy to bylo nezbytné, moc nedržel a nedovedl v kritické chvíli potlačit své ego, prostě po tom předsedování toužil přespříliš..
Zapomněl jste na TOP09. Drábkovy „sociální“ reformy byly myslím dosti velkou příčinou úspěchu ANO ve volbách v roce 2013.
co je platný pěkný článek. o lumpovi se ví a soudy mu jen postrajují a nikdo s tím nic neudělá. chce to defenestraci a nové volby
Za takové vyjadřování k hlavě státu by měl být potrestán. To jsou urážky, ke kterým nemá právo, politici si neberou servítky, pak se divíme, jak se chová dnešní generace.
Konstatování stavu nejsou urážky!
já mu říkám Slovák Bureš
Vážení diskutující, po revoluci jsme mohli přeci začít podnikat všichni nebo snad ne? Proto vy křiváci, kterým to stále nejde do pali.ce, jak je možný, že nějaký Babiš jede jak tank, tak si konečně uvědomte, že my všichni jsme byli po revoluci vyjukaní, líní, myslící si, že nám budou pečený holubi lítati do hu.by, ale to byste se museli jinak otáček, nemyslíte? Nikdy není pozdě, zkuste si to a budete se divit, jakýho filipa musíte mít a to v dobrém i zlém. Tak to je, opět zdůrazňuji, mohli jsme všichni po revoluci začít pořádně „makat“ a asi by se mnozí z nás divili, zač je toho loket!!!
Ten Babiš jede jak tank jen proto, že měl „známosti a vědomosti“ z Podniku zahraničního obchodu, kam se nikdo, než komunisiti a spolupracovníci STB nemohli nikdy dostat …. proto jsme možná byli i vyjukaní!
Ale Babiš se vrátil až někdy v dubnu 1991, to už dávno měl být trh vybudovaný? A, že nebyl, za to tedy nemůže Babiš (to konec konců ten Machovec píše, že se trh rozpadl..). On naopak z tehdy úzkého segmentu fosfátů vybudoval solidní základnu pro další širší agrovýrobu a následné zpracování až po „mimoaktivity“ ( MAFRA, genové fondy aj.). Známosti z bývalých PZO měli i jiní např. Chvalovský, Šimáně, Drbohlav, Paukner, Barčák aj.
Jednoduše řečeno. Babiš je psychopat- II. typu – to je definice, ne nadávka. Více PCL-R test dle Harea. A kdybychom charakteristiky těchto politiků jako Babiš znali před volbami a věděli, čeho jsou schopni, tak bychom je nevolili. Ale to chce se trochu vzdělávat, dávat do souvislostí a kriticky myslet.
Vsechno je v poradku, tak jak to ma byt, socdem miri pod 5%. Politiku je mozne delat s alespon trochou moralky, coz od nasledniku p. Sobotky uz neplati. Vim o cem mluvim, pohyboval jsem se pred 10 – 15 lety v Senatu a Parlamentu. Je to ted nepresvedciva komedie ze i hloupi lide socdem uz neveri. Byt ve vlade s populistickym miliardarem ktery lze jako kdyz tiskne a nic proti tomu nedelat, to se neodpousti. Krasna cesta jak zahodit 120-letou stranickou historii a znicit stranu. To je klasicka Svejkova ceska cesta. Uzavru, vsechno je v naprostem poradku.
Ferdo Ferdo tady nejde o to co kdo kecá!!! Tady jde o to že Bureš jako první zrušil to nesmyslné zdanění super hrubé mzdy, pokud si to ještě nerozmyslí!!!
Před pěti lety, jako ministr financí, byl ale tvrdě a nekompromisně proti tomu zrušení …. a teď je před volbami a on zase úspěšně vytváří v nemyslících hlavách dojem, jak je skvělej ,….že ano!
Nu tak je dobrý stratég a co má být??? Dobré načasovaní je také kumšt. Doufám že nechcete předstírat že politici jsou dobráci co přeji nám jen to nejlepší!!!
Tatiano, Tatiano, kecy, kecy, kecy. K žádnému zrušení superhrubé mzdy nedošlo. Bureš slibuje, slibuje,slibuje. je přece před volbami.
Kdysi, za časů antického Říma řekl jeden senátor :“Nechci být senátor z lidu, ale chci být lidu prospěšný“ Možná je to nepřesné znění, ale tak by měl uvažovat každý kdo jde do politiky. My jsme si už zvykli, že kdo má funkci, zneužívá ji ve svůj prospěch, ale to neznamená, že je to tak správně, a už vůbec ne, že takový politik je dobrý stratég. Pokud však chceme, aby naše země prosperovala kulturně i ekonomicky, nesmíme volit prospěcháře „stratégy“, ale politiky, kteří jsou ochotni propagovat nepopulární věci, které ale naší zemi a budoucím generacím jsou potřeba.
To se jen řekne,ale skutečnost bývá jiná. Do jablka a člověka nevidíte a pokud chcete to s naprostou jistotou zjistit tak měla by ta funkce úřednická být jako ČESTNÁ bez nároku na jakoukoli odměnu. Tot je vše!!!
Na lidi pohybující se v politice je dobře vidět a můžeme si udělat podle jejich činů (ne předvolebních slibů) o nich úsudek a následně volit.
Co se týče ČESTNÉ úřednické funkce bez nároku na honorář – hezká pohádka, vy jste opravdu cizinka. Nevím jak kde, ale u nás je to science-fiction.