Kandidát na primátora Prahy za ANO Petr Stuchlík umetá svou podnikatelskou minulost
Zatímco Andrej Babiš se svého majetku formálně zbavil převodem do svěřenských fondů až pod tlakem nově přijatého zákona, někteří z těch, kterým „na sebe dal mobil“, řeší kontroverze kolem svých podnikatelských aktivit rázněji.
Jednička kandidátky ANO pro volby do pražského zastupitelstva, a tedy v případě úspěchu možná budoucí primátor Prahy, Petr Stuchlík, již v červenci oznámil, že svému obchodnímu partnerovi Martinu Nejedlému (jde jen o shodu jmen s poradcem prezidenta) prodal svůj podíl ve společnosti Fair Credit.
Jak řekl, cítí, že „kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami”.
Chci být transparentní
Ta je poskytovatelem krátkodobých spotřebitelských úvěrů s vysokými úroky a Stuchlík musel opakovaně své angažmá vysvětlovat. V Indexu odpovědného úvěrování, který zpracovává společnost Člověk v tísni, skončil Fair Credit třicátý ze 42 hodnocených firem.
„Rozhodl jsem se k 31. červenci 2018 prodat svůj podíl ve společnosti Fair Credit. Vedly mě k tomu četné dotazy novinářů a fakt, že toto téma se objevovalo v každém rozhovoru. Překrývalo tak prostor pro témata Prahy a mojí kandidatury. Vnímám citlivě, že kandidatura na veřejnou funkci není slučitelná s některými podnikatelskými aktivitami. Chci být transparentní a otevřený a prodej je podle mě jediným správným řešením,“ uvedl v červenci v tiskové zprávě Stuchlík.
Firma, jejíž byznys stojí na půjčování lidem, si na rozvoj svého byznysu zároveň sama půjčuje – mimo jiné prostřednictvím emisí dluhopisů. V roce 2013 například její dluhopisy koupil fond Extra Bond Cz Fund ltd. registrovaný v daňovém ráji na v ostrovním státě Svatý Vincenc a Grenadiny.
Bez zajímavosti není, že historicky byli členy statutárních orgánů tohoto fondu stejní lidé, kteří figurovali i ve skupině Fair Credit.
Na konci letošního roku a v prvním čtvrtletí roku 2019 má Fair Credit splatit přes 320 milionů korun z jistiny emitovaných dluhopisů. Dalších 200 milionů z jistiny je splatných v roce 2021.
Nabízí se i otázka, jak finančně zdravá tato společnost je. Dle výroční zprávy Fair Credit International, SE z roku 2016 činí suma dlouhodobých a krátkodobých zápůjček celkem 1,9 miliardy korun. Hodnota pohledávek za klienty Fair Credit International SE je ale (po zohlednění opravných položek) jen 1,2 miliardy.
Petr Stuchlík však firmu prodal a potenciální problémy – pokud nastanou – tedy nebude řešit on, ale nový stoprocentní vlastník Martin Nejedlý.
Právě s Nejedlým založil Stuchlík v roce 2000 společnost Fincentrum. Oficiálně ji vlastní mateřská firma registrovaná v Lucembursku. Stuchlík ve Fincentrum a.s. figuruje jako předseda představenstva.
Do švýcarských rukou
Tento týden švýcarská skupina Swiss Life oznámila, že Fincentrum kupuje. Obě společnosti si hodlají ponechat své značky, strukturu i nabídku služeb. Za kolik Švýcaři firmu koupili, má zůstat neveřejnou informací.
Veřejně dostupné je naopak rozhodnutí České národní banky z loňského listopadu. ČNB udělila společnosti Fincentrum pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Za to, že „v období od 7.4.2011 do 29.5.2013 při výkonu zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví používala nekalé obchodní praktiky“ – konkrétně u prodeje investičního životního pojištění.
Další zajímavý prodej obchodního podílu uskutečnil Stuchlík také během letošního roku. Podíl v pražských rádiích Express a Classic prodal tuzemské internetové jedničce, společnosti Seznam. Ani zde nebyla cena transakce zveřejněna.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
1) Ja takovemu podnikani rikam lichva. Kdo ho provozuje, je lichvar. 2) Zajimaji Babisovy volice tyhle skutecnosti? Ne, dulezite je, ze Stuchlik ma cislo na Babisuv mobil.
Osobně bych nebyl tak striktní. Spotřebitelské úvěrování provozoval i Kiska. Směnárny v Praze jsou i slušné firmy (např. Arabové nebo Arméni v Panské či Jindřišské). Důležité jsou konkrétní podmínky – proto je velmi užitečný např. ten index odpovědného úvěrování.
„ČNB udělila společnosti Fincentrum pokutu ve výši 1,5 milionu korun. Za to, že „v období od 7.4.2011 do 29.5.2013 při výkonu zprostředkovatelské činnosti v pojišťovnictví používala nekalé obchodní praktiky“. Toto sdělení těžko svědčí o odpovědném úvěrování, i když pokuta se jednala pojišťování.
Bude zajímavé sledovat, zda takoví podnikatelé, jako pan Stuchlík – z mého pohledu nečistý podnikatel ( podniká a bohatne na lidském neštěstí a hlouposti) – se začnou etablovat v politice (službě veřejnosti) ve větší míře, nebo budou osamělými vlky. Zatím známe v tom „oboru“, či příbuzném podnikání a také v politice, hradního kancléře Mynáře a třeba na Slovensku dokonce prezident Kiska taky si „smočil“ prstíčky. Víme, že pana Stuchlíka tlačí na post pražského primátora A. Babiš, nevím zda v případě úspěchu náhodou šéf se Stuchlíkem nemá vyšší cíle. Morální předpoklady určitě má.
Pan Babiš se v Německu s Angelou popisoval velmi dobře, dal jí jednoznačnou odpověď ohledně migrace a ČR. Z tisku jsem dohledávat, že p. Angela umí i něco Česky – viz p. Monika Babišová, která tímto byla velmi mile překvapena. I já jsem byla mile tímto faktem překvapena. Myslím si, že otázka migrace je otevřená a je třeba hledat cesty, jak pomáhat lidem v nouzi a nedávat šance pašerákům mnohdy nevinných lidí a dětí, kteří umírají na moři a to musí být opravdu strašná smrt. Já bych velmi rázně začala zavírat ty pašeráky, tam jsou miliardy peněz, které by se mohly využít právě na pomoc těm lidem v jejich zemi. Otázka je, kdo tyto strašné smrtící aktivity organizuje a běhá mi v myšlenkách jedna země a myslím si, že si to každý doplní- a není to Rusko. A pan Petr Stuchlík je v pohodě , řeší si svou minulost a za mně je to jednička pro Prahu. U p. Babiše mám problém s EET , ale věřím, že i tyto věci budou pracovat správně a Česká Republika se svobodně nádeche a začnou fungovat řemesla a malí podnikatelé budou svobodní bez EET. Šetřme naše lesy, a taky nevyvážejme naše kvalitní dřevo do Rakousko, abychom ho potom za draho kupovali zpátky. Lesy jsou naše velké bohatství a Rakušané ať si těží ve svém revíru. Pokračování příště. H.M.L
Připustíme-li, že i v Praze má značnou podporu ANO, – ČSSD, stejně jako ODS ( tradiční symboly korupce) už předvedly jak umí nakládat s veřejnými penězi, – TOP se utápí v ujišťování nad vlastními schopnostmi, Komunisté a Okamurovci v Praze jsou nevolitelní, vychází mi jasný ůspěch Pirátů. Konečně subjektu, – po kterém mnozí nenávistivci plivou, patrně ze strachu, že obsadí Radu hl.města a budou realizovat sliby od nichž na rozdíl od ostatních tradičních demokratických partají neuhýbají. Jsou mladí, vzdělaní a horší než ti minulí určitě nebudou… Všímáte si jak se na Piráty snaží přilepit kupř. skomírající Lidovci?
hybnou pakou v kapitalizmu jsou penize, kdo je ma ten hybe…v post socializmu ma penize obycejne jen zlodej a co zlodej dela primarne? Krade… Ti co kradnu ve velkem jsou pak primatori…
Ještě že v socíku nebyly hybnou pákou všeho peníze. Například na Kubě měli všechno na příděl nebo rovnou zadarmo a jak skvěle to tam za naše peníze fungovalo!
Je jenom škoda že kubánský socík zkrachoval a že Castrovci znovu zavádějí kapitalismus – asi i „kubánští soudruzi někde udělali chybu“.